• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

8. ledna 2016 
@romcovaklarka nevím přesně co chceš vysvětlit - § 18 ods.3 zákona o nemocenském pojištění zní : Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.- žádný rok 2010 tam není...?????
@garbage nemocenská se nesčítá, budeš mít vypočtaný jakoby dvě jednu ze svč a jednu z HPP(ale chodit ti budou dohromady) - ale dohromady ti nedají víc max.mateřskou - tzn že na SVč se vyplatí platit nemoc.jen tolik, aby ti to udělalo doplatek do maxima po spočítání mateřský z HPP - jestli mi rozumíš co tím chci říct...
17. pro 2010 v 10:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Ne, myslela jsem to, co tam cituješ předtím, že:

"jestliže v rozhodném období stanoveném podle § 18 odst. 3 (12 kalendářních měsíců předcházejících sociální události – zde nástup na PPM) nemá osoba samostatně výdělečně činná žádný měsíční základ, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí dávky z pojištění osoby samostatně výdělečně činné."

To mi připadá, že je verze zákona platná do 31.12.2010. Pokud se tedy nepletu a jedná se o § 18 odst. 7. A ten už ve znění od 1.1.2011 není.
17. pro 2010 v 11:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@romcovaklarka §18 odst. 3 zůstává stále stejný i ve verzi od 1.1.2011
17. pro 2010 v 11:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 ahojte, dlouho jsem tu nebyla a nevim, stli se neco meni ci ne. Znama je tehotna, termin nekdy v cervnu, rada by si jeste zridila tedka zivnostak. Plati vsechno jak pred par mesici, tj, ze je potreba si za posledni 270 dni platit nemoc. a poslednich 180 dni pred nastupem na materskou max. nemoc. tj 1010 kc? Diky moc za odpoved!
17. pro 2010 v 11:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Ja uz nevim, jak to napsat, tak asi nic :frowning2: Neumim se proste vyjadrovat asi. NEMYSLIM §18 odst. 3, ale to, co jsi psala - ze kdyz nema v danem obdobi, tj. za poslednich 12 mesicu, zadny vymerovaci zaklad, vezme se zaklad zjisteny pro vypocet predchozi davky. To prece NENI §18/3. To je jiny odstavec. Podle me, odstavec 7 (ale nevim to jiste). A TEN, podle me, od noveho roku mizi. A jestli to furt popisuju blbe, tak uz slibuju ze toho necham a zkusim s tim jit otravovat nekam na socialku ustne, snad to bude lepsi, pac takhle pisemne se to fakt blbe vysvetluje :slight_smile:
17. pro 2010 ve 12:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha no ty dny účasti jsou pořád stejné, jen bohužel podle novely zákona, která bude platit od 1.1.2011 už nejde platit minimální důchodové a k tomu maximální nemocenské...bohužel, takže aby si mohla platit maximální nemocenské těch 1100, bude k tomu muset platit i odpovídající maximální důchodové, což se už po novu jaksi nevyplatí. (Účast na nemocenském pojištění je nadále dobrovolná. OSVČ bude v roce vázána minimálním měsíčním vyměřovacím základem ve výši 4000 Kč a maximálním vyměřovacím základem ve výši měsíčního vyměřovacího základu, který si sama stanovila pro zálohy na důchodové pojištění.)

@romcovaklarka áááá už to chápu, ano §18 od 3 je " Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak", to co jsem napsala potom logicky vyplývá ze toho novelizovaného zákonu, když to dočteš do konce....aspoň teda pro mě to z toho vyplývá.
17. pro 2010 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@romcovaklarka jo ještě §18odst.7 zůstává :wink:
17. pro 2010 ve 12:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 aha, diky, toz to me mrzi, ze jsem to tedy nestihla ani ja sama:( a to max. duchodove je kolik? Bo preci jen materska kolem 25tis se vyplati stale ne?? Diky za odpoved.
17. pro 2010 ve 12:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Ahaaaaa :slight_smile: Tak promin a diky moc za trpelivost :grinning: uz to taky chapu.
17. pro 2010 ve 12:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 rozumim tomu dobre ,že ta výhoda pro osvč na nárok maximální mateřskou tou novelou od 1.1.2011 zaniká?

