Je možné mít dva souběžné HPP u jednoho zaměstnavatele?

petra273
28. dub 2014

Potřebovala bych poradit...příští rok v červenci mi končí rodičák a měla bych nastoupit zpět do práce, bohužel naše oddělení se zřejmě bude v listopadu rušit. Teď mi nabídli, že můžu nastoupit na zkrácený úvazek na HPP na dobu určitou s tím, že na tom předchozím HPP se nic nemění. Jde mi o případné odstupné, aby mi příští rok nespočítali odstupné z té nižší mzdy....díky za radu

petrajurinova
28. dub 2014

2 HPP souběžně mít ze zákona nemůžeš, hlavní je vždy jen jeden pracovní poměr, každý další je vedlejší poměr (u jiného zaměstnavatele), nebo vedlejší pracovní činnost (u stejného zaměstnavatele)

Zákoník práce a druhy pracovních poměrů
Hlavní pracovní poměr je ten poměr, kde máte plnou pracovní dobu (maximálně 40 hodin týdně). Pokud máte pouze jeden pracovní poměr a není výslovně dohodnuto jinak, je to hlavní poměr. Týkají se ho plné odvody sociálního a zdravotního pojištění.

Vedlejší pracovní poměr znamená poměr, který vykonáváte zároveň s hlavním. Má kratší pracovní dobu a je sjednán s jiným zaměstnavatelem. Výpovědní doba je 15 dní, neplatí zde ochranná doba, odstupné či povinnost hledat zaměstnanci nové zaměstnání. K uzavření nepotřebujete souhlas zaměstnavatele na HPP.

Pokud vykonáváte mimo hlavní pracovní poměr jinou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, jde o vedlejší pracovní činnost. I ta musí být podchycená samostatnou pracovní smlouvou nebo dohodou o práci, konané mimo pracovní poměr.

Možné kombinace
Jaké máte možnosti, pokud chcete více než jeden pracovní poměr zároveň?

hlavní a vedlejší pracovní poměr
HPP se zkrácenou dobou + jeden a více VPP
Více VPP zároveň
HPP + dohoda o provedení práce (více v dalším článku)

j.a.n.i
29. dub 2014

Zákoník práce už nějakou dobu (několik let) nerozlišuje rozdíl mezi HPP a VPP, všechno je jen PP... tedy je možné mít 2 pracovní poměry a nijak neřešit, který je který.