Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

vojtisek2007
1. čer 2010

telefon na call centru, kde se zaobírají jen mateřskýma a neschopenkama - 840 406 040 - tam by ti měli říct přesně, jestli ta platba za červen se ti bude započítávat když bys už 20.6.nastoupila....když ne, bylo by lepší nástup posunout na 1.7., aby jsi si to mohla ted v červnu doplatit. Jinak by se ti nemocenská vypočetla z toho co už zaplaceno máš - 3 x 500.

renush
1. čer 2010

Jsi suprová! Na OSSZ mi řeknou tak jedině kulové. Ženská strčila hlavu do písku a neodpovídá mi na mejly. Nechápu!Pokusím se to pozjišťovat co nejdříve, abych to měla z krku. Kdyby tě něco napalo, prosím, dej mi vědět. Oni to berou měsíc předem, ale počítá se to od toho 15 dne, kdy jsem byla na nemocenské ( tzn, že po dobu 15 dnů nedostanu nic, dostanu se do července a od toho mi začnou počínat nemocenské, ne?) Takže kdybych šla na nemocenskou 25.6. +15 dnů je asi přibližně od 11.7. mi začnou počítat, tak zpětně musí být zaplacený i červen, je to tak? Děkuji.
PS.: Jak já se ti odměním?

vojtisek2007
1. čer 2010

nene, počátek nemocenské je datum,které máš napsaný v neschopence, takže když tam budeš mít 20.6. jsi prostě na neschopnosti od 20.6., to že jsi prvních 15dnů doma zadarmo s tím nemá nic společnýho. Určitě si zavolej do toho call centra, tam ti to řeknou přesně. Abys kvůli pár dnům potom neměla tu nemoc. nízkou....

renush
1. čer 2010

já jsem volala na tu linku a řekla jsem jí, že když bych nastupovala na nemocenskou po 20.6., mám - li si platit 3x510 + 1010kč.... Nechápu nic, nerozumím ničemu. :(:(:(:(:( Tak já ti ve finále fakt nevím, jestli se mi to zohlední ten červen nebo ne! 😒

vojtisek2007
1. čer 2010

máš se jí jednoduše zeptat, jestli když budeš v červnu nastupovat na nemocenskou, jestli se ti zohlední platba došlá v červnu nebo ne....to by ti říct mohla....neptej se jí kolik nebo tak....

renush
1. čer 2010

ale tak mě napadá, pokud jdu v červnu na nemocenskou, ta platba v červnu je za květen a ten berou v úvahu, no ne? 😅

vojtisek2007
1. čer 2010

jo platba v červnu je za květen, ale podle zákona se bere záloha od měsíce přecházející měsíci ve kterém vznikla nemoc. Logicky by ti měli jí započítat, protože je za květen, ale podle tohodle ne, protože je v červnu a v červnu už jsi na neschopence....

vojtisek2007
1. čer 2010

renush - ještě mě napadá, zkus písnout IP j.a.n.i - taky tady hodně radí holkám, třeba bude vědět přesně. 😵

renush
1. čer 2010

díky. já jsem jen nevyspalá, naštvaná a na nervy. Proto ničemu absolutně nerozumím. 😒

j.a.n.i
1. čer 2010

Teda vás dočíst 🙂... Takže zálohy se platí zpětně, takže tu co posíláš v červnu je za květen a počítat by ti ji měli. Jen musí být na účtě myslím do 20. v měsíci, 100% datum nevím, já to pro jistotu posílám kolem 10.... Jestli mi ji fakt počítali nepoznám, platila jsem konstantní částku.
Jinak za červen musíš zálohu na nemocenské zaplatit v každém případě, protože zálohy se neplatí až když si na neschopence celý měsíc, tj. nebudeš platit až za červenec, tj. platbu co posíláš v srpnu. Ale tahle platba se 100% už pro nic nepočítá, takže stačí těch 56,-

j.a.n.i
1. čer 2010

@modra_slunecnice pokud pobíráš RP, tak zdravotní sice platit musíš, ale po dobu RP se živnost bere jako vedlejší (nutno nahlásit na zdravotní pojišťovnu) takže platíš opravdu jen z toho co si vyděláš, takže třeba 30,- měsíčně... neplatí pro tebe povinnost minimálních záloh.
Na nemocenské pozor, to ti neběží, pokud si neplatíš zálohy, tohle platí jen v době kdy pobíráš PPM, při pobírání rodičáku musíš zálohy platit nebo přestáváš být koncem PPM nemocensky pojištěna.

