Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

terryfox
14. pro 2009

helen:
Díky za odpověď. těch 270 dní stíhám, jde mi o to, zda trvají nějak na tom roku (12 měsících, co to z nich zpětně vypočítávají). Tak to budu mít o fous 😒 Ale dneska jsem si na papíru ze sociálky všimla, že tam píšou, že záloha je splatná od 1. do 20. následujícícho měsíce. Chápete to tedy taky tak, že třeba v červenci platíme za červen??

Pokud by to bylo tak, tak jsem úplně v klídku 😀

martinas73
14. pro 2009

helenky: moc děkuji za odpověď!!!
ještě bych prosila k výpočtu nemocenského, dosáhnu na maximální nemocenskou i když si budu platit nem. poj. v max výši jen 3 měsíce před nástupem na nemocenskou? z různých jiných zdrojů jsem pochopila, že na max. nemocenskou dosáhnou jen ti, co si platí celých 12 měsíců. Nebo zase někdo mlží? Může její výši ovlivnit i to, že se během těch třech měsíců, kdy budu před nemocenskou pojištěná, přelomí rok?

S tím manželem na RD to je zajímavé, jak to funguje v praxi? Neumím si to představit. On nastoupí na MD, požádá o tříleté (může i dvouleté?) čerpání a pak to "převede" zase zpět na mě? Díky za odpovědi!

gababa
15. pro 2009

Ahoj, tak teorii snad znám, jen bych poprosila někoho šikovného o shrnutí 🙂.
Od 1.4. platím nemocenské. V lednu zaplatím poslední - za prosinec a zažádám si o mateřskou (na začátku ledna). 270 dní splním. Celkem budu mít uhrazeno 7000,- Kč. Kolik budu asi pobírat mateřskou????
Děkuju moc.

ibisek
16. pro 2009

Zdravím, po dlouhé době jsem se na vás přišla podívat 🙂 chtěla jsem se zeptat, jestli již nevíte jak to bude s výpočtem daně z příjmu za rok 2009? Jestli je i nadále zrušen minimální základ daně, jaká je sleva na poplatníka? a pokud by mi někdo nemohl dát vzorový výpočet?
minulý rok jsem měla příjmy - výdaje (50%) z toho 15% a ještě odečet 24840,- byla jsem v mínuse a daň neplatila, zajímalo by mě jak je to nyní?
velmi děkuji za odpověď

val0501
16. pro 2009

Ahoj holky, mám dotaz. Ke zdravotnímu pojištění jsem přihlášená od 19.11.2009. Kdy nejdříve bych mohla nastoupit na mateřskou (tzn. 6 týdnů před porodem), abych splnila podmínky pro získání PPM? Jsem OSVČ. Listopad se bude počítat až od 19.? Díky.

ojo
17. pro 2009

gababa, čím víc si zaplatíš peněz na nemocenské, tím víc budeš dostávat mateřskou, třeba i tu nejvyšší ( cca 28000) bohužel nevím, kolik musíš mít tam zaplaceno...

třeba moje kámoška mi prozdradila, že si na nemocenské zaplatila 12000,- a šla hned na rizikové těhu a teď bere nemocenskou tu nejvyšší, což dělá těch cca 28000,- a mateřskou bude mít stejně 😉 jen jak jsem psala, nevím, kolik už tam měla zaplaceno...resp, nevím, kolik musí být zaplaceno, abys na tohle měla nárok....

chce to pozjišťovat...

val0501, musíš platit sociální pojištění resp. nemocenské, abys měla nárok na PPM, zdravotní na to nemá vliv - to se ale MUSI platit ze zákona...

val0501
17. pro 2009

Měla jsem na mysli nemocenské pojištění.. Chtěla jsem se přihlásit od 1.11., ale paní na OSSZ řekla, že to lze až ode dne, kdy na úřad přihláška dorazí. Tedy od 19.11.2009. Nevíte někdo, jak se bude počítat listopad, až od 19.? Částky mi jsou jasné, 1004 Kč měsíčně po dobu 12-i měsíců (a nejméně 270 dnů) před nástupem na mateřskou. Je to ze zákona 6 nebo 8 týdnů? Kdybych teoreticky měla termín porodu na polovinu ledna 2011, tak bych se do toho měla vejít nebo se mýlím? Díky.

