Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

kuki77
24. zář 2010

@j.a.n.i souhlasím s tebou, takovéhle mezery v zákoně by být neměly a jako pravicový volič souhlasím i s těmi škrty, byť se mě docela citelně dotknou. Co se týče zneužití této mezery, tak jsem až doposud černé svědomí neměla (no teď teda trochu hlodá 😒 ), dokonce mě kamárdka radila, ať nejsem blbá a nastoupím hned jak otěhotním na rizikáč a budu dostávat maximální dávky ještě o několik měsíců déle. To zase bylo proti srsti mě, jelikož mám zatím naprosto bezproblémové krásné těhotenství (doufám, že jsem to teď nezakřikla 😕

martinka81
24. zář 2010

@j.a.n.i já opravdu jenom odhaduju, ale myslím, že když v těch sazbách (jak jsem kopírovala včera 16.08) to rozdělují na 1.důchdové a politika zaměstanosti a 2. nemocenské že by sis měla ty základy možnost zvolit rozdílné, jinak by to uvedli vše v jednom bodě,kdyby se i nemocenské odvíjelo od základu na sociální. Jen nevím, jestli to není jen moje zbožné přání, protože budu mít výdělky dost malé, ale přesto si chci na nemocenské platit 500.

martinka81
24. zář 2010

Jinak myslím, že ten zákaz navyšování by ten problém mezery v zákoně vyřešil dostatečně. Ať si každý platí kolik uzná za vhodné, ale pořád a stejně.

j.a.n.i
24. zář 2010

@martinka81 No, já se bojím toho, aby to neznamenalo, že si můžeš zvolit menší základ pro nemocenské, ale nesmíš větší... Ale jinak je taky mé přání abys měla pravdu ty, protože bych taky ráda platila vyšší nemocenské, než kolik vyjde podle sociálního.

leenikk
7. říj 2010

@dannys
@lendaw
Ahoj holky, taky přikládám svou trošku do mlýna, protože jsem totéž co vy řešila před pár měsíci. 😉
Lendaw - doufám, že ti to už vypočítali správně, protože máš pravdu v tom, že by se ti to mělo vypočítávat jen z těch 2 měsíců, co jsi platila. Když jsi na nemocenské, tak jsi sice účastna nemocenského pojištění, ale je to bráno jako doba "vyloučená" (nebo nějak tak mi to u nás řekli) a tím pádem pokud jsi platila tu nejvyšší částku, měla bys mít nejvyšší mateřskou.
Já si taky předtím platila cca půl roku tu nejvyšší částku, mezitím jsem otěhotněla a pak nastoupila na rizikové, takže jsem byla asi 3 měsíce na neschopence, než jsem nastoupila na mateřskou. A nerozpočítávali mi to na celý rok ! Opravdu jen na dny, kdy jsem platila. Takže tak. Nenechte si napovídat něco jiného. Mě "má" paní na OSSZ taky tvrdila pokaždé něco jiného, sama evidentně nevěděla, jak to je správně. A nakonec mi chodí ta nejvyšší mateřská.

Jinak souhlasím, že je to obří díra v zákoně, ale když vezmu, kolik jsem u zaměstnavatelů předtím odvedla na dávky a ani jednou za skoro 10 let nemarodila, tak výčitky svědomí, že jsem jí využila nemám 😅 😝

mischaa
7. říj 2010

Dobrý den, mám dotaz. Mám živnostenský list, ale nepodnikám. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Chtěla bych miminko. Lze si zaplatit pojištění a mít nejvyšší mateřskou, aniž bych z podnikání neměla žádné příjmy?

lendaw
7. říj 2010

@leenikk u mě už se to vyřešilo. Nakonec byla chyba v programu, který vypočítává PPM. Údaje v něj byly zadány dobře, ale vzorec na výpočet skrýval chybu. Ale kdybych se v tom opakovaně nešťourala, tak by se na nic nepřišlo a já bych přišla o 18tis měsíčně. A to už je sakra částka.

ibisek
8. říj 2010

holky když si tedy teď platím měsíčně 200 kč, kolik to pak dělá případně mateřskou? alespoň přibližně. A jak je to s tím rizikovým? vím,že zatím se právě ty zálohy dají doplatit, ale pokud se jde na rizik.tak už to prý nejde. Na tom rizikovým je to stejné jako na nemocenské? A ještě dotaz, když je případně rizokové, tak se platí dál zálohy na soc. zdrav. a nem.?
moc děkuji za radu

lendaw
8. říj 2010

@ibisek pokud platíš 200,- Kč posledních 12 měsíců, tak dělá tvůj denní vyměřovací základ 423,- Kč. 60% z toho by byla tvá denní dávka na případné nemocenské (od 15.dne nemoci) a 70% ze 423,- bys dostávala denně jako peněžitou pomoc v mateřství po dobu 6 měsíců. Pokud tvůj Dr. uzná, že tvé těhu je rizikové, napíše ti neschopenku a nastoupíš na nemocenskou. Po tuto dobu jsi osvobozena od plateb soc., zdrav. a nem. pojištění, ale pouze v těch měsících, kdy jsi na nemocenské celý kalendářní měsíc. Např. pokud bys na nemocenskou nastoupila 2.11., tak za listopad ještě musíš zaplatit zálohy. Jakmile nastoupíš na nemocenskou, nelze už zaplatit nic na nemocenském pojištění. Pokud plánuješ zaslat vyšší částku za účelem navýšení vyměřovacího základu, musíš to udělat peřd nástupem na nemocenskou. Ale pozor, tato platba nesmí být extra platba, ale musí se jednat o měsíční platbu zálohy na nemocenském navýšenou o částku, kterou chceš zaslat navíc.

petrajda
9. říj 2010

ahoj holky, jsem také osvc a plánujeme dítě.A přiznám se,že příspěvek od lendaw je snad jediný příspěvek,který je mi trochu srozumitelný jak to asi funguje s případnou mateřskou a i s rodičákem. Mě by zajímalo,pokud jako fyzická osoba odejdu na mateřskou,jak je to pak s případným podnikáním. Vedu obchod,ale nechci živnost uzavírat ani pozastavovat. Mám potom i já nárok na mateřskou a pak následně na rodičák?? Já si poslední měsíce platila nemocenskou 500kč,ale nikoliv celý rok a teprve teď navýšila na 1000 kč, respektive 1004 kč. Těhotná zatím nejsem,ale nevím zda jsem neudělala zbitečnou věc. Pro mě je to dost peněz a jak známo tyto nejsou vratné pokud nejste zrovna nemocné. Takže mohu podnikat dál pokud budu mít nárok na mateřskou i rodičák,nebo se toho budu muset vzdát. A jak by to bylo případně s dalším příjmem. Mám jednoho zaměstnance,tudíž by obchod mohl fungovat dál,ale mám malý krám..obchod by vydělával skutečně jen na něj - zaměstanance. nechci aby to vyznělo vyčůraně,ale chci obchod zachovat..něco rozjíždět po několika letech na malym městě by se to zrovna nemuselo povést.

vojtisek2007
9. říj 2010

@petrajda ahoj, na mateřskou (PPM - nastupuje se 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů) budeš mít nárok, pokud splníš, že budeš nemoc. pojištěna minimálně 280dnů před nástupem na mateřskou vzato za poslední dva roky zpět a 180dnů jako platící osvč před nástupem. Což splníš úplně hravě, když ještě těhu nejsi a jsi už nemoc.pojištěna - když se platí 500,-kč je mateřská něco kolem 15-16.000, když si platíš tu 1000, je mateřská kolem 26000. Při nástupu na mateřskou jenom dáš na OSSZ čestné prohlášení, že po dobu pobírání PPM nebudeš provozovat živnsot osobně, budeš tam mít toho zaměstnance - což je super, takže ty budeš pobírat mateřskou a obchůdek ti může vydělávat jen na toho zaměstnanace. Pak po 28týdnech PPM přejdeš na rodičák - který je v současné době rozdělen do tří variant čerpání - 2.roky (dostáváš 11.400) nebo 3 roky (dostáváš 7600) nebo 4roky (tam dostáváš do 10ti měsíců 7600 a pak do jeho čtyř let 3800 - to je teď po novu) - takže si vybereš kterej rodičák chceš a v klidu dál podnikáš, protože při pobírání rodičovského příspvěku není přivýdělek nijak omezen, jen zase začneš platit zálohy na soc. a zdrav....až znovu budeš podnikat - po dobu pobírání mateřské (PPM) se zálohy neplatí.

petrajda
9. říj 2010

vojtišek - ty jsi mi to tak krásně polopaticky vysvětlila 😵 ,jsem ráda,že v tom mám už nějak jasno. A tu vyšší zálohu je potřeba platit zpětně asi jak dlouho. Slyšela jsem minimálně 10 měsíců? A co v případě pokud by bylo těhotenství tzv. rizikové.Budu vlastně na neschopence a zálohy by se tudíž neplatily žádné.Každopádně jsem ráda,že nárok mám a nemusím ukončovat podnikání.
Děkuji

Ještě jsem slyšela,že by měli možná nastat nějaké změny,ale to se teprve dozvíme.

tanerka
9. říj 2010

Ahoj holky...mám dotaz....není to můj případ, ale zrovna to tady řešíme. kdo jste OSVČ a už jste porodili, dokládali jste všechny rodný list dítěte?? (tj, nesli jste ho na OSSZ??) Pokud nedonesete, vyžádá si ho OSSZ? Díky...

lendaw
10. říj 2010

@petrajda Pokud si chceš "doplatit" zálohy, tak ayb mohla dostávat nejvyšší mateřskou, musíš si spočítat kolik jsi odeslala celkem na nemocenském za posledních 12 měsíců a doplatit kolik ti zbývá do 12ti (12x1000). POkud bys šla na rizikovku, musíš mít toto zaplacené před nástupem na rizikovku. Z odvedených záloh se ti bude zároveň vypočítávat i nemocenká, která bude o 10% nižší než mateřská. Pozor, všechny informace platí s jistotou pouze pro rok 2010. Je velmi pravděpodobné, že od ledna 2011 dojde ke změnám.

@tanerka OSSZ mě upozornila při podávání žádosti o PPM, že do konce šestinedělí musím doložit RL dítěte. Nesla jsem ho tam druhý den po propuštění z porodnice, když jsem byla přihlásit dítko na VZP a vyzvednout RL na matrice. Je dost možné, že pokud by RL nebyl doložen, OSSZ si ho vyžádá, protože doložením RL dokládáte, že trvá nárok na PPM. Dovedu si představit, že při nedoložení RL by dávky PPM byly po 6n pozastaveny.

vojtisek2007
10. říj 2010

@petrajda jojo,jak píše lendaw- když chceš max mateřskou, tak je třeba mít na zálohách zaplaceno cca 12400, takže než půjdeš na neschopenku nebo mateřskou, tak si spočítáš 12měsíců zpátky kolik máš a co bude chybět, tak si jeden měsíc dopošleš prostě jedinou částkou, nevadí že normálně platíš třeba tu 500 a pak jeden měsíc najednou pošleš třea 5.000, jen je třeba poslat to jakoby místo té 500ti stovky, ne tu 500 a pak znovu třeba těch 5.000 páč to by ti nezapočíttali a vrátili zpět.

@tanerka rodný list už se na OSSZ dávat nemusí, úřady jsou propojené, ossz si vyžádá sama na matrice a matrika jim ho pošle - takhle to teď řekli ségře, má 6ti týdenní miminko, RL nenesla a mateřskou dostává dál, ale třeba před těmi dvěma roky když jsme měla malou já, tak mi z ossz napsali, ať RL doložím a stačilo e-mailem.

petrajda
10. říj 2010

hoky moc vám děkuju za vysvětlení 🙂

jablu
11. říj 2010

Ahoj holky 🙂 trochu jsem se prokousávala vašemi příspěvky, ale pořád z toho mám velkou hlavu .... hlavně mi není jasné to propojení nemocenstké na sociální pojištění ☹ četla jsem teď v novinách příklad (jak to bude od roku 2011), že pokud bych platila nemocenskou 500 kč měsíčně, měla bych na sociální pojištění odvádět cca 5200 kč ... já si teď platím zálohy na sociálku jen 2600, ale nemocenskou jsem si zvýšila na 1000, tak teď nevím, jestli to neplatím zbytečně ... nebo by snad pomohlo, kdybych si zvýšila ty zálohy na sociálku? ale jde přece jen o zálohy, když pak po novým roce podám přiznání, budu mít přeplaceno, zas by ta vysoká nemocenská byla zbytečná? já teda teoreticky to přiznání stihnu podat ještě před nástupem na mateřskou (na konci února), ale co u holek, které nastupují třeba už v lednu? teď mě ještě napadá, že by pro mě mohlo být výhodnější nastoupit na rizikový už na konci prosince, aby se mi pak mateřská počítala ještě tím starým způsobem, tj. jen podle placené nemocenské, bez vazby na sociální pojištění (teda pokud se z rizikového přechází plynule do mateřská a neděje se znova nějakej přepočet)

