Mám nárok na mateřskou dovolenou?

leluu
27. pro 2015

Zdravím Vás 🙂 ,
mám dotaz,jelikož se v tom už úplně ztrácím :-/
V říjnu 2010 jsem nastoupila do zaměstnání,čas plynul a v listopadu 2011 jsem nastoupila na nemocenskou kvůli těhotenství...V dubnu 2012 mi končila smlouva a je jasné,že mi ji zaměstnavatel neprodloužil...V červenci 2012 se nám narodila dcera...Mateřskou i rodičovský příspěvek jsem normálně pobírala...Když se blížil dceři 3 rok,koukala jsem po práci,ale kupodivu se mi ozvali z práce kde jsem pracovala před těhotenstvím,jestli bych nechtěla nastoupit zpět,tak jsem souhlasila...
10.srpna 2015 jsem nastoupila zpět...S manželem jsme se dohodli,že bychom chtěli zkusit štěstí ještě jednou,tak se chci zeptat,jestli bych měla nárok na mateřskou dovolenou nebo ne...Dr. by mě asi dal znovu na nemocenskou (rizikové předchozí těhotenství),tak jsem z toho všeho dost zmatená...
Děkuji Vám za odpovědi a přeji Vám krásný den 🙂

xpila
27. pro 2015

@leluu Měla - samozřejmě za předpokladu, že v té práci zůstaneš a splníš tak obě podmínky, tj. ke dni nástupu na MD zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě a 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky.

leluu
autor
27. pro 2015

A do toho nemocenského pojištění se počítá i RD?To si myslím,že ne nebo se pletu?

xpila
27. pro 2015

@leluu RD by se tam počítala pouze v případě, že by během ní trval pracovní poměr.

leluu
autor
27. pro 2015

Tak jestli to dobře chápu,tak jsme asi v zadku...V únoru mi končí smlouva,ale věřím,že mi ji prodlouží,chtěli jsme se začít snažit až tak březen,duben,ale stejně by mě to nevyšlo...

xpila
27. pro 2015

@leluu Jo, tak to by ti nevyšlo - nesplnila bys ani jednu podmínku.

vilibalda
27. pro 2015

@leluu Proč by Ti to nemělo vyjít, když se zacneš snažit v březnu/dubnu? Do února budeš mít odpracováno zhruba 200 dní a pak záleží na jak dlouho Ti smlouvu prodlouží. Pokud to bude aspoň na 3 měsíce a ty hned v březnu otěhotníš, měla bys mateřskou mít.

leluu
autor
28. pro 2015

Smlouvu nám většinou prodlužují na půl roku...A do těch odpracovaných dnů se počítají i víkendy a svátky?

xpila
28. pro 2015

@leluu Jo, kdyby ti ji prodloužili, tak bys to stihnout měla. Počítají se tam kalendářní dny, takze vse.

xxxbarblxxx
30. pro 2015

Ahoj, momentalne jsem v USA uz 3 roky a ted jsem otehotnela s chci se vratit zpet do cr, ale vubec nevim jak je to s MD nebo RP, je tady nekdo kdo by mi poradil? Mam vubec na neco narok? Co k tomu popripade potrebuji? Otec je take v USA. Nevite nekdo kolik je priblizne porodne? MOC DEKUJI za jakoukoliv odpoved

blahova_andrea
30. pro 2015

@xxxbarblxxx na mateřskou bys tu musela být zaměstnaná, na rodičovský příspěvek má nárok každá žena, porodné dostávají jen sociálně slabší, takže záleží na doložení vašich příjmů, nedostávají ho všichni

xpila
30. pro 2015

@blahova_andrea No, s tím RP to není tak snadné. Jednak tu musí mít žadatel o RP a dítě trvalé (a skutečné) bydliště, jednak pokud tu nemá platnou pracovní smlouvu a otec dítěte by pracoval v zahraničí, tak by si musela požádat tam.

blahova_andrea
30. pro 2015

@xpila aha, takže pokud otec bude dál v USA, tak si musí požádat tam, i když ona bude češka a bude tu mít s dítětem trvalý pobyt? 😕