Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

viktora
21. bře 2009

tak díky moc za odpověd vojtíšku docela mě to zklamalo tak jsem se těšila že mi něco vrátí a bohužel ještě že nejsem v nemocnici a nemusím ještě platit za ní protože vůbec nevím jak by jsme to utáhli ted je to jeden bordel ten náš stát pro matky vůbec nic nedělá a nepřispívá uvidíme až se malá narodí jestli něco dostaneme nějaký dávky

konvalinky112
26. bře 2009

Ahoj vojtíšku, taky prosím o radu. Jsem OSVČ, splňuji podmínky k získání PPM, důchodové a nemocenské platím v celkové výši 2200,-. Termín porodu mám 7.6. Kolik přibližně mi vychází PPM? A co bych měla dělat v případě, že bych chtěla dál podnikat bez přerušení živnosti? Mám v tomto případě nárok na nemocenskou související s porodem - asi ne, že? A pokud ano, musela bych si sociální, nemocenské a zdravotní pojištění platit já? A když není podnikání přerušeno, při pobírání rodičovského příspěvku si všechna ta pojištění (důch. nem. a zdrav.) taky platím sama? V pondělí se chystám na OSSZ, tak bych chtěla být trochu v obrazu, na co mám a nemám nárok.
A díky moc za odpověď. Mám v tom docela zmatek. 🙂

emcak
26. bře 2009

konvalinko112, jsem taky OSVC, taky budu pobirat PPM a uz jsem si kde co zjistila, tak ti zkusim na nektere veci odpovedet.
* jako OSVC nesmis OSOBNE vykonavat cinnost, takze pokud budes mit s nekym sepsanou DoPP, DPČ, pracovni - smlouvu atd. na dobu pobirani PPM, splnujes podminky pro pobirani PPM (ja si pro jistotu na OSSZ vezmu original i kopii smlouvy, at zbytecne neprodluzuji vyrizeni PPM)
* V dobe pobirani PPM(pri pobirani teto davky za cely kalendarni mesic) se zalohy na socialni ani nemocenske neplati
* U zdravotniho jsem se ptala na VZP, tam chteji potvrzeni od OSSZ, ze mi budou poskytovat PPM, bohuzel jsem se nikde nedozvedela, zda si mam nejake potvrzeni vyzadat primo pri podani zadosti o PPM ( OSSZ mam 40km daleko a dovolat se tam clovek nedovola) nebo mi poslou z OSSZ nejake vyrozumneni o poskytnuti davek PPM
* u vypoctu vim jen, ze se to pocita z vymerovaciho zakladu za predchozich 12 mesicu pred nastupem na PPM
* pokud neco z toho, co jsem psala jeste upresni vojtisek2007, budu jen rada
🙂

windyla
26. bře 2009

Ahoj,
zajímá mě,jestli mi může můj gynekolog vystavit 6 týdnů před porodem neschopenku související s porodem, když na ni v té době ještě nebudu mít nárok - nesplňuji 3 měsíce placení.
Na nemocenskou mi vznikne nárok po 3 měsících placení, což bude 5.6. a termín porodu mám 9.6.
Funguje to tak, že budu mít 6 týdnů před porodem vystavenou neschopenku a do té doby než mi vznikne nárok nedostanu nic, nebo mi ji doktor vystavit nemůže???
Může mi někdo odpovědět? Jsem z toho zmatená.....Díky

vojtisek2007
27. bře 2009

windyla - vystavit ti jí může, ale peníze začneš pobírat až od tý doby, kdy splníš na ně nárok

gabi23
29. bře 2009

Ahoj všem.
Pročetla jsem si všechny příspěvky a přesto, že jsem asi stá, co se ptá, potřebuju v tom mít stopro jasno 😕 .
Předem tedy děkuju za trpělivou odpověď.
Jsem OSVČ, platím si minimální socku (důchodové), zítra se chystám přihlásit k nemocenskému poj. s tím, že plánuju platit cca 700,- měsíčně. Plánuju otěhotnět až cca na zlomu roku, protože dřív bych asi neměla nárok na mateřskou, že? Nebo by se nemocenské dalo doplatit zpětně?

Ale to nejdůležitější:
když budu platit NP 700 (odpovídá vym. základu asi 50tis.), musím si dle toho navýšit i zálohy na DP???
spočítají mi matěřskou ze záloh na nemocenské, důchodové, nebo z celkové částky?
Ráda bych to včas podchytila a hradila dobře tak, abych dostala cca 20 - 25 tis. mateřskou.

