Nárok na mateřskou po ukončení studia a zároveň OSVČ

feli5
8. čer 2016

Ahoj,
můžete mi prosím poradit? Potřebuji vědět, zda mám nárok na mateřskou. Našla jsem spoustu rozdílných informací.
Jsem studentkou posledního ročníku VŠ, v září studium dokončím. V listopadu budu rodit. Zároveň mám osvč a platím si nemocenské pojištění. Sociální jsem neplatila.
Našla jsem, že pokud studuji, jsem v jakési ochranné lhůtě a pokud porodím do určité doby po ukončení studia, měla bych na mateřskou mít nárok. Zároveň mi to ale někdo vyvrací. Nebo mi bylo řečeno, že bych po ukončení studia musela ještě nastoupit do práce (to by znamenalo v 9. měsíci, to mě těžko někdo vezme :D).
Jinak v příručce pro OSVČ se píše, že mám nárok na mateřskou pokud jsem si platila nemocenské. Ale pak mi někde bylo řečeno, že bych musela platit i sociální. Což jsem neplatila.
Jsem z toho jelen.
Děkuju moc za odpovědi! 🙂

somalicats
8. čer 2016

@feli5 to si platis zdravotni. Samotne nemocenske by sis ani platit nemohla bez odvodu socialniho pojisteni.

feli5
autor
8. čer 2016

Díky! Zkusím teda, zda mě někam vezmou no, ale jako na dva týdny to moc nevidím :( Kdyby se na mě přítel nevykašlal, tak to tak neřeším, ale takto bych to fakt potřebovala... A moc se v tom nevyznám, jelikož do toho píšu diplomku, takže se všem omlouvám

afroditka6
8. čer 2016

@somalicats Možný to je, to fakt nevim. Zeptala bych se na sociálce. Teď když se vyjasnilo, že si nemocenské neplatila by to měli vysvětlit...
I když upřímně, kdo zaměstná ženskou v 9 měsíci?

feli5
autor
8. čer 2016

@afroditka6 Haha jo, no, nevím.. leda nějaký známý, ale osobně nikoho takového asi neznám :( Prostě mám nejspíš smůlu a řeším to úplně zbytečně a budu jíst vodu z kohoutku, jesli mě máti s prosíkem vezme bydlet k sobě.
Aspoň teda jako osvč mám možnost si rozdělit rodičák do méně let, žejo?

afroditka6
8. čer 2016

@feli5 Nemáš. OSVČ, která si neplatí nemocenské má rodičák automaticky na 4 roky ☹

feli5
autor
8. čer 2016

@afroditka6 Aha, tak to je supr :D A nedá se tohle nějak vyřešit přes výdělek otce? Kdybych ho zapsala do rodného listu? Což tedy nevím, zda udělám, ale kdyby jo... Achjo, asi si hodím mašli teda :/

somalicats
8. čer 2016

@feli5 pokud otec ditete splnuje podminky, da se vyse rodicaku volit pres nej. Jinak ma vuci Tobe vyzivovaci povinnost, nejen vuci diteti. Tobe musi prispivat dva roky.

afroditka6
8. čer 2016

@feli5 Rodičovský příspěvek můžeš čerpat i na otce dítěte... Nevim přesně jak to je, ale co si pamatuju tak nějakou dobu musíš být s mimčem doma ty, pak s otcem dítěte podepíšeš nějakou dohodu o převzetí dítěte do péče (nevim jak se to přesně jmenuje) a může s ním být doma jako on, mateřskou budete čerpat na něj, takže pokud je zaměstnaný, tak si můžete dýlku mateřský zvolit. On může normálně dál pracovat i u stejnýho zaměstnavatele jenom ne na stejný pozici a ty můžeš být doma. Konkrétní podmínky by ti určitě řekli na OSSZ 😉

somalicats
8. čer 2016

@afroditka6 to pletes dohromady ppm a rodicak

feli5
autor
8. čer 2016

Takže není potřeba podepisovat dohodu o převzetí do péče? To bych fakt neriskovala, to by mi ho taky pak mohl nechtít dát zpátky...
A nevíte kolik je prosím ten příspěvek na matku?
To s ppm je zajímavé, myslela jsem, že by pak nemohl pracovat. Ne na stejné pozici kvůli nějaké maximální výši mzdy?
Jinak tedy myslím, že bude problém s ním cokoliv domluvit, ale děkuju, zkusím tohle ještě zjistit no. Třeba si pan rndr. phd uvědomí, že se chová jako idiot :D I když asi ne.

