Jaký plat si představujete po MD? V jakém oboru?

anysek85
10. led 2012

Ahoj maminky,

zkusím úvod zestručnit, nevím ale, jak se mi to podaří 🙂. Dělám HR managerku, částečně i teď při MD. Personalistiku dělám krátce a v rámci mého místa spíš okrajově, nejsem v tom zatím žádná profesionálka. V poslední době se velice často setkávám s tím, že si maminky po MD řeknou třeba 25 000 čistého za práci např. dispečerky (8,5h, benefity, holka má střední školu, 2 děti, praxi téměř nulovou 😅 ). Dále se mi také stalo, že mi 2 celkem dobré kandidátky, které jsem vybrala práci za 15 000Kč čistého nakonec odřekly s odůvodněním, že partner málo vydělává, nebo je na podpoře a ony musí vydělat více, protože jinak neutáhnou školkáčka a školáčka, byt atp. Celkem mi to hlava nebere, práce zde na okrese není moc, nevěřím, že jim někdo za tuto práci dá třeba o 10 000 více a myslím, že ani podpora snad vyšší není 😕. Navíc je to v rozporu s obecně vnímaným trendem ve společnosti (lidé se bojí, že práce nebude a jsou ochotni pracovat za míň).

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor, nebo své představy o platu po MD - očekáváte méně nebo více peněz? menší nebo naopak větší možnost výběru? Přijde vám např. 20 000 čistého měsíčně na čtyřčlennou rodinu opravdu tak málo? Je to takový čistě sociologický průzkum, nevím, co si o tom mám myslet.

Děkuji moc předem.

romca13
10. led 2012

@anysek85 nevím, jestli jsem se nepřehlédla,alse nikde jsem tu nenašla, co je to za práci a v jakém městě,,,ono je to totiž dost podstatné,,, jinak obecně si myslím, že 15000,- čistého na ženskou, pokud to není nějak vysoce postavené místo je celkem dobrá částka, navíc je to nástupní plat po mateřské dovolené, což mi přijde super,,, Bydlím v Brně a troufám si říct, že je tu spousta žen, které 15000,- nemají ani po x letech praxe....
jinak argumetnt, že musím mít 25000,- protože je manžel na pracáku???? tak to by hošánek fičel makat,,, Pokud by i on měl 15000,- čistého, tak mají 30000,- a stím už se dá přece něco dělat???
co se týká finančních potřeb rodiny, hodně to záleží, jak mají vyřešené bydlení, pokud nesplácí hypoškua bydlí ve svém, tak myslím, že 20 000,- by nmělo stačit, ale pokdu se paltí hypotéka, jako v našem případě, tak jen náklady na bydlení ( hypoška, inkaso, fond oprav, internet,telefon + životka kvůli hypošce) nám dají právě těch 20 000,-, takže je ns 20 000,- bychom nevyžili,,,,dokud jsem pracovala, tak bylo vše ok, a abychom mohli mít miminko, tak jsme si museli udělat velkou rezervu, abychom to po dobu rodičáku utáhli,,, takže asi tak

bosorkajarka
10. led 2012

tak asi jsem divna ale ja byla rada za kazdou praci, momentalne pracuji na pul uvazku, uplne mimo obor protoze v mem oboru najit zkraceny uvazek uplne nemozne. Mam sice VŠ, ale do oboru už se asi nikdy nevratim protože jsem si dovolila odejit na mateřskou a neni kam se vratit a nemela jsem 15 cisteho ani pred materskou, takze ted bych takovou praci brala vsemi 10.

stavba
10. led 2012

my,dokud jsme bydleli jenom sami dva a v pronájmu,tak jsme taky za 20 vyšli a ještě nám zbylo,ale jak říkám,s hypotékou a tím vším kolem se výdaje o dost zvýšili 😒

stavba
10. led 2012

jo a co se týká,kolik si kdo řekne,tak vím,že spousta holek těsně po škole a to pouze po střední se nestydí říct si o 20 tis.,přitom nemají vůbec žádnou praxi.No co,zkusit to můžou,ale na personálním v naší firmě jim spadla čelist.

