Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

el267
14. led 2011

@nemsim předevčírem jsem volala na ČSSZ, tam mi bylo zděleno, že musíš být nemocensky pojištěná po dobu 270 dní, aby ti vznikl nárok na PPM a tím si zvolit i délku čerpání rodičovského příspěvku.

martinka81
15. led 2011

@nemsim tenhle článek je starý a v postatě nic v něm neplatí, změny nakonec proběhly jen ve čtyřleté rodičovské 😉

petissek
16. led 2011

Ahoj, můžete mi prosím někdo polopatě vysvětlit jak to teď je se změnami v nemocenském pojištění? Nejsem z toho vůbec moudrá ☹ . Jediný co jsem pochopila je, že se nově vyplácí až od 22. dne 😠 a že se teď maximální zálohy zvýšily. Můžete mi někdo poradit, jakou bych měla nemocenskou kdybych si stále platila těch 1004,- a jestli bych musela nějak zvyšovat zálohu na důchodové?

pavlinka_zetko
17. led 2011

@petissek Nemocenskou opravdu dostanes od statu az od 22 dne. Ze zálohy 1.000 Kč nemocenske vyskoci vymerovak 43.478 Kč takže když budeš marodit 30 dní, tak dostaneš krásných 5.661 Kč. Kalkulačka pro další výpočty je tady. http://www.mpsv.cz/cs/9918
Jo ale nezapomeň, že k nemocenské 1004 si musíš zaplatit důchodové ve výši 12.696 Kč.

pavlinka_zetko
17. led 2011

Holky mám pocit, že jsem měla vlčí mlhu. Dala bych ruku do ohně za to, že začínající podnikatelé v roce 2010 nemuseli ani při hlavní činnosti platit zálohy na důchodové pojištění. Jsme si téměr (už jenom téměř) jistá, že jsem to všude četla. Plus mám dopis od PSSZ, kde mi sdělujou bankovní údaje, VS pro platby a vysloveně mi píšou, že "Minimální výše záloh na pojistné v roce 2010 pro OSVČ, která je povinna hradit zálohy na pojistné, činí 0 Kč.
No ale kámoška mi říkala, že to je asi nějaký nesmysl, tak se to snažím někde prověřit a už to nikde nemůžu najít. Asi mám problém co? Začala jsem podnikat v červnu a prvních asi pět měsíců jsem zálohy poctivě platila podle výdělku a ještě jsem si je blbě spočítala, takže jsem platila výrazně víc. Ale za říjen a listopad jsem zjistila, že už mám zaplacený pojištění do konce roku, takže jsem nezaplatila nic v domění, že už zaplaceno mám a zálohy platit nemusím. Asi pěkná blbost co?

j.a.n.i
17. led 2011

@pavlinka_zetko Při hlavní činnosti se musí minimální zálohy platit i v prvním roce, ta 0,- je pro vedlejší. Jinak minimální zdravotní je pro hlavní činnost 1601,- a sociální nevím přesně, ale cca 1735,- takže jestli si zaplatila cca 12000,- tak by to snad nemusel být takový problém, že sis to předplatila 🙂 ale letos už by to problém byl, neb by to vzali jako úmyslné navýšení a ne jako přeplatek. A nemáš z nějakého důvodu činnost vedlejší, když ti přišel ten dopis z 0,- mě totiž přišel taky, ve chvíli, kdy jsem jim tam hodila papír z práce, že jsem zaměstnaná.

garbage
18. led 2011

ahoj holky, nechce se mi kvůli mé hloupé otázce zakládat nový téma tak snad mi něktrá z vás pomůže. jsem osvč - prodej na internetu. Zajímalo by mě jestli když mi zákazníci platí na účet jestli musím vystavit fakturu, nebo by stačil jen obyč. rukou vypsaný paragon?? Zatím jsem se furt tiskla s fakturama, ale ty paragony by pro mě byly jednodušší - jen nevím jestli je můžu používat, jestli se nepoužívají jen při platbě v hotovosti - nevíte někdo??! díky 🙂

petissek
18. led 2011

@pavlinka_zetko děkuju moc za odpověď....to znamená že mi stačí na sociálním platit těch cca 1800,- na které teď zvedli minimum? Jo a někde jsem četla že vzýšení minimální zálohy se nevztahuje k lednu , ale až k březnu? Odkdy teda posílat tu novou částku?

