Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
30. črc 2009

jajik - takže u tebe se všechno odvíjí od toho, jestli máš zaměstnavatele - píšeš že máš, tak to je dobrý, 6-8týdnů před termínem porodu budeš mít zase nárok na mateřskou (žádost ti vystaví tvůj gyn. a zaneseš ho do práce - tam jinak nic hlásit nemusíš), ke dni porodu musíš zrušit rodičák na Stáníka (formulář - hlášení změn - důvod - nástup na PPM), bohužel o tu část do jeho tří let přijdeš, nejde brát současně rodičák na jedno a mateřskou na další miminko....po mateřské (28týdnů) budeš mít zase nárok na rodičák s novým miminkem a zase si budeš moci vybrat jeho délku....mateřskou bys měla mít stejnou (nebo vyšší ) jako tu při prvním dítěti - bude se ti přepočítávat podle nových pravidel, takže rozhodně nemůžeš mít míň, maximálně to samé jako u prvního.
O přídavky na dítě si můžeš žádat kdykoliv - už budou dvě děti, a hranice pro posuzování příjmů se posunovali teď od července, takže by jsi na ně mohla dosáhnout - můžeš tedy požádat dnem porodu

vojtisek2007
30. črc 2009

omluva - ne "maximálně to samé jako u prvního" ale MINIMÁLNĚ TO SAMÉ JAKO U PRVNÍHO

krobi
30. črc 2009

Ahoj holky,dlouho jsem projížděla internet,ale teprve tady mám pocit,že mi můžete poradit. 😉 Jsem osvč už asi 7let,ale teprve od 19.2.2009 jsem přhlášená k NP platila jsem 500,ale po přečtení několika článků jsem poprvé poslala 1000,těhotná ještě nejsem,ale kdyby se tento měsíc zadařilo 🙂 tak by mě zajímalo,kdybych musela hned na nemocenskou,jestli budu mít narok na nemocenskou a pak i na ppm? Je třeba platit NP, když budu na nemocenske,abych dosáhla 270dní?Předem děkuji za radu.

jajik25
31. črc 2009

vojtisek2007 - díky moc za odpovědi.Teď už se v tom snad vyznám.

jajik25
31. črc 2009

Ještě jsem se chtěla zeptat.Je možné že by mě zaměstnavatel mohl vyhodit než porodím nebo v průběhu pobírání mateřské?Jestli ano tak mám na něco nárok?Jako třeba odstupný nebo tak něco.

kapunka
31. črc 2009

ahoj - chystám se na ivf - podle všeho to bude od počátku rizikové - platím si jako osvč 1005 kč měsíčně - abych měla vysokou mateřskou - jak je to ale v případě, že půjdu hned po otěhu na rizikový ležet???? to se mi to jako zruší a nedostanu pak nic??????? nebo to můžu platit i dál nezávisle na tom, že mi pujde asi nemocenská ...díky..

jajik25
1. srp 2009

Ahojky ještě by mě zajímala jedna věc.Co se stane když do formuláře uvedu datum porodu a porodím třeba dřív?Má to na to nějaký vliv nebo tak něco?Díky

lasik
1. srp 2009

Dobrý den Vojtíšku,

čtu si příspěvky v diskusi , ale mám z toho docela v hlavě guláš. Některým věcem nerozumím

Mám pár otázek, budu vděčná, když mi na ně odpovíte a nebo dáte odkaz.
A zároveň chci poděkovat, že je někdo jako Vy a snaží se pomoci.
Vlastně tím šetřite peníze těhulkám, ale Vás to stojí čas a úsilí, Klidně byste si mohla dovolit brát provizi.

Takže jsem OSVČ, již několik let a platím si nemocenské, také několik let.

Za rok 2008, měsíčně 238,-Kč a letos v nepravidelných částkách vždy ve stejný termín v měsíci do července 2009 celkem 3316,-Kč. A v srpnu zaplatím příkazem 4500,-Kč v řádném termínu.

Zjistila jsem, že jsem na začátku těhotenství, tak proto tato částka.

1. otázka: v případě, že bych od září 2009 šla na nemocenskou, jak se mi bude vyměřovat nemocenská?

Od července 2008 do července 2009? A průměr plateb? Kolik tedy ve finále dostanu a kolik bych si měla tedy ještě připlatit, aby to bylo ,,slušný,,? A v případě, že budu na nemocenské mám dál platit nemocenskou? a v jaké výši a nebo stači ještě do té doby doplatit, aby celkem za rok 2009 bylo zaplaceno 12000,-Kč?

2. otázka: při nástupu na mateřskou dovolenou, což je v roce 2010, se to počítá z roku 2009? A nebo zase 12 měsíců pozpátku? Jak to je , když před tím budu na nemocenské. Při nemocenské se zálohy neplatí, že? Fakt mám velký dilema. Kolik mám tedy pro tento rok na zaplatit?

3. otázka: Když budu na nemocenské, můžu dál provozovat živnost? Tedy, za podmínek, že budu mít zaměstnance? Teď jsem tu sama, mám obchůdek, takže ho zavřít nemohu, ale práce zde je taky fyzicky namáhavá, což taky nemohu dělat. A pak v období chřipek nemíním onemocnět díky ,,zodpovědným,, zákazníkům. A též je to psychicky náročné.

4. otázka: v diskusi, jsem se právě dověděla, že nemohu provozovat živnost při pobírání mateřské. Takže přeruším živnost, ale můžu ji po dobu mateřské nechat provozovat někým jiným? Např. můj manžel je taky OSVČ, nebo ji napsat na někoho jiého?

5. otázka: jelikož jsem již starší ročník, chtěla bych po prvním těhotenství, opět brzo otěhotnět. Např do roka, do dvou let. Pak opět musím platit zálohy těch 180 dnů před nemocenskou a 270 dnů před mateřskou, abych měla na vše nárok?

Děkuji předem za odpovědi a omlouvám se, že je tolik otázek. Budu ráda, když mi poradíte, co by bylo v mém případě nejlepší, jak platit a jak to vše udělat se živnosti.

Jestli Vás mohu poprosit, odpovězte mi tak nějak polopaticky

Hezký den Vám přeje Jitka, Lasik

vojtisek2007
2. srp 2009

jajik -
- zaměstanavatel tě nemůže vyhodit ani na mateřský ani na rodičáku an na neschopence. Termín porodu je jen "orientační", prostě až ti začnou vyplácet mateřskou, tak jí máš 28týdnů, a to kdy porodíš je už celkem jedno, jenom kdybys opravdu porodila předčasně, třeba hned těch 8týdnů nebo i dřív než nastoupíš mateřskou, tak se to potom nějak upravuje, to bych se musela kouknout, ale jinak týden nebo dva nehrají žádnou roli, ať dopředu nebo dozadu za termín....

kapunka -
- kapunka při prac.neschopnosti se zálohy neplatí a když se pak počítá mateřská, tak se nemocenská přeskakuje a bere se to před nástupem na ni

