4 měsíce OSVČ, pak nezaměstnaná. Jak je to s rodičákem?

metallico_mondo
22. bře 2013

Ahoj, potřebovala bych poradit. V Zaří se nám má narodit miminko. Zaměstnaná jsem byla 4 měsíce jako OSVČ ale poté jsem musela ze zdavotních důvodů přestat a jsem nezaměstaná. Přítel je také OSVČ už pár let ale co jsem četla tak by si stejně musel platit nějaký pojištění aby měl na nějaký příspěvek nárok. Na mateřskou vlastně taky nemam nárok ale jak je to s tím rodičákem a s částkama a tak? Vždyť 17leté holky které otěhotní taky nějaké dávky pobírají a ještě nepracovali když studovali. Nějak se v tom nevyznám ☹ poraďte posím 🙂

mataharyy
23. bře 2013

@amabilis Je to s trpkou příměsí, ale je to tak. Pořád si říkám že mít dítě je dobrovolné a každý si to může promyslet, zato být v dnešní době např. důchodce už tedy rozhodně není medové a tam si člověk moc nevybere, jestli zestárne 😀

amabilis
23. bře 2013

@ratatooy Já to počítala a pokud by doplatil od začátku roku, tak leden až srpen je 243 dní, pak mu na září chybí 27dní, takže dost záleží na porodu. Ale je dost možné, že se jde domluvit a prostě to fakt doplatit, když je osvč. Ale otázkou je, jestli má zakladatelka ještě zájem, když už se neozvala...

amabilis
23. bře 2013

@mataharyy No vidíš a já si myslím, že ani ten důchodce na tom není zas tak špatně. Mít každý měsíc svých dejme tomu deset tisíc jistých (a věěř tomu, že je to víc), není zas tak špatné. Nemáš už malé děti, pokud žijete oba, tak je to dohromady dost na nájem, jídlo i nějaké ty koníčky a ušetření na dovolenou. Pokud je člověk sám, tak si samozřejmě musí rozmyslet, jestli bude dál obývat byt za sedm tisíc měsíčně a nebo se ho pokusí vyměnit za nějaký menší. Pokud někdo bydlí ve svém rodinném domě, tak se nemá špatně. Jen to prostě znamená nejezdit po hurá akcích a nekoupit kdejakou blbost. Samozřejmě záleží na tom, kolik měl člověk před tím. Třeba moje mamča si pochvaluje, že se nikdy neměla líp, celý život dřela v zemědělství za minimální mzdu. Ano, i spokojení důchodci existují. Pokud byl někdo zvyklý na vyšší standard, měl možnost si ušetřit. Ale ono je to hodně o převzetí zodpovědnosti za sebe sama. To náš národ ještě příliš neumí.

mataharyy
23. bře 2013

@amabilis Jo tak já neříkám že není fajn mít jistotu, ale hodně záleží na lokalitě, případně situaci daného člověka a na faktu že jsi vlastně odkázaná na stát (protože generace dnešních důchodců a těch co momentálně do důchodu směřují, to tak prostě má, nikdo jim neříkal že se jednou budou muset v důchodu postarat pač na ně stát nebude mít, naopak...), my už to budeme mít složitější, na nás se stát vybodne z vysoka a je dobré s tím už počítat 😀 Jen jsem tím chtěla poukázat na fakt, že to, zda si pořídí člověk dítě je jeho svobodné rozhodnutí, za které nese zodpovědnost, tudíž by měl být člověk ve větší míře schopen se o sebe/rodinu postarat a ne spoléhat na nějaké dávky, jasně podělat se to může kdykoliv, ale pak právě by měli být ty dávky tak nastavené že ti v danou chvíli pomohou postavit se na nohy, ale dlouhodobě by byli nezneužitelné. Kdežto fakt že zestárneš, případně dlouhodobě onemocníš, přijdeš k úrazu atp. to neovlivníš, tudíž tam by mělo být více prostoru/možností, než tam kde se můžeš svobodně rozhodnout.
Je to přesně o tom co píšeš, že člověk schopný a zdráv, by měl být schopen za sebe převzít zodpovědnost a pomoc by měla být pro ty, co to opravdu z nějakého důvodu potřebují (důvod nevidím v tom "mě se nechce makat" 😎 ). Jenže to opravdu zatím ve většině ještě na plno neumíme a jen tak se to asi nezmění... 😉

