Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

ojo
18. pro 2010

@lendaw aha, takže i kamarádka už pojede podle nového zákona...no to nebude mít radost 😕 no ale to je divný, jako zaměstanec si krásně navážu na PPM, budu ji mít stejnou a osvč ne?? to si bude muset plati zároveň i důchodové, aby měla potom nárok na PPM?? to se mi nezdá...a jak jsem psala, neni to teda jinak, když se při tom bere ten rodičák??

cristll
18. pro 2010

já mám zase dotaz..a takový dost blbý.Při MD a při nemocenské nemohu vykonávat samostatně výdělečnou činnost osobně - nesmím ji fakturovat (chápu to správně?),ovšem bude-li si to fakturovat za mě někdo jiný (peníze mi odevzdá,že jo🙂)ale ,ten dotyčný to bude mít poté také ve svých příjmech a to bude mít vliv na jeho daň..není to tak trochu nesmysl?Nebo to jen všechno špatně chápu.

ojo
18. pro 2010

@cristll můžeš jí provozovat, jako vystavovat faktury, ale nesmíš ji vykonávat....třeba zedník, faktry může vystavovat, ale sám nemůže jít na stavbu a něco tam dělat 😉 aspoň teda takhle jsem to pochopila 😅

@lendaw tak máš pravdu, jsem na stránkách cssz vyčetla, že pokud si platíš nemocesnké, je to vždy hlavní činnost, takže i při rodičáku...to teda znamená, že musím odvádět i zdravotní?? 😕 a četla jsem tu vazbu mezi důchodovým a nemocenským, tak já bych potřebovala vědět přesně na ty prachy, tam jsem se dočetla, že při základním pojistném se platí 92kč nemocenký...

neznáš nějaký webky, kde by to bylo srozumitelněji napsáno?? 😅

ojo
18. pro 2010

a ještě jsem se dočetla, že kdybych teda chtěla dostat nejvyšší mateřskou (nevím teda kolik bych platila i na důchodovém) tak pak na tom důchodovém by se to na konci roku vykázalo jako přeplatek (při nízkém příjmu), ale co znám teď socku, tak přeplatky nevrací, jen se to může udělat, že by se další rok neplatili zálohy..nebo by se platili nižší...

lendaw
18. pro 2010

@ojo jj, musela bys platit i zdravotní, protože tm pádem bys měla hlavní činnost. Navíc, pokud bys chtěla maximální mateřskou, nemocenská by musela být 3.415 a k tomu důchodové 43.340,-Kč! A to se opravdu nevyplatí. No a pokud by sis teda doopravdy platila vyšší nemocenské a kvůli tomu vyšší důchodové, tak ztrácíš nárok na vrácení přeplatku.

Výše nemocenského se bude počítat ze stejného vyměřovacího základu jako důchodové. Záloha na důchodové pojištění bude 29.2% z vym. základu a nemocenské 2,3%.
Mrkni na http://www.mesec.cz/clanky/rok-2011-konec-snu-o...

Co se tvojí kamarádky týče - takhle to ale platí i teď. Prostě jen další "výhoda" osvč. Jakmile ti skončí PPM, nastoupíš sice na rodičák, ale pokud máš aktivní činnost a není přerušená, musíš začít platit zálohy na nemocenské a pokud máš osvč jako hlavní příjem, tak i na důchodové a nemocenské. Rodičovská neosvobozuje osvč od plateb jako mateřská. A bez nemocenského pojištění není mateřská.

@cristll musíš si prostě někoho "najmout" kdo tu práci bude vykonávat za tebe, třeba na DoPP.

cristll
18. pro 2010

@lendaw o.k.,chápu.Takže třeba klidně manžela?Já totiž jsem OSVČ a vykonávám činnost na základě dohody o provádění činnosti (provozuji pobočku sázkovky).Takže bych si takovou dohodu sepsala s manželem a on ji bude vykonávat "jako" za mě,fakturovat si to budu já. A manžovy budu "fiktivně" platit nějakou min. částku🙂 Ach jo..připadám si jak totální neznelec zákonů .(ostuda,protože jsem studovala veřejnou správu,jen jsem dlouho ze šjkoly ,v praxi jsem tonepotřebovala a vše se několikrát novelizovalo)

