Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@lendaw Jinými slovy dostat se na slušnou mateřskou s druhým dítětem je asi nereálné.

lendaw
29. pro 2010

@garbage ta neschopenka je vlastně takový svazek několika listů, každý je označen jiným barevným pruhem. Pokud si to dibře pamatuju, tak první stránku, nebo-li díl 1. zůstává u tebe, tím se prokazuješ v případě kontroly ze sociálky a nosíš ho na KO k Dr. Je na něm tvoje jméno, adresa, r.č., zaměstnavatel (osvč), od kdy neschopnost trvá, důvod neschopnosti, povolené vycházky a datum další návštěvy u Dr. Na socku se nejdřív nese pappír s červeným pruhem, potom s modrým a při ukončení zase s červeným, ale nevím jestli si ti dibře pamatuju.¨To ti ale vždycky sestra řekne, protože všechny zbývající díly nechopenky zůstávají tam. Každý vazek neschopenek má svůj číselný kod, který je na každím listu a který ti sestra vyplní vždycky i do lístku na peníze. Ten je takový šedo-bílý a není součástí neschopenky. Dr. je má u sebe.
To zdravotní, pokud máš hlavní činnost, tak budeš muset zaplatit. Ale nevím jak to bude po těch změnách, v případě, že máš činnost vedlejší a jen díky tomu se ti z pohledu sociálky posuzuje jako hlavní. Asi bych se raději na zdravotce zeptala, ale obávám se, že to nebudou asi vědět.

lendaw
29. pro 2010

@pavlinka_zetko asi tak 😒 lze udělat kompromis a platit si cca těch 300-400 na nemocenském, k tomu odpovídající důchodové a jakmile otěhotníš, tak jít na neschopenku a pobírat současně rodičák a neschopenku. Jedině tak z toho dostaneš co nejvíc.

lendaw
29. pro 2010

@pavlinka_zetko ještě k tomu dotazu ohledně platby za prosinec. Ta je splatná od 1.12. do 20.1.Doporučovala bych poslat jí raději už dnes, aby se připsala ještě v roce 2010. Protože čert ví, jak se to bude od ledna posuzovat.

taj21
29. pro 2010

ahoj, mám dotaz ohledně nemocenské za prosinec, platba mi odešla 23.12. počítá se to jako nemocenská za prosinec nebo listopad? Zjistila jsem, že jsem v tom a chtěla bych si ještě něco doplatit dokud to jde, jen nevím jetli mi to uznají, když to pošlu, a mám poslat ještě dnes, nebo až v tom lednu do 20.1.? Díky moc za radu, dost se v tom plácám.

ibisek
29. pro 2010

@ibisek tak to si nemyslím, když kouknu na výplatnici zaměstnance, tak platí nižší soc i zdrav.... jelikož něco platí on a něco zaměstnavatel

ibisek
29. pro 2010

@lendaw takže když bubu platit 100 nebo 140 je to jedno?

ibisek
29. pro 2010

a mám ještě dotaz,když si oboje navýším ale až budu těhotná má to smysl?

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@taj21 Pokud jsi platila 23.12. tak to bude už posuzováno jako prosinec. Listopad je splatný do 20.12. :( Každopádně pokud jsi poslala částku nižší než 2.079 tak máš do 20.1. šanci to ještě doplatit. Dneska jsem mluvila se sociálkou a říkali, že platby do 20.1. se posuzují jako prosinec. Ale jak píše tady výše lendaw, radši bych to zaplatila dnes, aby to tam měli ještě letos.

lendaw
29. pro 2010

@ibisek za 100 dostaneš menší PPM než za 140. Nejnižší možné nemocenské je 93 (pokud se nepletu), ale k minimálnímu důchodovému pojištění si můžeš zaplatit až 140,- Kč. Navýšit platby samozřejmě můžeš teprve až budeš těhotná. Je to vcelku rozumné 😉
@taj21 záleží jak jsi posílala platby předtím. Může to být opožděná platba ta listopad (měla být provedena nejpozději do 20.12.), nebo platba za prosinec. Pokud si nejsi jistá, zavolej si na call cantrum čssz a oni by ti měli říct k jakému měsíci byla tvá poslední platba připsána. Pokud to bylo za listopad, odešli dnes 2079, to je maximum co můžeš letos poslat. Pokud to bylo za prosinec, už s tím bohužel nic neuděláš.

lendaw
29. pro 2010

@pavlinka_zetko nemusí to být jednoznačně posouzeno jako platba za prosinec, pokud to odešlo 23.12. Pokud za listopad nic nepřišlo, tak tu platbu přiřadí k tomu a navíc k tomu bude vyměřeno penále za ty 3 dny po splatnosti.

tynucha
29. pro 2010

Holky nevíte prosím, jestli se měsíční vyměřovací základy počítají ihned (třeba po zaplacení zálohy) anebo až když je potřeba kvůli PPM nebo nemocenské? Jde mi o to, jestli měsíční vyměřovací základ např. za duben 2010 ze zálohy 1010 Kč bude 72143Kč (1010*100/1,4 - takhle se to počítalo v roce 2010) anebo 43913 Kč (1010*100/2,3 - takhle se vypočítává měsíční vyměřovací základ v roce 2011). Jdu na mateřskou po novém roce a na sociálce mi sice řekli částku odpovídající výpočtu v roce 2010, ale nevím, jestli se to po novém roce takhle nevýhodně nepřepočítá? Nevíte?

taj21
29. pro 2010

Ahoj, díky za rady a názory, ještě jsem se dnes stihla stavit na sociálce, tak jsem se tam na to optala, platbu mi počítají už do prosince, a dle paní si už nic doplatit nemůžu ☹ Tak mám asi smůlu. Vážně nemůžu nic doposlat aspoň za ten prosinec si to dorovnat do tech 2079? Nemáte někdo zkušenosti s těmito mimořádnými platbami?
Případně když to pošlu a nazapočítají mi to budou to brát jako přeplatek a při vyúčtování mi to zase vrátí, nebo mi to prostě propadne.

lendaw
29. pro 2010

@taj21 opravdu už nic poslat nejde. Cokoliv co teď pošleš by se ti přičetlo jako platba za leden 2011. Ńic jako mimořýdná platba nelze v případě nemocenské provést.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@tynucha Teda to mě ani nenapadlo. Ale docela mi z tyhle varianty běhá mráz po zádech. Ale snad by to měli brát podle roku 2010. Vždyť za toto období budeš podávat přehled zaplaceného pojistného a tam ten vyměřovák bude vypočítaný. No dej mi vědět, co zjistíš.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@tynucha Určitě to bude podle 2010. Protože maximální částka pojistného, kterou za 2010 započítají je těch 2079 Kč, což odpovídá vyměřováku 148.500 počítané starou metodou. Takže uf, je to ta lepší varianta 😉

nemsim
29. pro 2010

Ahoj holky,tak mám taky dotaz.Jsem na 4.leté mateřské,která mi skončí srpen 2011.Jsem OSVČ a vedl.pracovní činnost mám kadeřnictví.Teď uvažujeme o 2.dítěti a chtěla bych v únoru vysadit antikoncepci.Ale nějak se v PPM nemůžu vyznat.Přihlásit se k nemocenskému pojištění?Pokud se přihlásím k nemocenskému poj.,tak automaticky budu kadeřnictví mít jako hlavní pracovní činnost?Tudíž platit sociální a zdravotní pojištění?Kolik platit a začít si to platit hned v lednu? 😕 Díky za radu,budu moc ráda 🙂 Simona

taj21
29. pro 2010

Tak dík holky, aspoň vím na čem jsem, sice žádná sláva, když to vyjde tak si připlatím v příštím roce, ale to už není tak výhodný. Holt nás bude muset uživit nastávající tatínek. 😉

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@nemsim Ahoj, od novyho roku je to s PPM pro OSVC totalne v kelu. Tot strucne. Klikni cca dve stranky do predu, tam je ode mne prehled nemocenskeho pojisteni, odpovidajicich castech duchodoveho a pak vedle toho vymerovak. Kdyz si ho das do kalkulacky, ktera je ke stazeni tady http://www.mpsv.cz/cs/9918 tak z toho dostanes PPM. Kazdopadne je to dost bida, nevim, jestli se to vubec vyplati platit. Jedine snad kvuli volbe delky rodicaku je dobry mit nemocensky pojisteni, ale pak se nevyhnes tem silenejm zaloham.
Ted zrovna zjistuju, jaky zalohy teda budu muset platit pri PPM a pak pri rodicaku. Rok 2010 jsem mela dost dobrej, takze kdyz jsem si udelala prehledy pojisteni, vylezly mi takovy zalohy, ze z toho mam dost depku. Celej rodicak na ne padne. Vzhledem k tomu, ze behem rodicaku chci znova otehotnet, neni varianta neplatit nemocensky a prevest cinnost na vedlejsi...
Nemate s tim nekdo zkusenost? Jak minimalizovat zalohy behem materske a rodicaku?

nemsim
29. pro 2010

@pavlinka_zetko ... 😨 to znamená,pokud bych chtěla mít PPM alespon 13 000,- ,tak musím měsíčně odeslat celkově jakou částku?Díky

tynucha
29. pro 2010

@pavlinka_zetko taky si myslím, že by ten měsíční vyměřovák měl být podle výpočtu z r.2010, alespoň teda co jsem se kde na netu dočetla a to jsem toho prohledala spoustu. Budu to definitivně vědět asi až podle toho, co mi přijde na účet za částku a to bude až v únoru, když nastupuju na mateřskou začátkem ledna, že?
Jinak se zálohama je to tak, že dokud jsi na mateřské, tak neplatíš žádné zálohy a u rodičáku už platíš jako hlavní nebo vedlejší, podle toho jak se rozhodneš. Ale to asi všechno víš....

j.a.n.i
29. pro 2010

@pavlinka_zetko Dojít na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu a nechat si zálohy snížit, z titulu toho, že budeš na rodičáku a tudíž se dají předpokládat výrazně menší příjmy než před mateřskou, měli by ti to povolit.

j.a.n.i
29. pro 2010

@nemsim Cca 430,- nemocenské, 5460,- sociální

nemsim
29. pro 2010

@j.a.n.i jéééé,tak to je celkem dost 😒 a budu si pak moc vybrat délku RD? teď mám 4.roky,ale pak bych chtěla 3.roky Díky

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pavlinka_zetko
30. pro 2010

@nemsim Jo pokud budes mit narok na PPM tak tim padem si muzes zvolit delku RP.

nemsim
30. pro 2010

ještě jsem našla toto :
Může otec přispět k vyššímu rodičovskému příspěvku?

Matka, které si neplatila nemocenské pojištění (typicky nezaměstnaná), má nárok jen na
čtyřletou variantu rodičovského příspěvku – tedy nejméně výhodnou.
Přesto i ona může většinou legálně získat 3letou variantu, byť komplikovaně:
Pokud si otec dítěte platil nemocenské pojištění (typicky jako zaměstnanec) a má tedy
nárok na peněžitou podporu v mateřství, může požádat o tuto podporu. Současně ale
musí nastoupit na mateřskou dovolenou, tedy dočasně přerušit práci, k níž se
nemocenské pojištění vztahuje.
Stačí ale, když si otec vezme mateřskou dovolenou na jediný týden (nejdříve ale po
šestinedělí). Poté požádá o rodičovský příspěvek (místo matky) a hned si zvolí 2letou
nebo 3letou variantu. Tu následně může převést zpět na matku, přičemž volba varianty
čerpání už je neměnná .
Pobírání rodičovského příspěvku už neomezuje otce v práci, pokud se o dítě místo něj
stará matka.

tynucha
30. pro 2010

@nemsim Anebo zkus RP přes manžela a vyprdni se na placení vysoké sociálky. My to tak udělali u prvního dítěte - RP jsme napsali na manžela (2letou variantu) a po měsíci jsme to nechali přepsat na mě, ale ta 2letá varianta nám už zůstala, přestože jsem na ni neměla nárok. Nevím ale, jestli to teď tak pořád jde.

tynucha
30. pro 2010

@nemsim koukám, že jsme ten příspěvek poslaly současně 🙂

nemsim
30. pro 2010

@tynucha jen si říkám ,že po dobu co si to veme manžel místo mě,tak já budu vedena jako co?A kdo mi zaplatí soc+zdrav.?Asi já,že?