Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

georgine
1. bře 2011

@cristll to víš že za únor penízky dostaneš ale čím dříve tam únorový lístek posšleš tím dříve ti penízky pošlou oni..

cristll
1. bře 2011

@georgine tak ted jsem z toho jelen.a ještě rozčílená.já jim tam nesla lístek na peníze kolem 25. 2. zárove¨n s neschopenkou,kde bylo potvrzeno,že ještě budu marodit .protože muj Mudr. měl dovolenou (potěch 22 dnech).Na info lince ČSSZ mi řekly že tro je v pořádku.a ted jsem ještě volala na naši pobočku v našem městě..a baba mi tam zase řekla uplně něco jiného.že prý neví co jsem tam nesla už 25. unora,že to ani nejde takhle..že Mudr smí lístek vystavit max.3 dny předem a 3 dny zpětně..a že lístek prostě musím odevzdat vždycky až nejdřív 1. v následujícím měsíci..Prostě uřady mají bordel ve všem..se neshodnou na ničem.. /pozn. ta baba u nás byla pěkně protivná a nepříjemná). No nic posílám manžu na gyndu..pro další lístek na peníze..a hned jim to tam zanese..

georgine
1. bře 2011

@cristll jo jediné řešení, donést jim nový.. žádná novinka s těmi úřady, každá jsme si tím snad prošly, párkrát se něco ztratilo a pak hledalo a nenašlo.. Chce to klid..

j.a.n.i
1. bře 2011

@cristll No, ono upřímně, ten který si tam nesla po těch 22 dnech, byl vcelku na nic, ten po mě snad ani nechtěli, podstatné jsou vždy ty ke konci měsíce. A lístek se dá odevzdat i dříve než 1., dr. ho smí vystavit jak píšeš max. 3 dny předem, tj. teoreticky ho tam můžeš hodit rovnou z kontroly, tj, taky ty 3 dny předem, já to tak dělala, abych to měla při jedné cestě.

cristll
1. bře 2011

@j.a.n.i manžel jim tam dnes zanesl druhý.Taky si myslím,že po těch 22 dnesch to bylo tím pádem zbytečné..ale baba říkala,že je to nutné 😠 Jsou tam jak "střelení".Ted jen doufám,že když jim byl lístek dnes odevzdaný,tak brzo dojdou i peníze.Já se kvuli tomu najezdila už dost..

ojo
4. bře 2011

holky prosím vás, když si platí kámoška nemocenské, jde aby si poslední měsíc před nástupem na mateřskou zvedla nemocenské?? platí si teď 140...a chtěla by si třeba zaplatit 1000kč...prý se ptala na socce a zvyšovat to prý jde, snížit ne....

a taky nevíte, jak se k 1000kč nemocenské vypočtë to důchodové??

j.a.n.i
4. bře 2011

@ojo No, zvýšit to jde, je otázkou zda jí to nějak výrazně zvýší tu mateřskou... a odpovídající důchodové je 12700,-

ojo
5. bře 2011

@j.a.n.i paní říkala, že ano...je to logický, když berou částky 12měsíců zpět, i když poslední měsíc bude vyšší, ne? 😅 jen jí nevrátí ten přeplatek, který plyne z toho důchodovýho...i když nevím, jestli to rovnou spolknou nebo nechají na zálohy do dalšího období... 😅

ojo
5. bře 2011

@j.a.n.i jsi si jistá, že je to 12700?? je na to nějaký vzorec??

lendaw
5. bře 2011
ojo
5. bře 2011

@lendaw super, jsi zlatá 😎

markiii
8. bře 2011

Ahojky, omlouvám se, jestli se ptám na něco, co už tu zaznělo 🙂 . V říjnu mám nastupovat na mateřskou, podnikám na živňosťák a platím si minimální zálohy na nemocenskou. Prosím o info, zda se mi vyplatí zvyšovat nemocenskou a tím i důchodové pojištění? Pokud si nemocenskou zvýším například na 400,-, tak budu platit důchodový přes pět tisíc, pokud dobře počítám 😉 a na mateřskou to vyjde kolem 8,000? Od kdy se mi vyplatí zvyšovat zálohy? Nevím totiž z jakého období se potom cílová částka vypočítává? Předem moc děkuji za info 🙂

j.a.n.i
8. bře 2011

@markiii PPM se počítá z posledních 12 měsíců před nástupem a jestli se ti zvýšení vyplatí, to už musíš spočítat, já bych řekla, že obecně ne, protože nemá smysl platit víc jen proto, abys měla PPM kolem 8000,- když by ti menší od porodu stejně do 7600,- dopláceli.

