Maminky podnikatelky - společná diskuze, jak zvládáte podníkání a zároveň rodinu?

kkarolinka
27. led 2019

Všechny zdravím, ráda bych založila tuto diskuzi pro všechny maminky podnikatelky. Začala jsem podnikat na rodičovské dovolené(šiju oblečení), která mi letos končí a zvažuji co a jak dál. Nemůžu najít práci, která by mi časově vyhovovala :( a tak si říkám, jestli se do toho nepustit. Šla jste některá po rodičovské dovolené na hlavní živnost a jak jste zvládaly časově, podnikání a rodinu???Podnikala bych doma, jak to vše zvládnout a přenést přenést se přes ten pocit finanční nejistoty, vím, že začátky budou těžké, ale ráda bych to zkusila.

verdos
28. led 2019

Ráda se přidám do diskuze - "na čumendu", pokud mohu, taky teď začínám a budu ráda za cenné rady nebo za sdílení zkušeností 🙂.

kkarolinka
autor
28. led 2019

@verdos a v čem začínáš podnikat?

verdos
28. led 2019

@kkarolinka Chtěla bych vyrábět různé výukové pomůcky, vzdělávací hry a podobně. Nosím to už delší dobu v hlavě, ale loni jsem si našla mizerný přivýdělek a dala jsem přednost jistotě před tímto. Ale rozleželo se mi to za tu dobu a chci to prostě zkusit. Napadá mě spoustu věcí a de facto trpím, že nemám čas tvořit. Takže teď ten čas, co jsem věnovala přivýdělku, budu tvořit a snad se mi podaří toho udělat povícero a brzy něco rozjet. Nechci oficiálně podnikat dokud něco nevytvořím, takže teď jsem ve fázi tvoření a výroby, ale užívám si tu svobodu, že nemusím plnit kvóty a dělám, jak můžu a kdy můžu, (prozatím) bez stresu 🙂.

lida9
29. led 2019

@mistroo poptej se primo ve sve pojistovne, me to pani nabidla sama a rikala ze i kdyz jsem osvc tak napise ze se.l staram o dite... mozna ale bude mit kazda pojistovna trochu jiny pristup...

kkarolinka
autor
29. led 2019

@lida9 já se to dočetla na netu. Jen nevím jestli to platí na rok nebo je to dokud prostě takto děti věkově jsou v tabulce.

sudylichozrout
29. led 2019

@kkarolinka ted jsem to resila se svou pribuznou, co dela v OZP, je to i moje pojistovna. Je to tak, ze kdyz pracujes jako osvc a jsi zaroven na rodicaku, je RD jako hlavni cinnost a svc je vedlejsi. Zdravotko se vypocitava z realneho vydelku, vetsinou v radu stokorun, a nikoliv tou dvoutisicovou minimalni zalohou, jako kdyby svc byla hlavni. Druha podminka je dite v celodenni peci, takze predskolkove ci skolka max 4 hodiny denne.

kkarolinka
autor
29. led 2019

@sudylichozrout děkuji a když bych tedy měla syna pouze ve školce na 4.hod., tak opět platím zdravotní pouze z reálného výdělku a sociální tedy ty 2200Kč. To už se pak finančně vyplatí ;)

sudylichozrout
29. led 2019

@kkarolinka socialko platis take ted mensi. Jako z vedlejsi svc, protoze hlavni mas RD. Az ti skonci RD, prejde svc na hlavni cinnost a plati se minimalne 2200 nebo kolik to je. Ale porad ke to diky nizsimu zdravotku dobre.

jajulin
29. led 2019

@sudylichozrout pokud je výdělek do určité částky, tak se socialka při vedlejsi svč neplatí - ani záloha, ani doplatek.

sudylichozrout
29. led 2019

@jajulin no, pokud nevydelas vic nez 62 tisic. Nebo 68? Tak nejak. Ale to vubec neresim, to nema smysl vubec nazyvat podnikanim. To je privydelek k cemukoliv.

jajulin
29. led 2019

@sudylichozrout jj, tak nějak ta částka je. Ale zrovna u zakladatelky diskuze jsem to pochopila tak, že má šití jako přivýdělek a sociálku neplatí. Ale možná jsem to odhadla špatně 🙂. Ty malé částky jsou přivýdělek, ale živnosťák na to být musí, takže to je zároveň i podnikání 🙂.

sudylichozrout
29. led 2019

@jajulin no, ja to pochopila tak, ze ted si privydelava a s koncici RD do toho chce jit naplno 🙂 Takhle mi to alespon vyznelo z dotazu. Jj, zivnostak musi byt, pokud nejde o svobodne povolani, coz mam treba ja. Mne staci jen DIC, na ktere fakturuju.

