Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
5. črc 2009

kristy - chápeš správně, když budeš pobírat PPM nemusíš platit zálohy, protože nemůžeš provozovat živnost (nemuší jí ale ukončovat, ale stačí napsat čestné prohlášení, že nebudeš po dobu těch 28týdnů podnikat a finančák se to dozví až z daňovýho přiznání a na zdravotní pojiš´tovnu pak musíš doložit doklad o pobírání PPM ú přeesně odkdy dokdy), o PPM žádáš na sociálce, žádost ti vystaví gynekolog před těma 8mi týdny před porodem, uvede tam datum předpokládaného porodu a předpokládaný datum nástupu na PPM, ty pak doplníš skutečný datum nástupu PPM(když se bude lišit od toho, co ti tam napíše doktor), a těch 28týdnů se ti pokrátí - dostaneš pouze 21týdnů od toho data nástupu, ten vzoreček pro výpočet jsem ti tam dala kvůli těm redukčním hranicím, myslela jsem, že ti šlo o ně....ten odkaz co jsi tam napsala ty, je naprosto bezvadnej, po PPM při rodičáku můžeš podnikat jak chceš a podnikání bude bráno jako vedlejší příjem, jako hlavní budeš mít rodičák a tudíž při vedlejším příjmu nemusí hradit zálohy pravidelně měsíčně, ale můžeš až po daňovém přiznání, co vyjde....ale samozřjemě je hradit můžeš, to je na tobě, zdravotní hradí stát pouze když podnikat nebudeš, když budeš živnost provozovat, budeš hradit jako při vedlejším příjmu.

kristyna_01
7. črc 2009

Ahoj Vojtíšku,
musím za zákazníkem, ale nemohla jsem si pomoct🙂.Díky za info moc moc.
Trochu jsem to překombinovala s nástupem na mateřskou, ale věřím- doufám, že se mi to vyplatí z hlediska výše následné PPM. Mám v tom již skoro jasno, jen jak je to s palcením nemocenské? Mám, nebo nemám, příp. mám si ji nechat v max.výši nebo schodit na nějaké 2 3 stovky měsíčně?
A následně o rodičák si žádám na kontaktním místě na úřadu práce- na oboru sociální podpory, myslím, ne?
Předpokládám taky, že abych měla nárok na nějaké přídavky musel by můj partner mít minimum.
Díky moc, díky za tvůj čas- pomohla jsi mi to srovnat v hlavě- ještě detail nemá cenu posílat na nemocenské víc než 1004 Kč/měsíc, co? V mém případě 7 měsíců x 1004 Kč. Fakt jsem zvědavá, na co jsem ještě zapomněla, co podcenila, jestli utřu nos 🙂. To bude vážně překvápko, kolik budu mít PPM 🙂.

pampelka.pam
10. črc 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat na rady ohledně PPM pro OSVČ. Od 8.6 2009 platím nemocenskou (500Kč).O mimčo se už pokoušíme, ale teď jsem se dozvěděla, že nemocenskou musím platit 270 dní před nástupem na mateřskou (myslela jsem, že před porodem). Jak to bude probíhat, když nestihnu přesně těch 270 dní? Když by se zadařilo a už bych těhotná byla, tak mi to bude lítat o pár dní ( v případně, že bych musela podle gynekologa nastoupit 6-8 týdnů na mateřskou). Hlídá se to přesně? Jestli jo, tak co pak. Můžu si to nějak zpětně doplatit? Nebo si to můžu stanovit sama, že třeba nastoupím na mateřskou 3 týdny před plánovaným porodem? Podnikám od 1.7.2008. Děkuji za radu.

ibisek
10. črc 2009

Ahojda můžu se ještě zeptat, jak dlouho před odchodem na mateřskou bych si měla zvednout tu nemocenskou? jsou určitě nějaké podmínky. Děkuji moc

kristyna_01
10. črc 2009

Pampelko- odborník je Vojtíšek, ale jestli to dobře chápu- nastoupit na mateřskou můžeš kdy chceš- na sociálce trochu něco namítají, ale musíš si stát za svým, a napsat termín, který ti vyhovuje (může se lišit od termínu lékaře).
Nemocenskou si můžeš doplatit zpětně, max.1004 na měsíc- rozhodně se to vyplatí- doufám teda- dokud nedostanu nějaké peníze na účet, nevím🙂.
Ibisek- mateřská se ti počítá 12 měsíců zpětně, takže já, kdybych to věděla včas, tak si začnu větší nemoc.platit 12 měsíců před oček.porodem...

