Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

j.a.n.i
9. dub 2011

@petulka33 Ano, jde to 🙂 pokud si opravdu přihlášená od 1.2., tj. kdy ses byla na sociálce přihlásit?

veronikaprostenika
9. dub 2011

Ahoj holky,snažila jsem se najít radu na "muj pripad", ale bohuzel jsem nenasla... Od 1.4. jsem začala podnikat, do té doby jsem byla vedena na UP... 1.4. jsem zjistila, že jsem těhotná 🙂 , tak ted nevim, jestli ma smysl platit si nemocenskou? Jsem opravdu OSVČ amater 😀, takže jen matne tusim, ze je nejaka doba, po kterou si musim platit nemocen., aby mi vznikl narok na materskou? Vubec netusim, jak to ted vymyslet.. Navic praci, kterou delam, nebudu moct od doby, co brisko povyroste delat, mela nych pak narok na neschopenku?... Ach jo, vubec se v nicem nevyznam ☹ ....

petulka33
9. dub 2011

@j.a.n.i no nevím kdy přesně jsem tam byla. oživovala jsem si ŽL od 1.2., takže někdy do těch osmi dnů....
tak zrovna čtu z dopisu z OSSZ, že jsem účastna NP od 1.2.
Takže pokud to jde, tak se domluvím s dr. na neschopence, beztak mi už byla navržena.
Moc Ti děkuji 🙂

j.a.n.i
10. dub 2011

@petulka33 Těch 8 dnů již neplatí, to bylo od nového roku zrušeno, ale pokud máš papír, že jsi účastna od 1.2. tak je vše v pořádku.

j.a.n.i
10. dub 2011

@veronikaprostenika Nárok na mateřskou už ti nevznikne, pro nárok na neschopenku je třeba být účastna nemocenského pojištění alespoň 3 měsíce.

petulka33
10. dub 2011

@j.a.n.i aha, mně ještě paní na úřadě říkala, že se musím do 8 dnů nahlásit 😀 😀 😀 holt zvyk je železná košile. Ale v tom dopise to tak mám. ještě jednou díky 🙂

veronikaprostenika
11. dub 2011

@j.a.n.i moc dekuji, dnes jdu tedy na socialku, snad mi tam poradi, co se tyce vyse nemocenske. Jeste jednou dekuji 🙂

veronikaprostenika
11. dub 2011

@j.a.n.i muzu se jeste zeptat?.. Je problem pro vyplatu nemocenske, ze jsem byla do 1.4. na UP? Netusim, kolik bych tyhle tri mesice mela platit na nemocenske pojisteni, aby byla pak ta castka k vyziti.

bee9
11. dub 2011

Ahoj všem,
chtěla bych se poradit, slyšela jsem, že když bych si letos platila aspoň 3měsíce 1000Kč na nemocenskou (+odpovídají důchodové) měla bych pak nárok na tu nejvyšší mateřskou, nějak přes těch 20tis. přijde mi to jako blud, ale radši se ptám, nevíte jestli je to možný?
A ještě jeden dotaz, když budu nastupovat na mateřskou v půlce července do kdy platit nemocenskou, musím ještě za červenec, nebo stačí za červen?
Díky moc za odpověďi.

vojtisek2007
11. dub 2011

@bee9 ano, můžeš se přihlásit k nemo.pojištění a zaplatit 3x 1000NP k tomu odpovídající 3x cca 12696 DP a po třech měsících můžeš jít na neschopenku. Když budeš nastupovat v půli července, musíš za červenec v srpnu ještě odvést zálohy,protože jsi celý červenec na PN nebyla....ale máš to tak akorát se teď hned přihlásit, abys to stihla.....

bee9
11. dub 2011

@vojtisek2007 díky za odpověď, ale ještě upřesním, přihlášená k NP jsem, platím si teď k březnu 2011 už rok. Od ledna 2011 platím 300Kč NP. Šlo mi jen o to, jestli se mi vyplatí si to na ty 3 měsíce zvýšit, abych si zajistila vyšší mateřskou.
Počítala jsem si kdybych si dávala 400Kč, že to co zaplatím navíc se mi pak akorát vrátí v mateřské, téměř nic víc navíc. Jde mi jen o možnost navýšit si mateřskou jestli je nějaká výhodná.

vojtisek2007
11. dub 2011

@bee9 aha, tak to je zase trochu jinak - takže by se ti potom bralo na mateřskou
červenec, červen, květen, duben - 1.000,- Kč
březen,únor,leden - 300,- Kč
prosince,listopad,říjen,září,srpen - kolik ???

j.a.n.i
11. dub 2011

@veronikaprostenika Žes byla na UP problém není. Jakou výši platit, to je těžké říct, protože současně s tím musíš zvýšit i sociální. Zkus projít tuhle diskuzi, někde tu lendaw psala jakým platbám odpovídá jaká nemocenská nebo mateřská. Případně napiš kolik by sis představovala nemocenskou a já ti napíšu nutnou platbu.

veronikaprostenika
11. dub 2011

@j.a.n.i v prvni rade napisu obdiv, ze dokazes takhle nezistne radit 🙂 a pak tedy konkretne... U me spis pripada v uvahu napsat, kolik jsem schopna mesicne platit socialni, tj.u me max2500kc:(... Kdyz si ted navysim platbu, tak az skoncim s neschopenkou, tak musim platit stale takove castky a nebo se na nemocenskou muzu vykaslat? A pak jeste kolik bude ma nemocenska pri tehle castce?(max 2500-2750kc mesicne socialni)? 😕
Tisicere diky 🙂. Snazila jsem se to pocitat na te kalkulacce na mpsv, ale absolutne nechapu 😅 , a to jsem si rikala, ze jsrm technickej typ, kterej z navodu pochopi vse 😀.

