Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

ojo
2. únor 2010

terryfox výborný článek 😵 😵 😵 díky....ty výpočty jsou fakt zajímavý, psal tam, co jsem vydedukovala, tak by stačilo, aby si zaplatila dohromady jen 3660kč a dostávala by nejvyšší nemocenskou, je to vůbec pravda?? 😕 🙂

ojo
2. únor 2010

jo, tak před chvíli jsem ještě koukala na ten příspěvek od dannys, tak to asi tak bude 😉 tak to asi taky zkusím jít na neschopenku 🙂
při mém štěstí nemusím splnit lhůtu třech měsíců, páč jsem zároveň s příhlášením na nemocenské zahájila i OSVČ 😵 😵

paajinka
3. únor 2010

ahoj holky, dotaz - jsem teď úplně na začátku těhu, platím si jako OSVČ 100,-Kč měsíčně NP - kolik bych musela zaplatit a do kdy, abych měla tu nejvyšší mateřskou? A co případně, kdybych šla náhodou na rizikové? Pochopisla jsem tady z toho, že by stačilo zaplatit třeba 3*1200,- a už by to bylo na nejvyšší platby, ale to mi nějak nesedí 😕 U prvního jsem šla rovnou na rodičák, abych nemusela přerušit práci, ale u druhého už bych to asi nezvládla.. Díky za rady..

ojo
5. únor 2010

paaji, no možná by si se mohla řídit tím, co napsala na přechozí stránce dannys 🙂

ALE, moje kamarádka, která taky pracovala na živnosťák, chtěla také na neschopenku, takže když ta chtěla dostávat pak i tu nejvyšší mateřskou, tak musela doplatit rozdíl to těch cca 12100,- 😕 to jí také poradila kamarádka pracující na OSSZ...

resp. paaji, kdyby si to měla jako ta kamarádka - tak jestli si platíš 100,- celých 12 měsíců, tak dohromady to je 1200kč a musela by si doplatit 10900kč před nástupem na neschopnost...

paajinka
5. únor 2010

ojo, no právě - asi bude stejně nejlepší se zeptat na OSSZ 🙂 , jinak díky za info, radši počítám s těma 12tis... 🙂

akva06
8. únor 2010

ahoj chtěla jsem se zeptat nevíte jestli když mám teď neschopenku jestli potřebuji nějaký papír že nemám nárok na ppm abych ji mohla mít až do 6nedělí nebo jen je to jedno když už na neschopence jsem tak to nepotřebuji četla jsem že musí bejt nějaký papír když chci mít neschopenku vázanou na porod ale toto je asi jiné když mám už teď děkuji za odpovědi

dannys
8. únor 2010

Ahoj holky, tak mi to nedalo a znovu jsem volala na sociálku, tentokrát do úplně jiného města. A je to opravdu tak, jak jsem psala. Nocenská(rizik. těh) se bude počítat od začátku doby nem. pojištní, takže stačí cca 3600,-kč pro tu nejvyšší částku nemocenské (cca 23.000,-/měs). A protože se nemoenská započítává jako do rvání pojištění, zvádne se tak tak splnit 280 dní po nárok PPM.

Moje kamaráda zjistila, že je těhu a platila si cca 300,- na soc jí řekli ať si teď začne platit cca 1900,- měs. a tím to dožene do té max. čásky. 😉

ojo
9. únor 2010

dannys, to je fain, že sis to nechala ještě potvrdit jinde 🙂 no tak to ta kamarádka asi zbytečně doplácela nějaký peníze 😅

akva, v tomto pohužel neporadím ☹

dannys
10. únor 2010

Ojo, kamarádka nedoplácela zbytečně, ona je OSVČ asi 5let, a celých 5 let si je přihlášena k nemoc. pojištění a platí si nižší částku. teď když zjistila že je těhotná, počítá se jí PPM z posledního roku, takže se jí vyplatilo těch pár měsícú před nástupem na mateřskou doplatit si tolik, aby jí to za ten rok dalo tu max. částku 😉

ojo
10. únor 2010

dannys, tak to teda moc dobře nechápu, když jsi říkala, že stačí před nástupem na neschopenku mít zaplaceno jen cca 3500tis...že pak máš nárok na nejvyšší nemocenskou a pak i na nejvyšší mateřskou.... 😕

tak to teda znamená, když chceš mít nárok zároveň i na nejvyšší mateřksou, tak už musíš mít zaplaceno těch cca 12000,-???