lasik -
- kdybys od září šla na neschopenku - bude se počítat od srpna 2009 12měsíců zpět, na nemocesnké se zálohy platit nemusí, a za rok 2009 si spočítej, abys neměla zaplaceno víc než 12048 na zálohách na nemocenské pojištění, víc opravdu nemá smyls a když ti do výpočtu zasahuje ještě rok 2008 (což při rizikovém od září asi bude), tak tam se to bude brát z vyměřovacího základu - je to trošku složitěšjí....bralo by se v potaz 69786x8 = 558208 (rok 2009 ze záloh - to co máš zaplaceno) + 4x804 (za rok 2008) = 558208+3216 = 561504 / 365 (dnů) =1538 ,-kč denní vyměřovací základ, který se dále ještě redukuje - při neschopnosti to je 707,40+92,01+108 = 908,-Kč bude vyměřovací základ který dostaneš vyplacený na den - u osvč je za první měsíc nemoci OSVČ obdrží 60 % z 908 Kč, tj. 8720 (545 x 16 dnů),protože za prvních 14 dnů nemocenské OSVČ nenáleží.), Od 31. do 60. dne OSVČ obdrží 66 % z 908 Kč, tj. 16 800 Kč ( 560 x 30 dnů), Od 61. den do konce podpůrčí doby 72 % z 908 Kč, tj. 654 Kč/den - tak takhle by vypadala nemocenská při nástupu v září 2009 a při zaplacení toho, co jsi mi napsala v úvodu, takže když si zaplatíš ještě víc, nemocenská ti naskočí....
- při nástupu na mateřskou v roce 2010 se zase bere 12měsíců zpět, přičem se přeskakuje neschopnost, ta se do výpočtu nezahrnuje
- při pobírání mateřské nemůžeš provozovat živnost,ale může tě např. zastoupit tvůj manžel - na ossz budou chtít podepsat prohlášení, že ke dni nástupu na mateřskou převezme tvou živnost manžel
- když otěhotníš brzy,ještě při rodičáku s prvním dítětem, budeš mít zase nárok na to samé jako u prního, žádné dny už se nepočítají

lasik
3. srp 2009

Vojtišek2007,

Dobrý den, děkuji za radu. Jste prostě zlato. 🙂

Lasik

lasik
3. srp 2009

Vojtíšek2007-

Ještě mě napadlo, když budu na neschopence, budu muset zaměstnat nějakou paní,teda někoho musím vzít i tak, když ji zaměstnám na sebe, tak až půjdu na mateřskou, tak ji musím zase odhlásit a přihlásí si ji manžel, že?
A nebo už od začátku, ať si ji vezme na sebe manžel a manžel mě bude vystavovat faktury.
Co je lepší?

Díky za odpověď Lasik

krobi
4. srp 2009

AHOJKY, JSEM OSVČ A K- NP JSEM PŘIHLÁŠENA OD 19.2.2009, KDYBY SE TENTO MĚSÍC ZADAŘILO 😉 A MUSELA BYCH IHNED NA NEMOCENSKOU,BUDU MÍT NÁROK NA NEMOCENSKOU A PAK I NA MATEŘSKOU?

vojtisek2007
4. srp 2009

krobi - na nemocesnkou určitě mít nárok budeš, na mateřskou musíš splnit 270dnů účasti na nemoc.pojištění a z toho 180jako osvč - těch 180 dnů splníš ,když budu brát od toho 19.2.2009 - cca 18.8.2009 a těch 270 dnů bys spnila od toho 19.2.2009 cca někdy 19.11.2009 - to musíš splnit než bys nastupovala na mateřskou, takže kdyby se zadařilo tento měsíc (srpen) tak na mateřskou půjdeš někdy únor/ březen 2010, takže i na mateřskou to splníš v pohodě....

mayla
6. srp 2009

Holky, super diskuze !!! Konečně po dvou měsících hledání a dotazování na OSSZ, jsem našla přesně to, co jsem potřebovala vědět, viz dotaz lasik a odpověď vojtisek007. Jsme úplně ve stejné situaci.

Takže prostě, před nástupem na nemocenskou doplatit na nemocenské tolik, aby celkem to dělalo 12 048 Kč i když jsem před tím platila 96 Kč měsičně, oni by to pak tu celkovou jednu vysokou platbu měli zprůměrovat a měla by mi vyjít i docela slušná nemocenská. Chápu to tak správně?