ojo
18. pro 2010

@lendaw no teď to tak je, že když máš rodičák, tak je činnost považována za vedlejší a jsi osvobozena platit zdravotní a i sociální, pokud by příjem nižší než cca 50tis...stačí si platit nemocenské, aby se ti nezrušilo...
teď to šlo ještě udělat, že jsem udělala sestavu za 3 měsíce, že má kámoška nízký příjem, že by nedosáhla na těch cca 50tis. a mohli by jí ty zálohy na důchod zrušit (z důvodu vedlejší činosti), tohle přímo radila paní na OSSZ...no ale
ale teď to tam nemá smysl nosit, když od nového roku to stejně bude automaticky považováno za hlavní činnost a buse si muset platit důchod a ještě navíc i zdravotní 😕

jo ten článek jsem před chvílí dočetla...teda koukám na to jak péro z gauče, nějak jsem nepotřehla, že to půjde v účinnost už od ledna 😲 bo já jsem před nástupem na PPM živnost přerušila, tak mě se to netýká...

s tím počítáním mám trochu problém, fakt tomu nerozumím, takže když si bude muset platit min. pojistné cca 1800 od ledna, tak musí k tomu platit těch 92?? a kolik pak bude nemocenská a mateřská?? 😕 a když si budu chtít mít třeba aspoň 16000tis jako mateřskou, kolik budu muset platit na nemocenské a důchodové??
něni někde na to kalkulačka?? 😅

a s tím přeplatkem, oni ho nevrátí, jen když si dám to maximální, ne?? že když bude přeplatek jen několik tisíc, tak když požádám, tak ho vrátí...bo když nepožádám a nechám to tam jakoby do záloh, tak vím, že už ho vracet nechtěj 😅

lendaw
18. pro 2010

@cristll s manželem uzavřeš dohodu o provedení práce (u té nemusíš za něj odvádět sociální ani zdravotní pojištění) a budeš mu hotově vyplácet nějakou malou částku, kterou si budeš dávat do nákladů jako mzdu zaměstnance. Ale pozor, pokud je manžel zaměstnaný, budeš za něj muset platit ještě stážkovou daň. Nejlepší je sehnat si na ten zástup studenta, nebo nějakou mamču na rodičáku, kteří nejdou jinde zaměstnaní (konkrétně - nemají jinde podepsané prohlášení poplatníka) a mají tak nárok na selvu na dani (dříve to bylo nezdanitelné minimum). Za ty se, do určité částky výdělku(myslím, že to je kolem 13tis), neodvádí žádná dań a prakticky dostávají čistou mzdu.

lendaw
18. pro 2010

@ojo mě nedošlo, že by kamarádka mohla mít nízké příjmy pod 50tis. To potom jo. Já to brala podle sebe.

K minimálním zálohám 1807 na důchodové můžeš platit max 140Kč zálohu na nemocenské. 96,- je minimum, co se dá platit. POkud bys chtěla mateřskou ve výši cca 16tis, tak by to chtělo platit 300 ne nemocenském, ale k tomu se bude vázat důchodové ve výši 3809. Nemocenská by potom byla asi 15-16tis a PPM o 10% vyšší. Nechce už se mi to teď počítat přesně, jsem po hodinovém uspávacím maratonu kantáre 😅

lendaw
18. pro 2010

@ojo no a ten přeplatek ti nevrátí, pokud si navýšíš zálohy na víc, než kolik ti vychází vyměřovací základ na důchodové podle přiznání za předchozí rok. Dejme tomu, že podle příznání ti socka určí, že máš platit zálohu na důchodové 1807, ale ty budeš chtít platit vyšší nemocenské,tak budeš platit i vyšší důchodové. Ale na ten přeplatek ztratíš práve tímto úkonem nárok. Nebo, tak jsem to alespoň pochopila já 😅

lendaw
18. pro 2010

@ojo nevíš, jestli to s tím osvobozením od plateb platí i pokud jsi na nemocenské a příjmy jsou nižší než těch 50tis? Já mám totiž zaměstnance, takže ačkoliv jsem sama nepracovala, tak přece jen z jejich práce nějaký zisk byl. Tak bych potřebovala vědět jak moc to mám stáhnout na nákladech, abych nemusela zaplatit za 2010 důchodové pojištění a příp. i zdravotní. Celý rok jsem buď na neschopence nebo na MD.