luckar
10. led 2012

Tak asi je podstatné brát v úvahu, že zadarmo většina lidí být doma nemůže. Já osobně bych za ty peníze nastoupila, ikdyž by to bylo za méně než před nástupem na MD. Ale pořád by to bylo lepší, než nic 😝. Další věcí je, že hledat práci jako zaměstnaný je snažší, než jako nezaměstnaný. Všude lépe koukají na člověka, který pracuje alespoň za menší peníze, než na člověka, který je na ÚP.
A vyžití s 20 tis. měsíčně je pro mě dosti nereálné. Máme hypotéku a když to vezmu, tak nám tahle částka stačí na poplacení bydlení a všech výdajů okolo + pojistky a zbytek už je na mém rodičáku.

sicinka
10. led 2012

Ahoj, pracuji od nějakých 8 měsíců malého, neměla jsem pocit že by za tu dobu moje hodnota na trhu práce klesla. Vzala jsem tedy svůj plat před mateřskou vynásobila úvazkem a ten požadovala a zaměstanvatel mi ho rád dal, protože za poloviční úvazek dostanu polovinu peněz, ale práce zvládnu docela dost. Jinak úvaha o výdajích a příjmech musí zcela jistě vycházet z nějaké cenové mapy, protože v Praze je pro většinu lidí 20 tis za jednoho málo a souvisí to s cenou bytů, potažmo hypoték. Ono pak člověku zbyde na to živobití v té Praze o okolí podobně peněz i když má plat dvojnásobný, to je prostě fakt.

zenablazena
10. led 2012

@anysek85 Ahoj, tak já bych si představovala 20tis hrubého za práci v kanceláři. Je to jen nepatrně více než jsem vydělávala doposud ve státní sféře, kde mám praxi téměř 6 let. Mám maturitu, mírně pokročilou znalost tří jazyků (žádná sláva, ale zjistím co potřebuji a hlady bych v cizině také neumřela :-P ). Žijeme, nemůžu říct že bychom škudlili každou korunu, nebo utratili vše. Zkrátka žijeme 🙂 Máme dvě hypotéky, zatím jedno mimi a myslim, že se dá vyjít a dopřát si. Samozřejmě čím víc, tím líp, ale časem se k tomu mohu dopracovat 🙂

marku
10. led 2012

20 000 čistého oba platy je dost pro rodinu, která nemusí řešit půjčky na byt a platí si jen SIPO. Pro naši rodinu je to tedy bohužel málo ☹ . Když to spočítám tak jen byt+ všechny pojištění, mobil, benzín,sipo,školka, bez jídla!!!! nám vyjde měsíčně na 20500,- a to není započítáno jídlo, drogérka a oblečení, popř. opravy auta a nečekané výdaje(na to nám musí vyjít z mého rodičáku tedy 7,6tis)!!!!č. Podotýkám, že výlety, bazény,..si nemůžem finančně dovolit.Dovolenou jen finančně nenáročnou, nebo jednou za 2 roky.
Po návratu do práce bych za 15000 měsíčně čistého byla moc ráda. Tuhle částku jsem brala i před nástupem na mateřskou,ale byly to vydřené peníze za spoustou přesčasu a s osobním ohodnocením za vedoucí funkci.Mé vzdělání do platu ani nijak nezohledňuji, protože na to některý zaměstnavatel nehraje a nehledí.Uvažuji ale kvůli dětem o zkráceném úvazku, tudiž jsem ochotná kývnout i na částku 11000 čistého. vycházelo by to tedy akorát jak to máme ted + placení soukromé školky( neb mi druhého malého asi nevezmou.),benzín za mé dojíždění.

crca
10. led 2012

@anysek85 Já to řeknu asi takhle,budu ráda,když vůbec nějakou práci seženu a když tak na zkrácenou,mám dvě malé děti.....a jelikož manžel vydělává docela slušně,tak je blbost abych se já někde plahočila za pár korun a manžel přišel o peníze tím,že bude mít starání o děti,tím myslím,aby chodil z práce dřív a vyzvedával je ze školky,nebo chodil na později kvůli dávání do školky.Já si teď říkám,že mě by stačilo aspoň to,co teď beru na rodičovské těch 7600kč-já vím,zní to blbě a asi každý na tu cenu vykulí oči,ale s tím už jsme se naučili hospodařit za ty roky na RD 😀 samozřejmě že když budu mít víc tak se bránit nebudu,ale teď hlavně tu práci taky sehnat že?? 😅 Bohužel podnik zrušili když jsem byla 2 měsíc na rizikovém těhu 😖