ibisek
12. črc 2009

A ještě dotaz kolik měsíců zpětně si tu nemocenskou můžu doplatit? Děkuji moc omlouvám se za své hloupé dotazy

pampelka.pam
14. črc 2009

To by mě taky zajímalo. Byla jsem u nás na sociálce a tam mi řekli, že zpětně doplatit nemocenskou nejde. Tak nevím. Hodilo by se mi, kdybych si mohla zpětně zaplatit aspoň 1 měsíc.

kristyna_01
15. črc 2009

Zase bych ráda, kdyby se k tomu vyjádřil Vojtíšek, ale dle mého názoru si můžeš zpětně doplatit do začátku roku- tedy teď je červenec, platí se zpětně- tedy 6 měsíců. To má smysl- tedy celkem má cenu tam nalít 1004 Kčx6.
Pampelka: oni na sociálce bohužel nic nevědí... Ale logicky- můžeš si každý měsíc platit jinou částku, jak by jinak vypočítali vyměř. základ, když ne průměrem? A Vojtíšek píše, že to lze. Moje daň.účetní tvrdí, že to lze, a popravdě, nechápu, proč by to nemělo být možné, peníze tam prostě dáš, tak co. Ale na druhou stranu by mne nepřekvapilo, kdyby to nešlo, a peníze by schlamstli , a na výši PPM by se to neprojevilo...

Vojtíšek- prosím- ta částka PPM se vypočítává od posledního měsíce před nástupem na mateřskou, tedy já nastupuju 1.8.- to znamená, že se mi to bude počítat 12 měsíců zpětně- tedy 6měsíců letos a 6 loni, že?
Nemá tedy smysl za měsíc červenec (platba v srpnu) platit plnou částku- znovu se vracím k dotazu- má cenu si platit při PPM a rodičáku nemocenskou?
Díky moc za info.

vojtisek2007
15. črc 2009

ahoj holky,
doplatit zpětně to nelze, lze si jeden měsíc zaplatit víc...třeba o těch 6*1004 kč, ale pak už se neposílá další částka jako pravidelné pojistné.

kristyna - mateřská se ti bude počítat od 07/2009 12měsíců zpětně, radši bych ještě zálohu za červenec zaplatila ve stejné výši, pak až nastoupíš na mateřskou, tak se zálohy neplatí, a při rodičáku platíš podle toho, kolik si vyděláš - až při podání daňového přiznání, nemusíš platit měsíčně zálohy jako dosud.

pampelka.pam
16. črc 2009

ahoj vojtíšku,
chtěla bych si to prosím ještě upřesnit. Na nemocenském jsem účastna od 8.6.2009, měsíc jsem si platila (těhotná jsem nebyla), další měsíc bych otěhotněla. V tomto případě bych na mateřskou měla nastoupit asi koncem února a tím pádem nesplním celých 270 dní před nástupem na mateřskou. Bude to lítat o 1-2 týdny (v ideálním případě 🙂 ) Jde s tím něco udělat, abych na mateřskou měla nárok? Moc děkuji za radu.

vojtisek2007
16. črc 2009

pampelka - a před tím 8.6.2009 jsi dělala co ??? těch 270dnů se počítá zpětně za dva roky před nástupem na mateřskou, takže jestli jsi předtím byla třeba zaměstnaná, tak se ti do těch 270dnů počítá i ze zaměstnání, a jako osvč musíš splnit 180dnů, což od června splníš v prosinci....ale jestli těch 270dnů nesplníš, tak bohužel na mateřskou nárok mít nebudeš...nedá se s tím dělat nic, nebo s mimi počkat ty 2měsíce a je to všechno v suchu 😀

pampelka.pam
16. črc 2009

vojtíšek - moc děkuji za radu. Před 8.6 jsem byla taky OSVČ, ale neplatila jsem si nic. Takže kdyby už tam byl, tak mám s mateřskou smůlu. Nedá se nic dělat, hlavně že bude mrňousek v pořádku 🙂 , nějak by se to zvládlo i bez ní.
Ještě takový malý dotaz, kdybych šla na mateřskou 4 týdny před porodem a ne 6, tak se mi těch 270 dní bude počítat až do toho 4 týdne před porodem nebo těch 6 týdnu, co napíše doktor, je pro sociálku svatých. Dělám doma, takže žádná velká námaha. Nevím tedy, co by na to řekl gynekolog 🙂 . Děkuji

vojtisek2007
16. črc 2009

kdybys měla "rozumného" gynekologa a lítalo by ti to o 1-2týdny (musela by sis ty dny přesně spočítat), tak bych se s ním skusila domluvit, aby ti do žádanky napsal takový datum, aby dobře bylo, jak pro tebe, tak pro sociálku, samozřejmě můžeš nastoupit dýl, nemusíš 6-8týdnů před porodem, nejpozději můžeš dnem porodu, ale jak by brali potom ty dny nevím....ale měli by je brát až do tý doby, než budeš nastupovat na mateřskou, ale když píšeš, že to bude o týden,dva, není nic lepšího,než se domluvit s gyn.