feli5
autor
8. čer 2016

Pardon, to slovo asi neni ok a uz to nejde editovat :( :D

somalicats
8. čer 2016

@feli5 rodicak a ppm jsou dve ruzne veci. Pokud by sel otec na ppm, tak bud bude doma od konce sestinedeli, nebo s Tebou uzavre dohodu o prevzeti ditete do Tve pece, Ty budes doma a on muze pracovat u stejneho zamestnavatele na jinou smlouvu, nebo u jineho zamestnavatele. Pokud nebudes resit ppm, ale jen rodicak, tak do zadosti o rodicak prilozis jeho potvrzeni ze socialky o dennim vymerovacim zakladu a pak dle toho muzes volit vysi mesicni davky rodicaku. Vyzivovaci povinnost je dana ve chvili, kdy se prizna k otcovstvi. Vyse zalezi na dohode, pokud se nedomluvite, tak soud.

feli5
autor
8. čer 2016

Supr, díky moc. Problém je, že on je vědec a dělá na granty (plus má základní plat) - takže nevím, zda se něco takového dá jakoby zrušit či nějak změnit ty smlouvy ke grantům.
A co se týče otcovství, když on chce test, tak to funguje jak? Udělá se test a on pak otcovství jakoby přiznat musí?

somalicats
8. čer 2016

@feli5 no, granty nebudou soucasti pracovni smlouvy, takze tech by se to netykalo. Nicmene nemohl by vyucovat (predpokladam, ze jako akademicky pracovnik ma stsndardni prac.smlouvu, co davaji univerzity), takze si celkem neumim predstavit, jakou mu daji jinou praci na jinou smlouvu. Navic sam by s tim jaksi musel souhlasit a nedonutis ho k tomu, a penize jdou jemu, ne Tobe. Spis bych to videla na volbu vyse rodicaku pres nej. Co se testu otcovstvi tyce, pokud na ne nepujde sam (a nezaplati si je) a nebude tak chtit uznat otcovstvi, tak muzes podat zalobu o urceni otcovstvi, psk mu soud testy naridi. A pokud se prokaze, ze je otec, zaplati si je a bude zapsan do rodneho listu.

somalicats
8. čer 2016

@feli5 jeste dodatek - volit pres nej vysi rp muzes jen tehdy, prizna-li otcovstvi. Pokud se s nim o to budes soudit, tak budes mit tu ctyrletou variantu, protoze soud probehne az po porodu.

feli5
autor
8. čer 2016

@somalicats Jojo, taky uci, i kdyz opravdu minimalne. To je fakt, nevim, jesli to uceni treba neni nejaka podminka, resp. jak rikas, jesli je to soucasti standardni pracovni smlouvy, tak nevim no...
Jo, ze by s tim musel souhlasit, to je mi jasne :(
Co se tyce grantu - pri pripadnem vymerovani alimentu se do toho doufam pocitaji? :O
Ten test otcovstvi sam od sebe rekl, ze chce. Ale uvidime, jak to bude za ctvrt roku, treba bych musela podat tu zalobu.
Jinak dekuju moc za cenne info 🙂

feli5
autor
8. čer 2016

@somalicats Jo, aha, diky, taky dulezite vedet! Test otcovstvi chce urcite, ten se dela po porodu, takze vlastne v tomto mam smulu, paklize by to nepriznal bez toho testu, coz neudela. Obecne by to mozna priznal i bez soudu, ale ne bez testu.

somalicats
8. čer 2016

@feli5 Hodně záleží na pracovní smlouvě, ale standardně tam mají výuku (i třeba v minimálním rozsahu) plus výzkum. Takže kdyby ho v rámci PPM zaměstnali třeba jako uklízeče, tak by to prošlo, pokud by ale dělal výzkum dál a dali mu na to třeba nějakou formu dohody (DPP, DPČ), tak už by to při kontrole ze socky neprošlo a to si nikdo nelajzne. Příjem z grantů by se pro alimenty posuzoval taky. K těm testům - pokud je chce, tak ať si je ale zaplatí - není to zrovna levná záležitost. Ale tak jako tak se dělají až po porodu, takže pokud budeš chtít peníze co nejdřív, tak by se k otcovství musel přiznat dobrovolně bez testů.

feli5
autor
8. čer 2016

@somalicats Jakou má smlouvu nevím, ale pravděpodobně to bude, jak říkáš. Někdy totiž učí. Aha:D No, výzkum dělat určitě nepřestane. Hlavně to, co dělá, umí v čr asi jako jediný člověk, takže to by fakt neprošlo...
Testy řekl, že si zaplatí no. Ale ve výsledku se stejně ničemu nevyhne, je mu to prd platný, jen to komplikuje... 🙄
Takže vlastně z toho vyplývá, že přes něj nevyřeším ani rozložení rodičáku, ani tu ppm.