sylvia_p
18. led 2011

ahoj, chtěla bych se zeptat, zda musím platit každý měsíc zálohy na důchodové pojištění ve stejné výši po celý rok až do podání přehledu? díky

mado1
18. led 2011

Ahojte, dokáže někdo poradit? Jsem na rodičovské dovolené a od 1. února přerušuji živnost. Prostřednictvím živnostenského úřadu jsem požádala, aby změnu nahlásili i na OSSZ, ZP a finančním úřadu. Jediné, co jsem nezaškrtla byl úřad práce a teď dumám, jestli se to tam musí hlásit také. A od toho února za mě bude všechno automaticky platit stát? Nevíte někdo? A pak mám ještě jeden hypotetický dotaz - v případě, že bych musela na nemocenskou a manžel by šel na rodičovskou, z čeho by se vypočítávala nemocenská? Děkuji.

vojtisek2007
18. led 2011

@mado1 nemyslím, že by bylo nutné o tom informovat úřad práce....odtud ti jen vyplácí RD, je nezajímá jestli přitom podnikáš nebo ne....a od února bude plátcem pojistného stát. A v případě že bys šla na nemocenskou, tak bys na ní byla zadara, páč na ní nebudeš mít nárok - protože si nebudeš platit nemoc.pojištění......

vojtisek2007
18. led 2011

@sylvia_p ano, to co pošleš navíc budou brát jako přeplatek....

pavlinka_zetko
18. led 2011

@j.a.n.i Ahoj, jj přesně tak to bylo. Dneska jsem tam volala, jestli nemám nějaký problém, že jsem dva měsíce nezaplatila zálohy a pani se strašně divila, co plaším kvůli zálohám, když mám vedlejší činnost. Ale já mám hlavní. Asi se minula odhláška ze zaměstnaní s mojí žádostí o založení HLAVNÍ SVČ takže mě automaticky dali na vedlejší. Ale už se to vyřešilo, přenastavili si mě na hlavní a díky dost vysokým zálohám, co jsem si zaplatila od června do září žádný problém naštěstí nemám.
Každopádně i paní sama byla dost nešťastná z těch všech změn po novým roce a na všechny moje dotazy ohledně PPM říkala, ať se radši přijdu zeptat ještě těsně před nástupem (v březnu), že už to snad do tý doby bude umět 🙂

pavlinka_zetko
18. led 2011

@garbage Tím ruční paragonem myslíš příjmový pokladní doklad? Ten je jenom na hotovostní příjmy, ne na platbu převodem. Ale pokud Ti jde o ušetření práce, tak stejně jako se dají koupit ty předtištěné paragony, tak se dají koupit předtištěné formuláře na faktury. Do 10.000 základu DPH stačí úplně zjednodušený daňový doklad a ty by měly jít koupit taky. A nebo pokud zákazník doklad nepožaduje, tak do 10.000 ani doklad mít nemusíš, stačí, když si to proúčtuješ přes šestky a nebo teda pokud ani nevedeš účetnictví, tak prostě správně zdaníš.

pavlinka_zetko
18. led 2011

@petissek Jestli máš nemocenské pojištění a chceš mít mateřskou, tak musíš vždycky platit ekvivalentně částku nemocenskýho a sociálního. O pár stránek dopředu bude ode mně přehledná tabulka, jaká částka nemocenský odpovídá jaké částce sociálního.
Ale s tou platbou nevím. Myslím, že záloha za leden, se platí v únoru a měla by být podle lednové výše. Ale to je moje selská úvaha. Nevím, jak to je správně.

petissek
19. led 2011

@pavlinka_zetko Díky za odpověď...to znamená že minimálnímu sociálnímu odpovída 140,- nemocenského a pak to vychází na nemocenskou cca 4500,-??? A socilálka to dorovnává do 7500,-??? Myslim, že spousta lidí se na ten živnoták brzo vykašla fakt, všechny výhody jdou do kelu...

petrajda
19. led 2011

Ahoj holky, ze sociálky mi dnes vrátili přeplatek 1010 kč zřejmě za nemocenské pojištění. ta částka se schoduje s čátkou,kterou jsem si platila na nemocenské. Stalo se vám to také? Na složence je napsaný přeplatek zaplacen do 20.12.2010. Nejsem z toho moudrá,určitě jsem nezaplatila za jeden měsíc dvakrát,je fakt že za prosinec jsem zpalatila už v prosinci 17.12. To by odpovídalo k tomu předplatku. Mám obavu aby mi nemocenské nezrušili.

lendaw
19. led 2011

@petrajda ty jsi na neschopence? mě se to stalo, když jsem nastoupila na neschopenku a poslala jsem další zálohu na nemocenké. Zřejmě ji měla už za prosinec zaplaceno a tohle už jim systém nevzal. A pokud jsi na neschopence tak to nemají kam přičíst - normálně by tu platbu přiřadili k dalšímu měsíci. Pro jistotu si ale zavolej nasociálku, pokud si nejsi jistá.

lendaw
19. led 2011

@petissek já nechci, aby to vyznělo zle, ale pochybuji, že idi začnou rušit živnosťáky jen kvůli tomu, že na nich nebudou mít slušnou nemocenskou. Většina živnostníků si nemocenské stejně neplatí, protože si to jednoduše, v zájmu uchování klietnů a příjmu, nemůžou dovolit marodit. A ženská, která plánuje rodinu si může vybrat - buď si bude platit alespoň minimální nemocenské, vznikne jí nárok na PPM a tím pádem i na volbu délky rodičáku, ve finále bude dostávat 7,600,- a nebo nebude nic platit, nebude mít nárok na PPM, bude mít jen neschopenku v souvislosti s porodem (při té ÚP nic nedorovnává) a poté bude muset automaticky na 4-letý rodičák. Takže dle mého stojí zato platit si alespoň těch ušmudlaných 140,- a získat tím možnost volby délky RD. A nebo to celé převést na manžela, pokud má vyšší plat.

petissek
19. led 2011

@lendaw Vůbec to nevyznělo zle 😉 . Byl to jen takový postesk. Moje příjmy jsou ćelkem nic moc a zůstavala jsem na živnosťáku hlavně díky té výhodné mateřské a nemocenské, jelikož se už rok snažíme o mimčo. Přišlo mi nefér, že se toho zneužívalo a někdo si na poslední chvíli doplatil x tisíc a pak měl maximální mateřskou a čekala jsem že se nějak zpřísní podmínky, ale tohle mě dost překvapilo. Rok a půl jsem si platila maximální zálohy naprosto k ničemu. A vyplácení od 22. dne je teda taky mazec. Jen mi není jasné, kdybych teď otěhotněla a nedejbože byla na nemocenský, tak se přece počítá několik měsíců zpětně, takže jak by to bylo?

sylvia_p
19. led 2011

Minimálnímu důchodovému pojištění 1807 Kč odpovídá 92 Kč nemocenské poj., nebo jsem to pochopila špatně?

lendaw
19. led 2011

@petissek Pokud bys teď otěhotněla, tak se to počítá vždy z 12 měsíců před nástupem na MD. Teoreticky - otěhotníš v lednu 2011, termín porodu by byl v říjnu 2011, nástup na MD srpen/září 2011. PPM by se ti počítala ze záloh zaslaných během těch 12 měsíců před nástupem na MD. POkud bys v nastoupila na nemocenskou (což by pro tebe bylo finančně nejvýhodnější), nemocenská by se ti počítala z 12 měsíců před nástupem na nemocenskou a při výpočtu PPM by se potom z těch 12 měsíců použily jen ty měsíce, kdy jsi nemarodila celý kalendářní měsíc. Teoreticky, při nástupu na nemocenskou v průběhu února by se ti nemocenská počítala ze záloh v březen 2010-únor2011 a PPM (při nástupu v srpnu) ze záloh zaslaných od srpna 2010 do února 2011.
Jinak to vyplácení od 22. dne se měnilo i u zaměstnanců - ale jich se to nijak nedotkne, jen je 22 dní bude vyplácet zaměstnavatel a potom až sociálka.

lendaw
19. led 2011

@sylvia_p minimální záloze na důchodové pojištění (1809,-) odpovídá záloha na nemocenském 140,- Kč. MInimáilní záloha na nemocenské je stanovena ještě nižší, to je těch cca 90 kč. takže při min. zálohách na dlchodovém si můžeš platit až 140kč.

petissek
19. led 2011

@lendaw No alespoň něco pozitivního 🙂 . I když v našem případě je brzké otěhotnění bohužel dost nepravděpodobné 😒 .

sylvia_p
19. led 2011

@lendaw i vojtisek2007 - díky za odpovědi

petrajda
19. led 2011

lendaw - právě že na neschopence nejsem 😕 . Ale zavolám..děkuji

sylvia_p
19. led 2011

@lendaw měla bych ještě jeden dotaz: pokud jsem poslala na nemocenském pojištění v lednu vyšší platbu (např. 260Kč), než tomu odpovídá moje výše zálohy na DP (př. 2000Kč), musím ještě za ten leden doplatit DP do výše odpovídající platbě NP? děkuji za odpověď.

dannys
20. led 2011

Ahoj holky, předem se omlouvám, nemám sílu číst všechny příspěvky zpětně, takže nevím jestli jste to už tady náhodou neřešili, ale zajímalo by mě, jakou budu mít cca PPM..... nástup na mateřskou mám 1.2.2011 Do 30.1.2011 jsem na neschopence, přičemž než jsme nastoupila, tak jsem si od ledna 2010 platila 1050,- kč nemocenské, tudíž jsme dostávala nejvyšší nemocenskou.... (na neschopenku jsem nasoupila v půlce července 10). Vyměřovací základ mám 783,-kč/den... jak je to když nastoupím na mateřskou teď v únoru 2011?? Víte někdo?? Předem díky

gabikri
21. led 2011

ahoj berušky, jdu sem zase otravovat. Nevím, jestli si mě ještě pamatujete, ale jsem od 29.10. na PN až doteď, tudíž se na mě vztahují staré zákony. Měla jsem za rok 2010 od ledna do nástupu na PN zaplaceno celkem 12100,-
První nemocenská mi přišla za listopad 11723,- a bylo u toho napsáno, že mám denní dávku 617,- a denní vyměřovací základ 1027,- Pak mi asi za týden přišla ještě poštovní poukázka na 2500,- Pochopila jsem to tak, že mi to špatně spočítali a byl to doplatek do toho maxima ( za půl měsíce, prvních 14 dní se nepočítalo) Teď mi ale za prosinec přišly penízky zase 617,- na den, takže nechápu, za co mi posílali těch 2500,- ? 😕 Zajdu se na to zeptat na sociálku, ale ráda bych se poradila s vámi, než se tam budu rozčilovat 😉
Jediné, co mě napadlo, že poslední platbu za nemocenské pojištění jsem posílala za říjen 5.10. a bylo to právě 2500,- protože to byla částka, která mi chyběla do toho maxima, je možné, že už mi ten říjen neuznali, poslali zpět a tím pádem mi to počítají bez toho?

vojtisek2007
21. led 2011

@gabikri a u těch 2500 jsi neměla napsáno nic ???? zase si myslím, že kdyby ti platbu neuznali, že by ti jí vrátili hned po 25....a ne až za další 3měsíce....