Vložky do bot, neuškodí synovi?

jarunkaxyz1
14. říj 2014

Maminky, chci se zeptat - koupila jsem synkovi zimní botky - takový zlatý střed, ale nebyla jsem si jistá, zda jsou vhodné pro dětskou nožičku co se atestů týče. Žádná žirafka, elefant......Prodavačka mi doporučila k botkám ortopedickou vložku (bylo to v Deichmannu a mají je s nějakým Elefantem). Prý, že tím se botka s jistotou stane vhodnou pro nožku. Myslíte, že když mu do botiček vložku dám, že mu to spíše neuškodí? Zřejmě bude mít problém plochých nožiček, ale dr říkala, by se to vložkama kdyžtak vyřešilo déle.....nemáte zkušenost, zda se vložkou nic nezkazí? Díky moc

blanka.k
15. říj 2014

@jarunkaxyz1 Kolik mu je let? Jinak většina bot pro mrňata má právě "plochou" vložku. 😉 Syn má od mala problémy s nohama a jediné na co jsem koukala, aby byly vyšší, měli pevný opatek a ohýbaly se v místě, kde se dítěti ohýbá chodidlo při chůzi ... na"Žirafku" nekoukám, prostě všechny boty pomačkám, poohýbám a až pak zkouším, třeba Superfity jsou lehké, ale úzké a nemají pevný opatek, Essi mají, ale zas jsou většinou těžké a ne moc ohebné.... 😀 Ortoped. vložky se nosí až tak od 3-4 let (napíše zadarmo poukaz ortoped) 😉

jarunkaxyz1
autor
15. říj 2014

@blanka.k - byly mu 3 roky, botky jsou to Deltex od Deichmanna, celkem ohebné.....ale vložky mi dali spíš pro "moji jistotu" - pokud to tedy má pomoci.....

ivu_cha
15. říj 2014

Ortopedické vložky to znamená, že mají podporu klenby? Já bych je nedoporučila. Co jsem četla, tak vložky plochou nohu neléčí, mají smysl, když ploché nohy způsobují bolesti, pak od těch bolestí uleví, ale klenba se díky nim nevytvoří. Klenbu drží svaly, které se musí posilovat, nohy musí mít možnost se volně pohybovat. V teplých měsících ideálně co nejčastěji venku naboso, jinak existují cviky na ploché nohy.
A co ještě já osobně vidím jako problém - botičky se kupují s nadměrkem pro růst, takže pak to místo, kde má vložka klenbu, může být někde jinde, než kde ji má dítě. To bych se bála, že to může na noze napáchat škodu.

blanka.k
16. říj 2014

souhlas s @ivu_cha Syn má vpáčené kotníky, na to má vložky, kde je ta část uprotřed vevnitř chodidla hodně vyvýšená (aby mu to tlačilo vnitřní stranu chodidel od sebe), ale na plochá nohy má cviky, že má chodit po špičkách, sbírat kamínky, kapesník ze země nohama atd. Prostě posilovat. Až na tu "bouli" uprostřed,aby mu chodidla nešla "do sebe", je ta vložka úplně rovná 😉 V tuto chvíli má boty zn. Essi, Olang, Santé, Fare, DD Step (takže všehcny od 1000,- výš) a všechny mají rovné vložky 😉

jarunkaxyz1
autor
16. říj 2014

Takže spíš botky asi nechat bez vložek, co? Taky jsem slyšela, že se nožka formuje a řeší se ploché nohy cca od 4 let......Snad ten Deltex bude sám o sobě ok

blanka.k
16. říj 2014

@jarunkaxyz1 ano, syn je začal nosit až v těch 4 letech (ale na ortopedii jsme byli poprvé v cca 1,5 roce) 😉 Pokud nemá vpáčené kotníky (valogozní pata) nebo jiný problém, tak nemusíš nic řešit a kupovat spec.boty či vložky 😉