amabilis
23. bře 2013

@mataharyy Ona ale odpovědnost je i v tom vychovat děti tak, aby mi v důchodu v případě nouze pomohly... Co se týče nás, tak jsem na to zrovna koukala a mám výhodu - nemusím nikde nic dopočítávat, ani spekulovat s dětma, protože jdu prostě přesně v 67, jestli se toho dožiju 😀
A ohledně toho, co jsem psala, tak jestli myslíš důchodovou reformu, tak ta je úplně na prd, ale to je zas ta zodpovědnost. Lidi si sami šetřit nebudou... Já osobně důchodové pojištění mám a to tu nejnižší možnou částku a mám ho jen kvůli tomu, abych to nemusela řešit, když to uzákonní jako povinnost. Dokud bude nastaven systém tak, jak to je, pak to bude dobré. Horší bude, pokud se systém, co byl doteď, změní (takové to, že část peněz odvedených z platů, jde vlastně rovnou na výplaty důchodů, protože vždycky bude někdo, kdo bude pracovat). Představ si, že si začneš spořit na penzijku od 30 let a dáš si takovou částku, abys dosáhla nejvyššího možného příspěvku od státu (takže ne víc, protože to už je ti k ničemu). Čerpám odsud:
http://www.penzijni.websnadno.cz/statni-podpora...
Maximální roční příspěvek je 2760 Kč, což znamená měsíčně dát do penzijka 1000Kč. Takže to je ročně 12000 + 2760 Kč, což je celkem 14 760 Kč. Do důchodu jdeš až v 67 letech (teď samozřejmě záleží, do kterého pilíře jsi vstoupila, ale budeme předpokládat, že máš v plánu si v 60-ti letech vybrat peníze najednou), ale budem to teda počítat do těch 60-ti let. Pokud budeš celý roky posílat stejnou částku a nezmění se státní příspěvek, tak je to za 30 let 442 800Kč. Ale ono to není potřeba takhle složitě počítat, protože pokud budeš předpokládat, že teď bereš dejme tomu 15 000 Kč, tak je hned na první pohled jasně vidět, že to, co naspoříš za rok, utratíš za jeden měsíc. Takže pokud pomineme klasický důchod vyplácení státem, jsi zajištěná na 30 měsíců v důchodu, což je dva a půl roku. No a skutečně si myslíš, že peníze budou mít i za 30 let stejnou hodnotu jako teď?
A teď to rozvinu dál... Řekneš si: Ale bude to jinak, když si budu šetřit sama na spořící účet? Nedostanu státní příspěvek a peníze budou mít taky třeba jinou hodnotu...
Jenže ono tady totiž nejde ani tak o spoření na důchod jako o spoření jako takové. Je ti u 35 let (takže si spoříš 5 let, což je celkem 73 800), je před Vánoci, ty jsi na mateřské, manžel přišel o práci a ani jedno by nebyl takový problém, protože samozřejmě myslíte na nejhorší a snažíte si dávat alespoň něco málo na překlenutí špatného období, pokud je dostatečně krátké... Ale neštěstí chodí po horách a ne po lidech a rozbije se vám pračka a jak už to tak bývá, tak k tomu ještě lednice. A co teď? Co je ti platné, že jsi kamsi nacpala tolik peněz, když na ně nemůžeš.

No a někdo může namítnout, že si ty peníze šetří kvůli tomu, aby se pak na důchod mohl rozšoupnout. Jo a kde bere jistotu, že se toho důchodu dožije. Není lepší tedy peníze mít tehdy, kdy jsou zapotřebí nejvíc, tedy v době, kdy jsou malé děti, něco si šetřit někde bokem na spořícím účtu a pokud by tam tedy měla ležet nějaká větší suma, tak to radši vrazit do něčeho hodnotnějšího, co je zrovna výhodné - nemovitost, nějaký drahý kov, v tomhle se fakt nevyznám, protože tolik peněz, abych tohle mohla řešit, fakt nemám 😅

j.a.n.i
23. bře 2013

@amabilis Ale nemocenské doplatit zpětně nejde, přihlášení k nemocenskému může být nejdříve ke dni, kdy ji podáváš.

amabilis
23. bře 2013

@j.a.n.i No vida a zase jsem chytřejší. Díky.