Moc díky všem!!!!!!!!!!! 😉

taggy
4. dub 2009

ahoj gabi, mám to teď podobně vymyšlené jako ty. ale chci se radši zeptat....
vojtisku: v září budu mít s přítelem svatbu. chce si mě nahlásit jako osobu spolupracující, tím pádem se stanu OSVČ a začnu platit zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění, což je něco přes tři tisíce měsíčně a ještě k tomu asi 1004 kč na sociální nemocenské pojištění (známá ze sociálky mi totiž řekla, že víc než tisíc platit nejde)....a chceme se po té svatbě začít snažit o mimino.....takže bych měla mít mateřskou kolem těch osmadvaceti tisíc měsíčně a nemocenskou taky.....
chci se proto zeptat. když se od 1. září stanu osvč, tak za tři měsíce (pokud hned otěhotním) můžu jít na neschopenku a budu dostávat těch osmadvacet tisíc i při marodění až do ppm - nástupu na mateřskou. a pak zase těch osmadvacet až do nástupu rodičovského příspěvku. chci se jen zeptat, jestli to mám vymyšlené správně...protože pokud budu osvč od září, rodila bych tedy v červnu, tak bych i při marodění splnila těch 180 dní placení nemocenského pojištění, že? nebo je to jinak podle tebe? zatím kde jsem to hledala, tak mi to takto vychází správně...tak to chci jen potvrdit. moc ti děkuju za odpověď buď sem, nebo do IP

leny16
6. dub 2009

Ahoj holky,
já už ted jsem těhotná ve 4 měs. a platila jsem si nemocenské poj. po dobu asi 1a půl roku cca 300Kč měsíčně. Před týdne jsem byla na sociálce, abych si zjistila kolik si mám platit na slušnou mateřskou a tam mi slečna řekla, že když si ted doplatím 11000 Kč a dál pak budu platit max 11OO měs., tak dotanu mateřskou cca 28000 měs.
A to maximum mi bude platit i na rizikáči, který budu mít cca za 1 měsíc.Běžte se zeptat na sociální, pokud něčemu nerozumíte, já jsem naštěstí chytla strašně ochotnou slečnu

vojtisek2007
6. dub 2009

gabi 23 - nemoce.se teď už nedá zpětně doplatit (ale můžeš třeba jeden měsíc zaplatit 10.000 na záloze a hned se ti navýší i průměr na den) a nárok na mateřskou ti vzniká jak osvč po 180dnech účasti na nemoc.pojištění. Zálohy na DP si navyšovat nemusíš, mateřská i nemocenská (při rizikovým těhu) se počítá ze zálohy na nemoc.pojiištění. Při platbě 700,-kč budeš mít mateřskou něco kolem 720,-kč na den tzn. x 31dnů v měsíci např. 22.320,-kč mateřský...to jde - pro nejvyšší mateřskou se vyplatí platit 1002,-kč - víc nemá smysl, protože tam je potom už hranice, a víc stejně nedostaneš.

tagy - když půjde marodit hned po těch třech měsících kdy ti na to vznikne nárok, nedostaneš se na tu nejvyšší nemocenskou, protože se bere 12měsíců zpětně pro výpočet dávky - takže ti to předchozí platby rozmělní, jestli jsi je neplatila taky v také výši....od září určitě splníš 180dnů účasti pro vznik mateřksý, ale počítat se ti taky bude z 12posledních měsíců před nástupem na ni...tzn. když píšeš že v červnu bys eventuelně nastupovala, budou se brát platby květen 2009 až červen 2008 - a ty staré zálohy by ti mateřskuo rozmělnily...takže bude lepší to udělat tak, aby až jsi nastupovala na mateřskou, tak abys měla už 12těch nových vyskových záloh, aby jsi dosáhla na tu nejvyšší mateřskou...

leny16 - jo, s novým zákonem přišla i líp placená mateřská a nemocenská.... 😀

taggy
6. dub 2009

vojtisek: špatně jsem to napsala, nebo jsi mě blbě pochopila......teď mi platí už rok a půl zaměstnavatel i nemocenskou, ale v minimální výši....v září 2009 máme svatbu, pokud hned otěhotním, tak bych v červnu 2010 rodila....takže pokud bych chtěla v prosinci 2009 nastoupit už na nemocenskou, musím taky 12 měsíců předtím platit tu tisícovku měsíčně nemocenské pojšitění? a kde jsi to vzala, že se to počítá za 12 uplynulých měsíců? já nic takového nikde nenašla....tak to teď potřebuju zjistit, abych si to třeba začala platit už teď.....