garbage
8. bře 2011

AHoj holky, vrátila jsem se do tohoto tématu po delší době abych poděkovala za rady 😀, moc jste mi pomohly. Nemocenskou už pobírám takže paráda 🙂. Díky moc především LENDAW - to je prostě profík v tomto oboru 🙂. A vůbec koník jako takovej je co se týče rad k nezaplacení,tady se člověk dozví vše 🙂. Je to fajn že si takle maminy nezjištně pomáhají 🙂

rezzan
8. bře 2011

ahoj holkky,
tak vas opet prosim o radu. Jsem na RD a cekame druhe. Na PPM jsem poprve nemela narok, byla jsem osvc a chybelo mi 16 dni do 270, protoze zrovna zacala platit ta zmena, kdy prestali pocitat 6 tydnu do porodu do 270., tak jsem byla na nemocenske 6tydnu pred porodem +6tydnu po porodu a pak 3letou variantu. Ted z toho duvodu, ze jsem nemela narok na PPM poprve ho nemam ani podruhe. Rada bych mela zase 3 letou variantu? je tu pro me nejaka sance? cetla jsem nekde platit si nemocenske, ale osvc jsem prerusila a nemam moznost znovu navazat. Dalsi moznost nevim zda je mozne z RD jit na nemocenskou 6+6 a pak volit? Manzel jit nemuze, je cizinec. Poradte prosim, zda je nejaka moznost. Diky moc.

vojtisek2007
8. bře 2011

@rezzan jediná možnost je začít platit nemoc. -stačí 3měsíce a vznike zase nemocenská v souvislosti s porodem - jinka nic, jenom 4letý rodičák.....

markoc
10. bře 2011

Ahoj holky, zdravím vás, potřebuji zjistit, jak je to s výpočtem mateřské pro osvč, jsem v tomto absolutně neznalá. :-/
Dělám jako osvč od července 2010 a chtěli bychom s přítelem mimi, osvč nemůžu zrušit, protože mám závazek že ho musím dělat ještě alespoň rok (kvůli dotaci z úp, kt. jsem dostala na podnikání),
ještě si nemocens. pojištění neplatím, ale chci začít, ale vůbec nevím kolik, abych pak dostávala nějaké normální peníze...
Chci se zeptat, jaké jsou způsoby, abych dostala co nejlepší penízky a kdy nejdříve s tímto můžu mít miminko...?
Prosím poraďte, moc vám předem děkuji!!!

pavlinka_zetko
16. bře 2011

Ahoj holky, od pondělí jsem na PPM. Na sociálku jsem donesla žádost, kde mi referentka řekla, že nárok určitě splním a peníze mi přijdou a žádný potvrzení mi nedali. A dneska jsem to šla oznámit na zdravotní pojišťovnu a tam kromě jejich tiskopisu chtěli i "nějaký potvrzení" že na tý mateřský skutečně jsem. Ale nedokázali mi říct, jaký to potvrzení chtějí. Máte s tím někdo zkušenost?
Díky.

lendaw
16. bře 2011

@pavlinka_zetko na ossz ti vyjedou z počítače potvrzení, že pobíráš ppm, ale na zdravotní pojišťovně by na to taky měli mít nějaký formulář, který ti na sociálce potvrdí. Já jsem ho na zdravotku ještě neodnesla a už mám po ppm 😅 ponesu ho tam až teď s ročním přehledem.

pavlinka_zetko
16. bře 2011

aha, super a myslis, ze ho poslou postou automaticky, nebo ze si ho musim vyzadat?

lendaw
16. bře 2011

@pavlinka_zetko musíš o to zažádat, automaticky nic neposílají.

georgine
18. bře 2011

@lendaw no s tím potvrzení pro ZP , taky jsem nedostala žádný formulář kde se vypisuje pobírání PPM, mám zažádáno od 1.3 a v telefonu mi řekli že mám zavolat nejdříve 1.4. a že prý budou už o PPM vědět a budou ji mít v počítači, no myslela jsem si , že to budu vědět do 31.3. už kvůli daňového přiznání a přehledu, aby ty moje nestadartní výdělky nebyli okaté, ale zase si říkám že PPm se vypočítává z titulu nemocenského a tak je snad příjem resp. základ daně nepodstatný..
zase se začínám stresovat jestli to všechno hezky vyjde..
Moje referentka když jsem podávala žádost o PPM mi řekla " asi nárok splínte,že? Když už máte i nemocenkou a pojištění nemocenské" ?? No ona se mě na to sama ptala, ale sama mi to posoudit neuměla.. 😝 což mě teda štve.

georgine
18. bře 2011

jo a na te ZP jsem jim pak řekla, že až budu vědět PPM tak jedině z bankovního výpisu, páč jinak asi těžko, A ona řekla že ji stačí když ji donesu kopii lístku pro nárok na rodičovský příspěvěk, který se podává do toho týdne od narození dítka na magistrát.

pavlinka_zetko
18. bře 2011

@georgine Já jsme taky volala svý referentce na sociálku, aby mi teda dala nějaký potvrzení pro VZP, protože tam ho jsem povinná dodat do 8 dnů od změny a paní na sociálce se moc bavila, řekla, ať jí zavolám nejdřív 3.4. že do tý doby mi žádný doklad nebude moc dát, protože to bude až po výplatě první dávky.

