Čerpání dovolené a mateřská, kolik vrátí na dani?

kalingas
21. bře 2018

hezký podvečer, timto bych se chtela zeptat zkusenejsich, kolik a zda vubec mi cca muzou vratit na dani za lonsky rok. Konkretni situace: leden-duben nemocenska, od kvetna materska pak cerpani dovolene a pak zacal rodicak. Za dovolenou mi proplatili cca 16 000, cistou mzdu jsem mela cca 13 tisic. hrubou tedy cca 16000. Mam tedy narok na vraceni nejakych dani za minuly rok? Dekuji

xcassiopea
21. bře 2018

Zdravím, pokud jste v průběhu ledna již nepracovala, přímo Vám vrací pouze daň, která byla odvedena, tudíž pouze daň z proplacené dovolené v roce 2017 (nemocenská ani mateřská není zdaněný příjem). Výši zaplacené daně po slevách najdete na výplatním lístku, nebo dvou podle termínu čerpání dovolené.
Za předpokladu, že by si na Vás uplatňoval slevu manžel, mohl by si uplatnit slevu ze svých daní na Vás, kde Vaší nemocenskou a mateřskou uplatnit může.

kalingas
autor
21. bře 2018

@xcassiopea dekuju myslela jsem, ze to tak nejak bude;) vyplatni pasky za minuly ro nemam jak uz nejsem osobne ve firme a vysi vyplaty mam jen na uctu a u castky zadny konkretni udaj uveden neni

xcassiopea
21. bře 2018

pokud se bavíme o cca 16 000 hrubého a do růžového prohlášení zaměstnavateli jste podepsala slevu pouze na poplatníka dělá to cca 1155Kč. Jestli Vám dělá daně zaměstnavatel, měl by Vám přeplatek poslat, pokud si budete podávat přiznání na Finančním úřadu, musí Vám zaměstnavatel vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2017, kde to bude uvedeno přesně, tento dokument pro podání daňového přiznání potřebujete, pokud Vám to zaměstnavatel nevystavil, vyžádejte si ho. Přeju hodně štěstí

xcassiopea
21. bře 2018

Ještě bych Vám poradila, pokud se potomek narodil v roce 2017, může si uplatnit otec i poměrnou část slevy na daních za dítě, za měsíce v a po narození dítěte a to je pro rok 2017 je to 1117Kč za měsíc, za rok 2018 o 150Kč víc.

kalingas
autor
21. bře 2018

manžel je OSVČ takže... ale dekuju za tip 🙂

xcassiopea
21. bře 2018

Neochybuji, že to manžel má dobře spočítané, ale pro jistotu se koukněte na článek daňové slevy při využití paušálu viz odkaz.
https://www.finance.cz/491972-dane-2017-2018/

maruska116
22. bře 2018

Jen bych ještě podotkla, že v součtu by mateřská a proplacená dovolená u Vás neměla přesahovat 68000,-- Kč aby si manžel mohl uplatnit slevu na Vás.

priefi
22. bře 2018

@kalingas vrati jen to, co jsi odvedla na danich po vsech slevach 😉

marcelka1616
12. dub 2018

Dobrý den, mám podobný dotaz. Prosinec 2016 jsem nastoupila na nemocenskou.. (za ten mi loni vratili 2130,-), dále jsem pokračovala ještě leden,únor 2017 na neschopence a poté nastoupila na MD. Letos jsem byla podepsat daně a nyní mi přišlo 330,- .. 🙅 je to tím, že jsem v roce 2017 nemela nic odpracovaneho? Děkuji

hepe207
12. čer 2020

Holky můžete mi někdo poradit? Letos jsem byla cely leden na neschopence, 1.2 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Po dovolené budu cerpat dovolenou od zamestnavatele a zároveň rodičovský příspěvek. Chci se zeptat. Za nemocenskou mi vrátili daně. Když se mateřská počítá jako příjem, vrací daně i za měsíce ve kterých jsem na materske dovolené ?

lenoulinkaa
12. čer 2020

@hepe207 z čerpání dovolené odvedes zřejmě nějakou zalohovou daň. Z té se ti může vrátit zpět do její odvedene výše na neuplatnene měsíční slevě na poplatníka při nemoci,ppm a rod. dovolené.

hepe207
13. čer 2020

@lenoulinkaa takže za dovolenou a neschopenku se mi vrátí dane ale za mateřskou dovolenou (tj 28tydnu) ne ?

lenoulinkaa
14. čer 2020

@hepe207 vrátí se ti podle toho kolik odvedes za čerpání dovolené max. z toho do výše odvedene zalohove dane. Při dejme tomu 25 dnech dovolené. tj. 2 měsíce uplatneni poplatníka. Takže z té odvedene daně se ti může vrátit 10x2.070,-., priklad: Při čerpání dovolené 30 000 hrubého bys odvedla necelé 4.000/ měsíc. Takže to by se ti zhruba vrátilo. Záleží jak ti vyjde čerpání.