Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
já vím že myslíš tento rok, ale na mateřskou budeš nastupovat až v roce 2011 a to se pojede podle dových pravidel do kterých bude spadat i ten max. měsíční vyměřovací základ. ☹ pro rok 2010. Kdybys nastoupila na mateřskou 31.12. 2010 a v tom prosici poslala těch 9000 tak to by byla jiná to by se ti to ještě počítalo komplet,ale od 1.1. to hold bude jinak

carodkaa
17. pro 2010

@garbage a od kdy je to v platnosti?kamarádka nastupovala na mateřskou duben 2010 a rychle si to předtim doplatila a bylo to OK..já domu nerozumim 😒

gabtcha
17. pro 2010

@garbage ok diky, achjo, skoda, ze jsem sem nezasla driv pred 3 mesici...kdybych si ted uhradila ty 2 tisice a jinak stale platila minimum, jaky bude rozdil pak ve vyplaceni materske?
dekuju.

vojtisek2007
17. pro 2010

holky tak z toho jsem fakt jelen, tak uvidíme jestli nakoukne lendaw nebo j.a.n.i....já psala z osobní zkušenosti 🙂 a ta by měla platit do konce r.2010 tzn, že by se měla vztahovat na i nazálohu za prosinec placenou v 01/2011 ???!! tak teď teda fakt nevím. Ségra nastupovala na mateřskou v červenci 2010 a taky si to doplácela - 5600 v květnu a 5600 v červnu a šlo to !!!! tak nevím kde se stala chyba

gabtcha
17. pro 2010

@vojtisek2007 stli to chapu, tak se to vztahuje dle toho, ve kterem roce jdes na materskou...aspon tak to chapu ted ja...

carodkaa
17. pro 2010

@garbage já myslela že budou brát zálohy za květen 2010 až duben 2011 a pokud v tom budu mít zaplaceno 13000,- je to OK

vojtisek2007
17. pro 2010

@gabtcha já už to nechápu vůbec, ale psala jsem j.a.n.i ať nakoukne, taky tomu dost rozumí, tak uvidíme co řekne 🙂

vojtisek2007
17. pro 2010

@carodkaa to já jsem myslela taky 🙂 jo a pro jistotu jsem napsala i lendaw 🙂 víc hlav víc ví....tak počkej až nakouknou holky.

garbage
17. pro 2010

@gabtcha
chápeš to naprosto přesně,

Prostě záleží jestli člověk stihne nastoupit na mateřskou v roce 2010 - to se dá za měsíc zaplatit jakákoli částka a ta bude rozpočínaná i do ostatní měsíců, ale v roce 2011 už budou brát v potaz pouze max měsíční vyměrovací základ který je 148tis a záloha z něj je těch 2079,-.

gabtcha
17. pro 2010

@garbage a muzu se zeptat, kdybych ted za prosinec aspon tam vlozila ty 2000kc, o kolik by byla vyssi materska nez kdybych zustala stale u minima?

carodkaa
17. pro 2010

@vojtisek2007 super díky 😉

garbage
17. pro 2010

@gabtcha
no jestli jsem to dobře pochopila tak ty nejsi ještě ani těhotná, takže to snad ani nemá smysl si živnosťák zakládat a něco platit - jestli nemusíš. Protože s těma minimálníma měsíčníma zálohama stejně budeš mít míň něz 7600 a bude ti to doplácet sociálka. a když si vezmeš že ještě budeš těch 9-10 měsíců muset platit důchodový 1800 což je za ty měsíce 18-20 tisíc, tak se to prostě nevyplatí a ty 2000 už to asi moc nezvednou - já se schválně podívám kolik by to asi tak bylo, ale myslím že to fakt nemá cenu ☹

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
no když se podíváš na to co jsem sem zkopírovala tak od lendaw to tam máš už potvrzené 😉

gabtcha
17. pro 2010

@garbage no to se jedna o znamou, ktera uvazuje o zivnostnaku a je tehotna uplne na zacatku, termin v srpnu. Ja zatim tehotna nejsu, jiste to ale budu vedet za tyden, takze pri platbe za prosinec to budu vedet jiste, na zivnostnaku su od 1.10.2010. O mimi se snazime od dubna, toz doufame kazdy mesic, prvni nam vyslo hned napoprve... toz tak.
Zname reknu, ze to tedy nema cenu a dotaz je tedy na me, kdybych si aspon za prosinec dala 2000kc, stli se to nejak projevi na materske, kdyz ostatni mesice jsou minimum?

garbage
17. pro 2010

@gabtcha
hele tak jsem to teď počítala a jestli jsem to počítala dobře tak by to pomohlo celkem dost, kdyby se za ten prosinec zaplatilo těch 2079. Já to počítala spíš tak od oka né přesně na dny ale při zaplaceném prosinci 2079 a pak dalších 9ti měsících zálohy cca 100,- By to mělo dělat - denní vyměřovací základ cca 600,- což je taky celkem slušný. Ale ještě si to nech od někoho spočítat. S tou tvou známou je to ale ještě složitější protože jí to asi nevyjde na těch 270 dní (pokud teda není třeba i zaměstnaná, nebo třeba v poslední době nebyla) Protože já si platím nemocenské od 1. října. Termín budu mít tak v půlce srpna, ještě to nevím přesně, na gyndu jdu příští týden. ALe jestli jsem si ten termín dobře spočítala tak mi to vychází na knop. takže kdyby si ona začla platit až teď v prosinci tak jí to na mateřskou stejně nevyjde - pokud tedy není nebo nebyla v poslední době zaměstnaná (myslím že to berou 2 roky zpětně)
Ideální možnost je před mateřskou - nemocenská!!!! o to se budu snažit i já.