snazilkabara
10. led 2012

Já tedy nevím kde žijete, ale nám hypotéka a platby (voda, ohřev, elektřina a fondy) v bytě v Praze sfouknou asi 15 tisíc a to máme hypošku jen na 700 tisíc a byt stál několikanásobek. Aby to nevyznělo sprostě, ale rozežraní nijak nejsme, nekupujeme ani alkohol a masa a takové ty dražší položky ale za jídlo určitě 5-6000 měsíčně dáme. Miminku platím plavání, znakování a cvičení celkem cca 3000 měsíčně, pak nějakej ten benzín pro mě a manžela a to nerozpočítávám pojistky k hypotéce, autům apod. a nepočítám lékárnu a drogerii (zejm. pleny) atd. a opravdu by nám 20 tisíc nestačilo ani náhodou. Já jsem ted v práci na poloviční úvazek po 7 měsících mateřské a řekla jsem si přesně o polovinu platu což je asi 20 tis. čistého a dolu bych opravdu nešla. To pak ani nemá smysl se do té práce vracet kor na 4 hod denně. Šla jsem právě proto, že si svého myslím dobře placeného a hezkého místa vážím a bojim se, že by mi ho nedrželi třeba 3 roky, ale má to svoje oběti- a to zejména to, že nejsem s malou. Snažíme se šetřit a žijeme skromně, chtěli bychom do budoucna domek a jen pozemky v Praze jsou dost drahé. Ale taky chceme Emičce zaplatit ty kurzy a tak, ale to že někdo na PLNÝ úvazek nešel za 20 tisíc čistého, nebo 15, nebo kolik se fakt nedivim, vždyt by nejenže neušetřili, ale sotva by vyšli. Minimálně tady v Praze. A je jedno jestli je hypo nebo platíš nájem, oboje jsou dardy...

romca13
10. led 2012

@snazilkabara no ono je rozdíl, jestli žiješ v Praze nebo na vesnici či menším městečku,, někde bohužel ani chlap nedosáhne na to, aby měl 15000,- čistého .....

crca
10. led 2012

@snazilkabara tak já bych klidně šla za 10 000kč,před mateřskou jsem brala 12000kč 😅 ale je to přesně všechno o tom,kde se bydlí,jestli jsou hypotéky,půjčky.....my nemáme ani jedno z toho,takže mě těch 7600kč bude stačit 😅

moudivlacek
10. led 2012

to je to co tu zaznelo nekolikrat, srovnava se nesrovnatelne 😉
pro nekoho je 20 000 k nevyziti, jinde tolik neda ani cela rodina dohromady, kazdy ma jine moznosti at uz prace na RD, bydleni, dojizdeni...

romca13
10. led 2012

pokud byl někdo před mateřskou zvyklý brát 40 000,- čistého, tak 15 000,- je pro něj výsměch, na druhé straně pokud někdo žije na maloměstě 15 000,- čistého je pro něj opravdu krásný plat

snazilkabara
10. led 2012

@romca13 já vím, což je dost mrzuté. Můj manžel má taky vysokou jako já, ale techniku a i když pracuje o pět let déle, tak má nižší plat než já ve financích, je to zvláštní a tím nemyslím, že by chlapi měli mít víc než ženský, ale prostě že to někdy neni ani úměrné věku, praxi, vzdělání nebo tak. Prostě si každý musí zvážit. My chceme uspořit alespoň na ten pozemek a proto jsem šla do práce. Ale kdyby mi nabízeli po 6 měsících MD méně, poslala bych je k šípku...

paolin
10. led 2012

souhlasím s Romčou @romca13 jsem z Brna a před mateřskou jsem měla 12 čistýho. kdyby mi teď někdo dal 15, tak jsem teda šťastná, jak blecha. neznám moc holek, které by tady těch 15 čistého vůbec měly..