ojo
18. pro 2010

@lendaw aha, tak přeplatky nevrátí...takhle cca mi to stačí...ona si teď aktuálně nějak od září platí 100kč na nemoc a 1371 na důchod a když si to pak zvene od ledna, aby měla tu PPM aspoň na těch 16tis, ale zisk bude malý, tak ten přeplatek nevrátí?? ale zůstane tam na ty zálohy,ne?? páč snad si to stát nenechá jen tak 😅

teda teď ale fakt nevím 😲 ale myslím, že když jsi na neschopence a na MD, tak jsi skutečně od toho osvobozena...bo skutečně ty jako osoba nepracuješ....ale to se chce radši zeptat rovnou na ossz 😅

j.a.n.i
18. pro 2010

@ojo Pokud si kamarádka zvýší zálohy kvůli nemocenské, tak jí přeplatek na důchodovém ani nevrátí ani nenechají jako zálohy na další rok... stát si to jen tak nechá, aby se toho nezneužívalo kvůli výši PPM... tedy nenechá si to jen tak, při výpočtu důchodu se jí bude počítat důchod podle toho fiktivního příjmu, ze kterého odvedla důchodové, ale my žádný nedostaneme...

ojo
19. pro 2010

@j.a.n.i 😲 hmmm.... tak to je pěkně naprd....a co by si poradila ty?? takhle, když si to zůstane platit, tak dostane mateřskou kolik?? asi pod 10tis, ne? 😅 no jsem z toho jelen, nebo ať se radši půjde zeptat na ossz, ale pochybuju, že ty ženský tam budou vědět víc 😒

j.a.n.i
19. pro 2010

@ojo No, záleží jaké má reálné příjmy, jedna varianta je platit jen to minimum, sice mateřská bude malá, ale zajistí to nárok na 3 letý rodičák a od porodu jí to budou do 7600,- doplácet. Nebo si vzít kalkulačku a zkusit si spočítat kolik by si představovala mateřskou, kolik pro to musí zaplatit a zda se to vyplatí, ale to už se nedá takhle radit, to si musí vypočítat podle sebe, je tam moc neznámých.

ojo
19. pro 2010

@cristll jo je jedno, jestli ti ji napíše ten nebo ten, já měla u prvního od obvoďáka a druhý mi dal gynekolog...u první jsem měla 4hodiny vycházky a u druhýho jsem ukecala na neomezené 😅

ojo
19. pro 2010

@j.a.n.i no ma malé příjmy, bo letošek byla hned od ledna na nemocenské, pak šla na MD a ta jí skončila nějak v září a od té doby je na rodičáku....takže reálný příjem je fakt malý cca bude mít jen 5000tis a to ještě bez výdajů (paušálně to nemá) 😅

a oni už se chtějí snažit o druhé a že by šla zase na riziko...tak z čeho by se to tedy počítalo?? i z tý doby, co byla na mateřské nebo ta se do toho nepočítá a museli by šáhnout do doby před MD i před nemocenskou?? to tam totiž má zaplaceno těch 12tis, co bylo na to maximum...

a ještě ona si teď platí na důchod jen co jí vypočetli těch 1300kč,ale od ledna už bude muset zaplatit tu základní na důchod + teda zdravotní, že??

j.a.n.i
19. pro 2010

@ojo Určitě se jí nebude případné rizikové počítat z doby před MD, to by na něj totiž musela nastoupit rovnou z MD což nenastoupí. Takže těžko radit...
Jinak jak to bude se zdravotním fakt nevím, na jednu stranu při hlavním ŽL se platit musí, na druhou stranu, ten změněný zákon zdravotní vůbec neřeší, takže by člověku zas měli celé zaplacené zdravotní vrátit jako přeplatek, nebo to půjde možná i po nahlášení na ZP neplatit i přesto, že bude ŽL hlavní, taky by mě to zajímalo.

ojo
19. pro 2010

@j.a.n.i aha...takže teda budou brát jen tu dobu po MD...hm...asi zavolám na tu jejich horkou linku na cssz a zeptám se rovnou tam 😅
s tím zdravotním asi taky se zeptat přímo tam 😅 jéžiš, to zase bude všude chaos 😅

lendaw
19. pro 2010

@ojo rozhodné období pro výpočet nemocenské a PPM u osvč je 12 měsíců před nástupem. Pokud některé měsíce z toho nebyla osvč nemocensky pojištěná, nebo byla osvobozená od plateb (byla na nemocenské nebo mateřské), tak se tyhle měsíce vyloučí a počítat se to bude z těch měsíců co zbydou. Mrkni na http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecn...

