• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

8. ledna 2016 
@lendaw No, kdyby to bylo v tomhle zákoně, tak by to bylo dobré, to má platit od 2012, ale po zběžném pohledu jsem to tam nenašla, nicméně, taky nemá čas to podrobně studovat.
31. říj 2011 ve 12:45  • Odpověz  • To se mi líbí
@lendaw Tak jsem to asi našla, ale vůbec z toho nejsem moudrá http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=473&CT1=0 nějak jsem nepochopila definování základu pro pojistné... si říkám, jestli nakonec není dobře, že to má platit až od roku 2013
31. říj 2011 ve 23:20  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i tak z toho aky moudrý nejsem. Počkám si asi, až mi přetlumočí nějaký internetový server. No ale z tohoto jsem jelen: "Základem pojistného osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na nemocenské pojištění je částka určená osobou samostatně výdělečně činnou. Základ pojistného na nemocenské pojištění si osoba samostatně výdělečně činná může určit buď ve výši dvojnásobku částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění69) nebo ve výši 25 % z částky rovnající se průměru, který z částky určeného základu pojistného na důchodové pojištění uvedeného na naposledy podaném daňovém přiznání přede dnem placení pojistného na nemocenské pojištění připadá na jeden kalendářní měsíc, v němž aspoň po část tohoto měsíce byla vykonávána v předcházejícím kalendářním roce samostatná výdělečná činnost. V kalendářním roce, v němž osoba samostatně výdělečně činná zahájila výkon samostatné výdělečné činnosti, si základ pojistného určuje s tím, že tento základ nemůže být vyšší než polovina průměrné mzdy. Základ pojistného podle předchozích vět nemůže být nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění."
1. lis 2011 v 08:52  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i ty sazby jsou jasné:
Sazby pojistného na důchodové pojištění činí u


a) zaměstnance 6,5 % ze základu pojistného uvedeného v § 5,
b) osoby samostatně výdělečně činné 6,5 % ze základu pojistného uvedeného v § 5b odst. 1 a 2,
c) osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 % ze základu pojistného uvedeného v § 5c odst. 1.


