Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

mikca
2. bře 2008

ahoj nárok na mateřskou ti vzniká pokud máš před odporacováno 270 dní..pokud ne nárok na mateřskou nemáš...takže by jsi spadla do pomalého čerpánía po porodu budeš dostávat7600 do 21 měsíců a pak do 4 let 3800kč..to samé platí i pro OSVČ a to mám dokonce pocit že tam musí být odpracováno víc a navíc si budeš muset platit pojištění, aby to vznikl nárok na PPM což je mateřská....takže to samé jako u prvního případu .

andrea
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mikca
5. bře 2008

musíš se podílet na pojištěníí min. 270 dní , aby ti vznikl nárok na PPM..

katfan
7. bře 2008

ahoj maminky,ja som na materskej od 7.2.2008.chcela by som sa vas opytat,ci ma PSSZ nejaky termin na vyplacanie penezitej pomoci v materstvi,alebo to vyplacaju podla datumu nastupu na matersku?

romicka1
3. dub 2008

Ahoj jsem na mateřské dovolené a chtěla bych se zeptat, jestli bych mohla požádat o živnostenský list,pokud ano tak by mě zajmalo jestli nadále budu dostávat PPM jak dosud, nebo mi bude veškerá peněžita pomoc odejmuta. Předem děkuji

tynucha
6. kvě 2008

ahojte, mám podobný dotaz jako romicka. Byla jsem na živnostenském úřadě a paní říkala, že po dobu pobírání mateřské nesmím podnikat, ale nemusím si rušit živnosťák ani nijak přerušovat živnost. Jak ale pak budu prokazovat, že jsem si toho půl roku pobírání mateřské zároveň nevydělávala? Nesmím vystavovat faktury? Mám na těch 6 měsíců jakože úplně vypustit účetnictví? Takže romicka: myslím že živnosťák si vyřídit můžeš, ale nesmíš ho až do konce pobírání mateřské použít. A co to v praxi znamená, to bych taky ráda věděla 😵

sarkal
7. čer 2008

Ahoj holky.
Mám dotaz.Jsem OSVČ,nemocenskou si neplatím a ani nezačnu,živnosťák přerušovat nebudu,prodávám přes web takže to není žádná velká práce a zvládnu to i s mimčem,jde jen o vyřízení objednávky a zabalení zboží a jeho odeslání takže pohoda.Vím,že nárok na mateřskou nemám,slyšela jsem,ale že dostanu rodičovský příspěvek a to bez ohledu na to jestli dál podnikám nebo ne,připadá mi to jako hloupost,že by mi daly jen tak bez placení nemocenské a přerušení živnosti rodičovský příspěvek.Máte s tím někdo zkušenost?Dostanu ho teda nebo ne?A mám nárkok na porodné?Děkuji za odpověď.

palenda
7. čer 2008

Ahoj sarklal - všechno jsem teď zjišťovala, protože jsem v podobné situaci - taky si neplatím a rozhodla jsem se, že ani nezačnu platit nemocenskou....takže je jediná možnost - dostávat rodičovský příspěvek a to ve 4leté variantě -tzn. necelé 2 roky - 7.600 Kč, potom 3.800 (myslím). Při tom je možné dál podnikat a podnikání se pak bere jako vedlejší činnost - od toho se odvíjí zálohy na soc.a zdrav.pojištění (nejsem si přesně jistá, jestli jsou nulové nebo se něco málo platí).
Nárok na porodné se tím taky nemění. Měla bys ho normálně dostat, když si o něj požádáš. Jsou na to všechno formuláře, které se dají stáhnout na této stránce http://portal.mpsv.cz/forms (není to komerční odkaz, tak snad nevadí, že jsem ho vložila)

sarkal
7. čer 2008

Moc Ti děkuji.To je super,že můžu vydělávat a ještě dostanu rodičovský příspěvek.Myslím si,že ty zálohy se budou platit dál,to nám stát jen tak neodpáře(i když by bylo super kdyby byli alespoň poloviční).A ještě dotaz,kdy si tedy mám o rodičovský příspěvek zažádat?Děkuji

nimmo
7. čer 2008

sarkal: myslim, ze muzes zadat hned po pordou, jen si dej pozor s tim rodicakem - pridavky dostavas budes i kdyz podnikas, ale nesmis davat dite do jesli nebo do skoly pres nejakej urcitej limit (jakoze na par hodin denne nebo par dnu v mesici muzes - lisi se to podle veku ditete)

mikca
7. čer 2008

na rodíčák máš nárok po porodu miminka budeš teda pobírat pomalé čerpání tzn do 21 měsíc ů 7600 a pak do 4 let 3800kč..s tou školkou je to takj. že od dvou let na 5 dní v měsíci a od tří let na 4 hodiny denně bez toho aby jsi přišla o rodičák..jinak při rodičáku si můžeš vydělávat libovolně není to nijak omezené
noa s těma přídavkama.. kdo má jen tak nějak průměrnou měsíční mzdu, tak na ně při stávajícím nastavení nedosáhne, takže jestli ti podnikání aspon trochu vynáší, tak s nima moc nepočítej..v mém okolí neznám nikoho kdo by na ně dosáhl 😝

sarkal
8. čer 2008

S tím už jsem se smířila,manžel také podniká a máme to sice tak akorát,ale s tím nepočítáme.Děkuji za rady,moc jste mi pomohly!!!

b.rzdik
9. črc 2008

Ahoj narazila jsem na tuto diskuzi a snad by mi tady někdo mohl poradit..v polovině roce 2006-do poloviny roku 2007 zaměstnaná,(před tím jsem ještě studovala) .pak jsem si musela udělat živnost(začátek června 2007) a teď jsem zjistila že jsem těhotná a nemůžu už vykonávat práci v daným prostředí,takže musím pozastavit živnost.jenže rodit mám až v únoru 2008 a nevím jestli mám jít na ten půl rok na pracák nebo si najít aspoň brigádu,protože si myslím že od pracáku nic nedostanu..nemocenský pojištění jsem si během živnosti taky neplatila,takže vůbec nevím na co mám nárok,jestli na mateřskou nebo na rodičovský příspěvek?a od kdy vlastně tyhle příspěvky budu pobírat?hned od porodu nebo dýl??mohla by jste mi některá poradit?děkuju moc

kajula
14. srp 2008

Jsem ráda, že jsem Vás našla. Jsem v 18tt a navštívila jsem sociálku. Jsem zděšená. Přestože platím poctivě sociálku s nemocenskou, právě kvůli mateřské / a to bych nemusela, jelikož jsem umělec/, tak se mi to rozhodně nevyplatilo !!!!!Kdybych si ty prachy dávala pod polštář a teď je vytáhla, byla bych na tom mnohem lépe! Příspěvky Vám totiž nevypočítají z výše příjmů, jak jsem si naivně myslela, ale ze záloh, které jste si za minulý rok platila. Většinou platíme minimální částku, proč tam posílat víc....takže pak máme nárok na minimální příspěvek. Fakt bezva podpora státu. Fakt jsem netušila, že mám rok dopředu kalkulovat s miminem. Vím to den, tak jsem vyplesklá a naštvaná. Teď jdu bojovat a něco s tíám dělat !

vojtisek2007
14. srp 2008

b.rzdik - tak to máš teda smůlu ☹ ,jestli sis neplatila jako OSVČ sociální pojištění - tak teda opravdu nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství pobírá se 6-8 týdnů před a 28týdnů po narození miminka) nemáš, na rodičovský příspěvek samozřejmě ano - ode dne porodu. Jestli jsi osvč stále, a nemůžeš vykonávat svoji činnost - aspoň se zaregistruj na pracák,podporu sice nedostaneč,ale budou za tebe platit zdravotní a sociální...nebo si najdi práci a po skončení zkušební doby (3měsíce) nastup na nemocenskou s rizikovým těhu a budeš mít nárok na vše - nejdřív na PPM, pak na rodičák - a ten si budeš moct vybrat na 2,3,4 roky - jinak ho budeš mít automaticky na 4 roky. Kdyby jsi ještě chtěla něco vysvětlit nabo poradit, napiš mi klidně přes IP - jsem účetní a tak trochu tomu rozumím, nebo bych měla 😀 . Drž se.

kajula
20. srp 2008

Nojo, jenže já ji platila ! Jak jsem psala ! Poctivě 7 let !!!! A docela dost ! Dostala jsem se na 3 200!!!Příjmy nebyly úplně malé...

vojtisek2007
20. srp 2008

kajula - tak to je mi líto - ale myslím, že s tím nic nenaděláš - PPM se prostě z těch záloh počítá, příjem není rozhodující - a ty ses platila zálohu 3200,-Kč (sociální+nemocenské???)

akral
22. srp 2008

Ahojky, prosim o radu.
jsem 3.rokem OSVČ a platím si poctive zalohy (oboje minimum). Nyní ale nemám žádné příjmy z podnikání. tak uvažuju se přihlásit na pracák, kde mi pojištění zaplatí stát a ještě mi nějakou almužnu dají. Jenže nevím co je nejvýhodnější pro naše v brzku plánované otěhotnění? zustat OSVČ a zvýšit si zálohy? nebo jít na pracák? nemocenské jsem si loni platila ale letos už ne. a můžu dál podnikat, před porordem, po porodu? a můžu čerpat dvouletý (zvýšený) rodicovský prispevek?
díky za pomoc!

vojtisek2007
22. srp 2008

AKRAL - tak každopádně, jestli plánuješ mimi - tak rozhodně zůstat OSVČ a platit dál zálohy - když se půjdeš zaevidovat na úřad práce - tak pak nebudeš mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou začínáš čerpat 6-8 týdnů před porodem - když zůstaneš osvč a budeš dál platit zálohy, budeš na toto mít nárok - a pak po vyčerpání 28 týdnů přejdeš na rodičovský příspěvěk - který si vybíráš z těch tří variant - 2 roky, 3 roky, 4 roky - ale ty dva roky mají podmínku - že musíš mít hodně vysoký denní vyměřovací základ (odpovídá cca 14tis hrubého měsíčně). A pozor - až ti budou vypočítávat tu peněžitou pomoc v mateřství - tak se to nepočítá zpětně z výše příjmu, ale z výše zaplacených záloh - a počítá se to z 12měsíců zpět. Podnikat můžeš pořád dál - akorát těch prvních 28 týdnů ne - pak na rodičovském příspěvku už zase můžeš - není to nijak omezený - a jestli budeš mít příjem - tak bych ti zase doporučovala platit dál zálohy. 😉

akral
22. srp 2008

dekuji, a mam ty zalohy teda zvysit abych pak dostala vyssi materskou?

vojtisek2007
23. srp 2008

no jestli máš minimální zálohy (musíš si na OSSZ platit obě části pojištění - jak důchodové,tak nemocenské aby ti vznikl nárok na PPM) - tak jestli nechceš potom mít minimální peněžitou pomoc (cca 7600) tak bych si je zvýšila 😉 ,ale to je na tobě....nemusíš když nechceš.

akral
23. srp 2008

neplatim si nemocenske.... tam je dvestesedmdesat dni, vid? tak to snad jeste stihnu.... a o kolik zvysit zalohy? jaky to udela rozdil? to mi reknou na socialce neo ne? achjo... dekuju moc!

kikita.nikita
23. srp 2008

Ahojky, jsem taky OSVČ a normálně mi náš stát přijde jako černá díra... 😠 sociálku plus nemocenskou jsem si neplatila, ani minimum a teď čekám narození miminka a jsem spokojená i s pomalým čerpáním i s tím, že nedostanu mateřskou. Do práce můžu kdykoliv a malou pak budu moct nechávat ve školce i dýl. Pracuji tedy ještě na pol. úvazek a budu i s miminkem, vycházejí mi vstříct, ale fakt mi přijde, že stát odrbává kde koho... 😠

akral
23. srp 2008

a co je pominkou pro rychle cerpani? jak nedostanu materskou??? jako vubec nic? to me nechaji umrit hlady? ja si socku platim...

vojtisek2007
23. srp 2008

kikita.nikita
- jo, náš stát to je jedna velká černá díra 😀 - ale jestli jsi vdaná a manžel je normálně zaměstnaný - takže si z platu odvádí sociální, může to pobírat místo tebe on a budete mít i možnost volby rodičáku - 2,3,4roky....tak to zvažte - jestli by se to nevyplatilo 😉 A jinak malou do školy samozřejmě můžeš dávat - ale na 4hodiny denně 5 dnů v měsíci - jinak ti bude rodičovský příspěvek odebrán.l