ibisek
6. srp 2009

Ahoj Vojitíšku. Už jsem se tu sice občas na něco ptala, ale radši ještě jednou. Od listopadu 2006 do 20.4.2007 jsem byla normálně zaměstnancem, předtím jsem byla na VOŠCE, ze které jsem šla ihned do práce (nedokončila jsem ji). Od dubna do poloviny června jsem byla na neschopence, poté jsem měsíc byla na pracáku a pak jsem od srpna začala opět pracovat, v jiné firmě, zde jsem byla do konce února 2008, kde jsem dobrovolně skončila. Byla jsem u jednoho podnikatele, ale nakonec jsem byla donucena se v dubnu přihlásit na pracák, za duben mi soc. a zdrav. zaplatili, březen jsem si platila sama. Nyní jsem od 1.5.2008 OSVČ, platím si řádně soc. i zdrav. a od dubna 2009 také nemocenskou, zatím 200,- Kč měsíčně. Po novém roce bych se chtěla začít pokoušet o mimčo. Prosím poraď, jak dlouho mám kdyžtak čekat, jak vysokou bych měla mateřskou, kdy si zvednou zálohy, nebo doplatit zpětně. Jak je to v případě rizikového těhotenství? Prostě jak se mi vše počítá? 😨 Chápu dobře, že po narození mimča se už na nemocenskou nehledí? A kdy přerušit podnikání? Platím na nemocenské sociální z dravotní? Nemám IČO ale pouze číslo ze statistiky. Peníze dostávám od jiného podnikatele, jsem podřízený pojišťovací zprostředkovatel. Takže mám zatím stálý měsíční příjem, ze kterého si platím soc. zdrav. i nemocenskou. Vím že je toho hodně,ale věřím, že mi poradíš. Velmi děkuji M.

vojtisek2007
6. srp 2009

mayla - chápeš to naprosto správně - před nástupem na nemocenskou zaplatit místo 96,kč v daný datum prostě tu částku vyšší aby za 12po sobě jdoucích měsíců zpět to dalo max 12048, z toho je nemocenská i mateřská mezi 24-16tisíci - každý se počítá trochu jinak a jsou tam jiné redukční hranice, mateřské by měla být vyšší....

ibisek
takže na to aby jsi jako osvč měla nárok na mateřskou musíší splnit 270dnů účasti na nemocenském pojištění, z toho 180jako platící osvč - 270dnů máš od 05/2008 splněno bohatě, a 180dnů platících máš splněno v září 2009 - takže když se o miminko budete snažit až od nového roku, máš to všechno úplně v pohodě....mateřská i nemocenská se počítá z 12měsící před nástupem na ni...takže si pak až budeš těhule spočítej aby jsi měla za posledních 12měsíců před nástupem zapalceno na nemoc.pojištění 12048 a budeš mít nejvyšší nemocenksou i mateřskou, pohybuje se to mezi 24 -26tisíci...Na mateřsku se nastupuje 6-8týdnů před porodem, od gynekologa dostaneš žádanku, tu si dovyplníš, zaneseš na OSSZ kam spadáš a vyměří ti mateřskou, budou chtít podepsat čestné prohlášení, že po dobu čerpání mateřské nepodnikáš...mateřská trvá celkem 28týdnů (cca do půl roku miminka) a pak pobíráš rodičovský příspvěke, který si volíš na dva,tři nebo čtyři roky - při něm už můžeš vydělávat neomezeně.....při dvouletém pobíráš 11400,- při tříletém 7600 a při čtyřletém do 21měsíců dítěte 7600a pak do jeho 4let 3800,-kč

kristyna_01
7. srp 2009

Ahoj Vojtíšku,
tak už máme doma uzlíček- min. úterý jsem předčasně porodila Šimůnka. Mimineček je v pořádku, jen ho dost trápí prdy.
Zase jsem si četla nové příspěvky- prosím ještě mi poraď- tedy ujasni. Moji situaci znáš- ale 5 měsíců mi vychází z roku 2008 tj. z důchod.pojištění ( s tím už nic nenadělám), 7 měsíců mi vychází z roku 2009- doplatila jsem na nemocenské, aby byla finální částka 7x 1004- tj. 7028 Kč. Má smysl tam ještě doplatit do max. částky 12048? Podle mne nemá, ale prosím o souhlas 🙂.
Mějte se hezky

vojtisek2007
7. srp 2009

kristy - nemá, když máš jen 7měsíců...a ty jsi ještě na mateřskou nenastoupila ????