já teda mám s úředníkama na sociálce celkem dobrý zkušenosti, vždycky mě dobře poradili, ale o tomdle novým systému pro rok 2011 toho vážně zatím ještě moc nevědí

marketecka
11. říj 2010

Holky,neřešila jste některá něco takového? Moje sestra je nyní podruhé těhotná (opět na "rizikovém"), přičemž podniká (od 1.6.2010, nemocenské poj. si také od této doby platí v plné výši), termín porodu má stanoven na 5.2.2011,tj. nástup na PPM 25.12.2010(?). U prvního těhotenství jsou relevantní tato data: - nástup na PPM 11.1.2009, PPM pobírána do 26.7.2009, dále nastoupila na "rodičák" (doba trvání 3 roky). Zajímalo by mne, zda jí vznike nárok na PPM, přičemž mám zato, že první podmínka (180 dnů nem. pojištění před nástupem na PPM) je splněna, ale jsem poněkud rozpolcena se splněním druhé podmínky (270 dnů před nástupem před PPM)..., jelikož na PPM s prvním dítětem nastupovala v ochranné lhůtě (a z "rizikovky") ze zaměstnání, ze kterého jí pracovní poměr skončil 31.8.2008. Nevím tedy, zda se tato doba (myslím tím doba pobírání PPM a dávek NP)do 270 dnů započítává, jestliže pracovní poměr byl skončen toho 31.8.2008. Pokud ne, jak má postupovat? Má požádát lékaře o ukončení nemocenské z titulu rizikového těhotenství a vystavení nemocenské z titulu porodu (6 týdnů před a 6 týdnů po porodu)? (Bude zde opět těch 14 dni, kdy si "platí" dávky NP sama? A dále jsem se chtěla zeptat, jak má postupovat při žádosti o "rodičák". Mám za to, že si délku trvání může vybrat (i kdyby neměla tentokrát nárok na PPM), jelikož pobírá dávky NP v maximální výši... nebo se mýlím? Jaké podklady má k žádosti o RP doložit? Je to mazec se v těch zákonech vyznat... 😒

petrajda
1. lis 2010

http://www.mesec.cz/clanky/rok-2011-konec-snu-o...
. pro ty osvč co plánují rodinu.. 😒

ibisek
2. lis 2010

Holky můžete mi někdo vysvětlit jak to tedy bude po novu? Když platím minimální zálohy na soc a zdrav. a nemocenskou 200 kč?

petrajda
3. lis 2010

ibisek - koukni na předchozí odkaz 😉 . nemocenskou si můžeš navíšit stále,ale zároveň musíš navíšit i důchodové pojištění.
já jsem ve stejné situaci,ale po přečtení nových podmínek jsem usoudila,že holt bude lepší si něco naspořit, platit dál minimální dávky,protože když si něco navíšíš a druhé ne, vznikne ti automaticky nedoplatek. navíc pro mateřskou by jsi musela platit přes 40tisíc měsíčně,což je absurdní 😠
A pokud to tak není a někdo to rád vysvětlí budu jedině ráda 🙂

lendaw
3. lis 2010

@ibisek - pokud jsem to dobře pochopila z toho odkazu, tak při minimálních zálohách na soc. pojištění budeš mít nárok na 4260,-Kč PPM měsíčně (počítáno za 30 dní), denní dávka je 142kč. Zbytek do životního minima (to je něco kolem 7,5tis) by ti doplatil ÚP. Je to to samé,jako kdyby sis neplatila vůbec žádné nemocenské. Pokud bys chtěla mít PPM třeba 9tis Kč/měsíc, je potřeba platit 3809,-/měs na důchodovém a 300,- na nemocenském. Takže když to sečtu kolem a kolem, můžeš platit minimální zálohy a minimální nemocenskou (pro případ, že bys šla třeba na rizikovku - sice dostaneš almužnu, ale každá koruna dobrá) a do 7,5 tis (cca) ti to potom doplatí ÚP, nebo si budeš platit 4109 měsíčně, abys potom dostala umaštěných 9tis. JInými slovy: při min. zálohách 1899 (1807+92nemocenská) zaplatíš za rok 22788 a dostaneš 25560 na PPM od OSSZ + asi 19200 ti doplatí ÚP. takže celkem dostaneš 44760. Při zálohách 4109 (3809+300) zalatíš za 12 měsíců 49308,- a dostaneš 54tis. Pokud budeš tedy platit minimální zálohy, oproti druhému příkladu, ušetříš 26520, ale na PPM dostaneš o 12240 míň. Podle toho se placení vyšší nemocenké vůbec nevyplatí.
Snad jsem to dobře spočítala, pokud ne, prosím, opravte mne někdo.

