Mateřská dovolená - mám nárok? Jak se počítá?

sofinka32
18. dub 2017

Ahoj, moc prosím o radu. V říjnu 2016 jsem ukončila zaměstnání po několika letech v jedné firmě. od listopadu jsem byla na ÚP do ledna 2017. Od 1.2. pracuji v nové práci a 30.4.2017 mi končí zkušební lhůta. Začátkem února jsem zjistila, že čekáme miminko. Chci se zeptat jak to bude s mateřskou? Z čeho se mě bude počítat? Z platů od 1.2. 2017? Pokud bych chtěla jít na neschopenku - hodně stresová práce - bude se mě neschopenka počítat do mateřské nebo se počítá jen z odpracovaných měsíců - nevadí, že to bude zkušební lhůta? Termín porodu mám v září.
Mám plat fix + variabilní složku - počítá se hrubý příjem celkem nebo jen z fixu?
Můžu jít vůbec na neschopenku, abych neztratila nárok na MD? Na neschopenku bych šla až v průběhu května, kdy již budu mít po zkušební lhůtě.

Děkuji za vaše reakce. Krásný den

xpila
18. dub 2017

@sofinka32 Nárok na mateřskou mít budeš, ať už budeš v práci a nebo na PN. Mateřská i neschopenka se počítají z hrubého příjmu (tedy komplet), jen z posledního zaměstnání.
Samozřejmě vše za předpokladu, že ti bude pracovní poměr pokračovat i po zkušebce.
Jen tedy o neschopence nerozhoduješ ty, ale doktor. Navíc která práce není stresová...

agamacka
25. dub 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se do tech opracovaných 270 dni počítá i když jsem na neschopence?
16.1.2017 jsem nastoupila do nové prace a 2.3 jsem odešla na neschopenku kvůli těhotenství (náročná prace), ale pracovní smlouvu mám az do 31.12.2017 termín porodu v říjnu. Takže jsem stále zaměstnána ale nevím zda se do tech opracovaných 270 dni za poslední dva roky zapocitava i koně momentální pracovní neschopnost? Děkuji moc za radu.

xpila
25. dub 2017

@agamacka Pokud te nevyhodili ve zkusebce (což se dost divím a muze to jeste kdykoliv přijít) a trvá ti pracovni poměr, tak pocita.

agamacka
25. dub 2017

@xpila... Nene ve zkusebce me nevyhodili a ted už nevýhodi mám po zkušební době 🙂 Pani místo me přijala jinou paní a me nechala na HPP do 31.prosince 2017.

xpila
25. dub 2017

@agamacka Po zkušební době nemáš 😉

agamacka
26. dub 2017

Mám ted od 16.dubna po zkušební době a výpověď mi vedoucí nedala a nedá nechá si me na smlouvu stále 🙂

absintka19
26. dub 2017

@agamacka nemas.
Pokud zaměstnanec během pracovní doby onemocní, tak se o dobu strávenou v pracovní neschopnosti zkušební doba prodlužuje.

agamacka
26. dub 2017

@absintka19... Děkuji MOC nevěděla jsem, ze se to takhle prodlužuje ale stále plati to ze vedoucí me nepropustí nechává si me stále na HPP drží mi místo prý. Jen me zajímalo jestli se mi počítají tY dny do opracovaných 270 dni jestli budu mít nárok na Mateřskou na ten pul rok 🙂

mazlicek7289
3. kvě 2017

Ahoj, je tady někdo kdo by mi prosím poradil jestli mam nárok na mateřskou? Od 5.1.2015 do 31.12.2016 jsem byla zaměstnána, pote jsem od 5.1.2017 nastoupila do nové práce,kde jsem zjistila v únoru že jsem tehu. Od března jsem na neschopence, ale smlouvu mam na dobu určitou do 31.7.2017. Mám tedy narok? Moc děkuji za každou odpověď.🙂

84ivuska84
3. kvě 2017

Ahoj holky, jak si spočítám kolik budu mít peněz na mateřské?

blonde22
29. kvě 2017

Holky prosím vás,když si vypočítávám mateřskou z hrubého příjmu,tak ta částka co je vypočtena,tak je to taky v hrubém nebo ne?Děkuji za odpověď.Mám v tom trochu bordel :D

xpila
30. kvě 2017

@blonde22 Z dávek se neodvadi dan, takze neexistuje hrubé/čisté. Je jen jedna castka.

viola1987
20. srp 2017

Dobrý den 1. 9. mi končí dvouletá mateřská, pracovní smlouva mi vypršela v unoru lonského roku, dneska jsem zjistila že jsem v jiném stavu, 4 týden. dostanu mateřskou když si najd ted práci? Počítá so do toho výpočtu i rodičák?
Díky za odpověď.

rezina1997
29. pro 2018

Dobrý den, už jsem tady někde do diskuzí psala a chtěla bych se zeptat . Měla jsem smlouvu na dobu určitou a teď mi 31.12.2018 konci smlouva a oni mi ji neprodloužili a já jsem se dozvěděla že jsem v 6tt. Šla jsem na neschopenku a chci se zeptat i když mám skoro 2 roky odpracované jestli mám nárok na mateřskou .
Moc děkuju za odpověď