j.a.n.i
1. čer 2010

@renush jo a oni tu zálohu vždy započítat stihnou, protože to vždy řeší až začátkem následujícího měsíce, i kdy si na neschopence od 1.6., tak je to zajímá až s lístkem na peníze, tj. nejdříve 1.7. a to už květnová záloha musí být dávno na účtě...

renush
1. čer 2010

takže to není 100%, že když si navýším základ, že mi ho zohlední? 😒 Je to za květen, tak by měli... ☹ Jinak Vám velice děkuju!!!

renush
1. čer 2010

@j.a.n.i - promiň,já neviděla tvoji odpověď.. tak zaplatím do 20.6. 2540kč a jdu asi 26.6 na nemocenskou. a mám navýšený základ a vyšší nemocenskou, ju? 😵

lendaw
1. čer 2010

renush: já jsem na nemocenské od 17.9. Na začátku září jsem poslala jednorázovou vyšší částku, která mi navýšila základ a z toho mi vypočítávají nemocenskou 😉

renush
1. čer 2010

Já mám jenom strach, že mi ta moje na OSSZ nějak blbě vypočítá, nebo řekne, že nemám nárok na vyšší nemocensku. Já jsem s tou svoji měla problémy dříve, protože mi účast na nemocenském zanikla. Jendou jsem se spletla v čísle účtu. Platba mi odešla,ale vrátila se zpět. A tak nemám nárok na PPM. Snažila jsem se to řešit i s MPSV, ale prostě nepomohlo nic. NIjak jsem tu pracovnici slovně nešpinila, jen jsem řekla, že proto neměla pochopení. Že na jiné OSSZ by mi to uznali, a že jsou markantní rozdíly ve výkonu správ. - mezi Prahou a jedním nejmenovaným severomoravským městem. No a ona na mě má teďka pifku, že co jsem si to dovolila asi. Absolutně mě přehlíží, když jí píšu dotazy na mail. 🤐
Děkuji všem za potřebné rady, které jste mi dali!!!!! MOc se mi ulevilo!

lendaw
1. čer 2010

Renush: oni to započítat musí, nebo ti ty peníze musí vrátit. Protože jakmile nastoupíš na nemocenskou, veškeré platby, které dojdou poté vracejí (tedy tak je to alespoň u nás). Z neznalosti jsem platila nemocenské i po nástupu na nemocenskou a vždycky mi přišlo zpátky. Takže pokud to zaúčtují, musí ti to vypočítat z ti přijde na tvé konto u nich. A vypočítává se to až poté, co tam doneseš lísteček na peníze - ve tvém případě by to bylo až k 31.7., protože za červen nárok na peníze mít nebudeš, a v červenci ti pošlou dávku jen od 10.7. do 31.7. (jestli dobře počítám). Takže pokud ti budou vypočítávat dávku až začátkem srpna, to už by muselo být něco, aby ti tam nezapočítali i tu jednorázovou platbu. Možná by stálo za to, požádat na OSSZ o výpis plateb z nemocenského ke dni nástupu na nemocenskou, abys měla přehled. Stejně tam budeš muset odnést část neschopenky, aby tě tam měli evidovanou.

renush
1. čer 2010

Lendaw - aha, oni to asi brali jako přeplatek na nemocenském pojištění, že? 😨

lendaw
1. čer 2010

jj, přesně tak.

