Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

sipkovarose
15. zář 2016

@mignona děkuji 😉

sipkovarose
16. zář 2016

Holky myslite že kdyby se mi počítala ta mateřská třeba z těch 3 měsíců že bych byla nějak ztrátová (než kdyby se mi to počítalo za těch 12 měsíců 😕 )

sipkovarose
16. zář 2016

😔 😔 😔

j.a.n.i
16. zář 2016

@sipkovarose Ne, průměr je pořád průměr...

teranova87
17. říj 2016

ahoj holky, chci se zepat. Pracuji na castecny uvazek, zamestnavatel mi bude menit zamestnani na hpp, kde se mi hruby prijem podstatne navysi. z ceho se mi bude pocitat materska, kdyz 12 povinnych mesicu mi bude z casti pokryvat zkraceny uvazek a z casti plny uvazek s mnohem vyssim platem? Bude se to brat pouze z to posledniho s vyssim platem, nebo pomerem z tech dvou ( zkraceny a hpp)? Byla bych urcite radeji, kdyby z toho vyssiho. Predem dekuji za odpoved🙂)

mignona
17. říj 2016

@teranova87 Pokud u stejneho zamestnavatele, tak se pocita z poslednich 12 mesicu, takze se Ti to zprumeruje 🙂

teranova87
17. říj 2016

@mignona takze v podstate kdybych byla zamestnancem u jineho zamestnavatele napr.2 mesice z tech 12, kde bych za dva mesice mela mnohem vyssi plat, tak se materska pocita 70% z tech dvou musicu s vyssim hrubym prijmem. 🙂

mignona
17. říj 2016

@teranova87 Nejsem si stopro jista, jestli to tak ted plati, nejsem z oboru, ale na nejake strance jsem to stopro cetla. Pro ten Tvuj pripad je to ale urcite z celych 12 mesicu, to vim jiste, mam podobnou situaci 🙂 Jen nejdriv plny a potom castecny, u stejneho zamestnavatele. To jsem si zjistovala.

teranova87
17. říj 2016

@mignona mockrat dekuji za odpoved 🙂 pokud se dozvim neco vice urcite to zde napisu 🙂

sipkovarose
17. říj 2016

Holky jak je to musím mít odpracovány 2 roky a je jedno kdyz měnim zaměstnavatele?jen jsem přešla od jednoho k druhýmu žádná prodleva nebyla.

anomisv
17. říj 2016

@sipkovarose nee, musí za tebe za poslední dva roky být placeno 270 dnů soc a zdrav. To že měníš je fuk, Můžeš mít třeba deset jiných zaměstnavatelů, můžeš mít i pauzu mezi tím, podmínka je 270 dnů.

sipkovarose
18. říj 2016

@anomisv mám v tom chaos dejme tomu ze mam novou práci predtim jsem delala 10 let nepretržitě ted v řijnu bude koncit zkusebka ,nastup byl v srpnu se smlouvou na rok a kdybych oťehotněla mela bych narok na materskou a na volbu delky rodicaku?

anomisv
18. říj 2016

@sipkovarose první pravidlo odpracovat a mít placeno 270 dnů by bylo splněno a druhé zní že člověk musí nastoupit na mateřskou v době laicky řečeno když je zaměstnán a nebo dostává od státu tzn ochranou lhůtu která trvá 180dnu.. takže ano pokud otěhotnís co nejdřív.. pokud bys otěhotněla třeba v květnu a zkonci ti smlouvá nestihnes porodit v době trvání pracovního poměru ani v ochranné lhůtě. A s rodicakem to samé. Teď nárok volby je. Zase jsou podmínky aby člověk mohl jít na dva roky , jinak na tři, čtyři.. řeší se i na rok ale to myslím ještě není schválené.

sipkovarose
18. říj 2016

@anomisv jj super moc děkuji za objasnění 😉

xohenriettaxo
10. dub 2017

Ahoj zeny
Chtela bych se zeptat jak se vlastne pocita materska? Napisu to tak nejak polopate zamestnana jsem od roku 2013 ale vzdycky treba jen na dohodu,pak zase na HPP,vetsinou teda agentury a nebo pracak..ted jsem v praci od ledna 2017 a chtela bych jit na MD. Budu mit nejaky narok? Porad vsude ctu 270pojistnych dni,ale nevim jestli v jedne praci nebo se to pocita treba rok zpetne.. pokud by to bylo treba z vice zamestanani,tak mam odpracovano na smlouvu 320dni co za me zamestnavatel platil zdravotni.. jsem v tom uplne ztracena.. tak pokud nekdo pochopil dekuji za odpovedi..