ono teda i podle toho článku, co jsem vložila terryfox, ten pán neradí si doplatit částku do 12000kč 😕

akva06
10. únor 2010

ojo ono záleží jak dlouho jseš přihlášená k nemocenskému pojištění podle toho to je když někdo je přihlášený třeba 4měsíce tak se to počítá 4x ta částka a když déle jak rok tak 12x aspoň podle mne ,uvidím na konci měsíce až mi přijde nemocenská ta se taky tak nějak počítá já bohužel nesplňuji nárok na ppm no aspoň snad bude dobrá ta nemocenská pak napíšu až mi to dorazí na účet 🙂

kristyna3
10. únor 2010

Ahoj holky,
Ojo, ty jsi prosím psala, že jsi zároveň záhajila nemoc.pojištění a OSVČ? A to pak můžeš hned nastoupit na neschopenku?
Já jsem byla do 08/2009 zaměstnaná, pak 4 měsíce na podpoře, v lednu jsem nastoupila do nové práce, ale i na neschopenku, nebot jsem v 12/2009 otěhotněla a čekáme dvojčátka, a dostala jsem výpověď. Nemocenská mi dál běží, ale bude hodně bídná.
Tak mě napadlo, že bych ji mohla ukončit, zařídit si OSVČ a jít na novou neschopenku již jako OSVČ, pokud bych teda nemusela čekat ty tři měsíce. Myslíte holky, že to jde?
Nemáte s tím někdo zkušenosti? Na PPM bych nárok neměla, to jsem pochopila.
Nechci vypadat jako největší vyžírka socky, bohužel jsem nestihla otěhotnět v zaměstnání, kde jsem byla řadu let bez jediného dne neschopenky a makala 12 hodin denně. Z toho bohužel mi ted nikdo nic nedá 😢

dannys
10. únor 2010

OJO, akva má pravdu, nemocenská se ti počítá ode dne přihlášení k nemocenskému poj. Takže musíš splnit min. 3 měsíce placení a přihlášení pro nárok na nemocenskou - proto ti stačí pouze 3600,-za minimální 3 měsíce. Ale když někdo podniká dlouho a je zároveň dlouho přihlášen k nem. poj. tak se mu to počítá z celého roku (proto si musí doplatit do nejvyšší částky). Když budeš přihlášena pouze 1 nebo 2 měsíce a půjdeš marodit, nemáš na nemocenskou nárok. a Když budeš přihlášena třeba 8 měsíců, počíta se ti to z 8 měsíců, ale kdyžbudeš přihlášena třeba 10 let, počíta se ti to z posledního roku.....

Dám ti konkrétní příklad. Já podnikám od 04/09 nemocenské neplatím, nejsem k němu přihlášená. Přes vánoce jsme se s manželem rozhodli pro mimi, tak jsem se v lednu šla přihlásit k nemocenskému poj. Paltím si 1200,- měs. (Bohužel nesmím teď min. do konce února otěhotnět 🙂 když otěhotním v průběhu března, půjdu v dubnu na riz. těh a tím pádem budu mít po třech měsícíh nárok na vyplácení nemocenské... a zároveň mi běží lhůta 260 dní pro PPM. A protože jsem si nasadila měs. částku 1200,-bude se mi vše automaticky vypočítavat z tohoto základu.
Kdybych byla ale nemocensky pojištěna od začátku mého podnikání tj. 04/09 a platila si třeba 300,- měsíčně a zjistila bych že jsme teď těhotná, okamžitě bych si navýšila nemoc. poj. třeba na 1800,- ( prostě na tolik abych při nástupu na mateřskou měla zaplaceno těch 12000,-) Měla bych tak tu nejvyšší PPM, bohužel, kdybych šla rovnou teď na riziko a neměla navýšené měs. splátky (protože bych třeba otěhotněla neplánovaně) dostávala bych nemocenskou počítanou z těch 300,- měsíčně, což je žalostně málo, cca 3500,-měs, myslím....
Tak snad už je to dost srozumilné. Hodím sem ještě jeden odkaz, kterej mě vlastně přimněl vše si zjisti a pustit se do dalšího potomka 😉

dannys
10. únor 2010

Kristyno, tak ti nevim jestli to jde, tak jak ty píšeš, možná bys měla jít na sociálku a na tento konkrétní příklad se zeptat. Já si osobně myslím, že teoreticky by to jít mohlo, ale problém je s tou výší nemocenské, tam si už asi moc nepomůžeš, protože jsi nemocensky pojištěná.... máš to tedy dost zamotany, v kolikátém týdnu jsi??

ojo
10. únor 2010

kristy, jj je to jak jsem psala 🙂

já jsem zahájila OSVČ a do 8 dnů jsem se šla přihlásit na OSSZ, zároveň jsem se přihlásila k nem. pojištění, takže když to takto stihneš, nemusíš splnit tu lhůtu 3 měsíců... 🙂
dneska jsem byla odevzat neschopenku na OSSZ a sama pracovnice mi to potvrdila, že to nemusím splnit 😉 já začala SVČ 13.1., za leden jsem si něco zaplatila a dneska jsem nastoupila na neschopnost, ještě asi budu muset něco doplatit za únor, ale to se ještě musím pozeptat 🙂
takže myslím, že klidně můžeš přerušit neschopenku a zahájit OSVČ, jen novým nástupem na neschopnost bych asi pár dní počkala 😅

dannys, je to psané i na stránkách ČSSZ, že pokud se stihneš přihlásit k nem. pojištění do 8 dnů od zahájení nebo opětovného zahájení činnosti, máš nárok na nemocenskou ode dne přihlášení 😉

k tomu, jak jsi psala...chápu tě, ale jak počítám tak počítám, tak před nástupem na neschopnost budeš mít zaplaceno teda jen cca 3600, je tak??

dannys
10. únor 2010

ano to budu... kdybych neonemocněla, je předpoklad že až do nástupu na mateřskou bych si platila měs. 1200,- za to že půjdu na rizik. nikdo nemůže, takže se celá nemocenaská i PPM bude počítat ne z 3600,- ale z 1200,- (měsíční platby) .... kdybych šla na riziko třeba až za 6 měsíců, pořád se to bude počítat z 1200,-( měsíční platby)... nebudu si nic doplácet, protože nemám z čeho když jsem nemocná a nevydělávám...

ojo
10. únor 2010

danny.. ááááááhááááááá 😉 tak teď tomu opravdu rozumím 😎

dannys
10. únor 2010

HURÁÁÁÁ 😎 , tak to jsem ráda 🙂

kristyna3
10. únor 2010

Holky, diky moc za odpovědi.
Ojo, můžu se ještě prosím zeptat, ty jsis za leden zaplatila asi těch 1200 + něco možná doplatíš a kolik počítáš že dostaneš?
Dannys, jsem ve 12 tt.

kristyna3
10. únor 2010

Ještě, snad poslední dotaz 😉 , budeš Ojo vykazovat nějaký výdělek? Předpokládám, že jsi se přihlásila formálně 🙂 a kdy plánuješ, že se odhlásíš?
Omlouvám se, jestli mám moc otázek, ale budu ti moc vděčná, kéž bych i já mohla v něčem poradit

ojo
10. únor 2010

kristy, já jsem za leden zaplatila 3600kč 😅 až pak jsem si uvědomila, že možná stačilo zaplatit míň 🙂 což mi i pak říkala paní z OSSZ, že jsem zaplatila moc, že stačí částka ňák 1900,-, ale že teda tu za leden rozdělíme i do února...půjdu k ní příští týden, tak to možná rozdělí na půlku, nebo dá za únor těch 1900kč....to nevím, to pak písnu 🙂
no a měla bych dostávat tu nejvyšší nemocenskou cca 23000,- 😎

já se ještě radši pozeptám, až tam budu, jak to paní myslela 🙂

dannys, já totiž furt myslela, že se to vše počítá z toho, kolik máš sumasumárum zaplaceno před nástupem na neschopnost 😅 tak teď vím, že je to z těch záloh 🙂

ojo
10. únor 2010

kristy, no nejspíš za ten leden vykážu nějaký výdělek, ale takový, abych nemusela platit daně 😀 a jelikoš taky nemám nárok na PPM ze živnosti (pouze ze zaměstnání), tak buď ukončím činnost před nástupem na PPM nebo hned po skončení...

