Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

marketecka
25. únor 2010

Nevím, proč mi to nevzalo celý odkaz... tak si to zkus zkopírovat do prohlížeče...
http://aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?als[odpoved]=2&x=2208824&rXn=1

zuzka1977
25. únor 2010

georgine-na 1.dotaz neodpovím,ale NP si můžeš platit dle svého uvážení. já jsem taky věčně ztrátová a platím si maximální NP

zuzka1977
25. únor 2010

marketečko,bohužel se mi ten dotaz neobjevil

takže když jsem pojištěna jen nějakých 9měsíců,tak stačí zaplatit maximální částku za 9 měsíců (cca těch 270- 9000kč plus ty drobné) a nemusím si doplácet do 12tis (jakoby za rok)

ahááá..tak jo..tak já v březnu zaplatím jen 1000kč,doplatím ty 4 a 10kč za ty měsíce (což je vlastně platba za únor) plus ještě zaplatím ted v březnu další 1000kč jakoby za březen (protože v dubnu už budu na MD a nemusej mi to počítat)

jo a dotaz jsem možná měla podobný. zmínila jsem se,zda se tam zohlednuje 12 měsíců...kolik je maximální platba,zda budou počítat tu poslední platbu a napsala jsem i termíny,zda mi 270 dní projde 😀 jsem zvědavá

marketecka
25. únor 2010

Dobrý den přeji, taktéž se na Vás dovoluji obrátit s dotazem (dotazy). Než k němu přistoupím, ráda bych se ujistila, že mi vzniká nárok na PPM. Vstupní údaje jsou následující. Od roku 2004 jsem byla nepřetržitě zaměstnána (u různých zaměstavatelů - poslední pracovní poměr (myslím tím u posledního zaměstnavatele - jiný předcházel, jak jsem uvedla) trval od 2.6.2008 do 20.10.2008,přičemž posledních 42 dnů před odchodem z tohoto zaměstnání jsem byla na nemocenské, tj. od 8.9.2008 - 20.10.2008. Souběžně jsem již byla od 1.10.2008 OSVČ (tato skutečnost trvá k dnešnímu dni), zaměstnaná nejsem u nikoho. Od 1.9.2009 jsem si začala platit nemocenské pojištění ve výši 1004,- Kč a stále jej platím. Nyní jsem těhotná, předpokládaný termín porodu 4.7.2008, předpokládaný odchod na mateřskou 23.5.2009 (počítám-li dobře). Předpokládám správně(?), že nárok na PPM mi vznikne, jelikož podmínku 270 dnů splním ze současného pojištění jako OSVČ (264 dnů) + zbývajících 6 dnů z minulého zaměstnání (2 roky zpět od 23.5.2010 připadají na období od 23.5.2008 výše, v této době jsem byla zaměstnaná). Je tomu tak? A můj hlavní dotaz zní následovně: jakou výši PPM mohu očekávat, resp. jaký je přesný výpočet PPM v mém případě (cca 100 vyloučených dnů, které mi chybí do 365)? Děkuji mnohokrát za odpověď, v případě nejasností doplním. S pozdravem, MKP.

Přeji pěkný den,

z uvedených údajů skutečně vyplývá, že Vám nárok na PPM z nemocenského pojištění OSVČ vznikne. Pokud budeme vycházet z toho, že na PPM nastoupíte 23. května 2010, bude rozhodné období pro výpočet PPM od 1. května 2009 do 30. dubna 2010. Nemocenského pojištění OSVČ jste účastna od 1. září 2009, z počtu kalendářních dnů, připadajících na rozhodné období, je tedy třeba vyloučit kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce květen až srpen 2009; v rozhodném období tedy zůstává tedy 242 kalendářních dnů.

Vyměřovací základ v rozhodném období činí částku 573 720 Kč (měsíční pojistné na nemocenské pojištění OSVČ v částce 1 004 Kč odpovídá měsíčnímu základu 71 715 Kč x 8 kalendářních měsíců (září 2009 až duben 2010) = 573 720 Kč). Denní vyměřovací základ před redukcí tedy bude činit částku 2 370,74 Kč. Z této částky bude v roce 2010 denní výše PPM činit 783 Kč, tedy nejvyšší možnou částku. Jen pro pořádek uvádím, že je ještě třeba zaplatit pojistné na nemocenské pojištění OSVČ za květen 2010, protože na PPM nastupujete až 23. května 2010.

