Učitelka v MŠ. Má někdo vystudované zkrácené dvouleté studium s maturitou dálkově, bez praxe?

verys
21. pro 2021

Ahoj, nastoupila jsem po rodičovské dovolené do zaměstnání - práce v kanceláři u PC. Myslela jsem, že mi pauza během rodičovské dovolené pomůže a práce mě bude bavit, ale bohužel se tak nestalo. Stále častěji myslím na to, jak jsem chtěla jako holka učit ve školce a mrzí mě, že jsem nešla studovat na střední pedagogickou školu. Nikdy není pozdě si splnit sen a tak koukám, kde bych si mohla vzdělání doplnit. Napadlo mě zkrácené dvouleté studium ukončené maturitní zkouškou. Našla jsem nějaké soukromé střední školy, které vzdělání nabízejí. Má otázka je, zda má někdo vystudovanou takto dálkově maturitu a zda si našel s touto školou uplatnění? Zda nevadí, že je předškolní pedagogika vystudovaná jen takto dálkově, bez praxe. Zda se toto vzdělání brát jako plnohodnotné. Mám ve vedlejším městě možnost studia tohoto oboru na VOŠ, ale studium je časově náročné (každé úterý a víkendy) pro maminku s dvěma malýma dětma a v zaměstnání, kde mě samozřejmě nebudou uvolňovat.

merope
22. pro 2021

Co to zkusit a podle toho si případně vzdělání doplnit? Myslím, že v dětské skupině můžeš být pořád i bez vystudovaného příslušného vzdělání.

Případně tady https://www.skoleni-kurzy.eu/kurz-50653_studium... je kurz, kdy můžeš být v MŠ u těch nejmenších dětí (dvouletých).

Na tvém místě bych šla cestou, že bych si nejdřív tu práci zkusila a pak případně doplnila vzdělání. Klidně zatím jako soukromá chůva či cokoli podobného. Je to opravdu dost náročná práce, ale pokud tě bude bavit, budeš mít už i praxi.

shargianna
22. pro 2021

@verys dobrý den, mám dálkově vystudovanou předškolní a mimoškolní pedagogiku na soukromé pedagogické a obchodní škole v Obratani a na práci učitelky v MŠ je to plně dostačující 🙂

lobella
22. pro 2021

Trosku se pripichnu,...mam vseobecny gympl a pak bc v socialni antropologii, take si pohravam s myslenkou skolka,....co je nutne si doplnit? Kamaradka ma vylozene vystudovany 5lety mgr na predskolni vzdelavani, aby mohla pracovat jako ucitelka

verys
autor
22. pro 2021

@shargianna moc děkuji. Přesně na tuto školu také koukám. Vyhovuje mi studium o víkendu.

bbarshaa
22. pro 2021

Já být vámi, hodně si to rozmyslím. Pracovala jsem jako učitelka 5 let… Po RD se tam nevrátim. Miluju děti, práci s nimi a schopnost je něco učit, vidět posun v jejich vývoji. Ale… Rok od roku jsou rodiče dětí horší, je neuvěřitelné co si představují, že máme zvládnout. 30 deti na starost, nedojit si na záchod v klidu, jednou nohou stále v kriminále, diagnostikovani dětí, dodržování učebního programu… To bych ještě vše zvládla, pak otázka jaké chytnete nadřízené, u nás byla ředitelka docela fajn, poslední rok už mi přišlo, že ji z toho všeho začalo hrabat.
Ten plat za tu psychickou zátěž není ani omylem odpovídající. Není to práce kterou tam necháte jakmile odejdete ze dveří. Je to spíš poslání než zaměstnání a musíte mít neskutečně pevné nervy. Našla jsem něco co mě naplňuje úplně stejně, psychicky mě to nenici a hlavně budu mít energii i na svou dceru po příchodu z práce.
A potřebujete buď středoškolské vzdělání, zakončené maturitou kde je i předškolní pedagogika, nebo pak VOŠ. 😉 Myslim, že se dělají, jak jste psala nějaké zkrácené studium, ale mám pocit, ze to bylo jen pro již ucici učitelky, aby si dodelaly kvalifikaci, pokud ji neměly.
Kazdoapdne, jak je psáno výše, nejdřív bych to být vámi zkusila. Je to náročnější, než se zda.

g_m
22. pro 2021

@bbarshaa No ale tak to funguje všude nejen v MŠ, učím na SŠ a Váš popis odpovídá skoro každé učitelské praxi. Jde jen o to, jak si to člověk nastaví v hlavě a zda na to prostě má nebo ne. Ano, i když všichni na učitele nadávají, že dostali přidáno, tak bych je poslala si to zkusit. A o horších rodičích a dětech raději nemluvit. Napadlo mě několikrát, jestli by mi nebylo líp někde v kanceláři, kde si prostě udělám svou práci a domů dojdu s čistou hlavou bez kabelky plné písemek na večer k opravení a sezením nad přípravou na další den. Ale ne, i tak mě to baví 🙂 Ubíjela mě mateřská a strašně už jsem se těšila zptáky mezi studenty a lidi do práce. Takže záleží na člověku 🙂
Ale jak říkají holky, nebála bych se poptat učitelek v okolí nebo si k tomu něco zjistit. Je to náročné, pokud to chce člověk dělat pořádně 🙂

rya
22. pro 2021

@verys Dobrý den, mám vystudovanou dálkově předškolní a mimoškolní pedagogiku práci jsem v oboru našla hned.Nemusíte dělat jen učitelku v MŠ ale jsme kvalifikovaná i na práci asistent pedagoga, učitel volnočasových aktivit či vychovatelka ve školní družině.

