Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

pukanka
15. říj 2009

Ibisek: děkuji za info.....Jako OSVČ bych těch 180 dní do mateřské měla stihnout, těch 270 mít budu, byla jsem ještě loni zaměstnanec.............. a ty zálohy jsou, ale v neomezené výši....nebo se pletu?, takže když by mě lékař poslal na nemocenskou, tak můžu jednorázově zaplatit třeba 10.000,- Kč (nebo tu částku, co mi bude chybět do 12.048,-) a budu mít nárok na pěknou mateřskou...je to tak?.............přijde mi, že ale v tomto případě budou mít všechny maminky OSVČ tu nejvyšší mateřskou!....neni v tom nějakej háček?

helenky
16. říj 2009

pukanko, je to jedna z momentálních výhod OSVČ maminek, že nem.poj je dobrovolné (a neodvíjí se od skutečných přímů jako u zaměstnance) a tudíž tak můžeš dosahnout na mateřskou ve výši, na kterou dosahne zaměstnanec s nadstandartním měs.příjmem. Já se docela obávám, že v tomto směru asi nastanou nějaké změny.. to přeci musí státní kasu dost zatěžovat? no ale nikomu to radit nebudu 😉 já nám to přeji, oni na to ti chytrolíni v parlamentu příjdou stejně asi sami. Jinak nemocenská při platbě 1000kč měsíčně je velmi slušná ..mrkni na ten odkaz, co tu dávala Ibisek, tam je to dost dobře popsané
jinak pokud jsem dobře pochopila stránky čssz, tak pokud jsi začala s podnikáním tento rok a už nejsi zaměstnanec, bude se ti mateřská počítat jen z SVČ, nikoli rok zpět, to platí pro ty, co podnikají déle (ale stále musíš splnit těch dalších min 90 dní účasti na nem.poj jako zaměstanec, může to být i od více zaměstnavatelů, ale nesmí být souběžné a jen za poslední dva roky před nástupem na mateřskou. tak to mám třeba já, od jednoho 76 a od předchozího Z těch 300 doložím zbytek..no hotová matematika, snad to všehcno 14.11.klapne .-) ..takže např.jsi začal podnikav v červnu, koncem října půjdeš na rizikové, mateřskou ti spočítají z toho, kolik jsi zaplatila červen-říjen, dělí se to počtem dní.
zkus si pročíst tuhle diskuzi o nějaké stránky zpět, Vojtíšek dělá účetnictví a dost nám tu poradila.

ibisek
16. říj 2009

Háček bych viděla akorát v tom, že zálohy si musíš zvednou jakmile zjistíš,že jsi těhotná, protože nemůžeš platit ani měsíč zpětně

helenky
16. říj 2009

to je pravda, ale zase můžeš složit větší částku jednorázově a zvednout tím průměr..tak jsme to alespoň pochopila z dřívějších příspěvků v diskuzi.

gababa
16. říj 2009

Ahoj holky,
když v lednu nastopím na PPM, nemusím už za leden platit ZP a SP (důchod. i nem.), že jo???
První mateřskou mi vyplatěj v únoru?
A musím přerušit živnost? Nebo jen napsat nějakou smlouvu s partnerem např., že vede mou živnost, udržuje v chodu po dobu mé PPM?

Děkuju moc 🙂

helenky
16. říj 2009

gabaga, přerušovat nemusíš, jen jim podepoíšeš čestné prohlášení, že nebudeš osobně živnost vykonávat. ..tuším, že je to tak. však se klidně zeptej svojí úřednice, nebo si brnkni na infolinku, ať máš jistotu.