ibisek
18. pro 2009

val0501: pokud jsi před tím pracovala tak jako osvč musíš mít zaplaceno 180 dní, ale pokud ne tak 270 dní. Tzn. že na mateřskou máš nárok pokud jsi v posledních 2 letech 270 dní pracovala a platila nemocenskou.
gababa: tak tak, čím víc si zaplatíš tím víc dostaneš, ale vypočítává se to z posledních 12 měsíců souhrně, takže pokud jsi platila např. 500 kč a pak si to zvedla tak se to bere z toho. Při zjištění těhotenství, je dobré si zálohy okamžitě zvednout,ale bohužel je nemůžeš zaplatit zpětně. A pokud nastoupíš na rizikové - tak už si zálohy zvednout nemůžeš, budeš pobírat normálně nemocenskou a 6-8 týdnů před porodem mateřskou

jablicko12
28. pro 2009

Ahoj holky, mam na vas jeden dotazek, ktery mi hodne vrta hlavou a obcas neda spat 🙂
K nemocenskemu pojisteni jsem se prihlasila 20. listopadu 2009, tj. minuly mesic.
Vim, ze musim zaplatit 12 048Kc za rok, abych dosahla na maximalni vysi materske, ale trosku me strasi tech 270 dni.
Pokud by se totiz ciste teoreticky tento mesic zadarilo a ja nasla dve krasne carecky, 270 dni by mi to delalo cca kolem 18. srpna 2010, coz at pocitam, jak pocitam, by nebylo sest tydnu pred porodem, ale tak cca 3-4 tydny pred porodem a to by se nesmelo nic stat.
Znamena to tedy, ze bych nemela narok na materskou?
Nebo pro me plati jen tech 180 dni?
OSVC jsem od zari roku 2007.
Prosim poradte...moc bych si dve carecky prala, ale jelikoz si timhle fakt nejsem jista, nevim, zda se nezacit modlit tento mesic jenom za jednu.
Dekuji moc.

pukanka
28. pro 2009

Ahoj Jablicko, musíš být nemocensky pojištěná 270 dní za poslední 2 roky, tzn. pokud jsi si začala platit nemocenskou až teď a předtim si si nic neplatila měli by jste s mimi ještě měsíc počkat, jinak na mateřskou nebudeš mít nárok.

val0501
28. pro 2009

Ahoj holky, stejně jako jablicko12 i mně to pořád není úplně jasné. Jak se ten rok počítá? Když jsme začaly platit nemocenské pojištění až letos okolo 20. listopadu, musíme to přece platit až do listopadu 2010 a až pak můžeme nastoupit na mateřskou, tzn. 6 týdnů před porodem, alespoň tak jsem to chápala od paní z OSSZ. Porod tedy nejdříve po Novém roce 2011. Nebo je to nějak jinak??? Díky.

gababa
29. pro 2009

val0501: ne, je to tak, že když platíš od listopadu 09, za devět měsíců (tj. 270 dní) můžeš nastoupit na mateřskou a za osm týdnů od toho jít rodit! Takže od oka v červenci můžeš nastoupit a na konci srpna nebo tak mít termín porodu. Je to od oka, musíš si spočítat ty dny prostě!
Já třeba platím NP od 1.4. a od 1.1. nastupuju na mateřskou - uff, je to 275 dní 😀, no ale splněno mám. Termín mám na konci února.
Mám tam posláno asi 7000, nevím, kolik teda dostanu, nevěděla jsem, že je třeba tam mít přes 12000 tisíc, můžu prý ještě doplatit, ale na to teď najednou nemám ☹.

pukanka
29. pro 2009

Přesně jak píše Gabala: já platim od půlky října 2009, potřebuji jen 180 dní, protože těch 90 se mi započítá z předchozího zaměstnání a na mateřskou nastoupím koncem dubna, mám to taky o chlup a ten výpočet je za posledních 12 měsíců, z nich ti udělají průměr, to ale neznamená, že musíš platit celý rok, stačí ti těch 270 dní a ty platby si navýšíš, aby se pokrylo to, kdy jsi neplatila.