verys
autor
22. pro 2021

@bbarshaa děkuji. Já jsem před mateřskou a rodičovskou dovolenou dělala na úřadě a práce v kanceláři me po urcite době uz vůbec nenaplňovala. Na nepříjemné vystupování lidí jsem zvyklá, k úředníkům se také nechovají slušně. Myslela jsem, že pauza doma s dětmi mi pomůže a práce me bude bavit. Bohužel jsem se v této práci nenašla, i když jsem změnila zaměstnavatele a pozici. Do prace se rano netesim. Náročnost prace s malými dětmi si plne uvědomuji a neni to zaměstnání pro každého. Brala bych to spise jako poslání a stále si myslím, ze by me tato prace naplnovala. Nejhorší je si někdy vyčítat, že člověk nezkusil to, co si přál a ja bych si to jednou nerada vycitala... Chci do prace chodit rada a dělat to, co me baví.

verys
autor
22. pro 2021

@lobella našla jsem toto:
Učitel mateřské školy
(1) Učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci

a) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů mateřské školy,

b) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu studijního oboru pedagogika, případně v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy, vychovatelství nebo pedagogiku volného času, a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

c) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy1) v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

d) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

e) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání1) v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

f) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vykonáním jednotlivé zkoušky8), která svým obsahem a formou odpovídá zkoušce profilové části maturitní zkoušky z předmětu zaměřeného na pedagogiku předškolního věku, nebo

g) vzděláním podle odstavce 2 písm. a) nebo b).

Vzhledem k tomu, že mám malé děti a chodím do zaměstnání si nyní nemohu dovolit časově náročné studim, takže když to stačí, přihlásím se na zkracene studium predskolni a mimoškolní pedagogiky a udělám si z odborných předmětů maturitu.

mojeuzivatelskejmeno
22. pro 2021

Mám vystudovanou dálkově Soukromou střední školu MAJA v Mladé Boleslavi zakončenou maturitní zkouškou. Studium pro mě bylo nenáročné (po gymnáziu a bakaláři v humanitním oboru), součástí byla také praxe. Učitelé tam byli vesměs fajn. Studovala jsem při mateřské, abych měla další možnost, kam se po RD vrátit. Nakonec jsme si při další rodičovské doplnila Ing v ekonomickém směru, po celou dobu RD i pracuju v úplně jiném odvětví a do školky bych už nešla. Zkusila jsem si soukromou i státní školku a naprosto mě to přestalo lákat. Jak tu zaznělo - je to spíše poslání než zaměstnání. Pokud ale cítíš, že je to pro tebe to pravé, Boleslav za mě můžu doporučit. 😊

verys
autor
22. pro 2021

@mojeuzivatelskejmeno děkuji za reakci. Se soukromou školou tohoto typu tedy nebyl problém sehnat místo ve školce? Mám obavy, abych nestudovala 2 roky a pak jsem nezjistlia, že ředitelé školek toto moc neuznávají a dávají přednost uchazečům s klasickým 4letým vzděláním na státní střední škole.

vikisik
22. pro 2021

@verys Obrataň jako střední škola, kde se doplňuje vzdělání pro učitele MŠ, je dost známá i vyhledávaná. Znám několik učitelek, které studovaly v Obratani a neměly v práci problém.

ee.liska
22. pro 2021

Obrataň je super, akorát doporučuji přihlášku podat ihned, je tam dost plno 🙂 Ale škola je to fajn 🙂

sasui1
22. pro 2021

Zalezi na lokalite kde budes pripadne pracovat. U nas je ucitelek docela dost takze prednost vzdy dostanou holky se strednim pajdakem protoze ten je opravdu pripravi a kdyz neni uplne veminko tak odchazi ze skoly slusne vybavena.
Ja jsem si po hotelovce dodelala bakalare materinu a kdyz jsem sla do prvni prace vedouci mi rovnou rekla ze chtela dat prednost jine uchazecce se SS ale ta nemohla nastoupit okamzite.
A kdyz chci menit zamestnavatele tak na pohovoru mi pi reditelka jasne rekla ze bude mit vysoke naroky! Ze ma pocit ze si nekdo dodela 2lete vzdelani a mysli si ze z nej bude kvalitni pedagog (coz se nevylucuje ovsem)
Jen tim chci rict ze i tento postoj mivaji nektere vedouci.