carodkaa
17. pro 2010

@garbage jak se to počítá?
kolik myslíš že cca budu mít mateřskou když od června platim těch 56,-,v listopadu 1010,- a za prosinec 2079,- a pak od ledna do dubna 100,-kč?

gabtcha
17. pro 2010

@garbage diky! toz to by bylo supr, 2tis neni moc, kdyz pak 6 mesicu poberu vic nez bez zaplaceni techto 2tis. Tak aspon nejake pozitivum dne🙂)

Znama poslednich 270 dni nemocenskou platila, byla zamestnana a ted je na pracaku, tak zvazuje, stli se ma do toho vrhnout, ale asi to nema cenu,bo by si musela platit mesicne i duchodove aspon minimum, takto to za ni plati pracak... co?

a gratuluju k tehu!🙂

carodkaa
17. pro 2010

@garbage a můžu se ještě zeptat včem je výhodné jít před mateřskou na nemocenskou?

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
výhodné je to v tom, že např. já mám zaplacený říjen listopad prosinec 1018+2079+2079 což jsou maximální zálohy. Kdyby mě dala doktorka od 1.1. na rizikový. tak zaplatím už jen jednu zálohu na nemocenskou 100 + 1800 důchodové. a budu brát dá se říct tu největší nemocenskou co se dá protože ta jedna nízká platba mi to nerozhodí. Dny na nemocenské se mi budou počítat dál i když už nebudu platit žádný zálohy a při nástutu na mateřskou se mi ta mateřská zase spočítá z toho stejnýho co nemocenská - takže bude ta nejvyšší. Takže holky kdo máte tu možnost a myslíte si že by vás doktorka na to rizikový dala tak je to pro vás to nejlepší řešení 🙂. Myslím že lendaw i vojtisek vám to potvrdí že to tak je.
Já bych svou práci jako osvč sice tak nějak zvládala ale kdybych se měla vráti do práce tak představa každodenní ho dojíždění 40km tam a 40km zpátky mě děsí a to nemluvím o tom že nemám kam dát malýho 😠 . u nás jsou školky přeplněný ☹. Tak nevím co si počnu když mě na to rizikový nedá aspoň od února,kdy bych měla nastoupit do zpátky do práce.

gabtcha
17. pro 2010

@garbage aha, to je dobre, ale po dobu nemocenske muzu byt prihlasena jako OSVC a az pak pri nastupu na materskou se musim odhlasit na tech 6 mesicu, ze?

garbage
17. pro 2010

@gabtcha
děkuji za gratulaci, doufám že bude těhotensví ok, loni jsem potratila, tak snad už se to nestane. Už abych měla za sebou tu prohlídku a věděla že mimi roste tak jak má, budu se hned cítit líp.

s tou známou to těžko říct, chce si na to sednou a spočítat to pořádně. Každopádně by do nástupu na mateřskou musela kažný měsíc zaplatit těch 1800+100
u ní by ta nemocenská bylo taky nejlepší řešení 😀 tak jako pro všechny - protože by tak platila jen 3 měsíce a pak by mohla na rizikáč a pak na mateřskou a hlavně by ten denní vyměřovací základ byl zas o něco větší. takže jedině takto, pokud má dobrou gyndařku tak by to možná ještě stálo za to.

carodkaa
17. pro 2010

@garbage chápu dobře že pokud mám ty maximální zálohy pouze 2 tak 1018+2079 tak je mi to k ničemu,na rizikový by mně Dr napsala klíďo..

a kdybych doplatila jednu tu maximální v lednu.. pak nastoupila na nemocenskou a pak přešla na mateřskou měla bych tu mateřskou vyšší?

než když nastoupim bez té nemocenské?

díky!

garbage
17. pro 2010

@gabtcha
hlavně se neodhlašovat při případné nemocenské jen na MSSZ nahlásit že to za tebe dělá někdo jiný např. manžel - holky už tady o tom taky psaly. Já budu po mateřské asi zase dál pokračovat v svč, takže já nic odhlašovat nebudu vůbec, ale jinak asi bych to odhlášení nechala až po mateřské, ale to fakt nevím

carodkaa
17. pro 2010

@garbage a gratuluju k těhu! 😉

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
jestli tě doktorka nechá na rizikovým tak dotoho určitě jdi. od kdy si platíš nemocenské???

carodkaa
17. pro 2010

@garbage od června

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
od kdy a kolik?

carodkaa
17. pro 2010

@garbage od června platim těch 56,-,v listopadu 1010,- a za prosinec 2079,-

garbage
17. pro 2010

a zkoušela sis to zpočítat kolik to bude když bys šla ještě teď k 31.12. nemocenskou??? a ten prosinec už máš zaplacenej???

carodkaa
17. pro 2010

prosinec semůže platit od 1.ledna,platí se to zpětně