bee9
11. dub 2011

@vojtisek2007 prosinec a listopad 500 a říjen, září, srpen po 200,-

vojtisek2007
11. dub 2011

@bee9
červenec, červen, květen, duben - 1.000,- Kč (vym.základ 43.478 )
březen,únor,leden - 300,- Kč (vyměřovací základ 13.043)
prosince,listopad - 500,-Kč ( vyměřovací základ 21.739)
říjen,září,srpen - 200,-Kč (vyměřovací základ 8695)
---------------------------------------------------------------------------------------------
4x43478+3x13.043+2x21.739+3x8695/365 = 774, to je do první redukční hranice, takže se to bere celé, takže denní dávka bude 70% ze 774 = 542,-Kč / den. Jestli teda dobře počítám...🙂
Kdyby sis ted ty čtyři měsíce nenavýšila a platila pořád zálohu jen ty 300,- Kč tak bys měla 309,-Kč / den.....

j.a.n.i
12. dub 2011

@veronikaprostenika při sociálním 2540,- a nemocenském 200,- vychází nemocenská 4700,-, jinak po dobu nemocenské neplatíš zálohy vůbec (musíš být na PN celý kalendářní měsíc). A nezapomeň, že od přihlášení k nemocenskému to musí být 3 celé měsíce, nestačí 3 zaplacené zálohy (pokus bys tedy nebyla přihlášena od 1.

veronikaprostenika
12. dub 2011

@j.a.n.i dekuju 😉 , muzu pak socialni zase snizit a nemocenske uplne zrusit? V nejakr diskuzi jsem cetla neco o tom, ze to snad neni mozne 😕

bee9
12. dub 2011

@vojtisek2007 díky moc za propočty 🙂

bee9
12. dub 2011

@vojtisek2007 ještě se zeptám, neplatí pro zálohy zaslané v roce 2010 jiné vyměřovací základy, myslím, že jsem vloni narazila na tabulku s jinými VZ odpovídajícím platbám nemocenského pro rok 2010. Nebo pokud budu nastupovat na MD v roce 2011 bere se vše dle tabulky pro rok 2011?

j.a.n.i
12. dub 2011

@veronikaprostenika Jojo, můžeš, jen pozor na ten měsíc, kdy nastoupíš na neschopenku, ale nebudeš na ní celý měsíc, za ten musíš zálohy ještě zaplatit, ale už to klidně mohou být ty minimální.

veronikaprostenika
12. dub 2011

@j.a.n.i tak to se mi ulevilo, bála jsem se, že budu muset pořád ty velke zalohy.. U mě to tedy prakticky vypada tak, že když jsem se včera přihlásila k nemocenskému pojištění, tak nejdříve můžu nastoupit na neschopenku k 12.7. s tím, že za ten červenec ještě zaplatím zálohy.

děkuju moc 🙂nebýt téhle diskuze, tak se s tím opravdu trápím. Ta "nepříjemná pani na sociálce" se na mě koukala jak na bubáka, když jsem jí na rovinu řekla, že se přihlašuju k nemocenskému pro to, abych za 3 měsíce šla na neschopenku 😅

j.a.n.i
12. dub 2011

@veronikaprostenika Koukat může, ale to je tak všechno 😀

makreluska
12. dub 2011

Chtěla jsem se zeptat,zda někdo nevíte.Chi nastoupit na MD od 5.5.,tj.,8 týdnů předem.Kdo schvaluje,že to bude 8,7,6 týdnů? Já už od května nejdu do práce a musela bych si vzít neschopenku.Vůbec nevím,jak to chodí.To mě pak někdo vyrozumí,že mi je příspěvěk přiznán od té a té doby?

dioshka
12. dub 2011

Ahoj jsem OSVCˇ na mateřské dovolené na 4 roky,protože jsem neplatila NP.Plánuji druhé a chtěla bych v tom mít trochu jasno.Od prosince 2010 platím NP 100,- a od ledna k tomu1807,-.Nevím jak si alespon cca spočítat PM na nové mateřské,když mi ještě předchozí neskončí ?

aktekram
12. dub 2011

@vojtisek2007 @j.a.n.i @lendaw holky chci vám moc poděkovat za rady, přišla mi první PPM, a světe div se na tu bídu co jsem si loni platila, mám denní dávku PPM 982Kč............moc moc díky 😉

vojtisek2007
13. dub 2011

@makreluska neschvaluje to nikdo, ty si vybereš, napíšeš do žádosti o PPM a pokud na ní máš nárok, tak prostě od toho data jí budeš pobírat - nikdo ti to schválit nemusí. a žádné vyrozumění nedostaneš, až ti prostě potom v červnu přijde na účet mateřská za květen....nic neposílají....☹

vojtisek2007
13. dub 2011

@dioshka vezmeš 12 zaplacených záloh před nástupem na PPM - takže když budeš nastupovat na PPM např. v červnu 2011 - tak se ti budou brát v potaz zálohy za květen 2011 - červen 2010.

dioshka
13. dub 2011

@
vojtisek2007 Ahoj,tomu rozumím,ale nevadí že budu na mateřské (beru těch 3800,-)?Pak tedy když bych si cca 3 měsíce před porodem zvedla částky,tak se mi to zvýší? A ještě, co když je těhotenství rizikové?

lendaw
13. dub 2011

@aktekram 🙂