ojo
19. pro 2010

@lendaw díky za odkaz...jsem to zkoušela nějak počítat s ohledem na rok 2011, kdyžbysi pořád platila tu stovku a vyšel mi denni vyměř. základ 117 kč 😅 brala jsem dobu od října 2010 do února 2011 (+cca 19dni za září) a ještě z toho by jí dali jen 60% 😕 což by dostávala cca 70kč na den 😅

a vím, že ona před nástupem na nemocenskou si nějak doplácela těch 12000 aby měla tu vysokou mateřskou, pomohlo by to kdyby ještě teď si tam vložila nějaký peníze jednorázově?? že by jí to celkově navýšilo??

a jak by se to počítalo, kdyby si to od ledna zvedla aspoň na těch 300kč měsíčně, jak by se to počítalo pak?? 😅

j.a.n.i
19. pro 2010

@ojo No technicky jo, protože se počítá posledních 12 měsíců, takže třeba kdyby byla na neschopence od 1.3.2011, tak se počítá březen 2010 - únor 2011, z čehož byla březen 2010 - srpen 2010 na nemocenské a MD, takže by se to reálně počítalo z září 2010 - únor 2011. Jinak pokud by od ledna platila 300,- tak tomu odpovídá DVZ 435,- a sociální 3809,- (tedy těm 300,-, nedopočítávala jsem, jak to ovlivní ty měsíce z roku 2010).

ojo
19. pro 2010

@j.a.n.i no tak to by bylo asi nejlepší, kdyby si teda tam nějaký peníze vložila, dokud to jde aniž by musela k tomu platit ten důchod...

lendaw
19. pro 2010

@ojo předpokládám, že za listopad už má zaplaceno, takže za prosinec ať pošle 2079. To je maximum co lze použít z plateb z r. 2010. Vyměřovací základ za prosinec bude mít 148440. a za leden a únor buď 140 a minimální důchodové, nebo vyšší nemocenskou, např 300, ale k tomu odpovídajícídůchodové.

ojo
19. pro 2010

@lendaw díky moc, tak toto poradím....díky 🙂

pajja28
21. pro 2010

Holky, mohla bych vás taky poprosit o radu? Nebo spíše o potvrzení toho, co si myslim. V lednu bych chtěla zkusit otěhotnět a teď v listopadu jsem se narychlo přihlasila k nemocenskému pojištění. Podle toho, co psala lendaw jsem si zaplatila 2079 za listopad. Za prosinec tedy zaplatím znovu 2079 (jako to maximum)? A od noveho roku uz jen těch 140 Kč. Teď musím být celkem 270 dnů přihlášená a platit to, abych pak nějaké penízky vůbec dostala a mohla si zvolit délku mateřské. Je to tak? 😨

lendaw
22. pro 2010

@pajja28 přesně tak 😉 těch 270 dní musí být do nástupu na MD (6-8 týdnů před termínem porodu), ale pokud jsi přihlášená od listopadu a ještě nejsi těhotná, tak to stihneš. Nicméně, aby nepřišly vniveč ty vyšší vklady za listopad a prosinec, doporučuji jít na rizikovku.

pajja28
22. pro 2010

Diky moc za upřesnění. Ještě si nejsem jistá jednou věcí. Těch 270 dnů musím mit placených, nestačí být pouze přihlášená, že? To znamená že jestli se mi povede otěhotnět v lednu, na rizikovku bych mohla nejdříve v srpnu? (jestli dobře počítám).

kolca
22. pro 2010

ahoj holky,

potřebovala bych poradit. Momentálně jsem na RD a jsem zaměstnaná. Od ledna bych chtěla mít jako vedlejší činnost OSVČ. K prvnímu červnu mi končí RD a chtěla bych mít osvč jako hlavní. Zaměstnání bude ukončeno dohodou. Kdybych třeba v červenci otěhotněla, od kdy se mi bude počítat těch 270 a 180 dní? Dá se tam započítat i ta doba co jsem byla na RD?

hrbca
22. pro 2010

Ahoj holky.
pořebovala bych info.Jsem OSVČ a od listopadu marodím,platila jsem si 1050 a tak mám teď denní nemocenskou 781,-kč. V lednu jdu na operaci a po té mám jít tak do dvou měsíců do lázní. Pořebovala bych vědět jaká bude moje nemocenská po novém roce a jestli se mám mezi operaci a lázněmi nechat uschopnit. Díky