pukanka
16. říj 2009

Helenky: já jsem to tu pročetla komplet a myslim, že mi je to docela jasné....jinak bych ani nevěděla, že to takhle pěkně lze udělat....na sociálce ti to samozdřejmě neřeknou 😒 já podnikám cca 1,5 roku, ale nemocenské si platím až teď, aby mi to dalo 180 dní a při podnikání jsem byla zaměstnaná do loňského října (na mateřskou půjdu v dubnu 2010), takže by se mi těch 90 dní mělo počítat z tohoto zaměstnání....navíc jsem byla ještě student, ale s tim nevim, jak to teď je....jestli to taky započítávají.....z toho všeho mi vyplývá, že mi mateřskou vypočtou ze záloh jeden rok zpětně, tj. duben 2009-březen 2010 a pokud tam budu mít těch cca 12.000,- Kč budu mít nárok na tu nejvyšší mateřskou....což by bylo fajn.
....děkuji moc za odpovězení mých dotazů, udělaly jste mi v tom holky o dost jasněji 🙂

Gababa: já jsem volala kvůli tvému dotazu minulý týden na infolinku a bylo mi sděleno, to co píše Helenky, že podepíšeš prohlášení, že nebudeš živnost vykonávat osobně....ptala jsem se jestli v té době můžu např. fakturovat, tak mi bylo sděleno, že ano.............a že mi jen těžko bude někdo dokazovat, zda jsem tu práci vykonala já či někdo jiný, ale že firma jako taková může běžet dál.....

mayla
19. říj 2009

Ahoj, holky, tak to fakt funguje, dneska mi došla první nemocenské a je to to maximum. Takže klidně platťe minimum a pak najednou doplaťte cca 12 000 Kč.

pukanka
19. říj 2009

Mayla: tak to je skvělá zpráva 😉 🙂

xhanys
22. říj 2009

ahoj devčata,dnes jsem se přihlásila poprvé na těchto stránkách.protože hledám radu.jsem osvč uz 10let od prosince 2008 jsem si zacala k zaloham platit i nemocenske 240 kč,protoze se snažime o mimčo a ted to vyšlo a snad vse bude ok,jsme na uplném začatku-jen mam starosti jak potom dal co delat jako osvč-jsem kadeřnice.poradíte mi někdo moc diky 🙂 🙂

gababa
23. říj 2009

xhanys: ahoj, no když si platíš od prosince 08, tak máš na mateřskou nárok, to je ok, až na mateřskou nastoupíš, nebudeš platit SP ani ZP (bude platit stát), podepíšeš prohlášení, že nepracuješ, případně pozastavíš živnost viz příspěvky výš. Po skončení mateřský následuje rodičák, to už si budeš moct přivydělávat...s čím máš starosti ?

xhanys
25. říj 2009

ahoj Gababa,diky za odpoved,mam toho spoustu co bych potrebovala vedet.jsem tedy osvc na materskou mam narok a co kdybych musela na rizikovku,nejakou nemocenskou dostanu ,mam pozastavit zivnost ,abych neplatila najem v praci socialni a zdrav sama,mam jit na pracak?nebo co udelat,abych pobirala trosku solidni nemocenskou????diky moc za odpovědě 🙂 🙂

gababa
26. říj 2009

To tedy nevím přesně, jen myslím....OSVČ zůstaň, když si platíš nemocenské, normálně bys šla na nemocenskou, zp a sp by jsi neplatila, pozastavovat by jsi nemusela a vůbec ne na pracák. Co se týká nájmu v práci, nevím, jak bys to domluvila, každopádně podnikání prostě přerušit můžeš a máš to. Nevím ale jaký vliv má nemocenská při rizikovym na mateřskou ☹

rezzan
27. říj 2009

Ahoj holky,
Take bych vas moc rada poprosila o radu. Od 1.4. 2009 jsem OSVC, predtim jsem byla 3,5 mesice na UP a predtim v zahranici bez veskerych uhrad. Od 1.4.2009 si tedy platim DP 1720,- a NP min., tedy 56,-. + povinne ZP. Tehulkovstvi nebylo planove, ale termin mame 26.01.2010. 😉 Muj dotaz je tedy jednoduchy... pokud bych chtela jit na materskou...mohu jit az v lednu, kolem 3.1.2010, tim splnim 270 dni, k tomu pokud v prosinci nebo v listopadu misto 56,- uhradim 1004x12, tak to tedy znamena ze dostanu PPM maximalni jen zkracenou z 26 tydnu na 22, nebot bych na ni sla jen 3 tydny pred porodem? Pokud budou platit stale stejne podminky v 2010. Pokud to tak neni, tak bude nejlepsi pockat az do porodu a pak se prihlasit az o 4lete RP? Je to tak? Nebo co mi doporucite. S tim ze bych prerusila ZL k 31.12. Tak to vidim ja. Prosim poradte. Musim rici, ze jste zlaty. Moc dekujeme. Obe.