pampelka.pam
16. črc 2009

Vojtíšek - Moc děkuji za radu, chtěla jsem vědět všechny možnosti co mám. Až bude všechno jistý, tak si vezmu k ruce kalendář a začnu počítat 🙂 . Ještě jednou děkuji

kristyna_01
17. črc 2009

Vojtíšku,
díky moc.
Jsem tupá- těhotenství mému IQ vážně neprospívá, ale- když si doplatím jeden měsíc na max.částku za celý rok, nechápu, proč potom nemohu částku zvednout, a platit potom zálohy větší- jak píšeš:
"doplatit zpětně to nelze, lze si jeden měsíc zaplatit víc...třeba o těch 6*1004 kč, ale pak už se neposílá další částka jako pravidelné pojistné."
Chápu to teda tak, že zálohy na nemocenské se pak už nehradí, ale nevím z jakého důvodu :(

Jsem vážně zvědavá, na kolik mi to spočítají 🙂. Až budu vědět, napíšu Vám aby jste věděli 🙂.

vojtisek2007
17. črc 2009

kristy - ne tos mě nepochopila - kdyby sis třeba začala platit v lednu (třeba 500,-), v únoru by jsi zjistila že jsi těhu, a chtěla jsi si doplatit zpátky třeba 6měsíců - tak to nejde - aby ti jako naskočili ty dny, můžeš si pouze třeba v tom únoru zaplatit větší částku - aby ti zvedla průměr na mateřskou, ale nerozpočítají ti jí zpátky, aby se ti zvedli i ty dny, které musíš splnit, když ten daný měsíc si pošleš tu velkou částku, pak už ten měsíc neplatíš další pojistné, které platíš normálně, třeba normálně platíš 500,-, ale teď si chceš zaplatit 10.000, tak už tu pětistovku nesmíš poslat, nebo budou těch 10.000 brát jako přeplatek a vrátí ti to a do průměru ti to vůbec nezapočítají, tak jsem to mysela, a další měsíc už zase třeba platíš jenomt u pětistovku jako normálně.

kristyna_01
17. črc 2009

Jo, takže jestli to chápu, musím prostě poslat jen jednu splátku (v jednom termínu) za měsíc.
Jsi zlato.
A ty jsi daňová účetní, že tomu rozumíš víc než paní na sociálce? A zvládáš pracovat z domu se třemi malými dětmi?
Opravdu díky moc

vojtisek2007
17. črc 2009

kristy - jo, už to chápeš správně 😀 ano,jsem účetní - dělám daně,mzdy,všechno....a pracuju z domu se třemi dětmi 😝 😝 😝 občas je to o nervy

lilstar
18. črc 2009

Ahojte,

dufam,že mi niekto poradí, lebo z toho uplne mimo.... ☹
Som Slovenka s trvalým pobytom na SK, ale v CR mam prechodny pobyt.Som OSVC,platím si zdrav.a soc.poistenie.Som v 4.mesiaci tehot. a vobec nemam ani ponatia ako to bude u mna s materskou a s RP...alebo mam vobec narok na matersku?
Este by ma zaujimalo mam narok na porodne v CR alebo n SK?

vopred ďakujem

pampelka.pam
18. črc 2009

Ahoj Vojtíšku,
můžu ještě jednu otázku? Když nesplním lhůtu 270 dní před nástupem na mateřskou (OSVČ), tak jsem si zjistila, že mám nárok na 6 týdnů před a 6 po porodu na nemocenskou. Můžu se zeptat, jak se to počítá, když normální nemocenská se vyplácí až od 15. dne?To by vycházelo. že z těch 6 týdnů před porodem ti zaplatí jen 4? Nebo se to u těhulí počítá jinak? Děkuji moc za radu

