Dobrovolná bezplatná praxe ve školce

baja1122
16. zář 2017

Dobrý den,
prosila bych o Vaše zkušenosti ohledně praxe do zaměstnání.

Před narozením dcery jsem nikdy nepracovala (mám střední pdg. školu obor Předškolní a mimoškolní pdg., teď studuji vysokou školu učitelství 1. stupně ZŠ dálkově) a nemám tudíž žádnou praxi pro své budoucí zaměstnání (jen praxi školní). Chtěla bych to ale změnit a jít na "dobrovolnou bezplatnou praxi", kterou bych vykonávala v některé z mateřských škol, kde bych ve 2,5 letech přihlásila dceru a byla tam denně s ní a pomáhala učitelkám, dělala přípravy, třeba bych vedla nějaký kroužek, apod. (prostě bych získávala zkušenosti a praxi).
Teď můj dotaz: Jde to vůbec, kdybych se ve školce s ředitelkou takto domluvila? Existuje nějaká smlouva o dobrovolné bezplatné praxi, která by pak šla mateřskou školou uznat a adekvátně zapsat do mého životopisu (aniž by to bylo bráno jako práce na černo)?
Partner tvrdí, že je to složité a že by mě takto nikde nevzali, i kdyby to vlastně bylo i pro jejich řekněme dobro (ve školce se hodí každá ruka navíc - oblékání malých dětí, hygiena u jídla, atp.) a na oplátku za mou práci bych požadovala jen potvrzení praxe, která by ale trvala třeba půl roku nebo celý školní rok.
Prosím o Vaše názory,
děkuji 🙂

konidana
18. zář 2017

Jestli to jde, musíte v okolí zjistit sama. Obeslala bych vybrané školky s touto nabídkou. Další varianta by mohla být Dohoda o Vykonání Práce. Kde byste měla specifikovanou dobu a náplň práce a zároveň jednorázovou odměnu (třebas symbolickou) za tuto práci.

hz
18. zář 2017

Mam vystudovany ten samy obor, navic jeste "posileny" bakalarem, z praxe jsem ted vice jak 3 roky, takze prosim me uvahy ber s rezervou 🙂
Dle meho to je samozrejme na reditelce. ale kazda reditelka ma predem dany rozpocet na skolni rok, kde ma vycleneny penize na pomucky, platy... zelezi tedy, zda bude mit reditelka rezervu pro nejaky zaskok-to by bylo pro tebe idealni-zaskok za dlouhodobe nemocnou. Ovsem chapu, ze se neco takoveho velmi spatne shani, zvlaste nemas li zadne zkusenosti a kontakty.
Urcite by to muselo byt podlozeno smlouvou-jde o velkou zodpovednost, kterou na sebe nejes predskolni zarizeni/reditelka/ty prebirate...
Kdyz to shrnu, muj nazor je-ano, lze to sehnat, ale...

Kdybych si delala znova vysokou, zamerila bych ne na ZS-stejne jako ty-je to sirsi uplatneni, mene si na tebe rodice dovoli a je to celkove vice v ocich verejnosti "lepsi"zámestnani..
preji uspech..

baja1122
autor
24. zář 2017

@konidana Děkuji, nejspíš to tak udělám a obešlu školky 🙂
@hz zdravím 🙂 já právě vím, že je nějaký určitý rozpočet školy, tomu rozumím, ale právě že já bych vlastně dělala tu práci bezplatně, tudíž jsem v tomto ohledu neviděla nějaký problém, ale spíše je to asi na domluvě. Zda-li by mě tam vůbec "chtěli" 😀. No je to ještě daleko, nějaké smlouvy jsem k tomu našla, většinou v soc. oborech typu ošetřovatel apod., tak snad by se to dalo nějak zajistit. Každopádně moc děkuji za vyjádření, zkusím se optat na praxi, kterou teď budu dělat v rámci VŠ přímo ředitelky, u které jsem absolvovala už několik školních praxí, tak snad poradí.
Jinak k povolání v ZŠ - tíhnu spíše ke straším dětem, hlavně proto jsem si tento obor vybrala, ale máte pravdu i s tím, že učitelé 1.stupně hledají teď v hodně školách (uvidme za 4 roky), takže u mě vyhrál obor tento. Právě vysoká škola obor Mateřská škola mi přišla trochu zbytečná (nechci Vás tím samozřejmě urazit), ale ze střední jsem se cítila docela připravená a říkala jsem si, že bych se asi nic nového nedozvěděla. Také je tam hodně uchazečů a měnší šance se dostat. Děkuji za Vaši odpověď 🙂

hz
25. zář 2017

@baja112 V pohode.. Neurazite me, stojim nohama na zemi..ja normalne pracovala se stredni, na vysokou jsem se hlasila a studovala ji pri zamestnani. Vlastne me k tomu tenkrat dokopalo ministerstvo, dle nich jsem nemela dodelane vzdelani, tak jsem si rekla, ze si ho dodelam. Ted uz bych se na to vykaslala, bo VS ma kde kdo. Navic materina a pak jeste to same na VS je opravdu na nic, vim to... Byl to neuvazeny krok, mela jsem studovat neco jineho. Nejradeji bych ted po rodicaku zbehla zcela jinam, ale prave me vzdelani me dost brzdi, tak to budu muset nejspis vydrzet..
Jeste me napadlo, ze kdyz se chodi na praxi do MS, tak ucitelky to maji honorovane minimalne-a to tu praxi vedou a predavaji studentkam sve "nou hau". Myslim, ze kdyby jste ziskavala praxi bez honorare, stejne by nad Vami musel nekdo dozorovat.
Doporucuji sehnat nejaky zaskok za nemocnost/materskou..
AT se dari!