verys
autor
22. pro 2021

@sasui1 Toho se právě bojím. Máme ve vedlejším městě soukromou školu (jiné obory) a třeba někteří vedoucí/ředitelé o ní mluví takovým stylem, že absolventi mají problém někdy najít uplatnění. Tak mě napadlo zda i v tomto případě existuje kvalitnější a méně kvalitní škola... Jestli má nějaké dálkové studium lepší pověst. Udělala bych si alespoň DiS, je to hned 15 km vedle, ale bohužel s dětmi je to pro mě časově náročné (každé úterý a víkendy ve škole), manžel pracuje na směny a neměla bych tolik hlídání pro děti. V zaměstnání by mě také neuvolňovali ke studiu ve všední dny.

aneta15
22. pro 2021

@verys já mám 2 kamarádky, které si dodelavaly dálkové materinku v Humpolci. Práci našly ihned.

sasui1
22. pro 2021

@verys neni to podle me az tak o prestizi skoly, ale potom (jako vzdy a vsude) o te vedouci.🤷
A o vasi schopnosti se vzdelavat a zlepsovat.
Ja treba nastoupila na pul roku na pozici chuvy. Protoze skola mi do praxe nic moc nedala. Takze kdyby to nebyl pro tebe problem. Zacit jako chuva/asistent a cas se vypracovat tak i takhle by ta cesta mohla vest ☺️

verys
autor
22. pro 2021

@sasui1 Přesně takový postup mě také napadl. Ta praxe bude určitě chybět a chtěla bych na sobě pracovat a toto by mohl být dobrý začátek 🙂

mojeuzivatelskejmeno
23. pro 2021

@verys Neměla jsem s tím problém. V soukromé i státní to ředitelky uznaly jako plnohodnotné vzdělání. Já teda mám ještě bakaláře se zaměřením na pedagogiku a psychologii.

verys
autor
23. pro 2021

@mojeuzivatelskejmeno děkuji, to máte hezké vzdělání. Já jsem takovy věčný student asi: Bc. mám na přírodovědecké fakultě, nastoupila jsem na katastr a vzdělání jsem si ještě doplnila o VOS obecně právní činnost, ale jak jsem psala, pred rodičovskou dovolenou s detma jsem se dostala do stavu, kdy jsem zjistila, ze me ta prace nebaví a nechtělo se mi tam vracet. Myslela jsem, ze kdyz budu doma déle bez práce a změním zaměstnavatele, ze to bude lepší, ale není. Porad vic myslim na to, jak jsem jako holka chtěla pracovat s dětmi a jak je ta touha stále veliká. Tak mě asi čeká treti škola 😄 láká mě vic VOS nebo Bc. na VŠ, ale vím, jaké to je studovat při práci dalkove a navíc mám dvě malé děti. Chci věnovat svůj volný čas i jim

mojeuzivatelskejmeno
23. pro 2021

@verys To jsme tedy dvě věčně studentky. 😄 Já teda dělala Bc ještě před dětmi při práci, ale pak přeškolní pedagogiku s jedním a Ing se dvěma malými dětmi (mladší se narodila v průběhu studia) + k tomu práce a šlo to. A to jsem neměla žádné hlídání. Já už se zas rozhlížím, co dál studovat. 🙈😄 Věřím, že když se, my maminky, pro něco rozhodneme, tak to zvládneme. Držím palce!

verys
autor
23. pro 2021

@mojeuzivatelskejmeno 😀 hezké. Já jsem dělala Bc. hned po maturitě a VOŠ jsem začala při zaměstnání a také se mi do studia ve druhém ročníku narodil syn a ještě jsem docházela na čtvrt úvazek do práce vypomáhat a do toho ještě jsem zvládla připravovat vlastní svatbu: v týdnu jsem si převzala diplom a v sobotu se vdávala 🙂 Když chceme, zvládneme být superženy 🙂 Bojím se říct manželovi, že jsem se rozhodla ještě pro třetí školu 😀 Bude si ťukat na čelo.

mojeuzivatelskejmeno
25. pro 2021

@verys Koukám, že máme stejné osudy! Bc taky hned po maturitě. Jen jsem musela den po maturitě nastoupit do prace, abych se uzivila (nežila jsem již s rodiči). A pak jeden den předání diplomu a druhý den svatba. 😄 U další VŠ zas dítko, stavba domu a stěhování, těhotenství a miminko, práce. Myslím, že u nás i u vás je to stejné - vždycky vše najednou, že? Aby toho náhodou nebylo málo. 😄 Já se taky neodvažuji manželovi říct, že bych chtěla ještě něco studovat. U nás je to ještě o to těžší v tom, že on VŠ neuznává, bere to za zbytečnost, takže podpora či nějaká výpomoc s dětmi např. před státnicemi na nule. Každopádně už to tu nebudu spamovat, ať je místo na komentáře k věci. Přeji krásné svátky vánoční a vše nejlepší do nového roku.

abrakababra
31. bře 2023

@aneta15 Nevíte prosím, jak učení na škole probíhalo? Zajímaly by mě konkrétně předměty jako výtvarná výchova a tělocvik. Skládaly se z těchto předmětů praktické zkoušky?
Děkuji

abrakababra
Autor odpověď smazal
Zobraz