Gabala: pokud to ještě můžeš navýšit, tak bych to být tebou udělala....protože s tim co máš zaplaceno budeš mít mateřskou kolem 18.000,-Kč kdežto pokud si těch 5.000,-Kč doplatíš budeš mít mateřskou téměř 24.000,-Kč, takže se ti tvůj vklad za měsíc vrátí a pak budeš mít 5 měsíců penízky navíc......já si teď půjdu taky doplatit nemocenskou do plné výše....od února bych chtěla jít na nemocenskou.

micki.k
29. pro 2009

Ahojte holky,
prosím vás, potřebovala bych trochu poradit...soukromý podnikatel začínám být teď od 1.1. a to jen z důvodu, že sem hodně dlouho nemohla sehnat práci. Ale o miminko se snažíme už skoro 2 roky.
Zajímalo by mě tedy jak by to bylo kdybych otěhotněla a byla poslána na rizikové těhotenství (což je dost možné po tom čím sem si prošla), jak by to bylo se zdravotním a sociálním pojištěním? Musela bych si ho platit dál já sama??? 😨 A z čeho když bych byla na rizikovém? 😨
A pak přítel trvá dle obrazu kolegy na tom, že by se mateřská dala napsat nejdříve na něj a počítala by se nějak z jeho příjmů. V takovém případě bych na ní měla nárok ještě onich cca 6 týdnů před porodem? Nebo až po porodu jako rodičák? (který bych nejspíš dostala já, kdyby nebylo možné to napsat na přítele)
A ještě co jsem tu tak namátkou prohlédla tak se tu řešíte nemocenské. Které já se bojím hned platit, aby to nebylo zbytečné, kdybych otěhotněla hned a navíc ani nevím jak podnikání bude fungovat. Ale tam jde tedy o to že kdybych si nemocenskou platila 9 měsíců tak abych měla zaplaceno alespoň 12 tisíc, měla bych nárok na vlastní mateřskou (vyšší než rodičák)? A to po celé ty 3 roky mateřské?
Moc děkuji za odpovědi.

gababa
29. pro 2009

Pukanka: děkuju za info....myslíš, že k dosažení tý nejvyšší je tedy potřeba mít minimálně 12tis. složeno? Nebo stačí například 9 nebo 10 tisíc...?
Nemám totiž teď možnost poslat víc peněz, ale zase to nechci nijak promarnit a udělat tak nějak co se dá, každá kačka dobrá vzhledem k tomu, že už tak je to snížený a navíc asi jen na ten půl rok, co se právě mě týká ☹.

val0501
29. pro 2009

Ahoj Gababa a Pukanka, holky díky moc za prima zprávy.. 🙂

pukanka
29. pro 2009

Gabala: každá kačka navíc ti to navýší, na max. mateřskou dosáhneš při zaplacené částce 12.048,-Kč zaplacené za nemocenské za poslední rok.

Micki: měla by jsi si začít platit nemocenské alespoň tu nejnižší částku, což je 56,-Kč měsíčně, po 3 měsících ti vzniká nárok na nemocenskou, tudíž by jsi mohla jít na rizikové, pokud si to platit nebudeš, žádné penízky ti nikdo nedá. Pokud jsi na nemocenské, tak sociální a zdravotní neplatíš. Pokud budeš mít zaplaceno 12.048,-Kč během 270 dní nemocenské před nástupem na mateřskou dostaneš nejvyšší možnou mateřskou, která je po dobu 28 týdnů a pak máš možnost zvolit si délku rodičáku 2, 3 nebo 4 roky. Pokud si to platit nebudeš nebudeš mít na mateřskou nárok.

janula28
29. pro 2009

Ahoj holky, sleduju Vaši diskuzi, fakt lepší než jakákoliv právní poradna. A potřebovala bych poradit. OSVČ jsem od 15.3.2009 a také si platím NP v částce 1004Kč. Jenže tu první platbu jsem ve své horlivosti poslala už 17.3. Bude se to počítat za březen nebo za únor. A kdyby mi bylo NP zrušeno pro nezaplacení za březen, přijde mi o tom nějaký dopis nebo ne? Od dubna jsou tam už platby v řádném termínu, takže případně by se mi těch 270 pojištění počítalo až od dubna nebo se mýlím? Moc, moc díky. TP mám 20.4.2010 a tak teď dělám velké počty 😀

jajik25
30. pro 2009

Ahoj holky potřebovala bych jen vědět kdy si mám zažádat o rodičovský příspěvek?Momentálně pobírám mateřskou na druhý dítě a ta mi bude vyplácena do 10.dubna.Díky za odpověď