romca13
10. led 2012

@paolin taky jsem právě z Brna a myslím, že na to, jak jsou tu drahé byty, tak platy nic moc,,,, a to jak pro ženy tak muže,,,, manža přišel před Vánocemi o práci, akže jsme rozesílali CV všude možně a ty peníze co nabízejí pro chlapi mi přijde jako výsměch,,,,,

karina1
10. led 2012

mne teda nepride, ze pri plate 15.000,- by mi mala mamicka zobat z ruky a byt stastna, ze som jej vobec dala pracu.. ze to odovodnila tym, ze chlap zaraba malo a ona musi viac, je mozno iba vyhovorka, proste nie je ochotna za to pracovat - a ja by som teda tiez nebola.. my sme mali iny problem: vysoke naroky na asistentku, okrem prijemneho vystupovania a urcitej odbornosti specificku pre nasu firmu, mala ovladat velmi dobre 2 jazyky - na pohovor nam prislo vela sikovnych zien (a tie 2 jazyky naozaj ovladali), stroskotalo to na tom, ze vsetky chceli plat cca 25000-30000 Sk a to im firma nebola ochotna dat.. Myslim si, ze firmy maju proste casto vyssie naroky, ale stale si myslia, ze ludia budu robit za 10.000,- - tieto casy uz pominuli. Kazdy slusni clovek chce zabezpecit rodine slusne byvanie (vo vacsine pripadov vlastne) a slusne zivobytie (ktore dla mna zahrna aj dovolenku pre rodinu). V casoch, ked som zarabala cca 20.000,- som mala problem v meste vyzit (a to som nikoho nezivila). Závisí to samozrejme od odbornosti, toho co clovek ovlada atd. Ja mam skusenost, ze mlade zeny su casto sikovne a neohodnotene.

makulenka
10. led 2012

Tak já si hlavně myslím, že výši očekávaného platu nelze měnit podle toho, zda partner má nebo nemá práci - to zaměstnavatele asi moc nezajímá 🙂 Stejně tak - 15tis. čistého je pro někoho směšná částka a pro někoho ohromný luxus - myšleno dle oboru, vzdělání i místa působiště.
Já si teda představuju po MD stejně - ale taky počítám s tím, že alespoň na 1/2 úvazku budu pracovat i na MD.
Ale k úvodnímu příspěvku - my bychom teda z 20tis. čistého dohromady určitě nevyžili 😅

paolin
10. led 2012

@romca13 tak to je taky supr teda ☹ a co tvůj manžel dělá?

mitote
10. led 2012

no tak zalezi na meste, vesnici, lokalite (sever moravy, nebo praha), na profesi, na vzdelani, na praxi, na soukromem nebo statnim sektoru. Me nastesti tohle nejspis mine, pokud budu makat pod nekym, tak jen na polovicak a na druhy polovicak budu rozjizdet vlastni praxi (cca 500Kc hrubeho na hodinu). Nebo budu jen rozjizdet praxi. Uvidim dle poctu klientu. Nicmene se moc nebojim, psychoterapeuticke ordinace v Brne i Praze praskaji ve svech a myslim, ze tento trend stale poroste, jako je tomu uz mnoho let. Jinak jaky plat materske? To zalezi i na te materske, jestli se maminka na materske vzdelavala, delala nejake kurzy, pracovala a nebo jen byla doma s ditkem...toje hned zase neco jineho.

romca13
10. led 2012

@paolin no práci už naštěstí má, od ledna nastoupil hned ke známemu, takže to bylo v pohodě,,ale 14 dní jsme teda ani jeden nespali a počítali a počítali jak nevyjdeme :((

consti
10. led 2012

Teda to docela zírám, když vidím, že většina holek pracovala za 20 000 čistého a víc 😲 . Já mám VŠ, umím dva jazyky a vydělám si kolem 15-16000 čistého. Navíc v práci jsem už 4 roky a přidáno mi bylo jen ze začátku. Od té doby nic, možnost postupu taky není...Ale v našem městě bych jinou práci nesehnala a dojíždět každý den hodinu do většího města a zpět? Měla jsem nabídku jít dělat někam jinam za 30000,-, ale upřímně mi ty peníze za to nestojí. Doma bych totiž fakt jen přespávala.Děti sice nemám, ale mám manžela a ráda bych se věnovala i jemu a měla nějaké osobní volno. Kde se dá sehnat práce za 20 000 čistého a víc a zároveň nebýt v práci od rána do večera? Po mateřské očekávám, že nastoupím na podobné místo s podobným ohodnocením 🙂 .