barborecha
18. črc 2009

HOLKY,JE TO STRAŠNĚ JEDNODUCHÉ.......OD LEDNA TOHOTO ROKU SI MUŽETE PLATIT NA NEM.POJ.KOLIK CHCETE...MINIM.TEDY 56 KČ........TO JE MUJ PŘÍPAD.....V KVĚTNU JSEM ZJISTILA,ŽE JSEM TĚHU,TAK JSEM OD 1.ČERVNA NASTOUPILA NA NESCHOPENKU.....A DO 20.ČERVNA /ZA KVĚTEN/PLATÍ SE MĚSÍC POZPÁTKU/ ZAPLATILA ČÁSTKU 12 000 KČ....ZA ČERVEN JSEM POBRALA CCA 12 TISÍC /PLATÍ SE AŽ OD 15 DNE NEMOCENSKÉ/....A V ČERVENCI UZ TO BUDE VÍC CCA 23 TISÍC...A DALŠÍ MĚSÍC..CCA 26 TISÍC AŽ DO TÉ DOBY,NEŽ NASTOUPÍM NA MATEŘSKOU ...NO A POTOM PO DOBU 6 MĚSÍCU POBÍRÁM 28 890 KČ..A NÁSLEDNĚ 7 600 KČ JAKO KAŽDÁ JINÁ MAMINA.....NAPSALA JSEM TO ASPON TROCHU SROZUMITELNĚ...SNAD JO...PA HOLKY....

kristyna_01
19. črc 2009

Vojtíšku, a to to jako zvládáš? Mám taky práci, kterou mohu dělat částečně i doma (teda budu muset), ale nějak mi chybí motivace, prostě se mi nechce, jsem vážně unavená, nejraději bych jen spala a dívala se na břicho, jak se tam dítě převaluje. A už není moc příjemné s obr břichem navštěvovat zákazníky... No, a za měsíc počítám, to bude ještě horší, až mimi bude venku... Jak brzy po porodu jsi začala pracovat?

Pořád nechápu jednu věc- má cenu si doplatit jednorázově za tento rok max.částku za 12 měsíců (tj.cca 12 tis.), když počítat se to bude jen za- v mém případě, za 7 měsíců -doplatit jak píše Barborecha- že se to dá zaplatit jako dopředu?

Barborecha- ono to zas tak úplně jednoduché není. Mateřská se počítá z 12 měsíců zpětně- to znamená i z loňského roku z důchodového pojištění a to už si nedoplatíš (kdybys otěhotněla loni). Ty jsi otěhotněla v roce 2009, počítá se ti to jen z letošního roku, je to tedy výhodnější- já na maximum nikdy nedosáhnu :(. Ty částky, které píšeš, pro mne zní jako pohádka🙂.
Mějte se

barborecha
22. črc 2009

kristýno,mateřska se nepočítá z duchod.pojištění,ale z nem.poj.,které je od ledna libovolné...nejlepší je,zajít na ossz a tam ti paní,pod kterou spadáš,určitě poradí....mě taky poradila,co bude pro mě nejlepší...a poradila dobře...ahoj

dasha1
23. črc 2009

Vojtíšku poradíte mi taky, prosím.
jsem OSVČ a jsem ve druhém měsíci těhotenství. termín porodu jsem si spočítala zhruba na začátek března.
platím si nemocenské( vždy jsem platila) ve výši 280,- , právě se chystám, že změním platbu na 1000,-/měsičně.
chystám se také provést jednorázovou platbu. ale nevím přesně jakou částku.poradíte mi? ráda bych si vše doplatila tak abych dosáhla maximální váše mateřské. max.se asi vyplatí jak jsem pochopila zaplatit 12000,-ročně.je to tak?
dále bych se chtěla prosím zeptat, kdybych nastoupila od ledna 2010 na nemocenskou a pak rovnou na mateřskou ovliví mi tato situace nějak výši mateřské? cestuji hodně autem a nevím jak to budu později zdravotně zvládát , tak proto se ptám abych věděla když nastoupím na nemocenskou.
moc moc děkuji 🙂 🙂

kristyna_01
24. črc 2009

Barborecho- paní na sociálce jsem se ptala, ale oni si nejsou jistí, nic nevědí :(. Ale rozhodné období pro výpočet dávky PPM je 365 dnů zpětně, tedy v mém případě 7 měs. letos (z nemocenského) a 5 měs.loni (z důchodového)!
Tedy jestli jsi byla v květnu třeba ve 2 měsící těhotenství, nástup na PPM más dejme tomu v listopadu 2009, tak to máš 11 měsíců z roku 2009 a 1 měsíc z roku 2008. A to si myslím, že stejně dosáhneš na max.částku (vzhledem k redukčním hranicím), takže tě to nemusí ani zajímat. Jsi v jiné situaci, já bohužel chytla tu novelu tak nějak napůl 🙂.

kristyna_01
24. črc 2009

barborecho- mrkni na http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...
-ty jsi ten poslední příklad (č.6 🙂), já č.5.