lendaw
3. lis 2010

@ibisek doporučuji otěhotnět co nejdřív, aby se ti to počítalo částečně ještě z letošních záloh a okamžitě nastoupit na rizikovku (tím se ti bude nemocenská počítat ze záloh uhrazených před nástupem na ní a PPM z měsíců před nemocenskou, které zbývají do 12 měsíců - na rizikovce budeš např. 6 měsíců, takže PPM se ti vypočítá ze 6 měsíců před nástupem na rizikovku). Případně za prosinec zaplatit vyšší částku. Jenže přírodě neporučíš. Ale pokud se snažíte a nejsou u vás nějaké problémy s početím, tak je velká pravděpodobnost, že se do půl roku zadaří.

ibisek
3. lis 2010

takže pokud si nebudu platit nem. tak pak dostanu rovnou rodičák?

lendaw
3. lis 2010

@ibisek takhle to alespoń platí teď - avšak až ode dne porodu - ne 6-8 týdnů před porodem jak je tomu u PPM. Ale co taky platí teď je, že pokud si nebudeš platit nemocenské, tak si nemůžeš zvolit délku rodičáku a jdeš automaticky na 4letý. Vyplácení rodičáku se ale od roku 2011 bude taky měnit s tím, že by tam měla být možná volba délky. To bych si pro jistotu ještě zjistila.

ibisek
3. lis 2010

děkuji ještě k tý PPM, volala jsem na sociálku tam mi paní řekla,že si stačí platit 92 kč když nehodlám hýbat se soc. poj. a jak taky jsem sice osvč,ale dostávám plat od svého zaměstnavatele, 15000 hrubého z toho dám pře 3500 kč na pojistném takže čistého je to cca 11500,-. Je ale jasný,že někdo nemůže být v práci až dokonce. A ještě jeden dotaz, pokud jsem vdaná, tak mi to do těch 7500 kč doplatí nebo ne? nezapočítají tam i plat manžela?

lendaw
3. lis 2010

@ibisek jj, stačí platit si těch 92,- a budeš mít tím pádem nárok na nemocenské z titulu osvč - což každopádně máš i z titulu zaměstnance. V tomto případě se ti budou sčítat odvody na soc.pojištění ze zaměstnání a z podnikání. Takže pokud jsi zaměstnaná na HPP a budeš zaměstnaná i v době mateřské dovolené, platí pro tebe trochu jiná pravidla než pro OSVČ. Dostaneš PPM vypočítanou podle toho kolik za tebe odvádí zaměstnavatel na soc.poj. (+tvé odvody jako osvč).
Ad druhý dotaz - Plat manžela se do tohoto nezapočítává.

ibisek
3. lis 2010

@lendaw Velmi děkuji jsi zlatá, já ještě totiž těhotná nejsem. A jsem pouze OSVČ - pracuji v pojišťovně, můj šéf je taky pojišťovák, otevřel si svoji kancelář (je také osvč) a já dělám s ním, ale s tím rozdílem, že mám plat od něho, máme mezi sebou jenom smlouvu o práci. On ale zaměstnance nemá - pro něj je to jednodušší, když jsem jako osvč, a vše si platím sama. Doufám,že to chápeš. Jinou práci nevykonávám. Jemu chodí každý měsíc peníze z pojišťovny, z toho on mi pošle 15000 a zbytek je jeho

lendaw
3. lis 2010

@ibisek takže děláš normálně na živnosťák, chápu. 🙂 v tom případě si plať minimální zálohy - budeš mít nárok na tu minimální PPM a zbytek ti doplatí ÚP. jenom jim tam potom doneseš potvrzení kolik pobíráš PPM a zbytek ti doplatí. Manželův příjem na to nemá vliv. A potom nastoupíš na rodičák a můžeš si zvolit jeho délku. Pokud nepřerušíš živnost , po dobu MD budeš osvobozená od placení všech , ale jakmile nastoupíš na RD, budeš je muset zase platit. Ale pokud pracuješ pro někoho a nemáš vlastní byznys, tak je asi lepší živnost pozastavit.

ibisek
3. lis 2010

Moc děkuji jsem veliký dlužník