taggy
6. dub 2009

vojtisek: a ještě nerozumím jedné věci. psala jsi gabi, že se nemocenské doplatit zpětně nedá.....takže nemůžu teď zajít zaplatit nemocenské zpětně za leden, únor březen? a co té gabi teda pomůže, když může dát naráz 10000 a jak píšeš, zvýší se jí průměr na den? jaký to má vliv?

gabi23
6. dub 2009

No za předchozí měsíce si doplatit nemůžeš. Registrovala jsem se od 1.4. a první platbu zaplatím 1.5. za duben. Paní na socce mi řekla, že příjmy nebo jiné zálohy opravdu nemají vliv a že můžu platit kolik chci.
Pochopila jsem dobře, že jednou dám 1000, pak 700 a pak třeba najednou 10000? To je možné? Nějak se to načítá a dělá se průměr?
A paní říkala, že před nástupem na mateřskou musím být na nem. poj. účastna 270 dní. Tak nevim no. Na mateřskou půjdu třeba v osmém měsíci, ale pokud budu mít rizikový a budu účastna málo dní, tak jsou to vyhozený prachy...?
😕 Ale asi dobře chápu, že když si platím, prostě mi nárok aspoň na nějakou mateřskou vznikne.
Omlouvám se, jestli se ptám jako trotlík, ale furt mi to nejde do hlavy 😲
Tak díky za trpělivost.

taggy: pokud v září chceš otěhotnět, začala bych platit třeba v červenci. Když se zadaří a vlítneš do toho hned, budeš nastupovat na mateřskou za cca sedm měsíců a to by mohlo stačit. Pokud se ty dny účasti na nem. poj. nějak nerozhodí přelomem roku....
😒

taggy
6. dub 2009

já už jsem se na to trošku dívala a taky jsem se dočetla, že se mateřská počítá za posledních dvanáct měsíců plateb na sociálním pojištění.....ale pokud se stanu osvč až v září (já teď nejsem, mám smlouvu o pracovní činnosti, kde za mě zaměstnavatel platí úplné minimum pojištění), tak potřebuju vědět, jestli se mi bude mateřská počítat jen z toho zaplaceného na osvč, třeba když budu platit tři měsíce, pak otěhotním a budu na nemocenské, tak chci vědět, jestli se mi to bude počítat za celý rok a průměrovat i s tím, kdy jsem byla ještě zaměstnanec a nebo se mi to bude počítat jen za tu dobu, kdy budu osvč....
gabi: tobě řekla paní, že musíš být účastna na nemocenském pojištění 270 dní jako osvč? nebo jako zaměstnanec? a pro koho teda platí ta lhůta 180 dní? v tomto mám docela hokej?
já si chci platit od září ( to máme svatbu, vypovím tu smlouvu, co teď mám, stanu se osvč a zároveň spolupracující osobou mého manžela) 1004kč, což je prý maximum.....

vojtisek2007
6. dub 2009

holky pro nárok na mateřskou musíte splnit účast na nemoc.pojištění 270dnů jako zaměstnanec nebo 180dnů jako osvč - když budete zaměstnanec, kde splníte podmínku a budete zároveň i osvč (ikdyž jako spolupracující) kde také splníte podmínku pro získání mateřské, můžete čerpat mateřské dvě....
Na mateřskou se počítá denní vyměřovací základ, který se počítá za 12měsíců zpětně od měsíce před nástupem na mateřskou - takže logicky když si 6měsíců platíte 1000 a dalších 6měsíců třeba jenom 300 - tak na tu nejvyšší mateřskou nedosáhnete....rozmělni se to. Dřív šlo, že jsi se třeba přihlásila v červnu k nemocenskému, protože jsi zjistla, že jsi těhu a mohla jsi si rok doplatit zpětně od ledna - takže ti vlastně hned naskočilo 180dnů a ty sis zaplatila za ně pojištění - teď už to zpětně doplatit nejde - ale můžeš třeba v tom červnu zaplatit zálohu 5tis a v červenci taky 5tis - zvýšít ti to peníze při výpočtu (jak kdybys platila třeba 5měsíců po tisícovce - jenom ti nenaskočí ty dny účasti) - samozřejmě jestli nestihnete splnit ty dny na mateřskou , tak to jsou vyhozený peníze.
A jak píše taggy víc než 1004 se nevyplatí platit, protože je určtiý strop při výpočtu mateřský a víc prostě nedostanete - dostanete stejně když platíte 1004 nebo 3000 měsíčně - nad těch 1004 už se nepřihlíží.
A ještě, výše mateřské se vypočítá s toho z jakého titulu žádáte - když žádáte jako zaměstnanec, berou se peníze co jste odvedli jako zaměstnance, když žádáte jako osvč bere se to, co jste zaplatili na zálohách - ale jestli budete mít just těch 180dnů, tak se to zase rozmělní tím, že se to vlastně přepočítává na rok zpátky, ikdyž vlastně ten rok není celý....nemíchá se co se zaplatilo jako zaměstnanec a co se zaplatilo jako osvč.