Dasho- já taky v práci hodně jezdním autem (za zákazníky), teď jsem 3 týdny před porodem, a stále jezdím autem 🙂. A ty navíc budeš mít obr bříško v zimě, vážně bych se nebála, že to nezvládneš. Pochopitelně bych se na to raději vykašlala, ale jako OSVč si nemůžu dovolit o zákazníka přijít... V těhle hicech je to dost síla, ale když hodně piješ, dá se to. Dělají taky speciální "nástavec" na pás pro těhotné do auta.

Mějte se

vojtisek2007
26. črc 2009

ahoj všem, omlouvám se za absenci, byla jsem na dovolené, prosím přepiště mi vaše dotazy do IP jestli ještě chcete, takhle se v tom ztrácím, všem postupně ráda odpovím, jenom mi pro urychlení a tak piště jestli víte přesné datumy (porudů, nástupů na PPM a tak podobně) - líp se mi potom všechno počítá a tak...

kristy - já pracovat přestat nemohla - jak jsem napsala, jsem účetní, mám firmy, kde potřebují pro zaměstnance výplaty každý měsíc, DPH každý měsíc...a tak...takže jsem pracovala plynule pořád, s malým břichem, velkým břichem, obr břichem, z porodky, prostě pořád...kdybych jim řekla, teď půl roku nebudu, najděte si někoho jinýho, tak o ně přijdu úplně, navíc mám s každým smlouvu na rok, takže to ani nejde...

kristyna_01
27. črc 2009

Tak to je, Vojtíšku, pěknej mazec! Já taky musím stále pracovat- jsou na mne závislý další lidi (konkrétně přítel- když nebudu mít práci já, nebude mít ani on- navrhuju veřej.zeleň a zahrady, které on pak realizuje)- tedy hlad by jsme měli všichni 🙂.
Musíš mít moc hodný děti, ne? 🙂. Babičku na hlídání? Nebo zvládáš spát jen 4 hodiny denně? Fakt tě obdivuju.
Jen si říkám, jestli to není prostě škoda, že si neužiju takovou tu bezstarostnou- z hlediska zaměstnání- MD. Že jako budu pořád řešit práci... Ale zase mi třeba nehrábne, a nezačnu šišlat...
Co dovolená, užili jste si? Počásko v pohodě? Mě teď ty tepla začínají opravdu docela vadit, jet za zákazníkem v tomhle horku s břichem jak vorvaň není sranda 🙂
Ještě jednou děkuju za rady a informace.

vojtisek2007
27. črc 2009

kristy - nemám ani jednu babičku, navíc děti jsou na mě pěkný závisláci, neexistuje, aby je někdo pohlídal, ani segra nebo kamarádka, prostě nikde s nikým nebudou. Pracuju většinou po večerech, nebo po obědě když spí...je to jen papírování a práce na počítači, tak to jde, jinak když je DPH nebo daně, a je toho opravdu moc tak moc nespím...ale dá se to....navíc mi přijde kdybych "nic nedělala" jen se celý dny starala o děti, tak mi asi brzy přeskočí.

jajik25
30. črc 2009

Ahoj holky,mám několik otázek.Jsem zaměstnaná a momentálně jsem na mateřské dovolené se synem kterému je 26 měsíců a v listopadu čekáme narození druhého dítěte.Mateřskou při prvním dítěti jsem brala necelých 15000 Kč,později RP 7600 Kč a rodičák mi končí v březnu příštího roku.
Chtěla bych vědět zda mám nárok na mateřskou?V jaké výši,aspoň přibližně, a jestli stačí při nástupu na druhou mateřskou odnést zaměstnavateli papír od lékaře nebo musím podávat nějakou žádost?Pokud ano tak jakou?
Mám nárok na vyplacení od sociálky zbytek RP?Na mateřskou budu nastupovat přibližně začátkem října tak bych za těch pár měsíců do konce RP přišla o peníze nebo je to jinak?
Dále bych chtěla vědět zda mám nárok na volbu a na jak dlouhé období bych měla nárok?
Také by mě zajímalo zda mám nárok na nějaké vyrovnání životního minima?Sama přesně nevím jak se tomu říká.Pokud ano tak jaký je to formulář a kdy o něj můžu žádat?
Poslední otázka se týká příspěvku na dítě.Je na podání žádosti nějaké období nebo o něj mohu zažádat hned po narození druhého dítěte?U syna jsme nárok neměly z důvodu vysokých příjmů.
Prosím poraďte někdo.Každý mi říká něco jiného a já už se v tom vůbec nevyznám.Díky moc za odpovědi