A ještě jedna věc, na VZP mi řekli, že i při pobírání PPM jsem povinná platit zálohy na zdravotní pojištění, ne teda minimální, ale podle výdělku /vyšly mi o něco menší než těch 1670/. Myslela jsem, že při rodičáku musím platit, ale při PPM taky? Není to nějaký divný? Na sociálce se teda strašně referentka divila, že plátcem pojistného je stát, takže nevím. Když pro mě těch 6 měsíců nebude platit minimální výměřovák a vydělávat si stejně nesmím, tak proč mám platit zálohy, když mi je pak ve finále vrátí?
Už mě nebavěj, na důchodové pojištění jsem si platila loni každý měsíc podle výdělku, abych po podání přehledu nedoplácela balík a oni mi použili vždy z tý platby pouze těch 1731 Kč a zbytek použili na další období, a ještě nejsou ani schopný ty přeplatky z těch měsíců kdy jsem na mateřský pošoupnout až na období, kdy budu na rodičáku. Takže teď jsem doplatila 8000 na důchodový pojištění, který už tam mají zaplacený a který mi teda vrátí až v roce 2012. Už mě to podnikání nebaví.

cristll
19. bře 2011

tak mě krásně naštvaly na OSSZ u nás...1.3. jsem jim nesla lístek na peníze (ještě jsem se honila po doktroech poněkoilkáté,protože na kontrole jsem byla 26.2., ten den jsem odevzdala lístek,jedna uřednice řekne v pořádku,a druhá že je to brzo,že musím nejdříve donést až 1.3) ..a paní povídala,že kolem 10.3. budu mít peníze vyplacené (o 2 dny později šekem).A ještě v pátek nikde nic:( jsem tam volala..a jim nefungovali PC,teprve 15. 3. to šlo do Prahy a Praha to pošle až příští týden..prý peníze dostanu nejdřív v pátek 25. 3. nebo až v pondělí 28.3. :( Prý ze zákona na to mají 30 dní! Už mě to štve..já mám na vše jen dní 8! A navíc,mě štve,že jsem doma 22 dní zadarmo..a pak když už člověk peníze fakt nutně potřebuje,si dávají úřady načas:( Splatnost nájmů,telefonů,hypotéky,školné,stravné..vše je 15. a nikoho nezajímá zpoždění..skáčou penále..,ale to už úřady taky nezajímá! to jsou poměry..
Omlouvám se ,ale musela jsem si trošku "poztěžovat".

eyael
22. bře 2011

@cristll - něco podobného jsem zažila na konci roku 2010 - nemoceskou jsem dostala také až s měsíčním zpožděním, také mi bylo řečeno, že na to mají 30dní a nikoho nezajímá, že tobě nikdo nepočká...

tehuli
22. bře 2011

dobrý den, vím, že to sem normálně nepatří ale mám dotaz jak je to s normální mateřskou dělám na HPP, ale přiznaných mám na zkrácený uvazek jen 8500,- což když vydělím atd. dle příslušných tabulek vyjde okolo 5.tisíc mateřská to se dopočítá na 7600,- což je minimum a stejně tak to budu dostávat dále, když zvolím 3 letou variantu, je částka také 7600,- pokud se nemýlím..(odpracovany mám dva roky). děkuji moc za info ..jsem z těch zákonů zmatená:(

vojtisek2007
23. bře 2011

@tehuli ano, když ti mateřská vyjde nižší než 7600, tak si ode dne porodu zažádáš i o rodičák a tam ti budou doplácet to co na mateřské chybí do těch 7600....před porodem se to bohužel nedoplácí....

tehuli
23. bře 2011

@vojtisek2007 děkuji a to tím pádem čerpám ty tři roky ode dne čerpání rodičovské že?děkuji za info. jsi hodná..jako že nezačnu čerpat až za 27 týdnů rodičovskou po dobu 3 let ale rovnou...a když budu mít smluvně odpracovaný rok můžu si vybrat 3letou variantu?děkuji..