j.a.n.i
27. říj 2009

rezzan: pozdější nástup ti nepomůže, podmínky pro PPM musí být dle zákona splněny k teoretickému nástupu, tj. k 6 týdnům před porodem, takže na PPM mít nárok nebudeš

rezzan
27. říj 2009

J.A.N.I. Diky moc. Jenom k upresneni, evidence na UP a to ze stat v te dobe hradi nemocenskou se tedy nezapocitava...nebo ano? to by potom vyslo snadno, nebo na UP jsem byla od prosince 2008 do brezna 2009. No, ja si rikala ze to bude mit hacek, se mi to zdala prilis snadna cesta prijit si ke zlatackum. 😀 Diky kocko.

rezzan
27. říj 2009

J.A.N.I. na portal.gov.cz jsem nasla: Peněžitá pomoc v mateřství - nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud účast na nemocenském pojištění trvala v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství alespoň po dobu 270 kalendářních dnů a zároveň účast na pojištění OSVČ po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, která nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. To by tedy znamenalo, ze pokud si nastup na PPM urcim mezi 8 a 6 tydnem pred terminem, taky by mi to teoreticky melo vyjit.... No, ale ono to stejne nebude tak jednoduchy...my jsme mimo CR a planujeme dolet az ve 34 tydnu....coz 😀 😀 😀 ale stejne mi to vrta, uz jen z principu....

nohavice
27. říj 2009

Ahoj, tak jsem byla včera jako OSVČ na sociálce, jelikož v dubnu rodím a ptala se na možnosti mateřské dovolené ( důchodové platím 1800 měsíčně a nemocenskou NIC).Jak jsem předpokládala mateřskou už nedostanu, pouze si mohu zažádat o rodičovský příspěvek.Nicméně byla tam hodně ochotná paní, která poradila.Pokud si prý zaplatím 3 měsíce nemocenského pojištění, alespoň 1000 Kč měsíčně, mohu pak nastoupit, v mém případě již v lednu na nemocenskou a být na ní až do 6 týdnů po porodu.V mém případě to bude dělat něco kolem 20 000 Kč měsíčně.Po skončení nemocenské, začnu pobírat rodičovský příspěvek.
Snad to někomu z vás pomůže, je to opravdu čerstvá informace.Mějte se, Jana

akva06
27. říj 2009

rezzan pokud vím tak když jseš na úřadu práce tak stát za tebe neplatí nemocenskou ,ale zdravotní pojištění takže se to do 270dnů to nezapočítává

nohavice taky jsem to slyšela psala jsem si dotaz na www.penize.cz na mateřskou nárok nemám tak mi psali o té nemocenské a když na ni budeš i těch 6 týdnů po porodu tak i pak prý jde žádat o 3 letou variantu rodičáku když bys chtěla jen na 3 roky

rezzan
27. říj 2009

AKVA06. dıky za pomoc, se mı zda, ze ta zmena nastala letos, vzdyt nemocenska byla vzdy soucastı Socıalnıho(DP+NP)...to az letos jı oddelılı, se teda domnıvam, a to za tebe UP platı se domnıvam, nebot se jedna o budoucı duchod, no ale fak nevım. Mrknu a zakony. Protoze v tom prıpade jsem lonı byla na UP v prosıncı kolem 20 dnı... a to me akorat chybı do tech 270. 😀 pokud je tedy pravda jak psala J.A.N.I. ze musıs podmınky splnıt mın. 6 tydnu pred termınem porodu...ne jak jsem to nasla na SSSZ, ze pojıstenka sı sama urcı nastup na PPM... to jsem jeste nedohledala.....no a jak tu holky pısou tu varıantu s nemocenskou? Myslıs ze by to pro me byla varıanta kdybych doplatıla nejakou castku, nemam predstavu jakou? mohla bych na nı nastoupıt 5-6 tydnu pred termınem porodu? Dıky holky.