Právní předpisy:

§ 11 až 13, § 14 odst. 1, § 18 odst. 8 písm. d) a e), § 32, § 34 odst. 1 písm. a) a b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

§ 7 odst. 1 písm. c) bod 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

S pozdravem

Tomáš Novotný

marketecka
25. únor 2010

Jsem to okopčila ten dotaz - třeba to bude někoho zajímat 🙂

priserka3
25. únor 2010

Ahojky holky,
taky bych se Vás ráda na něco zeptala ohledně PPM a nemocenské, když jste všechny tak chytré a hodné 🙂 .
Jsem zaměstnaná na HPP a zároveň jsem si založila OSVČ. Ze zaměstnání splním 270 dní pojištění a z OSVČ jenom 180 dní pojištění(platím si 1010kč/měs). Z vložených diskusí jsem nakonec zjistila, že nárok na PPM mám pouze z HPP, což mě dost překvapilo, nemile ☹ .Takže taky asi nastoupím hned na riziko, abych alespoň na něco měla nárok z obojího.A ještě jsem tu vyčetla, že by bylo možné HPP ukončit a potom bych mohla pobírat PPM jenom z OSVČ. Nevíte někdo jak by to šlo?
Mooooockrát Vám děkuji za odpovědi 😉 .

georgine
25. únor 2010

nu tak jsem napsala na aperio..uvidíme co mi napíšou, určitě se o info podělím..
priserko já moc na rady nejsem, zase hodně specifický případ, zkus taky aperio.. výše je odkaz... 😉

renush
26. únor 2010

Dobrý den,
mam problém jako BRNO! Dne 28/12/2009 jsem se přihlásila k nemocenskému pojištění. Platbu za prosinec jsem provedla správně, platbu za leden špatně s tím, že sjem se spletla v počátečních číslivích a tak platba neodešla z mého účtu. Takže mi zaniklo NP k 1.1.2010. Paní na OSSZ mi čekla, že se řídí zákony a nechtěla slyšet o tom, že došlo k chybě, i když jsem jí zaslala výpis z účtu, kde je to evidentntí.
Na Ústřední ČSSZ mi řekli, abych podala žádost o odtranění tvrdosti zákona. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Na MD bych chtěla 1.7.2010, doufám, že mi to uznají. Mám z toho strašné stresy. Jo a přihlášku si okamžitě podávám novou.

marketecka
26. únor 2010
ojo
26. únor 2010

priserko, jj je to přesně jak říkáš a už jsem to tu také psala 🙂 v tomto tvém případě, pakliže chceš pobírat PPM z OSVČ, tak bys musela HPP ukončit před nástupem na PPM...

řešila jsem to samé, také mám HPP i jsem si založila OSVČ a splnila bych tip top 180dní...ale 270už ne, tak jsem i přemýšlela, jestli by se těch 270dní mohlo použít z HPP, že bych brala PPM jen z OSVČ a abych ho ani nemusela rušit...bohužel toto nejde, jedině podat výpověď...

takže jsem také hned šla na neschopenku...pokud jsi stále pracující, budeš dostávat aspoň dvě nemocenské 😉

priserka3
26. únor 2010

Děkuji moc za odpověď 🙂 . A nevadí, že mi z HPP poběží ochranná lhůta. Aby se mi nevyplácela PPM stejně z HPP a ne z OSVČ. Už jsem z toho úplnej magor 😖 .

ojo
26. únor 2010

priserko, joj, tak to nevím, ale myslím, že je to hlavně ochrana pro maminky, které nemají nárok z OSVČ a chtěly by ji takto nárokovat... 🙂
páč pak nebudeš dávat žádost o PPM do zaměstnání, ale jen na OSSZ....no každopádně se radši zeptej 😉

nicméně, taky to chce případně domluvit se zaměstnavatelem, že někde nechávají ty 2měsíční výpovědní lhůty, tak, aby se to nekrylo s nástupem na PPM 🙂

priserka3
26. únor 2010

Já mám smlouvu na dobu určitou a ta mi končí na konci dubna. Tak jsem myslela že bych od začátku dubna nastoupila na nemocenskou, HPP mi skončí a pak budu mít nárok na PPM z OSVČ. Tu ochrannou lhůtu musim ještě zjistit.Snad to vyjde....a děkuji za info 🙂 ....

ojo
26. únor 2010

nicméně i pro nemocenský si v ochranný lhůtě 😀 😀 😀 takže být tebou, tak zjistím tuhle situaci: v dubnu ti končí HPP, asi půjdeš na rizikové, tak bys mohla čerpat nemocenské z OSVČ a i ze zaměstnání 😉 ale hlavní otázka je, kde budeš mít nárok na PPM?? logicky z OSVČ, páč HPP bude skončené 😉 ale fakt radši ujistit 🙂

myslím právě, že tu ochrannou lhůtu jak pro neschopnost tak i pro PPM člověk může využít, ale nemusí 😉 ale braní dvou nemocenských by si mohla 😉

ojo
26. únor 2010

zkus se zeptat u své OSSZ a ještě pro sicher i na stránkách ČSSZ, hned na hlavní je uvedeno číslo na nemocenské pojištění...páč někdy ty ženský na okrese ví kulový

priserka3
26. únor 2010

Zjistim to na ČSSZ a dám vědět🙂, zatim moc děkuju....

georgine
28. únor 2010

Ahojky holky, mám dotaz¨
když si teďka od 03/2010 přihlásím k NP jako OSVČ tak v případě těhu bych velmi pravděpodobně skončila na rizrizikovém těhu.
tak a tedka jak bx to vypadalo:
předpokládejme, že bych 07/2010 zjisitlka že jsem těhu(tzn.že už 3 měsíce platím max NP) a měla bych od té doby nástup na rizikové. Což znamená že bych nastoupila PN a kolik bych dostávala.. slyšela jsem že musím mít 26týdnů placené NP a pak dostanu minimální výši PN ikdyž si platím max. no a jak by se pak vypočítala PPM při nástupu na mateřskou..