mayla
7. srp 2009

Vojtišku,
prosim tě, teď mi tady vrtá hlavou tenhle příspěvek. když mě taky těch 12 měsíců momentálně zasahuje do loňského roku.
Od 13.8. bych měla jít na rizikové a pak rovnou na mateřskou (nějak v lednu 2010). Tak jak to tedy vyřešit? Poslat jen za těch 8 měsíců nebo i jakože dopředu za ty msíce než nastoupím na mateřskou, ale nebudu je platit, protože budu na nemocenské... Teď jsem z toho jelen teda... 🙂

vojtisek2007
7. srp 2009

mayla - na nemocenské zálohy neplatíš, takže když máš v roce 2009 do mateřské jen 8, tak platby za 8měsícůx1004, rok 2008 se bere ve vývpočtu úplně jinak

mayla
7. srp 2009

Ahoj prosím tě, mě to pořád nějak nedá spát.. 🙂
Já se koukala na web čssz a podle jejich vzorečku počítala jak by mě vyšla nemocenská a nebo mateřská ... a přišla jsem na to, že oni začínají redukovat až ten denní vyměřovací základ... Takže maximální denní vyměřovací základ je 2 356 Kč a až z toho se dělají ty různé redukce. Při tom mají napsáno, že na tento základ je třeba poslat 1004x12. Jenže já se na tento denní vyměřovací základ potřebuji dostat taky, aby z něho pak vypočetli ten zbytek a tudíž musím poslat víc než jen 1004x8. Tedy normálně plnou částku 12048 Kč.

Takhle mi to přijde logické přece oni moji vysokou platbu zpruměrují a spočítají denní vyměřovací základ a až pak z toho počítají redukce. Takže podle mě je třeba poslat celkem 12048 i za těch 8 měsíců, protože se potřebuji dostat na maximální denní vyměřovací základ, který oni pak redukuji dál.

Snad je to sruzumitelné.

vojtisek2007
7. srp 2009

mayla - no jo,jenže k tomu ti ještě potom přičtou tu část z roku 2008 a a bude toho ve finále víc, ne ???když zaplatíš plně za 12měsíců místo za 8

vojtisek2007
7. srp 2009

tak ti to přeleze ten denní vyměřovací základ a nebude na to brán ohled

mayla
7. srp 2009

no ono to přeleze, , nebude to přesně těch 12048, bude to míň o ty zálohy co se poslaly za loňský rok.. to bych musela pak přesně zpočítat, protože teď jak jsem to počítala jakože za loňský rok 4 měsíce a letos 8x1004 tak jsem zkončila na denním vyměřovacím základě 1624. A to je do 2356 daleko. takže to musím zvednout a přesně dppočítat abych jim zbytečně neplatila moc.

mayla
7. srp 2009

Takže jestli jsou počítala dobře, tak bych si tam musela poslat cca 11 085 kč aby to nepřeteklo.

Postup počítání:
za rok 2008 jsem posílala záhohy 1596 na důchodové a to dělá měsiční vyměřovací základ 5 392 Kč (podle tabulky na jejich webu) Na nemocenskou nastoupím 13.8 tudiž budou počítat zálohy od srpen 2008 do červenec 2009.
5 měsíců z loňského roku a 7 měsíců letos.