já jsem osvč od dubna 2010 ,ale částečně, a k tomu jsem na částečný úvazek zaměstnaná,nemocenskou si platím od června 2010 nejdříve tu minimální 56,-kč a teď co jsem těhotná těch 1010,-.....termín mám v červnu,tím pádem už nebudu mít nárok na tu maximální mateřskou?nebo od kdy se k tomu musí platit to důchodové abych měla tu maximální mateřskou..?
Já důchodové zatím jako osvč neplatím,něco by mi snad měl platit zaměstnavatel.

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně,prosim o radu jak postupovat,díky moc!!!!
17. pro 2010 ve 12:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha no vzhledem k tomu, že záloze 1000,-Kč nemocenského opovídá měsíční vyměřovací základ 71.429,-Kč tak ze stejného vyměřovací základu musíš odvést důchodové pojištění (cca 29,2 %) což je nějakých 20.857,-měsíčně na důchodovém a to se fakt nevyplatí ani 26ti tisícová mateřská .....ne?
17. pro 2010 ve 13:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@carodkaa nezaniká, jen už nebude možné "doplácet" si do maximální nemocenské, když k tomu neplatíš odpovídající důchodové....takže k 1000 nemocenské bys musela zaplatit 20857 důchodové , což je holý nesmysl....nejlepší pro tebe bude si ještě teď v prosinci poslat co možná nejvíc (jestli jsi ještě zálohu neposílala) , a od ledna platit zase jen minimální (bude 94) a k tomu odpovídající minimální důchodové (1807)
17. pro 2010 ve 13:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 uff, aha, hm takto fakt ne. Toz to te zname mam asi vymluvit by ted sla na zivnost, kdyz maj termin v cervnu , ze? a jak se pocita materska me, kdyz jsem na osvc od 1.10.2010, platim si min. nemoc 56kc a kazdym mesic doufame, ze otehotnime.... pote, co se to koncecne zadari, tak jak by to bylo idelane platit, muzes prosim poradit?diky moc!!
17. pro 2010 ve 13:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha ideálně platit nevím, prostě od ledna bude platit, že zálohy vycházejí ze stejného měs.vyměřovacího základu tzn,když si budeš chtít platit 500 nemoc je k tomu 10424 důchodové....pak máš mateřskou kolem 16-18000,-Kč, když budeš platit 200 nemoc je důchodové 4171...ale to co zaplatí po staru tak máš jakoby k dobru, protože max jde platit těch 1100...takže to co zaplatíš do konce tohohle roku budeš mít hodně k dobru,kdybys v dalším roce nastupoval na PN nebo mateřskou....
17. pro 2010 ve 13:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 aha, takze muzu nejak jednorazove tam ted hodne supnout? jsou nejake tabulky ze kdyz platim tolik budu dostavat tolik? a co bych mela poradit kamosce, co ma rodit v cervnu, ai aby na tu zivnost nesla co?nebo zeby si tam tez ted dala co nejvic (to je kolik?) a pak minimum...promin, takove blbe dotazy, ale nerozumim tomu a kazda kacka dobra...diiiiiiiiiiiky!
17. pro 2010 ve 13:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha Pokud má kamarádka rodit v červnu, tak už z titulu živnosti nezíská nárok na PPM - je tam podmínka být účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní jako OSVČ a to už nestihne.
17. pro 2010 ve 13:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007,díky moc za radu každopádně já jsem tu platbu právě už posílala ale pouze těch 1010 :frowning2: tím pádem tu mateřskou budu mít nízkou,myslela jsem že to doplatim do toho dubna kdy budu nastupovat na mateřskou,od června do listopadu jsem platila pouze těch 56,-,až ted tu maximální tj 1010,-....jde to teda nějak udělat abych jí měla co nejvyšší?já těm novotám fakt nerozumim,pokud si budu od ledna platit jen tu nizkou nemocenskou a k tomu to duchodové..tak to je mi k té mateřské k ničemu,ne?..to tim pádem tu maximální mít nemůžu ani náhodou co? :frowning2:
17. pro 2010 ve 13:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha jak píše jani - ona s největší pravděpodobností (99,9%) vůbec jako OSVČ na mateřskou nestihne splnit těch 180 platících dnů, takže nemá cenu si živnost vůbec zakládat.
17. pro 2010 ve 13:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@carodkaa Ne, teď už s tím nic nenaděláš, platba smí přijít jen jedna, druhá už by se brala jako přeplatek. Jo a důchodové je pro mateřskou k ničemu, ten společný základ udělali právě proto, aby nešlo jednoduše (a levně) dosáhnout na tu maximální mateřskou.
17. pro 2010 ve 13:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@carodkaa no na maximáln mateřskou bys musela měsíčně platit 1100nemoc+20845důchod...což se teda podle mne nevyplatí, protože to zaplatíš 5x a pak 7x dostaneš nějakých 26-27.000 na mateřský...takže je to jako kdybys platila minimum a brala pak nějakou 5-6tisícovou mateřskou...
17. pro 2010 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i
@vojtisek2007
diky obema. Hm ten preplatek blby...ja uz taky zaplatila vse minimum...no toz nic...:(
mejte se krasne a pohodove svatky!
17. pro 2010 ve 13:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 jen mně napadlo že se to platí zpětně takže tenhle měsíc jsem platuila nemocenskou teplve za listopad,tím pádem to můžu v lednu zaplatit za prosinec a poslat tam tedy více,popřípadě kolik?třeba 10000,-?