akra
l - musíš na socku platit dvě části - DP (důchodové) a NP (nemocenské) - DP je nejmenší záloha pro tento rok 1596,- a NP je nejnižší záloha 238 - takže platíš 1834,-Kč - samozřejmě když ti z příjmů nevyšli zálohy větší 😒 , ale pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství¨6-8 týdnů před a zbytek po porodu) musíš platit obě tyhle zálohy, ne jenom jednu.....a dnů u OSVČ stačí 180, takže to nejni tak strašný.
A podmínkou pro rychlý čerpání je, aby ti denní vyměřovací základ (69% z průměrného denního platu za 12měsíců zpět) vyšel cca 380,-Kč - když tohle splníš, můžeš si rodičák vybra na 2 roky a budeš pobírat cca 11400,-Kč. A ještě k těm zálohám - stejně jako u kikita.nikita - kdyby jsi měla manžela, který je zaměstnaný a odvádí si z platu soc.pojištění - může si o to zažádat on a ty nemusíš zvyšovat zálohy a platit i tu nepovinnou část NP (238,-kč).

vojtisek2007
23. srp 2008

ještě k AKRAL - a kdyby sis nepaltila obě ty části - nebo z nějakého jiného důvodu ti nárok na PPM nevznikl - tak hlady tě chcípnout nenechají - ale ode dne porodu budeš pobírat rovnou rodičák - ten nejpolmalejší na 4 roky.

jirkasikula
24. srp 2008

Dobrý den.
Před 2 dny jsem se dozvěděl šťastnou novinu, že manželka je těhotná a děťátko by se mělo narodit v dubnu 2009.
Já pracuji jako státní zaměstnanec ( plat cca 14-15 000 tisíc čistého) a manželka je OSVČ. Pracuje už 5 let a platí si minimální zálohy na sociálce,pro tento rok 1834 Kč včetně nemocenské. Za rok 2007 se její příjmy vyšplhali pouze na 50 tisíc čistého za celý kalendářní rok( změnila pracoviště), tento rok to bude určitě více, předpokládám okolo 100 - 120 tisíc čistého.
První otázka se týká tohoto: Může manželka zažádat o mateřskou a pobírat ji např. 16 namísto 28 týdnů a poté ihned zažádat o rodičovský příspěvek? Má totiž zaměstnání ve kterém může celkem rychle přijít o klientelu a chtěla by se tedy rychle vrátit do práce.
Dále bych rád věděl, jestli uvedená výše předpokládaného čistého výdělku za rok 2008 bude dostatečná pro možnost zrychleného rodičovského příspěvku na 2 roky.
Děkuji za případné odpovědi a omlouvám se, pokud pletu některé věci dohromady, této problematice opravdu moc nerozumím.
Díky Jirka

vojtisek2007
25. srp 2008

JIRKASIKULA
nárok na mateřskou dovolenou je upraven v zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., §195). V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů (§195, odst. 1), přičemž na ni zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem (§195, odst. 2).
Mateřská dovolená v souvislosti s porodem však nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu - to je k otázce č.1
A ke druhé otázce - pozor - peněžitá pomoc v mateřství - se nevypočítává zpětně z příjmů (69% - 12měsíců zpět) ale ze zaplacených záloh - a aby si vaše paní pak mohla vybrat tu dvouletou variantu rodičáku - musí jí PPM vyjít 380,-Kč na den - když jí vyjde míň, bude moci vybírat 3,nebo 4 roky. Při placení minimálních záloh na tu dvouletou variantu nedosáhne 😒 A ještě něco - kdyby jí PPM na OSSZ vypočítali, že by nedosáhla ani 7600,-Kč měsíčně (což se může klidně stát, když by stále platila jen minimální zálohy) - tak ode dne porodu si zažádá i o rodičák na oddělení dávek státní sociální podpory - a jí budou doplácet do těch 7600,-Kč.
Tak doufám, že je to k pochopení - kdyžtak ještě piště.... 😀

jirkasikula
25. srp 2008

vojtisek2007
Děkuji za rychlou a pro mne srozumitelnou odpověď. Účetní pojmy se mi opravdu pletou ale už mám celkem jasno.
S manželkou jsme se dohodli na 3 letech což je pro nás ideální. Doufám že se ještě rozmyslí a nebude tak moc pospíchat do práce. 😉
S přáním hezkého dne
JirkaSikula

vojtisek2007
25. srp 2008

JIRKASIKULA
takj sem ráda, že jsem pomohla, hodně štěstí vám,paní i miminku.... 😲