to se taky právě chci zeptat, jak to mám udělat 😉

ojo
10. únor 2010

*ne ukončím činnost resp. pouze pozastavím živnost, abych ji případně při třetím dítku mohla obnovit a brát i tu mateřskou 😉

dannys
10. únor 2010

holky a proč to nerisknete a neudělát to, jak je to napsané v tom jednom z článku o fiktivním zaměstnání na jeden měsíc... a měli by jste nárok i na PPM 😎

http://finance.idnes.cz/shanim-dobre-placenou-p...

kristyna3
10. únor 2010

Je to dobrá cesta, ale chce to mít nějakého toho přítele co má stavební firmu 🙂. Nebo někoho z rodiny, nebo někoho dobrého známého, ale já znám jen samé zaměstnance 😢 .
Když jsem v prosinci zjistila, že se nám zadařilo, tak jsem o něčem podobném taky přemýšlela, aby mě někdo zaměstnal aspoň na měsíc, abych měla mít možnost do porodu neschopenku, protože v lednu by mi skončila podpora a do porodu ani koruna. A nikdo mě nenapadl, jen inzerát, ale nevím jestli by to toho někdo cizí za provizi šel. Pak se jeden zaměstnavatel našel, nástupní plat však minimální, no alespoň něco. A včera náhodou mě kámoška navedla na možnost OSVČ. Na to bych nikdy předtím nenarazila. A tak se pídím, aby pár korunek přibylo do rozpočtu 🙂

akva06
10. únor 2010

ojo já to tak měla taky, obnovovala jsem živnost po měsíci tak jsem se rovnou přihlásila i na nem. pojištění a říkala mi to taky žemohu rovnou začít marodit ale hlavně ať přijde ta částka včas ,nakonec jsem vydržela 4 měsíce 🙂 tak mám zaplaceno celkem 4000kč

ojo
10. únor 2010

dannys 😎 já to tak chtěla...mám stávající zaměstnání a myslela jsem, že při druhém dítku si založím osvč, abych brala 2 mateřské 🙂 bohužel jsem otěhotněla neplánovaně a vzhledem k tomu, že mi stávající PP trvá, tak podmínky 270dní musím splnit i v OSVČ 🙄

nicméně jsem vymyslela toto, když nemůžu brát mateřskou, tak aspoň nemocenskou z OSVČ 😉 + k tomu rodičovský příspěvek na malýho 😎

s tím fiktivním zaměstnáním by to bylo to samé, zase bych musela tady extra splnit tu podmínku 270dní....ale nemocenskou bych jistě brát mohla 🙂

akva 🙂

ojo
10. únor 2010

původně jsem teda myslela, že v stávajícím PP dám výpověd, abych mohla brát mateřskou z osvč, páč to bych brala o 10 000kč víc....jenže zase z PP mám nárok na proplacení dovolené 20dní, co mi vznikne z PPM a ještě část 13. a 14. platu...takže rozdíl asi 20 000kč víc ze svč...

a my plánujeme ještě třetí dítko, tak jsme říkali, že by to bylo škoda rušit PP, když bych pak měla nárok na 2 mateřské 🙂 + třeba ještě tu nemocenskou 😀

ojo
10. únor 2010

a ještě s tím fiktivním zaměstnáním, může to být jakýkoli firma, tudíš i třeba osvč, který může dál zaměstnávat 🙂
ani se nemusí zaměstnávat měsíc, klidně stačí hned po 3 dnech od nástupu jít na neschopenku, musí se dát dobrý plat do smlouvy, protože podle toho budou počítat pravděpodobný výdělek a z toho pak nemocenskou i mateřskou (pokud se splní ty podmínky) 😉