Budu mít nárok na dovolenou za rok 2012 i 2013?

glimmer
31. črc 2012

Nyní jsem na RD, ale od 1.10.2012 budu přecházet na druhou MD. Při nástupu na 1. MD jsem pracovlala již 5 let pro stejnou firmu a mám smlouvu na dobu neurčitou. Za rok 2012 budu mít tedy MD více jak 60 pracovních dnů, v roce 2013 to bude 74 pracovních dnů. Budu mít nějaký nárok na dovolenou i za rok 2012 nebo jen 2013 ?

glimmer
autor
1. zář 2012

@j.a.n.i jj, do 30.9.2012 jsem na RD.

j.a.n.i
1. zář 2012

@glimmer No, teoreticky by šlo zkrátit si RD, jakoby nastoupit do práce už o těch 15 dní dříve a tu dovolenou si vybrat předem, zákon to nezakazuje, ale musel by s tím souhlasit zaměstnavatel a to je otázka zda bude. Takže spíš bych to vděla tak, že budeš obojí čerpat až v návaznosti na MD.

uzankaa
31. říj 2012

DOBRÝ DEN, chtěla bych poradit...jsem zaměstnaná od 18.11.2010, smlouva na dobu neurčitou,bohužel jsem od 12.1.2012 na neschopence,mám za sebou 2 operace/absces)a skrz komplikace pořád marodím. Čekala mě v říjnu ještě další operace krčních mandlí(recidiva zánětlivé ložisko)jenže díky tomu, že se mi podařilo otěhotnět, tak se operace odkládá-nadále ale zůstávám marodit,protože mi přetrvávají komplikace a bolesti kyčlý(dysfunkce pánevního dna,SI skloubení kříž.kyčel.kloubu)a v těhu jak budu přibírat tak to bude asi hodně obtížné a jelikož pracuji 12hod denně a stojím tak už mě doktorka nepustí pracovat, je možné, že mě převedou na rizikovku, v lednu 2013 mi totiž končí podpůrčí doba vyplácení davek! Doktorka říkala, že mi to gynekolog převede a bude mi nadále pokračovat nová neschopenka s jinou diagnozou! Jedná se mi o to, jak to budu mít s výpočtem mateřské? Plat mi činil měsíčně 15.000 hrubého a jestli mi vzniká nějaký nárok na dovolenou? Jestli se to bude vypočítávat z měsíčního platu a nebo z výše neschopenky která mi činí 60% z platu(8246kč/měs)Nejspíš si to budu muset jit vyřešit na sociálku ale ještě před tím Vás žádám tady o rady🙂 Předem mnohokrát děkuji za všechny odpovědi. Mějte krásný den, ZUZANA

j.a.n.i
31. říj 2012

@uzankaa Mateřská se počítá z platu, takže z platu ještě před tím nástupem na neschopenku.
Jo a to, že budeš mít neschopenku převedenou na gyndu neznamená, že by se ti automaticky prodloužila podpůrčí doba, budeš muset žádat OSSZ o prodloužení této doby, ale co vím, tak těhotným to většinou bez problému prodlouží. Jinak pak ta mateřská by měla být o něco vyšší než nemocenská, tipuju cca 10 500,-

uzankaa
31. říj 2012

Děkuji za upřesnění a za radu, trošku mě to moc nepotěšilo, díky platu asi nedosáhnu na porodné, ale to už musím nechat tak jak to je a těšit se na krásné těhu🙂 A s tou dovčou taky nevím jak to je, když na výplatinicích mám normálně 14dní, což je u nás jako nárok na dovču za celý rok!Ještě jednou moc děkuji a hned jak mi to situace dovolí tak zajdu na OSSZ abych to měla potvrzené! Děkuji MOC, krásný den🙂

uzankaa
21. lis 2012

Můžu mít ještě dotaz jaký budu mít nárok na dovolenou za rok 2012 a 2013?Smlouva na neurčito, krátký dlouhý týden po 12hodinách...ve smlouvě mám 14dní dovolené, nevím proč jenom 14 ale tak ti naše firma prostě má? M8m prodlouženou podpůrčí dobu, skrz zdrav.stav....chci se zeptat jak to bude s tou dovolenou? Porod mám 1.6. a před tím 6týdnů přecházím z nemocenky na MD. Jedná se mi o to, aby mě nemohl zaměstnavatel dát výpověd, při výběru dovolené, nejlepší by bylo kdyby ji proplatil...a kolik by to asi dělalo? Děkuji moc za odpověd! Hezký den

maladama
21. lis 2012

@uzankaa tu dovolenou jsem ti už celou rozepisovala v tvé otázce tady: https://www.modrykonik.cz/diskuse/zamestnani/ro...

uzankaa
21. lis 2012

Jéé děkuji MOC...nemohla jsme v tom houfu tu otázku najít, hned se na to podívám, děkuji🙂

j.a.n.i
21. lis 2012

@uzankaa A já jen doplním, že dovolená se musí vyčerpat, nelze proplatit a během čerpání můžeš výpověď dostat, v té době před ní nejsi chráněna. Na druhou stranu, nástupem na RD se běh výpovědní doby přerušuje, takže by doběhla až po RD.

uzankaa
23. lis 2012

Tééda, tak to mě překvapuje, že se musí vyčerpat dovolená a nelze proplatit...je jasnéé, že mi dají výpověd jako to udělaly všem přede mnou! Ach joo...člověk neovlivní svůj zdrav.stav a ještě na to tak doplatí" No co už, nějak to dopadne! Děkuji!

uzankaa
23. lis 2012

Jo ještě chci dodat, že já z pracovní neschopnosti přejdu na MD, tak mi to řekly na sociálce! Takže jak můžu čerpat dovču???

maladama
23. lis 2012

@uzankaa jak jsem ti psala v tom druhém vlákně, dovolenou budeš čerpat po MD a před RD:
Nezapomeň před koncem MD písemně zaměstnavatele požádat o čerpání řádné dovolené v návaznosti na MD, jinak ji budeš čerpat až pod rodičovské dovolené (a krácenou).

j.a.n.i
23. lis 2012

@uzankaa Budeš ji čerpat až PO MD, pokud o ni tedy požádáš.

jajik25
21. pro 2012

Ahojky,taky se chci zeptat.Vrátila jsem se do práce po RD 15.11.2012 a zajímalo by mě jestli mám nárok aspoň na jeden den dovolené?Díky

j.a.n.i
21. pro 2012

@jajik25 Záleží kolik máte za celý rok, pokud 20, tak máš nárok na 1,5 dne, pokud 25 dní, tak na 2 dny.

jajik25
22. pro 2012

@j.a.n.i díky tohle info mi stačí.......přeji všem hezké vánoce

ladasar
11. dub 2013

Ahoj!
K 30.dubnu 2013 chci odejít ze zaměstnání,kde pracuji od června 2012.
Od 21. ledna 2013 do 19. února 2013 jsem byl nemocen. Mám nárok na dovolenou za rok 2013?
Pokud ano , kolik dní?
Moc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
11. dub 2013

@ladasar Pokud máte roční nárok 20 dní, tak máš nárok na 6,5 dne.