xhanys
28. říj 2009

ahoj devčata nevite některa kdyz jsem na ocvč a vse si platim,samozrejme ze doufam ze budu schopna chodit do prace co to jde,ale nikdy nevim.kdyby me pan dr poslal na rizikove(tedy na nemocenskou) budu muset platit na soc a zdrav zalohy kdyz vlastne nebudu vydelavat????a nakolik je dobre ted zvysit platbu nemocenskeho dokud jsem v zacatku tehotenstvi platim si 240kč,me pani rekla na urade ze se tak vyplati do 500kč.diky devcata za radu

helenky
29. říj 2009

holky, jako OSVČ musíte splnit těch 180 dní k datu, které připadá přesně na den 6 týdnů před porodem. (eventuleně k datu nástupu na mateřskou, pokud se rozhodnete jít dříve - 8, 7 týdnů před) Můžete jít i později, ale na tomhle pravidle se to pro nárokování mateřské nemění.. jen příjdete o mateřskou za dobu, kdy budete ještě činnost vykonávat (celková doba jejího vyplácení se vám zkrátí)
pokud vám chybí pár dní, doporučuji vám pokusit se domluvit s gynekologem, ať vám posune maličko termín.

pobyt na ÚP se do 270 dní nezapočítává, není za vás placeno nemocenské, ale pokud jste byly zaměstané. tak to ano

pokud už nespľníte podmínky pro PPM, doporučuji Vám rychle se k platbě NP přihlásit - po třech měsících vám vznikne nárok na nemocenskou a tu můžete pobírat, jak už tu bylo řečeno, 6 týdnů po porodu. V době pobírtání nem. navíc nemusíte platit nemocenské pojištění ani zálohy na důch.

xhanys, určitě je dobré si to zvýšit, na nejvyšší mateřskou potřebuješ platit 1040 měsíčně. Pokud podnikáš déle, počítá se zpětně za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou /8-6 týdnů před datem porodu/

xhanys
29. říj 2009

ahoj helenky tak kolik myslis ted mesicne to navysit,kdyz jsem tehule(v zacatku) a zatim delam.do ted platim uz 1rok 240kč,nejhorsi je ze kazda pani na sosce rekne neco jinyho. 🙂 ☹ uz z toho mam nervy a to mam bytv klidu. ☹ ale pri predstave ze budu brat malo tak se desim a budu doufat ze budu schopna chodit do prace.a zdravotni se pri neschopence plati dal???diky zase za radu

xhanys
30. říj 2009

ahoj holky včera me pani rekla na socialce at si tam ted dam za nemocenske 10000kč docela jsem koukala,protoze tahle moznost je pro me nemozna ☹ ☹ nestacilo by kdybych si to ted navysila treba na 1500kč mesicne,nez pujdu treba na nemocenskou nebo na materskou 😨 fakt tomu moc nerozumím??vim ze nejak to dopadne,hlane at jsme s mimcem v pohode 🙂 🙂 dekuji kazdemu za radu

helenky
30. říj 2009

xhanys, no jasně, že to tam nemusíš dát takhle naráz. Spočítej si to tak, aby ti to nakonec děleno 12ti dalo tu tisícovku měsíčně. Jen pozor: pokud půjdeš na rizikové, nebudeš platit nemocenské a tak ani nebudeš mít šanci si celkovou částku navýšit. Dny, kdy budeš na nemocenské (pokud se na ni tedy chystáš) se počítají jako vyloučené (nijak ti tedy výpočet mateřské neohrozí) a celková částka se bude počítat za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou mínus dny, kdy jsi byla na nemoci. Z toho se ti bude vypočítávat denní základ. Takže pokud nepůjdeš na rizikovku, klidně plať 1500 měsíčně až do konce,třeba nedosahneš na tu nejvyšší mateřskou, ale rozhodně bude lepší než při platbě 240. Jeslti myslíš, že na riziko půjdeš, bylo by dobré si celkovou částku zvednout jednorázovou vyšší platbou. Tady pozor na to, že nemocenské pojištění můžeš platit jen jednou měsíčně, pošleš-li jim dvě částky v jednom měsíci, vrátí ti to jako přeplatek.
snad jsme ti trochu pomohla, kdyžtak se dál ptej, budu-li vědět, poradím.

