• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

8. ledna 2016 
@gabikri maximum je cca 1.100/měsíc - tzn. cca 13200,- takže máš zaplaceno dost, neboj, i kdybys zaplatila víc, už by se ti to nezohleňovalo :frowning2:
12. pro 2010 v 09:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : no já tam mám asi za celý rok 12300, takže o tisícovku míň, protože jsme si myslela, že to vychází tam dávat 1000/měsíčně, ale to už je fuk. I tak je to hodně peněz, kdyby to celé vyšlo :wink: Díky za radu :wink:
12. pro 2010 v 09:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri @vojtisek2007 já byla v úplně stejné situaci jako Gabi, tj. neschopenka 3 měsíce před otěhotněním a potom plynule na rizikovku a plynule na MD a PPM se mi nepočítala z 12 měsíců před nástupem na neschopenku, ale z 12 měsíců před nástupem na MD. V mém případě to bylo jen ze 2 měsíců, protože ostatní byly díky neschopence vyloučené.
12. pro 2010 v 18:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw : to jsem si právě taky myslela, že mi to tak budou počítat, takže asi budu mít smůlu :stuck_out_tongue_closed_eyes:
12. pro 2010 v 19:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri ne ne, smůlu mít nebudeš. Pokud máš zaplaceno 1000/měsíc, tak pořád dostaneš téměř max. PPM :wink:
12. pro 2010 v 19:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw : jak to? Teď jsem z toho tumpachová :confused: Vždyť kdyby mi teď ten pokus vyšel v tom únoru, tak bych šla na mateřskou v listopadu. Tak to bych byla před tím 12 měsíců v PN. A za těch 12 měsíců jim tam nepošlu ani korunu, tak to nechápu :confused:
12. pro 2010 ve 20:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri aha, tak já nevím jak by to bylo v případě, kdy budeš na nemocenské dohromady 12 měsíců (celých kalendářních). Obávám se, že i hodně úřednic si s tím nebude vědět hlavy :confused: Kdybys tam měla alespoň jeden měsíc z těch 12, tak se ti to prostě spočítá z toho jednoho měsíce - což by se stihnout dalo. Já byla na nemocenský od 17.9.2009, otěhotněla jsem v prosinci 2009, na MD jsem nastupovala 3.8.2010, porod 13.9.2010. Ty jsi na nemocenské o měsíc (a rok) později a otěhotněla bys o 2 měsíce (a rok) později, takže v součtu to dělá rozdíl jednoho měsíce mezi mým a tvým přápadem - jestli rozumíš jak to myslím. |Takže by ti tam jeden měsíc mohl zbýt, ze kterého by se to mohl spočítat.
12. pro 2010 ve 21:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri budou ti měsíce potom posouvat dozadu (nevím přesně podle jakých pravidel) ....myslela jsem to tak, že když máš 12měsíců před PN placeno max. tak na max mateřskou taky dosáhneš, protože jinam ti to posunout nemůžou
12. pro 2010 ve 21:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
No jo, ale já ten poseldní měsíc před PN jsem tam zrovna poslala jenom stovku :grinning: Jsme to tam posílala nepravidelně, jak mi to vždycky vyšlo. No to jsem taky zvědavá, jak by to bylo. Teď hlavně ještě to nejdůležitější-otěhotnět :stuck_out_tongue_closed_eyes:
12. pro 2010 ve 21:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri pro tebe platí odstavec 7
Část třetí
Dávky
Hlava II: Denní vyměřovací základ
§ 18
(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém
vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo
jsou-li v tomto rozhodném období jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.
(7) Nemá-li osoba samostatně výdělečně činná v rozhodném období určeném podle odstavce 3 žádný
měsíční základ, je rozhodným obdobím kalendářní měsíc, v němž vznikla sociální událost. Nemá-li osoba samostatně výdělečně činná v rozhodném období určeném podle věty první měsíční základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž měla měsíční základ; ustanovení odstavce 6 věty třetí platí zde obdobně.
13. pro 2010 v 08:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : vojtíšku děkuju za výklad, ale kvůli téhle svahilštině vím, kdyby mi někdo nabídl dělat práci účetní a zametat chodník, šahám rovnou pro to koště :grinning: Absolutně z toho nechápu, co z toho plyne pro mě :grinning:
13. pro 2010 v 17:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri tak v tom případě se musíš teď snažit, aby si měla vyloučených všech 12 MĚSÍCŮ. Protože kdyby se ti to počítalo jen z října 2010, tak dostaneš asi 4,5tis - prakticky ještě míň než kdyby sis nic neplatila :confused:
13. pro 2010 v 18:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw : takže musím marodit déle než 12 měsíců a pak hned na mateřskou? Chápu to správně ? Promiňte holky, ale v tomto směru jsem fakt natvrdlá :grinning:
13. pro 2010 v 18:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri chtělo by to, abys na mateřskou nastupovala až v listopadu.tím pádem budeš mít rozhodné období pro výpočet PPM listopad 2010-říjen 2011. A jelikož budeš mí všechny ty měsíce na neschopence, tudíž vyloučené, tak podle toho co tu psala Vojtíšek, se bude rozhodné období posouvat a bude to 12 měsíců předtím než jsi byla osvobozena od plateb nemocenského, tzn. listopad 2009-říjen 2010 (pokud jsem ti tedy pochopila dobře).
13. pro 2010 v 18:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw : a jak dlouho před porodem se nastupuje na mateřskou? :wink:
13. pro 2010 v 18:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
moc bych od vás potřebovala radu. Také v lednu-únoru plánuji otěhotnět, tuto diskuzi jsem ale našla a přečetla si asi pozdě. V listopadu jsem se teprve poprvé přihlásila k nemocenskému pojištění. Takže první listopadovou platbu teď budu posílat, prosincovou v lednu,.. mohla bych teď teda poslat víc než 1100? (lendaw dříve psala i o vyšších doplatkách). Má to vůbec cenu? Asi už nestihnu mít pěknou mateřskou.
13. pro 2010 v 18:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw já ten zákon chápu taky tak....:slight_smile:

@gabikri na mateřskou se nastupuju 6-8týdnů před porodem - můžeš si zvolit sama
13. pro 2010 v 19:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : tak to nestíhám se do toho vejít, ne? Kdybych čistě teoreticky otěhotněla koncem února............
13. pro 2010 ve 21:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri no vypadá to, že čim díl otěhotníš, tím líp...nevím kdy jsi naposledy platila nemocenskou, tak si to spočti, abys měla těch 12měsíců před nástupem na mateřskou vyloučených, aby se ti to posunulo o ten rok zpětně....
13. pro 2010 ve 22:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : chjo, tak to mám asi smůlu, těžko budu říkat v caru, aby mi to šoupli kvůli mateřské, no navíc se už na to těším. Tak holt přijdu o peníze, co se dá dělat. Jinak když někdo má malou mateřskou, tak rovnou dostává rodičák, aspoň takhle mi to říkala účetní minulý rok, že jo ?
14. pro 2010 v 08:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri ne, budeš dostávat mateřskou a když bude nižš než 7600, tak ode dne porodu ti to budou doplácet :slight_smile: ale kdybys otěhotněla v únoru, tak nástup na mateřskou by byl v říjnu, takže rozhodný období by bylo září 2011 - říjen 2010 - a ty bys měla mít vyloučený, ne ????nevím kdy od kdy přesně jsi na PN...jestli od října nebo od září...
14. pro 2010 v 08:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : marodím od 29.10 :wink: Tak bych musela otěhotnět nejdříve kdy, abych na to dosáhla? :wink: Jinak moc díky za rady :dizzy_face: :dizzy_face:
14. pro 2010 v 09:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri v březnu :slight_smile:, protože jsi říjen nebyla celý na PN...
14. pro 2010 v 09:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : hmmm, tak do března čekat nebudu :confounded: Ještě mě napadlo, nešlo by PN přerušit, doplatit a pak nastoupit na MD ?
14. pro 2010 v 09:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri to by šlo, ale musela bys to udělat ještě teď v prosinci a za prosinec zaplatit 2tis. Ale zase na nemocenskou nastoupit v prosinci. Když nastoupíš v lednu, připravíš se o týden dávek.
14. pro 2010 v 09:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lendaw : no což to, já bych to klidně udělala, ale asi doktor by koukal divně a pak by mi třeba neschopenku nenapsal vůbec. Holt se budu muset smířit, že budu mít jenom 7600,- :confounded: Ten rok nemocenské by mi to vynahradil, musím to brát takhle :wink:
14. pro 2010 v 09:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri jo, je to jak píše lendaw - teď přerušit, zaplatit a znovu do konce roku ještě nastoupit (stačí nastoupit 31.12) ,protože v tomto roce jsi bez peněž na PN 14dnů, od nového roku 22dnů :frowning2:
14. pro 2010 v 09:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky to neprojde............na tohle bych musela mít známého doktora :unamused:
14. pro 2010 v 09:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri nebo přeruš, a nastup znovu na PN až po otěhu, budeš tam mít dva,tři měsíce placený nemocenský
14. pro 2010 v 09:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabikri
@vojtisek2007 ahoj já to tak taky udělala,od 15.2. tohoto roku jsem byla na PN s tím,že otěhulím a nic,tak jsem to před prázdninama vzdala a šla zase dělat,no dělat stejně jsem dělala doma co si budem povídat,že..ted si platím jen minimum 56 kč a pokud se zadaří tak si to doplatím a nastoupín na PN až budu těhu...snad to v roce 2011 zase nějak neosekají,těch 22 dní ja teáky mazec,ale nějak se to dá pak udělat a zvládnout :wink:
14. pro 2010 v 09:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek