Nárok na mateřskou po ukončení studia a zároveň OSVČ

feli5
8. čer 2016

Ahoj,
můžete mi prosím poradit? Potřebuji vědět, zda mám nárok na mateřskou. Našla jsem spoustu rozdílných informací.
Jsem studentkou posledního ročníku VŠ, v září studium dokončím. V listopadu budu rodit. Zároveň mám osvč a platím si nemocenské pojištění. Sociální jsem neplatila.
Našla jsem, že pokud studuji, jsem v jakési ochranné lhůtě a pokud porodím do určité doby po ukončení studia, měla bych na mateřskou mít nárok. Zároveň mi to ale někdo vyvrací. Nebo mi bylo řečeno, že bych po ukončení studia musela ještě nastoupit do práce (to by znamenalo v 9. měsíci, to mě těžko někdo vezme :D).
Jinak v příručce pro OSVČ se píše, že mám nárok na mateřskou pokud jsem si platila nemocenské. Ale pak mi někde bylo řečeno, že bych musela platit i sociální. Což jsem neplatila.
Jsem z toho jelen.
Děkuju moc za odpovědi! 🙂

j.a.n.i
9. čer 2016

@somalicats Jde platit samotne nemocenske, pokud splnujes podminky pro vedlejsi cinnost.

somalicats
9. čer 2016

@j.a.n.i jo? Jw fakt, ze jsem se po tom nikdy moc nepidila, ale zila jsem v tom, ze kdyz mam nulovy odvody socky, tak nemocenske. Platit nejde.

bilbery
9. čer 2016

Také jsem to před lety řešila a stejně se dotazovala. Ukončila jsem v červnu VŠ, v listopadu rodila, při studiu OSVČ. Nemocenské jsem si neplatila. Mateřskou jsem nedostala, ani na manžela to nešlo, taky osvč a neplatil nemocenské pojištění, byl sice zeměstnaný ještě k tomu,ale krátkou dobu. Takže výsledek byl, že jsem dostala pouze rodičák dnem porodu a varianta na 4 roky bez možnosti si zkrátit délku. Takže vše vychází z toho nemocenského pojištění a upřímně ty sama už s tím nic neuděláš, protože je tam min.délka 270dní placení nemocenského k datumu porodu a to stejně nestihneš, takže i když se necháš zaměstnat nebo si začneš pojištění platit sama bude ti to k ničemu.Navíc jako osvč musíš v době pobírání mateřské podnikání přerušit nebo někomu předat,při rodičáku si můžeš vydělávat jak chceš.

xpila
9. čer 2016

@bilbery Nebylo by jí to k ničemu, protože ukončené studium se bere jako náhradní doba nemocenského pojištění.

j.a.n.i
9. čer 2016

@xpila No, začít platit nemocenské by ji k ničemu bylo, protože by nesplnila tu druhou podmínku platnou pro OSVČ a to, že musí mít nemocenské placené alespoň 180 dní v posledním roce. Zaměstnání by ji k něčemu bylo, to souhlas.

xpila
10. čer 2016

@j.a.n.i Brala jsem jen to zaměstnání, o tom jsme se tu bavily už předtím 😉 U OSVČ to je jasné, to už jsme vyřešily předtím 😀

feli5
autor
13. čer 2016

Holky, diky za rady 🙂 Je to hloupe, rodit o dva mesice pozdeji, jeste mam mozna sanci... takto mi fakt praci nikdo neda ☹ ... a navic stejne nevim, zda stihnu dopsat diplomku, protoze mi furt tvrdne bricho, vadi mi sezeni a desne me to neba 😀 Jesli to nestihnu, tak se tim vyresi uplne vsechno 😅

astyna
14. čer 2016

Jediná rada - musíš být prostě zaměstnaná 🙂