o pár stránek dříve je traké odkaz přímo na stránky ČSSZ, kde uvádějí konkrétní příklady, zkus to dohledat a mrkni na to, je to tam dost dobře vysvětlené...se mi zdá 🙂

gababa
30. říj 2009

Ahoj,
xhanys: ty jo, já to teď nechápu, takže nevím, co poradit 😀. Taky se z toho nervuju jako prase a to mám být v klidu. Každá babka říká něco jinýho, jedna mě uklidnila, že všechno platim dobře a budu mít dobrou mateřskou, ale nechci být nakonec překvapená. Budu si tam muset zajít a ještě se nevím jak ujistit. Platím měsíčně 700, mateřskou potřebuju, jinak budu v pytli, tak snad. Hned jak to bude přes 270 dní účasti, začnu pobírat. Snad... ☹.

Jinak mám nějakej zásek, poraďte - když mi podle výpočtů vyjde například 15000 mateřská (jak jsou tabulky - hrubá mzda 20000 = mateřská 15000 (příklad)), tak to mi přijde prostě 15tisíc nebo mínus sociál a zdravotka???? To by bylo místo patnácti třeba dvanáct?
DĚKUJU!

xhanys
30. říj 2009

ahoj helenky takze zatim pokud budu schopna chci chodit mezi lidi do prace,tedy pokud me nohy unesou.takze to muzu chapat tak ze ,dam priklad-predtim jsem platila tech 240 rok ,ted zacnu platit 1500 nemocensky treba do odchodu na rizikovku tak uz by se mi to mohlo navysit??? ☹ 🙂 souhlasi to??a jak to je z zivnostenskym listem?znami mi radi pozastavit az budu na nemocensky a jit na úp aby za me platili zdravotni.ach jo to jsou starosti. 😉 🙂 ted abych hlavne dopadla dobre na prvnim ultrazvuku 🙂 ☹ diky za rady a hezky den

helenky
30. říj 2009

gabagab, mateřskou začneš pobírat 8-6 týdnů před porodem, pokud splníš těch 270 dní za poslední dva roky a z toho 180 dní (minimálně) jako OSVČ před nástupem na mateřskou - ne tedy hned, jak je splníš..pokud se ti to tedy s datem nástupu neshoduje 🙂 . Pokud platíš 700, určitě nedosahneš na tu nejvyšší, ta je z částky 1040 měsíčně. Ale podívej se na ten odkaz, který je tu pár stánek zpátky a tam uvádějí, jakému příjmu ta částka odpovídá. Mateřská se ti o žádné další výdaje (soc a zdrav. např) neponižuje.

gababa
30. říj 2009

helenky: super díky moc, už jsem se zase děsila, že když teď bude o 20% nižší, že se mi ještě strhnou další výdaje a nevím co 😀....Já právě splní těch 270 dní na konci prosince a začátek ledna už je pro mě 8 týdnů před porodem.

pukanka
30. říj 2009

xhanys: měla by jsi si spočítat, aby jsi 12 měsíců před nástupem na mateřskou měla na nemocenské zaplaceno 12.048,- Kč, tak budeš mít nárok na nejvyšší možnou mateřskou, pokud půjdeš na nemocenskou, měla by jsi tuto částku mít zaplacenou před nástupem na nemocenskou, protože na nemocenský už nemoc. pojištění neplatíš a tyto dny se ti do mateřské nezapočítávají.......jít na pracák....to nevim, co je za radu, o tom jsem neslyšela, ale nějak se mi to nezdá 😒
Gabala: paní na sociálce ti radila správně snaž se doplatit co nejvíce do nástupu na mateřskou, ideální je částka 12.048,- zaplacemo za poslední rok 😉