díky moc za rady ještě že Vás mám!
17. pro 2010 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
no to je nejaka znama od brachy, je ted na pracaku a nevi, stli bude rodit v cervnu, cervenci nebo srpnu.... ale asi to nema cenu nejak hrotit a vyjde to na stejno materska z pracaku nebo jako zivnostnik, kdyz by si platila nejake to minimum, asi...
tak se mekte krasne!
17. pro 2010 ve 13:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@carodkaa to se asi pocita jen ze 180 dni pred nastupem na materskou, asi ze? takze nema cenu spekulovat, kdybych nahodou byla treba v 1. mesici bych si jeste na prosinec taky neco pridala, ze?
17. pro 2010 ve 13:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha
@carodkaa ano platí se zpětně, takže prosinec vlastně budete posílat až v lednu, takže můžete poslat víc....
17. pro 2010 ve 13:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha a nepočítá se to ze 180dnů před nástupem na mateřskou, ale z 12ti záloh před nástupem na mateřskou
17. pro 2010 ve 13:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 a kolik bych tak měla poslat,je to jedno?
17. pro 2010 ve 13:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 aha a kolik by jsi doporucovala? a od ledna asi nema cenu platit nejak moc, ze? a jak se moc objevi na materske to, ze za prosinec tam ted vlozim vice?
Dekuji.
17. pro 2010 ve 13:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@carodkaa je to jedno, za 12 posledních záloh aby ti to udělalo cca 13000 - tak si spočítej, kolik už máš zaplaceno, kolik ještě musíš do toho dubna zaplatit na tom minimálním pojištění a rozdíl si doplať ale nezapomeň od ledna potom platit minimální nemoc. i důchodové
17. pro 2010 ve 13:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabtcha no když u tebe je to takový hoooodne dopředu něco říkat,protože těhu ještě nejsi, a kdyby se další rok nezadařilo, tak by jsi ty peníze vyhodila :frowning2:
17. pro 2010 ve 13:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek