Nárok na mateřskou po ukončení studia a zároveň OSVČ

feli5
8. čer 2016

Ahoj,
můžete mi prosím poradit? Potřebuji vědět, zda mám nárok na mateřskou. Našla jsem spoustu rozdílných informací.
Jsem studentkou posledního ročníku VŠ, v září studium dokončím. V listopadu budu rodit. Zároveň mám osvč a platím si nemocenské pojištění. Sociální jsem neplatila.
Našla jsem, že pokud studuji, jsem v jakési ochranné lhůtě a pokud porodím do určité doby po ukončení studia, měla bych na mateřskou mít nárok. Zároveň mi to ale někdo vyvrací. Nebo mi bylo řečeno, že bych po ukončení studia musela ještě nastoupit do práce (to by znamenalo v 9. měsíci, to mě těžko někdo vezme :D).
Jinak v příručce pro OSVČ se píše, že mám nárok na mateřskou pokud jsem si platila nemocenské. Ale pak mi někde bylo řečeno, že bych musela platit i sociální. Což jsem neplatila.
Jsem z toho jelen.
Děkuju moc za odpovědi! 🙂

andreaandrejka
8. čer 2016

Vždyt na tohle už ti odpovídala xpila ve skupince Vše o mateřské....že nárok nemáš a ta se v tom vyzná 🙂

feli5
autor
8. čer 2016

Jo, vyzná se? O: ) chtěla jsem víc názorů.... Mně přijde divné, že mi třeba i, když jsem psala na tu ČSSZ, řekli pokaždé něco jiného :/ Zajímalo mě, jesli s tímto přesně někdo nemá zkušenost...

somalicats
8. čer 2016

@feli5 tohle neni o nazoru, to jsou zakony. Narok nemas.

feli5
autor
8. čer 2016

Názor - respektive zkušenost. Samozřejmě ne nějaký osobní názor 🙂. Ok, tak je to tedy tak.
A kdybych po ukončení studia nastoupila do práce, pak bych tedy na mateřskou nárok měla? A mateřskou pak vyplácí zaměstnavatel nebo stát? Díky

feli5
autor
8. čer 2016

Někde se třeba píše "Studentka, která není v době nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná (nebo si neplatí nemocenské pojištění) má až ode dne porodu nárok na Rodičovský příspěvek v 4leté variantě." - je to článek k mateřské - tudíž by z toho vyplývalo, že pokud bych byla zaměstnaná nebo si platila nemocenské, tak bych na mateřskou nárok měla (pokud ne, tak jen na rodicovsky prispevek). Pokud bych tedy dál studovala, dostanu mateřskou?

prostenika85
8. čer 2016

Nikdo fundovanější než xpila tady není.

feli5
autor
8. čer 2016

Ok, pardon, budu pokračovat v obtěžování svými dotazy u ní ;)

slovakovalucie
8. čer 2016

Ja skončila VS v září 2012 a od října jsem byla zaměstná do konce prosince, pak jsem nastoupila na ppm a v breznu porodila v cervenci jsem preslacna RP, když dokoncis studium tak se na tebe vztahuje ochrana lhuta 9 měsíců a pokud v tech 9 měsících budeš aspoň měsíc pracovat, tak narok máš, tak mi to řekli na OSSZ, ale nevim jak je to kdyz podnikaš, promiň za chyby pisu z mobilu

feli5
autor
8. čer 2016

@slovakovalucie super, děkuju za odpověď, tohle jsem chtěla slyšet 🙂 Takže ta ochranná lhůta, o které mi tvrdí, že je blbost, opravdu platí! Co se týče práce - záleží to na úvazku, typu smlouvy apod. nebo je to jedno? Jen DPP to asi nemůže být, viď :D A vyplácí to vlastně stát, viď? takže je nějaký důvod, aby mě ten zaměstnavatel těhotnou nechtěl vzít do práce?

xpila
8. čer 2016

@slovakovalucie Žádná lhůta 9 měsíců neexistuje. Když už tak se to bere za 2 roky před nástupem na mateřskou.

xpila
8. čer 2016

@feli5 Ta lhůta fakt je takhle blbost 😀 Musí to být taková smlouva, ze které se odvádí nemocenské pojištění - takže i DPČ nad 2500 Kč nebo DPP nad 10 tisíc. A sice to vyplácí stát, ale pro zaměstnavatele není zrovna výhodné brát někoho na měsíc, koho by musel zaučovat apod.

feli5
autor
8. čer 2016

Achjo, tak jak to, že to tak paní měla :D A o jakési "ochranné lhůtě" se mluví i v té příručce osvč :D Chápu, ale zaměstnavatel z toho tedy vlastně moc újmu nemá. Takže by mě mohl vzít třeba nějaký známý k sobě do práce, dejme tomu. Ale 3 týdny práce asi nestačí, když regulérně se dává mzda po měsíci, co? :D

slovakovalucie
8. čer 2016

Nevim, ale na ossz mi to tak rekli a PPM jsem měla

xpila
8. čer 2016

@feli5 Ano, ochranná lhůtě po skončení zaměstnání existuje. ale je max. 180 dní. Ale žádná obecná ochranná lhůta po ukončení školy prostě není. Takže to tak mít nemohla. Prostě člověk, co se v tom nevyzná, si často spojí dohromady různé věci.

feli5
autor
8. čer 2016

Mně to tak také řekli. I když do telefonu, tak jsem si nebyla jistá, jak fundovaný člověk tam seděl :D Ale jesli Lucie tu mateřskou dostala.... To mluví za vše. Tak jako tak je to vlastně jedno,ne, když já si to nemocenské stejně platím i se školou.

xpila
8. čer 2016

@slovakovalucie Říct ti to nemohli, protože to tak není. Těch 270 dní (cca 9 měsíců), které nejspíš považuješ za tu ochrannou lhůtu, je počet dní, po které musíš být nemocensky pojištěna, abys měla nárok na mateřskou. A ano, ty jsi mateřskou samozřejmě měla, protože jsi splnila podmínky pro její nárok. Ale rozhodně ne díky nějaké 9měsíční ochranné lhůtě po ukončení školy.

somalicats
8. čer 2016

@slovakovalucie to neni ochranna lhuta, to je tech 270 dnu, kdy bys v pripade, ze bys nestudovala a studium radne neukoncila, musela byt ucastna nemocenskeho pojisteni, abys mela narok na ppm. Ochranna lhuta je neco jineho.

feli5
autor
8. čer 2016

To je zvláštní teda 😨 .....Ale jde tedy jen o to, zda mě někam ještě vezmou pracovat. A ta doba práce je tedy uplně jedno?

slovakovalucie
8. čer 2016

A co Vam na to rekli na OSSZ, napište jim e-mail a napište, že si platíte nemocenské pojištění a jak to mate se skolou a oni poradi, nejlépe vedoucí OSSZ, nase ucetni o teto moznosti taky nevedela, zjistila jsem to prave az na OSSZ

feli5
autor
8. čer 2016

Aha, to je možné, al já si nemocenské dobrovolně platím už dlouho při škole, po více než těch 270 dní.

xpila
8. čer 2016

@feli5 Jo, je.

@slovakovalucie Tak taky účetní není od toho, aby znala podmínky nároku na mateřskou, to se jí netýká.

feli5
autor
8. čer 2016

Neplatila jsem jen sociální a zdravotní, asi proto, že to prostě nebyla potřeba. Řešil to otec kvůli daním, a já teď vím houby proč, takže se omlouvám.

xpila
8. čer 2016

@feli5 Jo, to nejspíš kvůli daním.

afroditka6
8. čer 2016

Já si teda myslím, že si nemocenské neplatíš. Platíš si zdravotní pojištění (posíláš peníze zdravotní pojišťovně např VZP). Nemocenské se platí zvlášť společně se sociálkou, ale není povinné. Takže pokud si neplatíš sociálku, tak si neplatíš ani nemocenské pojištění. Tím pádem na mateřskou nárok nemáš a dostaneš pouze rodičovský příspěvek automaticky ve 4 leté variantě. Tohle vím díky tomu, že jsem byla 4 roky OSVČ a když sme se začli snažit o mimčo tak sem to zjišťovala 😉

slovakovalucie
8. čer 2016

Informujte se na OSSZ, tady Vam stejně neporadi, budou říkat, že to tak není, ale sami o tom nic neví a tváří se, že ví vše, když tak mě kontaktujte jinak 🙂

somalicats
8. čer 2016

@slovakovalucie sama v tom mas bordel, kdyz si pletes ochrannou lhutu a minimalni dobu ucasti na nemocenskem pojisteni, takze zrovna od Tebe ta poznamka fakt sedi 😉

feli5
autor
8. čer 2016

Boze, tak ono to asi neni nemocenske, je to neco pro pojistovnu (OZP) a bylo to 349 mesicne. Ale asi to neni "nemocenske", ale neco jineho. Ja toho otce zabiju, neni schopen mi to rict, co platil a co ne :(.
Takze jsem to asi neplatila:( Takze plati tedy to, ze pokud nastoupim po skole jeste do prace,tak mam sanci tu materskou dostat? :/

afroditka6
8. čer 2016

@feli5 To si jistá nejsem. Myslím, že ne. Je tam ta minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 (myslím) dní za poslední dva roky...

somalicats
8. čer 2016

@feli5 ano, to plati.

somalicats
8. čer 2016

@afroditka6 pokud uspesne ukonci vs studium a nadtoupi alespon na chvili do prace, tak narok mit bude.