brnanda
5. led 2010

Ahoj, mám velký dotaz- mám práci na HPP,ale i OSVČ...na osvč neplatím si nic,ale bylo mi řečeno,že kdybych za ten rok přesáhla na osvč 59tis.že si musím platit sociální,které dělá pětsetkoruněco 😉
Můžu to zaplatit i zpětně za min. rok naráz???
Myslím to tak,že jsem od 21.10 na nesch. a nic sem si neplatila,tudíž se mi nic nebude započítávat do mateřské že- to mi nikdo neřekl bohužel....ale kdybych mohla si toplatit i od ledna, do května bych stihla těch 180dní- rodit máme až v červnu .... je tomožný,abych to takto udělala?

j.a.n.i
5. led 2010

ahojky, nárok na ppm se u OSVČ váže na nemocenské pojištění, nikoliv sociální, nemocenské doplatit zpětně nejde, šlo by to platit ode dneška, ale to ti je stejně na houby, musela bys to platit 270 dní, ne 180...

pampelka.pam
11. led 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat. Na mateřskou nastupuji 28.4 2010. Chápu dobře, že nemocenské pojištění za duben zaplatím v květnu? Nejde mi jen do hlavy, že k 27.4 musím pozastavit živnost, tak jak můžu v květnu zaplatit dubnové pojištění. Nebo se mi už duben do 270 dní započítávat nebude? Děkuji

vojtisek2007
11. led 2010

pampelka - do 270 dnů se ti bude počítat do 27.dubna a pojištění za duben zaplatit do 8.května

pampelka.pam
11. led 2010

vojtisek - moc děkuji

ojo
13. led 2010

j.a.n.i. jen reaguji na tvoji odpověď pro brnandu...přece by to nemusela platit 270 dní, to podílení na nemocenském poj. by přece splnila z HPP, ne?? takže by ji stačilo pouze aktivně platit nemocenskou z OSVČ těch 180 dní, je tak??

a jen se zeptám, když se z OSVČ nastupuje na mateřskou, tak se musí pozastavit živnost?? díky

j.a.n.i
13. led 2010

ojo - pokud chce čerpat PPM i z HPP i z OSVČ, tak musí mít v obojím 270 dní, to co píšeš platí v případě, že by HPP ukončila a pak čerpala PPM jen z OSVČ.
A živnost se pozastavit nemusí, ale nesmíš ji osobně vykonávat.

mado1
14. led 2010

Ahoj, možná blbý dotaz - pobírám PPM, musím odevzat kopii rodného listu dítěte na sociálce?

ojo
14. led 2010

j.a.n.i. aha 😅 a třeba by mě zajímalo, jestli je možné při druhé mateřské zažádat jen z OSVČ?? a ne u zaměstnavatele...že vlastně by se těch 270 dní vzalo ze zaměstnaní, aniž by se musel ukončit HPP...páč na peníze mateřská většinou vyjde lépe z OSVČ než z HPP...myslím, že zákon to nezakazuje 😅

j.a.n.i
14. led 2010

ojo - taky jsem to zjišťovala, spíše z důvodu toho, abych mohla mít případně ze zaměstnání příjem i v době PPM, ale ověřenou odpověď jsem nesehnala, ale mám potvrzeno že ze zaměstnání na mateřskou nastoupit musíš, minimálně na 14 týdnů, ale už jsem nedopátrala jestli při tom taky z toho zaměstnání musíš čerpat PPM... nicméně jsem to vzdala, stejně ani nevím jestli se mimčo povede... a budu to řešit až to nastane, třeba stejně nebudu schopna nic toho prvního půl roku dělat a nebudu to muset řešit.

ojo
14. led 2010

j.a.n.i, aha...no já mám právě ŽL, ale nemocenskou si neplatím...zatím...a to že jsem podruhé těhu jsem zjistila minulý týden...opravdu neplánované 😅 takže jsem prošvihla tu možnost čerpat PPM z OSVČ, páč ta by dělala podstatně více, že? 🙄 právě proto, bych to chtěla prohodit...no ale když to nepude, tak nepude, jsem trubka, teď se k tomu nem. poj. přihlásim a budu si zatím platit minimum a brát budu holt při třetím dítku 🙂