nevím jestli je tomu rozumět, kdyžtak ještě pište 😉

taggy
6. dub 2009

vojtisek: jde mi o jednu věc.....teď jsem zaměstnanec a z toho, co za mě platí zaměstnavatel, bych nedostala nic.....takže se chci přihlásit jako osvč a známá ze sociálky mi říkala, že kdybych osvč už rok nebo víc byla, tak se to průměruje za celý rok, podle toho, kolik si platíš....
ale prý když se přihlásím jako osvč v tom září, budu v září, říjnu a listopadu platit těch 1004kč a od prosince (kdy už budu mít nárok na nemocenskou) bych nastoupila na nemocenskou, tak bych pobírala nemocenskou, která by se spočítala z těch tří zaplacených měsíců a pak bych šla na ppm, protože už bych 180 dní splnila (pokud je pravda, že když jsi na nemocenské, že to za tebe platí stát). takže za těchto podmínek bych tu nejvyšší mateřskou dostávat mohla ne? a nemocenskou taky?
potřebuju zjistit, jestli když budu žádat jako osvč, jestli se to počítá jenom z toho, co zaplatím jako osvč (i když to bude kratší doba než jeden rok) - mně totiž ta známá řekla, že pokud jsi osvč kratší dobu než rok, tak se to počítá a průměruje jenom za tu dobu, co jsi osvč.....
jde mi o to, aby se s těma platbama, co budu mít jako osvč neprůměrovalo to, co za mě teď, ještě před tím, než se stanu osvč platí zaměstnavatel. protože to bych neměla nic....ale myslím, že by se to nemělo takto míchat, pokud před zahájením samostatné výdělečné činnosti tuto smlouvu vypovím....

taggy
6. dub 2009

vojtisku: teď jsem celou tu tvou odpověď četla příteli a vypadá to, že mi píšeš přesně to, co potřebuju slyšet a o co mi jde....kdyžtak si ještě pročti tady tu mou poslední odpově´d......zkrátka pokud ukončím zaměstnanecký poměr a budu osvč, tak budu mít jakoby nový statut a z toho budu žádat a jenom z toho se mi bude vše počítat? a ještě prosím moc nerozumím této větě, kterou jsi napsala:
ale jestli budete mít just těch 180dnů, tak se to zase rozmělní tím, že se to vlastně přepočítává na rok zpátky, ikdyž vlastně ten rok není celý

jinak strašně moc děkuju, jsi moc hodná, že nám tady takto radíš......

vojtisek2007
6. dub 2009

taggy - míchat se to určitě nebude, ale to, že za tebe platí něco stát, když jsi na nemocenské tak to fakt ne....když jsi na neschopence, tak nemáš povinnost hradit zálohy a vlastně se ti ty dny budou počítat jako vyloučené, samozřejmě zálohy platit můžeš, když chceš, abys nepřišla právě o ten průměr

gabi23
6. dub 2009

Vojtíšku - děkuju moc, jsi moc hodná a šikovná 🙂
Pani na socce právě říkala, že to musí být 270 během minulých dvou let (byla jsem přímo na OSVČ oddělení). Nikdy před tím jsem si neplatila, takže se mi to až od teď načítá.
Každopádně to jakžtakž chápu 😀 a od prvního prostě budu platit tak, aby se to vyplatilo.

Snad to vyjde, ještě to chce to mimino no...... 😔

Tak díky moc a hezký večer

taggy
6. dub 2009

takže když budu na neschopence, tak se mi ty dny nebudou počítat do těch 180 dní účasti na nemocenském pojištění, abych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství? takže je potřeba šest měsíců platit a pak až nastoupit na nemocenskou?

gabi: tak ta paní ti to řekla nějak špatně, ne? máš taky platit jen 180 dní ne?

gabi23
6. dub 2009

taggy: no to já právě nevím
když ale stačí 180 dní, je to moc snadný přece, když se na mateřskou nastupuje v cca sedmém měsíci těhotenství, tak by si to pak každá mohla začít jednodušše platit až po tom, co otěhotní...

taggy
6. dub 2009

no jo gabi, ale o tom ta letošní změna zákona je......že to jde takto udělat....akorátže mně nejde jenom o mateřskou, ale i o nemocenskou před tím....abych třeba ve čtvrtém měsíci nastoupila na nemocenskou (která je, když si dostatečně platíš - já chci tu tisícovku) ve stejné výši jako ppm....