somalicats
8. čer 2016

@feli5 Pokud bude trvat na testech, tak se obávám, že ne. Ale když chce takhle dělat trable, tak bych ho pak pěkně zdrbala co se alimentů týče - jako státní zaměstnanec těžko bude "skrývat" příjmy 😉 (předpokládám, že není zaměstnancem nějaké soukromé VŠ).

feli5
autor
8. čer 2016

@somalicats Nn, státní. Haha, to jo, to by chtělo. Ale koukala jsem, že výše výživného je jen nějakých 15 % (pokud bychom se tedy nedohodli jinak, což asi ne). Nebo to soud může stanovit i vyšší? Jesli jen 15% , tak ho asi moc nezdrbu :( :D. Navíc stejně má další příjmy, které nikde nevykazuje 🤐

feli5
autor
8. čer 2016

Poučení, jež z toho plyne - nespat s blbama + tituly nerovnají se zodpovědnost a důvěryhodnost :D

somalicats
8. čer 2016

@feli5 ty si hlavne schovavej vsechny paragony - ma povinnost Ti uhradit naklady spojene s tehotenstvim, porodem, dat mu pak proplatit i vybavicku.

somalicats
8. čer 2016

@feli5 tak pro nej je to taky zavazek, ze kteryho uz se nevyvlikne.

feli5
autor
8. čer 2016

@somalicats Jojo, to si schovávám. No, velikost toho závazku mi přesto nepřijde ani zdaleka srovnatelná. Ale je fakt, že jsem mohla jít na potrat, avšak nechtěla....
Díky moc za všechny rady 🙂

masotri
9. čer 2016

@feli5 úplně nejjednodušší je, zavolat si na call centrum čssz (nemocenské pojištění) http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-cen... Nadiktujete jem své RČ a oni vám úplně přesně řeknou jestli nárok je nebo není, popř. co můžete udělat aby byl. Tak jsem to vyřešila já 🙂

luciiinka87
9. čer 2016

Ahoj, pokud jsi radnym studentem denniho studia, bere se tva podnikatelska cinnost jako cinnost vedlejsi. Pokud jsi nemela vysoke prijmy, maji na to na socialce stanovenou hranici, nevznikla ti povinnost odvadet zalohu na duchodove. Je dulezity zjistit, jestli ses tedy dobrovolne prihlasila na odvod nemocenskeho. Pokud ano, tak narok na ppm (penezita pomoc v materstvi) mas, ale necekej zavratnou sumu. Jako clovek s vedlejsakem si smis platit jen nizke nemocenske a dejme tomu, ze pak materska dela nejake 3000. Ale furt lepsi nez nic. Kazdopadne si dojdi na prislusnou socialku (myslim, ze osobni setkani je lepsi, po telefonu lecktera urednice dela, ze neslysi) a poptej se, co ze si to vlastne platila a jestli narok na PPM vznikla.

luciiinka87
9. čer 2016

Jo a jeste si pak dej pozor, ze jakmile ukoncis studium a budes dale podnikat, tak se z vedlejsaku stane cinnost hlavni a vznikne ti povinnost platit - nevim, jak je tomu pri ppm, zas tak do toho zasvecena nejsem, ale pri rodicaku to pak budes zase vedlejsak. Ale v tom rijnu budes mit podnikani jako hlavni cinnost. Tak se radsi na vsechno poptej, at nemusis s velkym briskem jeste resit papirovani na socialce a financaku.

xpila
9. čer 2016

@feli5 Hlavně že jsem se tě na to ptala aspoň pětkrát, jestli to je fakt nemocenské 😉 Ale jo, bude ti stačit nastoupit do práce, když úspěšně dokončíš školu.

@slovakovalucie Tak zrovna ty tady píšeš blafy a snažíš se ostatní poučovat, i když tomu vůbec nerozumíš.

feli5
autor
9. čer 2016

Díky moc vsem!! Jeste tam fakt dojdu asi radsi, i kdyz evidentne dostanu opravdu houby s voctem.
V zari me asi nikam nevezmou, to budu zacinat 9.mesic a to by me vzal jen blazen...Nebo nejaky blizky pribuzny, ktereho nemam :D
A jak jsme to resili se somalicats - nebudu si moci ani rozlozit ten rodicak, kvuli testu otcovstvi 🤐

@xpila jo, sorry, muj otec to celou dobu nazyval "nemocenskym"... 🙄 Nebyl schopen mi rict, co platil a co ne.