Diskuze pro školní asistenty

hlavinka
26. lis 2018

Ahoj vsichni. Mam dotaz: skolni asistent a narok na neschopenku, osetrovacku?

Prosim je tu nekdo, kdo je zamestnan jako skolni asistent, pripadne reditel skolky/skoly nebo pravnik?
Jde o to, jak to funguje, kdyz je skolni asistent nemocny nebo ma osetrovacku. Jak to pak je? - pry se prodluzuje smlouva nebo vraci penize, proste jsou s tim problemy a reditele skol nechteji, aby si asistenti brali osetrovacku ci neschopenku. Co jsem tedy ruzne cetla a slysela. Pak musi asistent napracovavat a podobne. Nikde jsem k tomu zadne oficialni stanovisko nenasla. Dekuju moc.

hlavinka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sasui1
26. lis 2018

Pracuji jako chuva v MS. Dostala jsem 25 dni dovolene. Takze kdyz jsem byla se synem v nenocbici brala jsem si dovolenou... Co se tyka nemocebske nebo ocr. Taky jsem se na to ptala. Areditelka rekla ze nemam narok. Ale jestli platim zdravku a socku tak si myslim ze bych na to narok mit mela (pracuju na dohodu) zatim jsem neresila ale myslim zre brzy me to taky ceka tak bych rada znala ofiko stanovisko 🤔

sasui1
26. lis 2018

Tak jsem psala kamardce. Zatim pravnicka neni. Ztim absolventka a koncipientka a na oboje narok je! Normalne hrazene zamestnavatelem/statem. Takze zadne ze musite odpracovat... 😊

hlavinka
autor
26. lis 2018

@sasui1 ja prave dobolenou čerpat nechci, pak mi nevyjde na leto s detmi. Navic ze zákona pokud si platime zdravko a socko, narok mame. Jsem normalne zaměstnana.
Psala jsem dotaz na msmt, ale cekam zatim na odpoved.
Je to dost nepříjemné, nadelavat nemam kdy.

hlavinka
autor
26. lis 2018

@sasui1 diky. jo, narok je, ale vim, ze reditel pak slozite vraci penize a kraj nebo.kdo s tim taky ma problem a proto to reditele nedavaji. Taky pry se to resi jinak, protoze je to z dotací a ne z firemnich penez. Proste legislativne nedotazene 😑

sasui1
26. lis 2018

@hlavinka aha...to by me nenapadlo tato klicka... Tak nechapu proc z dotacbich penez je odvadim do statni kasy... 🙄Tak ale kdyz jste vy/dite nemocne tak jak jinak to resit... 🤔U nas nastesti muze hlidat tatbek ptz je osvc a ja delam jen 4h ale je to teda postavene na hlavu...

hlavinka
autor
27. lis 2018

@sasui1 tak jsem zatim nic moc nezjistila. Pry jde čerpat neschopenka do 14 dnu, ale smlouva se prodluzuje. Coz nekdy muze byt problem, kdyz ty penize pak uz ze sablony nejsou.
Jinak ja nemam komu rict na hlidani, obcas muze babička, ale tak na 3 hodiny v tydnu, uz ji je 76. Manzel v praci porad 😑

hlavinka
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
hlavinka
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
hlavinka
autor
27. lis 2018

@sasui1 pokud mas fb, tak je tam skupina jsme asistenti pedagoga a kdyz si das vyhledani OCR, tak to tam uz vyjede, jedna pani se na to taky ptala primo na MSMT (bohuzel odkaz vlozit nejde)

hlavinka
autor
27. lis 2018

Cituji z fb stranek:

Můj dotaz na MŠMT : "A co dělat, když ředitel nepovolí OČR, že mi ji nezaplatí? Proč to některé ŠA musí nadpracovat anebo jim není umožněno nastoupit na OČR? Děkuji. Šárka "......odpověď ministerstva školství:
"Dobrý den,
co se týče toho, co ředitel povolí – OČR není hrazeno z Šablon (a tudíž ani ze školy) ale ze sociálního pojištění. Tudíž ředitel (škola) nic neplatí. Má si pouze zajistit na tu dobu náhradu, kterou bude ze Šablon platit.
To, jak k tomu přistupuje jednotlivý ředitel není z naší strany možné ovlivnit. Pokud má zaměstnanec v tomto ohledu problém, může se obrátit na zřizovatele školy. S pozdravem
TÝM OP VVV
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontaktní adresa: Harfa Office Park, Českomoravská 2420/15, 190 00 Praha 9

Korespondenční adresa: Karmelitská 529/5, Malá Strana 118 12 Praha 1

zuzekk
27. lis 2018

Se školním asistentem nemám zkušenost, máme jen asistenty pedagoga, ale každopádně - pokud jsi zaměstnanec školy, máš stejná práva a nároky jako jakýkoliv zaměstnanec. Na dovolenou, nemocenskou, OČR, studijní či neplacené volno. Přístupy vedení mohou být různé, ale vždy se musí pohybovat v intencích zaměstnavatele, ať už bere peníze na tvou práci odkudkoliv - máš-li tedy řádnou smlouvu, byť na dobu určitou. Počet dní dovolené v ní máš definovaný, úvazek taky.
Právem vedení je nedat ti dovolenou, kdy se zamane tobě, ale třeba jen o prázdninách, ale napíše-li ti něco lékař (na tvé dítě nebo tebe), platí stejná pravidla. To, že člověk neustále chybí z důvodů nemoci může samozřejmě vedení vadit, ale maximálně na tebe může poslat kontrolu nebo s tebou neprodloužit pro příště smlouvu, zakázat ti jít na OČR/neschopenku prostě nemůže ani si to nemáš co nadělávat. Pokud je uděleno volno, je to volno, ne náhradní. Ale praktiky některých ředitelů jsou fantastické, leckde nadělávají učitelé v družině protože byli s dětmi na výletě a pod...