vojtisek2007
6. dub 2009

taggy - ty dny se ti budou počítat do těch 180dnů pro účast ale nebudou se ti počítat při vypočítávání denního vyměřovacího základu pro mateřskou - budou z toho vyloučené - mateřská se počítá tak, že se vezme 12měsíců zpětně
😀 příklad platíš těch 1000 -takže máš zaplaceno za 12měsíců zpětně 12tisíc - z toho se udělá vyměřovací základ -to je 857.142,-Kč - to se vydělí počtem dnů od kterých odečteš dny nemoci nebo nepl.volna - takže 857.412/365 (když nemarodíš a nemáš nepl.volno) a vyjde ti průměr na den což je 2348,-kč - tenhle průměr se ještě redukuje - takže z toho máš redukovaný denní vyměřovací základ 1294 na den (redukční hranice jsou tři, to tady vypisovat nebudu 😝 ) - mateřská je 70% z toho - to budeš mít na den...nemocenská se pak počítá trochu jinak - tam je prvních 14dnů jsi doma zadara, 15-30den 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu, 31-60den je 66% a 61+ je 72% - je to trochu složitější.... 😀

taggy
6. dub 2009

vojtisek: naprosto souhlasím.......ale přece i když se mi ty dny nebudou počítat do denního vyměřovacího základu, tak se mi to pořád bude počítat z těch tří tisícovek, které zaplatím v těch prvních třech měsících před nástupem na nemocenskou......ne? nebo to je podle tebe tak, že jak se stanu osvč, třikrát zaplatím, pak budu třeba pět měsíců na nemocenské a nebudu platit nic, tak že se pro výpočet ppm zprůměruje celá ta doba, co jsem platila i to, co jsem byla na nemocenské a neplatila nic? takže se mi ten vyměřovací základ tou nemocenskou sníží? tak jsi to myslela?

a co kdybych šla na nemocenskou, kdy teda zálohy platit nemusíš, ale i na té nemocenské bych platila dál ne zálohy, ale jenom tu tisícovku na to nemocenské pojištění? tak by to mohlo být ok ne?

taggy
6. dub 2009

a jinak s tou nemocenskou vím, že jsi první dva týdny doma zadara, s tím počítám, ale jinak jsem četla, že nemocenská a mateřská se vyplácí ve stejné výši....a i kdyby ne, tak i to, co tady píšeš o té nemocenské, by to bylo pořád dost.....
a na tu nemocenskou teda nemusíš žádných 180 dní splňovat, tam stačí ty tři měsíce že?

gabi23
6. dub 2009

tak teď v tom mám asi zase guláš 😎 to je ostuda
zeptám se s dovolením ještě naposledy vojtíšku...
jsem osvč, od 1.4. jsem prvně v životě zaregistrována k nem. poj., budu platit cca 700 kč měsíčně.

v jakym měsíci "můžu" otěhotnět, abych dostala mateřskou?
když otěhotnim dneska, mám na něco nárok?

DÍKY MOC, asi jsem fakt mimo
🙂

taggy
6. dub 2009

gabi: tohle ti řeknu i já......mateřskou dostaneš, pokud se bude alespoň 180 dní jako osvč účastnit nemocenského pojištění...takže můžeš otěhotnět klidně hned teď.....

gabi23
6. dub 2009

taggy: děkuji ti

taggy
6. dub 2009

gabi: není zač.......tohle vím, ale ještě musím dořešit i tu mou situaci, na nemocenskou budu muset, protože moje práce v těhu dost dobře dělat nejde....tak si chci platit tak,abych dostala penízky....

gabi23
6. dub 2009

taggy: já vím no ☹ ,ale nechci ti moc radit, protože si vůbec nejsem jistá, jak to s nemocenskou je. Pokud je rizikový, tak snad jdeš prostě dřív na mateřskou...ale co se týká nemoci 🤐
jsem z toho jelen, vojtíšek ti ale určitě poradí...

taggy
6. dub 2009

nene, pokud je rizikové, jdeš na nemocenskou a až pak, 6-8 týdnů před termínem porodu jdeš na mateřskou....
vojtíšek je hodná....snad z toho nakonec vypadne, to, co potřebuju a co mi říkala ta známá ze sociálky.......
a holky, vím že je tady na to solo místnost, ale chci se zeptat, hlavně vojtíška....můžu si říct doktorovi o neomezené vycházky? já mám gyndaře v poho, tak si nemyslím, že mi napíše třeba jen čtyři hodiny denně, ale že mi dá delší.....a taky co říkáte na porušování vycházek? já bych je měla radši napsané dlouhé, od rána do večera a neporušovala je....