Prostě kolik dostanu hned po 3měsících NP a kolik pak na mateřské..
Díky moc za odpověď. 😵

marketecka
28. únor 2010

já se řídila podle článku, který tu už jedna dobrá duše umístila - odpovídal kolektiv čssz, tak jim věřme 😉 http://www.azrodina.cz/3524-osvc-narok-na-nemoc...

ojo
28. únor 2010

georg, tak já už ti odepisovala, ale ještě upřesním....tu podmínku 180dní resp. 26t splníš, páč sice jsi na neschopnosti, ale jsi pouze osvobozena od placení záloh, ale nemocensky jsi stále pojištěna 😉

takže jak jsem psala jinde a doporučovali i taky holky, za 3 měsíce za zaplať zálohově 3x1200kč a pak klidně nastup na riziko a pak následně na PPM (pozor musíš splnit 270dní)...obojí budeš dostávat v nejvyšší možné výši 😉

ojo
28. únor 2010

jo ta nejvýšší možná výše je 23-24 tisíc u obojího teď...pokud projde schválení zvýšení mateřské na loňskou výši, tak PPM bude cca 28tisíc 😵

georgine
28. únor 2010

ty vogo to je fakt super, ještě se možná posichrovat u lékařů zda na to rizíko budu mít nárok 😲 ale i kdyby ne tak i tak to není taková hrůza 😉

dannys
1. bře 2010

ahoj holky...
jen pro upřesnění, stačí 3 měsíce platit maximální čásku, to jest 1010,-kč měsíčně, takže 1200,-je zbytečné přeplácení.. . 😉 ... jinak by bylo fakt super, kdyby tu mateřskou opět zvedli 😎

georgine
2. bře 2010

ahojky holky, tak mám zjištěbo že maximální částka je 1003 kč.. to mi včera řekla paní na OSSZ ostrava, a pak je mateřina kolem 24tisíc, když platíte 260kč tak se pohybuje kolem 8000kč.. takže i tak super.. 😉
takže já jdu do toho, penízky krásné,ale zase 3 děti taky 😀 😀 😀 😀

ojo
2. bře 2010

georgine, vím, že maximální částka byla 1004,- ale LONI, teď je to jak píše dannys těch 1010,-....tak radši pošli toto 😉

georgine
2. bře 2010

hmm tak to mě paní referentka neřekla přesně ☹ se pak v tom vyznej, každopádně jde o 7 kč tooželím a radši pošlu více.. díky za rady 😉

priserka3
2. bře 2010

Ahojky holky,
tak už mám jednu zprávu z OSSZ. Pokud ukončim HPP před nástupem na mateřskou, tak budu mít po splnění uváděných podmínek (stačí 180 dní zapalcené nemocenské jako OSVČ) nárok na PPM z OSVČ. ještě počkám na odpověď z ČSSZ a dám vědet. Bylo by to fakt super.
Zatim se mějte, papa

martinka81
2. bře 2010

Ahoj holky, vím že to tu pobíráte pořád dokola, ale přece se chci ujistit, že to chápu správně.
V září 2010 si založím živnost a ihned začnu platit maximální nemocenské pojištění, v prosinci otěhotním. Když půjdu na rizikové těhu, budu dostávat maximální nemocenskou a následně maximální mateřskou? A budu si moci vybrat délku rodičovské dovolené?
Díky.

georgine
2. bře 2010

jj marti šikovnáá..pochopila 😀

martinka81
2. bře 2010

😀 no já tomu nějak nemohla pořád věřit, že za tři tácy dostanu tolik peněz. Jen aby to brzy nezrušili 😝

nojina
2. bře 2010

Ahoj holky. Jsem OSVČ, momentálně od 12.1. 2010 na rizikovym na neschopence, nastup na MD 14.5. 2010. Poslední nemocenské jsem platila za leden (v únoru). Nárok na nemocenské mám a PPM bych měla mít. Jen nevím, zda mám platit nemocenské abych nepřišla o mateřskou i za únor, následně březen, duben- kdy jsem celý kalendářní měsíc na neschopence? Jak to bude v květnu kdy jsem půl měsíce na neschopence? Díky