Jaká varianta rodičáku je nejvýhodnější?

eatygrenee
9. srp 2009

Jaká varianta rodičáku je z celkové sumy nejvýhodnější? nebo jde o stejné částky???

radka.k
9. srp 2009

Nejvýhodnější je na tři roky (po skončení pobírání peněžité pomoci v mateřství bereš měsíčně 7.600,-až do věku tří let věku dítěte). O trochu méně dostaneš na dva roky (11.400,-do dvou let) a úplně nejmíň, když zvolíš tu čtyřletou variantu (do 21měs.7.600,- a do čtyř let jen 3.800,-).

eatygrenee
autor
9. srp 2009

Jakto žýe nejvýhodnější je 3letá? mě ta částka celková vychází u 2 i 3-leté varianty stejná: 273.600Kč???

radka.k
9. srp 2009

Počítáš to špatně, není to buď 36x nebo 24x ta částka. Rodičák začínáš pobírat až po skončení PPM, což je většinou 22týdnů po porodu, takže si dej práci a spočítej si měsíce od té doby.

eatygrenee
autor
9. srp 2009

to je pravda, to jsem zapomněla zohlednit.Můžu na rodičák nastoupit již dříve než po 22 týdnech po porodu? že bych ukončila mateřskou a nastoupila rodičák

eatygrenee
autor
10. srp 2009

tak jsem počítala a počítala a jestli je to dobře, tak mi vychízí nejvýhodnější 3letá varianta. celková suma při standartní nástupu na MD 235.600Kč, u 2leté je to 216.600Kč. Co ale kdybych ukončila PPM předčasně a nastoupila na MD tedy dříve. Tím pádem budou dané sumy vyšší ??

susik77
11. srp 2009

a nevyplati se byt na PPM celou dobu? Ja myslim, ze se nevyplati ukoncovat predcasne, teda ja budu mit rozdil mezi PPM a rodic. prispevkem asi kolem 13500 Kc...

susik77
11. srp 2009

teda myslela jsem celych 28 tydnu kdy mas na tu ppm narok...
ja jsem se to snazila optimalizovat-na 1. dite jsem mela nejvyssi ppm a potom 2-letou rodicovskou, potom jsme stihli otehotnet a pred 2-hymi narozeninami male jsem nastoupila na 2. MD. Akorat ted si uz dam RD na 3 roky, pocitala jsem, ze semi nevyplati vratit se po 2 letech do prace a malou dat do soukrome skolky-stalo by me to vic jak ten rozdil 4000 kc mezi 2-letou a 3-letou variantou...

susik77
11. srp 2009

jeste 1 vec: nezapomente pred 21. mesicem ditete znovu nahlasit na socialku ze chcete byt na 3-lete rodicovske. kamaradka o tom nevedela a ted v 21.mesici ji napsali, ze protoze to nenahlasila, budou ji posilat uz jenom 3800 Kc. Ze pry to resila ihned ale neslo to uz zmenit 😖

vojtisek2007
11. srp 2009

susik - ale někdo třeba má PPM nižší než je rodičák 😒

peroli
11. srp 2009

sice trošku mimo téma ale snad se nebudete zlobit... dotaz co mám sem kopíruju z jiné témy u které jsem si ale
až teď všimla, že tam jsou hlavně holky ze slovenska:

Ahojky, moc prosím, měla bych dotaz... v prosinci 2008 jsem nastoupila v práci na mateřskou, teď v lednu se mi narodilo druhé dítko a chtěli by jsme s manžou ještě i třetí, ale až tak něco mezi březnem-červnem 2012, +-3měsíce po tom co bude mít Fifíšek 3 roky a zajímalo by mě, jak to pak bude s penízky... teď jsem si podávala žádost na rodičák a podle jejich pravidel jsem si mohla podat žádost buď na 3 nebo na 4 roky a zvolila jsem tu 3 letou variantu... (měla jsem totiž míň než 380,- na den co musí být aby mohla být zvolená ta 2-letá var.)
co mě zajímá je, když by se nám ten třetí mrňousek narodil dám příklad v dubnu 2012 tak kdo a kolik +- mi bude vyplácet penízky mezi tím lednem a dubnem, a kolik asi tak budu dostávat třeba od toho dubna nebo od (asi) října kdy by mi skončila mateřská a navázal na to ten rodičák (znovu 3-letej)...
doufám že jsem to napsala aspoň trošku srozumitelně a strašně moc děkuju za odpověď... je mi jasný že se to nejspíš za ty 2-3 roky určitě změní ale chtěla bych být aspoň trošku v obraze
a ještě... mohlo by třeba pomoct ve výši mateřské/rodičáku kdybych se třeba vrátila do práce na jeden dva dny a pak se znovu hodila marod (kdybych třeba už byla v tom 5-6 měsíci)?