mitote
10. led 2012

@romca13 a kolik tvemu muzi nabizeli a co dela? Lukas ted taky hleda praci, ale platy nam neprijdou spatne, naopak, nastupaky jsou nabizeny asi jako ma ted po trech letech a dvou povysenich. Takze bud na tom bude stejne, nebo mozna i lepe platove.

mitote
10. led 2012

jinak ja jsem na polovicak makala za 9 cisteho, obycejna kancelarska krysa pri studie, flexibilni pracovni doba

mamkamarketa
10. led 2012

@snazilkabara ja s tebou souhlasim! ja bych taky za 15 000 nesla. z duvodu jake jsem psala. pred MD jsem brala o dost vetsi penize a 15 000 by ani nepokrylo soukromou skolku v miste kde bydlime
fakt zalezi na mnoha faktorech. nejde to brat takhle ''plosne''

moudivlacek
10. led 2012

@consti ted nevim,zda jsi se ptala, nebo to byla recnicka otazka, ja mela ty penize za kancelarskou praci, ale Praha, tudiz denni dojizdeni vlakem no

dorinka88
10. led 2012

Hodně zaleží na situaci v rodině. Já osobně bych za 15 tis pracovat šla, pokud bych o tu praci važně stala a měla bych takové podmínky že mužu jít ráno dítě odvest v klidu do školky a odpoledne si pro nej přijít aniž bych musela urgovat babičky 🙂 Tím že jsem odpromovala a nasledne odrodila tak bych za ten plat bez valnych "zkušeností" mohla byt ráda ! Ale zase s tím ze u nás by to byl spíš takový finanční bonus, náklady na bydlneí mame vysoké ,hypotéka+inkaso+pojištění 22 000,- mesíčně( bez ídla, drogeri,plínek,sunaru,...),a jen diky tomu ze přítel vydělá mesične kole40tis si to muzeme dovolit! Tak ze já za sebe mužu říct ze za 15tic bych do práce šla 🙂

amallie
10. led 2012

@anysek85 20tis. na čtyřčlennou rodinu je podle mě zoufale málo, i když lepší něco, než nic. Pokud mají dané kandidátky lepší nabídky, tak je pochopitelné, že je vezmou, byly by hloupé, kdyby ne. Pokud se jim nechce dělat za méně a radši sedí doma na podpoře, tak nechápu, nemít peníze, tak bych šla dělat skoro cokoliv, jen abych se uživila a dítě tuplem.
Ohledně nástupního platu se vyjádřit nemůžu, každý máme jinou praxi, jiné vzdělání a jiné zázemí. Já práci zatím neřeším, ale pokud se budu vracet na stejné místo, chci stejné či naopak časem peníze, než předtím, nicméně za to nabídnu 100% nasazení. Nebo si budu hledat něco lážo plážo, pak ale nebudu čekat moc peněz.

pajapoj
10. led 2012

Myslím si, že pro dispečerku po MD, kam předpokládám stačí střední škola, nijak se nenadře je plat 15000 čistýho adekvátní jako nástupní plat,... Hodně ale záležína tom, jakou má kvalifikaci a jaká je na pozici zodpovědnost... kdyby mi argumentovala že musí vydělat 25 protože manžel nemaká tak bych ji poslala tak k právníkovi pro rozvodový papíry nebo někam kde by se snažila pochopit k čemu takový chlap je

O tom, jeslti bych za to šla dělát já tak nešla, jenže já mám jinou praxi, vysokou školu, v práci potřebuju perfektně znát jazyk, atd. atd. další VŠ si v průběhu mateřské dělám.
A po MD očekávám na stejné pozici z které jsem odcházela vyšší plat než s kterým jsem končila (nepřipadám si naivně,... mám tabulkový plat, který holt léty roste)

Jo a úplně okrajově 20 tyček pro rodinu mi přijde málo, ale vyžít se z toho dá, proč ne, mají lidi i míň a nemůže si každý koupit všechno a každý mít 30 tisíc měsíčně