Čerpání dovolené po 2. MD, na kolik dnů mám nárok?

dotinka01
15. čer 2017

Je tu prosím někdo mzdová účetní? Potřebuju poradit ohledně čerpání dovolené po skončení mateřské - ohledně nároku a krácení dovolené.

j.a.n.i
15. čer 2017

@pataja Jo, můžeš to tak udělat, nebo můžeš o rodičák požádat hned a brát ho ty 3 měsíce souběžně s dovolenou, protože pobírání rodičáku se nemusí krýt s RD.

weriss
22. kvě 2019

Holky, otevřela bych opět diskusi. Tak nějak bych potřebovala poradit. Byla jsem na RD s první dcerkou a loni se nám narodil chlapeček. Od 1. 9. 2018 do 15. 3.2019 jsem pobírala PPM a od 1. 4 jsem na RD. Zapomněla jsem zaměstnavateli poslat dopis a dnes mi kamarádka řekla, že i při druhém čerpání RD mám nárok na čerpání dovolené. Jenže moje PPM skončila již 15. 3 a od 1.4.2019 jsem již na RD. Mám nárok ještě na čerpání dovolené? Tak i tak zašlu zaměstnavateli žádost jak o poskytnutí RD, tak i o čerpání dovolené. Jen, jestli nemáte někdo zkušenost ohledně toho, že se žádost o čerpání dovolené zasílá pozdě a ne ihned po skončení PPM.

mmajda
22. kvě 2019

@weriss pokud jsi na druhé RD máš nárok na celou dovolenou za letošní rok a i na pár dnů za rok loňský. Bohužel tím, že jsi to nevycerpala hned po MD a už jsi předpokládám nastoupila na RD tak dovolenou můžeš vybrat až po skončení RD s bude se ti krátit.

bublinka2015
22. kvě 2019

musí se čerpat bezprostředně po MD :( teď počkat až na skončení rodičáku

weriss
23. kvě 2019

@mmajda
Dobře děkuji moc holky. Už jsem se s tím tak nějak smířila. Každopádně jsem se chtěla zeptat,jak je to s tím krácením? Dá se to někde vypočítat, prosím?

mmajda
24. kvě 2019

@weriss dá, ale popravdě nevím jak to přesně je. Doporučil dotaz napsat do skupiny Vše o mateřské rodičovské a porodnem. Tam jsou i holky co dělají ucetni, tak treba poradi.

weriss
25. kvě 2019

@mmajda děkuji moc

bublinka2015
25. kvě 2019

@weriss tady je k tomu něco psané https://www.aperio.cz/dovolena-v-souvislosti-s-...
Dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.

bublinka2015
25. kvě 2019

jinak dle mého na dovolenou za letošek nebudeš mít nárok na celou, protože jsi neodpracovala 60 dní v roce 2019 - zkus spočítat sama - berou se pracovní dny od 1.1. do konce ppm..mě vyšlo nějakých 54 dní. Tak tím pádem by si za letošek měla nárok jen na nějakou poměrnou část..Cca by to byly 4-5dní. Za loňský rok budeš mít nárok na krácenou dovolenou - nechce se mi to přesně počítat ale je to kolem 13 dní.
Kdyby sis žádala o čerpání po skončení PPM, tak by si jednak splnila podmínku odpracovaných 60ti dní (protože by se k 54dnům přičetla stará dovolená 13 dní z roku 2018) a za 2019 by si tak měla nárok na dalších 20 dní dovolené. To jsi bohužel nestihla, takže dle mého ti po skončení rodičovské dají celých 13 dní z roku 2018, ale těch pár dní z roku 2019 ti pokrátí za zmeškané směny - od 16.3. do konce roku, že ti nezůstane nic. Ale nejsem si tím 100% jistá, nech si ještě někde poradit.

j.a.n.i
25. kvě 2019

@bublinka2015 V principu souhlas, akorát ty dny za rok 2019 se již krátit nebudou, dovolená za odpracované dny se již dále krátit nesmí.

bublinka2015
25. kvě 2019

@j.a.n.i super👍

mmajda
25. kvě 2019

@weriss @bublinka2015 Omlouvám se, bublinka má pravdu. Nevšimla jsem si zes na RD nastoupila už v půlce března, myslela jsem až 1.4. a to by to těch 60 dní vzniklo a měla bys nárok na celou dovcu. Takto je to opravdu jen poměrně část..

weriss
26. kvě 2019

@mmajda, řešila jsem to s účetní. Bublinka má pravdu, špatně jsem to počítala a za rok 2019 jsem měla 54 dní místo 60 dní. O nějaké poměrné části tedy nic neříkala - to se jí zeptám. Každopádně za rok 2018 mám 13,5 dne s tím, že mi to proplatí nebo budu čerpat jakmile skončím RD. I přesto, když bych nenastoupila a např.dala výpověď. Šlo mi tedy o to,jak bude proplacena dovolená po té rodičovské. Já někde četla, že se to krátí a neproplati se celá část. Tak jsem se chtěla zeptat,zda nevíte. Jinak MD byla ukončena 15.3 a nástup na RD byl 1.4. Každopádně moc děkuji Za vaše příspěvky a pomoc 🙂 pomohli jste mi