georgine
1. čer 2010

ahojky holky , co jste na neschopnosti v podmínce 3*1010 a pak hurá na Nemocenskou, sčím jste šli?? J8 si to reálně neumím představit, jste se domluvili s dkotorem nebo já nevím, mám strach že na meocenskou nebudu mít nárok z toho titulu že bych třeba neměla rizikové těhu, kdo rozhoduje o rizikovosti?? Gyndař?Já jsem nemocný s kůži, jsem lupénkářka 😔 mám za sebou i nějaké léky a hodně kortikoidů, myslítě že bych se měla domluvit na kožním že by mi dala nemocenskou? Páč se mi to bez léku nelepší a když ych chtěla být těhu tak bych je brát nemohla.. Nebo to navrhnout gyndaři až bych byla teda těhotná ☹ ..
jinak jsem nemocensky pojištěná od 1.3.2010, kdy můžu zajít na neschopenku?? (1.6)?? 😉

Za kým pro neschopenku?? 😉 děkuji kočky jste tady fakt zlaté, moc ráda si to tady čtu 😵

vojtisek2007
1. čer 2010

renush - vidíš, tak je to dobrý... 🙂

lendaw
1. čer 2010

Georgine: já jsem na neschopence od září kvůli opakovaným potratům a od ledna to plynule přešlo na těhotenství. Nejsem na rizikovém, jen jsem prostě doma na neschopence. Tu ti může napsat i obvoďák, pokud k tomu je důvod.

georgine
1. čer 2010

no ale myslíte že třeba kožní lékař může napsat neschopenku, kvůli mojí nemoci, spíše ve vztahu k práci, kterou teď dělám na ŽL. je to práce s lidmi a mě to bez léku nesvědčí.. ☹ že bych to pak měla případně prodloužené těhu, brala jsem léky které se s těhu příliš neztotožňují ☹

lendaw
1. čer 2010

Georgine: to záleží vždycky jen a jen na doktorovi. Ani dva gyndaři nemusí mít stejný názor, jestli nechat těhotnou doma nebo ne. A nevím jaký je tvůj kožař. Musíš se poradit s ním a s gyndařem. POkud bys otěhotněla, určitě bych to řešila nejdřív s gyndařem a odůvodnila mu, proč myslíš, že by tě měl nechat doma - např. časté cestování autem na delší vzdálenosti, namáhavá práce, atd. Pokud by gyndař neuznal tvé argumenty pádnými, řešila bych to potom s obvoďákem a až poté asi s kožařem.

georgine
1. čer 2010

lendaw zajímavé já jsme si myslela že právě naopak s mudrem který řeší aktuálně mojí nemoc, no a co myslíš s nástupem na Nemocenskou.. jsem od 1.3. přihlášená a platím... 🙂
já právě myslela že by byl důvod pro nemocenskou jiný něž těhu alepspon ted a to právě ta moje nemoc 😔 to už ale řešit s kožní. no a pak právě v návaznosti an možné těhu tak s gyndařem.Ono já nemám ani tak moc fyzicky náročnou práci jako práci v pojišťovně, kde jsi v kontaktu se spostou lidí a já se citím fakt mizerně kor když teď v podstatě čistím své tělo od těc mastiček a léků, ale na venek to čistění jde visět pěkně blbě... ☹

renush
1. čer 2010

to, co mě říkají všcihni jak na ČSSZ v PRaze, kde jsou fajn, tak i na gyndě. 6 týdnů před porodem jdu na nemocenskou z titulu těhotenství. Normálně bys taky mohla na mateřskou, protože jsi těhotná. Má to údajně svůj kód, kdyby to bylo rizikové, tak to má kód jiný.

Teda lidi, dostala jsem vyjádření vedoucí z OSSZ v Karviné. posílám do IP, nechápu nic.

renush
1. čer 2010

@lendaw: ty jsi za září platila a tobě to tak přišlo zpět? Takže ja já půjdu v červnu na nemocenskou, tak v červenci odešlu tu platbu za červen ještě? 1010 nebo 56 nebo žádnou?

vojtisek2007
1. čer 2010

za červen v červenci zapla´t už jenom těch 56

georgine
1. čer 2010

holky ještě otázečka, mě tak napadlo, že dkyž jsem teď na RD tak mám nárok na neschopnost??? ☹ já myslím že ano, ale neumím si to moc jasně odůvodnit, se domnívám že je to kvůli tomu že RD je jako vedlejší činnost.. 😉

j.a.n.i
1. čer 2010

@georgine pokud si platíš nemocenské, tak nárok máš