5x5392 = 26960Kč vyměřovací základ za loňských 5 měsíců.
Letos je maximální roční vyměřovací základ cca 859 944 Kč

Tudiž:
859 944 - 26 960 = 832 984 - vyměřovaci zaklad pro letošní rok. musím násobit 0,014 aby mi vyšlo kolik na tento základ musím zaplatit,

832 984x0,014 = 11661 kč
letos jsem již zaplatila 6x 96 = 576

11661-576 = 11085 to mi vyšlo, že bych měla zaplatit před nástupem na nemocenskou... 🙂

Kdyžtak mě oprav jestli se někde mýlím.

kristyna_01
8. srp 2009

Vojtíšek- chtěla jsem nastoupit 1.8. na PPM- termín porodu 14.8., ale mimísek si to urychlil, a tak jsem porodila už 29.7. No ale porod to byl dost pohodový (v rámci možností), myslím- ráno mi doktor na prevent.prohlídce řekl, že ještě nic (už od rána jsem měla stahy)- jsem mu docela vděčná. Cca od 7 hod. večer, už byly stahy dost silné a bolestivé, ale když jsi doma, a pořád si říkáš, že nic, tak jsi docela v pohodě (v rámci možností 🙂), no a v 10.30 už jsem to nemohla vydržet- v nemocnici zjistili, že už jsem oteřená na 6,5 cm 🙂, no, píchli mi plodovku- pak se to rozběhlo (přiznávám, že jsem lezla po zdi, a myslela že to nepřežiju) a 40 min. po půlnoci se narodil Šimůnek. Takovýhle porod bych přála všem. Vím, že příjdu o 8 týdnů PPM, ale neměnila bych.

Mám to vlastně stejně- ty výpočty jako Mayla- jenže jestli to dobře chápu, tak maximální měsíční příspěvek na nemocenské je 1004 Kč, takže dle mého názoru nemá smysl tam dávat víc, protože všechno, co bude za 7 měsíců nad 7028 Kč ti zmizí ve státní kapse, ne?

Díky za info

kristyna_01
8. srp 2009

Ještě Vojtíšku- když jsem dnem porodu ještě nebyla na mateřské, nastupuju automaticky dnem porodu tj. 29.7., ne?- takže stejně už nemá cenu spekulovat- bude se mi to počítat 6 měsíců z roku 2008 a 6 měsíců z roku 2009...

Mám poslat na OSSZ kopii rodného listu syna, aby mi začali platit PPM?

mayla
8. srp 2009

Kristyno, čssz nestanovila horní hranici, kterou jim tam pošleš, ale díky redukcím jim to vychází na 12x1004 Kč. Ale jelikož se potřebuješ dostat na stejnou výši, za 7 měsíců, musíš poslat víc než 7x1004.
Prostě potřebuješ tam poslat celkem 12048 i když je to za 8 měsíců.

Ještě si to nech potvrdit Vojtiškem.

vojtisek2007
8. srp 2009

mayla - jo ten výpočet sedí, jenom teď teda nevím, to co píšeš, ten výpočet, kolik bys měla zaplatit je logický, ale aby logika naší OSSZ nebyla to jak, píše kristy - když máš 7měsíců, tak všechno víc ti nezapočítají....jasně že nebyla stanovena žádná hranice, a když si budeš chtít platit měsíčně 10tisíc, tak můžeš....tohle opravdu nevím...to co píšeš je vcelku logické...fakt nevím 😒 😒 😒 , jenom vím, že zálohy co se pošlou na nemocenské už nazapočítají a ve vyúčtování je vrátí jako přeplatek...takže na nemocenské nemá smysl nic posílat....

kristy - jo na OSSZ musíš poslat kopii rodného listu, jinak ti vyplácení PPM zastaví...tu žádost od gyn. už jsi tam poslala ???

kristyna_01
10. srp 2009

Jasně, žádost dodala osobně; kopii rodného listu pošlu.

Tak Myalo můžeš poslat celou max částku za 12 měsíců, a když ti případný přeplatek vrátí tak není co řešit, ne?
A vážně vrátí přeplatek i na nemocenském? Loni jsem si chtěla víc zaplatit na důchodové (přeplatek důchod.pak vrací, to jo), ale oni mi tu částku rozdělili poměrně mezi důchod. a nemocenské- ten přeplatek na nemocenské jsem už nikdy neviděla.

Mějte se hezky