j.a.n.i
29. led 2019

@sudylichozrout Tak ona ta částka zas tak malá není je to daňový základ 71.950,- což je při 60% paušálu fakturace kolem 180 000,-

sudylichozrout
Autor odpověď smazal
Zobraz
sudylichozrout
29. led 2019

@j.a.n.i ted jsem jeste koukla, to je asi nejaka novinka, ne? Ale kazdopadne se ten rok, co clovek neplati, nepocita do duchodka a nevim jak s materskou.

j.a.n.i
30. led 2019

@sudylichozrout Ne, neni, to plati uz dlouho, jen tim, jak se ta částka odviji od prumerne mzdy, tak se kazdy rok zvysuje. A jinak ano, nepocita, ale jelikoz vzdy musi byt duvod pro vedlejsi cinnost, tak se ten pocita z te hlavni. A jo, je to spíš pro privydelky.

mates133
30. led 2019

Ahoj,davam jeste jednu vec ke zvážení,co tu nepadla.Píses,ze neumis vypnout..s obema detmi jsem pracovala z domova,bylo to fajn,zaridila jsem si kdy sem chtela,co jsem chtela..jenze..jsem byla vlastne porad v praci..kdyz jsem delala do prace,videla jsem horu nadobi na drezu,kdyz jsem myla nadobi,videla jsem praci,co mi stoji,nejaky cas se to da,ale pro me to pak byl hrozny stres.Jsem ted vdecna za to,ze do prace jezdim,po ceste necham doma domaci starosti a v praci ty pracovni.Kazdy je v tomhle jiny,ale pro me je cista hlava hrozny plus,jsem mnohem vic v pohode.Pravda ze sef je skvelej,chape ze mam deti a nemusim se doprosovat,kdyz jsou deti nemocny..

kkarolinka
autor
1. únor 2019

Všem děkuji za reakce, s tím zdravotním poj. je to fajn, to určitě využiji a sociální už zaplatím 🙂. Já teď mám málo zakázek, pač ještě mám nejmladšího doma a do toho mám brigádu. Ale od září jde nejmladší do školky a ráda bych se aspoň 6 hod. denně věnovala podnikání a doufám, že se dostanu aspoň na min. mzdu :(. Hodně jsem to zvažovala a mohla bych klidně jít i pracovat do kanceláře, ale nejsem ten typ, co dokáže celé dny sedět u PC :(,musím něco tvořit, tak to chci aspoň zkusit a počítám s tím, že to bude hodně náročné.

kkarolinka
autor
1. únor 2019

@mates133 toho se také trošku bojím, že jak budu podnikat doma, uvidím ten domácí nepořádek, tak nakonec budu prát, žehlit a uklízet a nedokážu zavřít ty pomyslné dveře jít prostě makat nebo se zase věnovat rodině a vypnout.

mataharyy
17. bře 2019

Ahoj,
ráda bych obnovila diskusi. Hlavně asi z důvodu toho, abychom se mohli vzájemně hecovat.
Rozhodla jsem se, že nechci pracovat, tedy že do budoucna na pracovním poměru budu závislá maximálně z 50%, nebo ideálně vůbec.
Vím co chci dělat, vím jak na to, akorát mi momentálně schází nezávislá podpůrčí osoba, která by mi pomohla překonat počáteční strach a nejistotu. Takže hledám někoho s kým lze sdílet úspěchy, neúspěchy a okamžiky kdy bych se vším nejraději praštila :D

sudylichozrout
17. bře 2019

@mataharyy Ahoja, tesi me, ze se nebojis vzit svuj zivot poradne do rukou. Drzim ti palce, at jsi v podnikani uspesna🙂 Kdybys chtela, napis soukromou zpravu, muzeme pokecat 🙂

mataharyy
17. bře 2019

@sudylichozrout No v rukou to budu mít během pár měsíců, jak pevně věřím, zatím se rozhoupávám. Jen to musím vše skloubit s prací a dětma, tak to nejde tak rychle, jak bych chtěla :D

verdos
18. bře 2019

@mataharyy Držím palce. Já teprve ladím svůj první produkt :D. Tímto tempem ze mě bude podnikatelka asi za hodně dlouho :D...

mataharyy
18. bře 2019

@verdos Znám to. Když jsem bydlela na Slovensku, tak jsem podnikat začala, nebylo to finančně takové terno, ale bylo to lepší než se doma zbláznit :D Jenže tehdy jsem byla na mateřské, měla jsem jedno, potom dvě děti a určitou jistotu. Teď máme děti tři, rodičák už dávno není a já nějak nemůžu překonat obavu, že to neklapne a zůstaneme švorc :D

verdos
18. bře 2019

Taky mám tři děti, nemám rodičák a ty obavy mám taky. Ale hlavně jsem prakticky švorc :D. Jenže s těmi dětmi je to přes den náročné, večer jsem vyfluslá a když nejsem, nárokuje si mě manžel. A v noci mě ani nenechají pořádně vyspat, takže začínám trpět i nevyspáním - to jsem myslela, že tuto fázi už mám s dětmi za sebou. Takže jako čas a síla na cokoliv jiného se v tom týdnu prostě hledá fakt špatně, no.