děkuju 😵

susik77
11. srp 2009

vojtisek: mam pocit, zeeatygreene si vybira mezi 2 a 3-letou RD, na tu 2-letou var. musis mit myslim ppm min. 11400 Kc , ne? to je potom stejne, nebo vyssi jako rodic. prispevek...

peroli
11. srp 2009

na tu 2-letou musíš mít minimálně 380,- na den 😉

eatygrenee
autor
11. srp 2009

ano, vybírám mezi 2 a 3-letou variantou. ale na tu dvouletou nemám nárok, o by musel na PPM nastoupit amnžel a pak rodičák převést na mě

peroli
11. srp 2009

to ještě jde převádět? já myslela že už ne 😕

susik77
11. srp 2009

to vychazi tusim tech 11400 kc na mesic, ne? potom myslim, ze neni vubec duvod ukonc. ppm predcasne?

peroli
11. srp 2009

kromě února asi jo 😅 😀 😀

susik77
11. srp 2009

aha...da se to udelat tak, ze on nastoupi na chvili a ty budes mit [potom narok zvolit si 2-letou variantu?

antiope
14. srp 2009

ahoj holky, kdyz se rozhodujete mezi 2 a 3 letou variantou neberte v uvahu pouze absolutni castku, ktera vam bude vyplacena. Ja jsem se napriklad rozhodla pro 2 letou variantu, z toho duvodu, ze planujeme druhe ditko do 2 let (pokud se zadari) a kdybych zvolila 3 letou a nastoupila na materskou s druhym ditetem drive nez ve 3 letech prvniho, tak by mi vyplaceni rodicaku skoncilo drive a nedostala bych celkove casky o kterych mluvite vyse 😉

kustka
19. srp 2009

Ahoj holky,
rozhoduji se mezi 2 a 3letou rodičovskou, mám první dítě, tak si říkám, že druhé by mohlo být případně po těch dvou letech (mězitím mi totiž v práci vyprší smlouva a po 3 letech odstupu po prvním dítěti už bych neměla nárok na PPM a spadla bych do 4leté, což mi přijde trapný, když celý život pracuju - no a po 2 by mi PPM ještě vyšla 😉 ).
Jenže nevím, jak to je - kdyby to druhé dítko při 2leté variantě nevyšlo hned na povel, tak můžu být doma ty 3 roky, skrz pojištění a zápočtu na důchod, že? Je to trapný myslet teď na stáří a pojištění atd., já vím, ale někde jsem četla, že doba pobírání rodičovského příspěvku nemusí být shodná s rodičovskou dovolenou, tak nevím, jak to chápat 😝 Zeptala bych se na sociálce, ale co referentka, to názor. A jelikož jsem taky profesí "socka", tak vím, jak přesné rady může člověk někdy dostat 😒

aleachim
17. zář 2009

já byla od začátku rozhodnutá, že budu doma ty 2roky, jenže jsme podali pozdě ty formuláře - nezjistila jsem si, že je tam omezená doba- a už to nejde, tak to budu mít na roky 3. Ach jo, jsem tak naštvaná. Jen nevím, jestli na sebe nebo na tento systém. Na daních zaplatím takových peněz a pak tohle. Dcerku chceme dát do jesliček a jelikož jsou soukromé tak zaplatím docela slušnou sumu a ještě příjdu o rodičák. Proč když dítě jde do soukromých jesliček nebo školky, tak mi seberou ten příspěvěk. Stát mi nedá na jesličky ani korunu a sebere mi i příspěvěk.

ojo
17. zář 2009

tak já si myslím, že je nejlepší 3letá rodičovská a to z důvodů, že ve finále dostanu asi o 20tis víc než při 2leté rodičovské a můžu si při něm jakoukoli částku přivydělat, dítko plánujeme stejně s odstupem 3 let a také chci pak zase navázat na PPM

kutska: můžeš si zvolit brát rod.příspěvek na 2roky, ale po 2 letech nemusíš jít do práce, ale můžeš si ještě prodloužit rod. dovolenou do 3 let věku dítěte, ale příspěvek už nebudeš brát žádný, protože si si zvolila na 2 roky a ten měnit nejde...proto pobírání nemusí být shodné s dovolenou 😉