(2) Sazby pojistného na nemocenské pojištění činí u


a) osoby samostatně výdělečně činné 2,3 % ze základu pojistného uvedeného v § 5b odst. 3,
b) zahraničního zaměstnance 2,3 % ze základu pojistného uvedeného v § 5c odst. 2.".
1. lis 2011 v 08:56  • Odpověz  • To se mi líbí
@lendaw Jo, tak to jsme na tom stejně, sazby mi jsou jasné, ale jak se bude určovat základ na nemocenské, to nechápu... nebo tedy přesněji řečeno, tak jak to chápu se mi to vůbec nelíbí a začínám si říkat, zlatá úprava v roce 2012... a to jsem si nemyslela, že to někdy řeknu.
1. lis 2011 v 18:08  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i prosím, ještě jeden dotaz, já myslela, že tomu všemu víceméně rozumím a teď mě tady rozhodil příspěvek vojtiska na str. 78, že pokud se po 3 měsících placení nemocenského pojištění nastoupí na neschopenku, není pak nárok na PPM, protože se nesplní podmínka 180 dní, jako že pojištění na neschopence dál neběží. Já byla přesvědčená, že ano!! jen se neplatí zálohy. Mám zaplaceno 2 měsíce loni (listopad, prosinec) a teď platím od září a TP 26.6., tak jsem myslela, že i když nastoupím 1.12. na neschopenku, podmínku 180 i 270 dní splním.
4. lis 2011 v 17:52  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla, protože naše snažení zatím nepřinášelo žádné výsledky. Nyní se konečně zadařilo a protože těhotenství je po ivf a zřejmě čekáme dvojčata, bude automaticky brané jako rizikové. Nyní zvažuju co dělat. Nechat/nenechat si vypsat neschopenku,bude/nebude to mít vliv na případnou mateřskou,budu-li mít vůbec nějaký nárok,nemocenské si platím 140,- dostatečně dlouho. Jsem z toho zmatená,půjdu na kontrolu za týden a nevím zda tu neschopenku si mám nechat vypsat či je to zbytečné.
Mám jednoho zaměstnance,slyšela jsem něco o tom,že pokud během mateřské napíšu jakési dobrozdání, že živnost nebudu vykonávat osobně,tak živnost nemusím přerušovat.Při rodičáku,jsem se tu dočetla,že už podnikat už zase můžu.
Nemyslím,že mateřská bude nějak ohromná,skutečně ne,ale od té doby co je nemocenská svázaná s důchodovim pojištěním si nemohu dovolit platit víc.Ještě minulej prosinec jsem si na nemocenské platila 1000 kč, pak už ne.Jen těch 140,-.
Můžete mi,prosím poradit co dělat?
4. lis 2011 v 19:45  • Odpověz  • To se mi líbí
@martinka81 Pojištění na neschopence normálně běží, to buď v klidu. :wink:
4. lis 2011 ve 21:26  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda Jít na neschopenku :slight_smile: a zaměstnanec může pracovat dál, ty jen podepíšeš čestné prohlášení, že živnost nevykonáváš osobně.
4. lis 2011 ve 21:28  • Odpověz  • To se mi líbí
@planta
@vojtisek2007
@darrez
@vojtisek2007
@kacenka1111 ahoj holky, ja bych se chtěla zeptat jak je to s podnikánim přes mateřskou a rodičovskou abych mohla podnikat manžel spolupracující osoba a jeden zaměstnanec a zaroven dostavala jak materskou tak rodičovskou samozřejmě že ja pracovat nebudu. Musím ja pozastavit živnost a všechno bude na manžela a nebo jak je to vůbec tomu nerozumí. zatím jsem doma na PN a tam jsem pochopila že když jsem si platila sociálku asi 360kč měsíčně že něco dostanu a zálohy za socialne a zdravotne cca 6000 kč, dajíé zpátky. je to tak? děkuju
6. lis 2011 v 11:13  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 Pokud sis zálohy na nemocenské a sociální stanovila sama (tj. vyšší než jaké musíš platit podle přehledu) tak ti nic nevrátí. Jinak živnost pozastavovat nemusíš, stačí čestné prohlášení, že ji osobně nevykonáváš.
6. lis 2011 v 17:30  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i děkuju..nějak to musím ještě probrat s účetní je řada věcí,kterým steně nerozumím,ale účetní zas nebejvá moc pružná,proto se raději ptám ještě jinde a tady se zdáte zkušené :slight_smile:
7. lis 2011 v 08:45  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda Jojo, pravidla při nemocenské a mateřské jsou stejná, ty nesmíš osobně pracovat, ale pokud to za tebe bude dělat někdo jiný, tak živnost nepřerušuješ. Jak je v tomhle případě se odvody to neumím, já nikdy nikoho nezaměstnávala. Při rodičáku už můžeš pracovat bez omezení.
7. lis 2011 v 10:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i děkuju za info
9. lis 2011 v 07:42  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i nene, 360kč, je podle duchodového pojištění. ale myslela jsem, že pokud jsem na neschopenc a platim zálohy dál jako zdravotní a sociílní t.j zhruba těch 6000kč, vratia mi to? anebo když jsem na neschopence automaticky jsem měla zrušit trvaly příkaz?
9. lis 2011 v 15:17  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda ahojky, ja to mám to same účetní supr, ale asi jsem jsem jedina po dlouhé době co jsem u ní těhotná tak sama, všechno pořádně neví, hlavně když se to všechno stále mění
9. lis 2011 v 15:19  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 Pokud si sama, tj. nevykonává činnost nikdo za tebe, tak bys zálohy platit neměla, pokud si celý měsíc na neschopence. Mě se třeba sami z ČSSZ ozvali, hned jak přišla první nadbytečná nemocenská. Akorát na zdravotní pojišťovnu to musíš nahlásit, ty automaticky nezjistí, že si na neschopence.
9. lis 2011 v 15:29  • Odpověz  • To se mi líbí
ne nejsem sama, manžel je osoba spolupracující a mám jednu zaměstnankyni. na neschopence jsem od 18.9. dosud.
9. lis 2011 v 15:37  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 Aha, tak to nevím, jak to se zálohama je, tam je to nějak malinko jinak a neorientuju se jak.
9. lis 2011 ve 20:08  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i i takděkuju moc zaodpoved
10. lis 2011 ve 12:59  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 no já se konečně dovolala účetní.Normálně reaguje hned,ale asi byla na dovolené :slight_smile: .
Pokud mám zaměstnance mohu odejít na neschopenku,když bude práci za mě vykonávat on.Jak to psala j.a.n.i. . jak začnu marodit od 1 dne v měsíci neměla bych platit zálohy žádné.A na sociálce by mi měli vystavit nějaký potvrzení na zdrávku,aby věděli,že jsem nemocná.není to automatické. Jak to bude s konečními odvody mi řeknou na té sociálce a zdrávce .
Upřímě,dostanu od nich málo,ale pokud si mohu snížit odvody tak to udělám,protože ani mateřská nebude žádná sláva..myslím,že mi někdo říkal 2100 kč, za to nezaplatím ani Sipo.

jen by mě ještě zajímalo,nevím zda neříkám hloupost...zda bych pak nemohla pobírat od porodu rovnou rodičák.V některých případech to lze.
12. lis 2011 v 10:21  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda No, pokud budeš mít malou mateřskou, tak si pořádáš hned po porodu o rodičák a budou ti doplácet ten rozdíl :wink:
12. lis 2011 v 11:02  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda děkuju za odpověd, to by mě hodně potešilo, kdyby mi vrátili zálohy, je to opavdu hodně.
12. lis 2011 ve 12:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i jako že bych nemusela o mateřskou žádat vůbec a rovnou o rodičák? Rodičák vyplácí také sociálka? promiň ptám se jak blbec,ale fakt sem v tomhle nějak mimo :slight_smile:

@jarka23 snad vrátěj, nevímj ak moc budou pružní,ale měli by.
13. lis 2011 v 15:34  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i a myslíš,že by mi na sociálce měli říct hned kolik bych eventuelně brala mateřskou?Když je to relativně ještě za dlouho?
13. lis 2011 v 15:35  • Odpověz  • To se mi líbí
@petrajda Na sociálce ti to neřeknou, protože počítač to vyplivne až když se to tam zadá... což je až při žádosti, ale pokud pošleš kolik si platila nemocenské posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou, tak ti to (alespoň přibližně) spočítám. Klidně do IP.
A nežádat o mateřskou je blbost, když máš zaměstnance, tak podnikání pojede dál a proč by ses zbytečně připravovala o peníze.
13. lis 2011 v 19:56  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i tak jsem dnes dostala po první nemocenskou na účet, takovou z toho mám radost. Jen se chci zeptat nemocenska je 60 procent vymerovacího základu a mateřská 70%?
16. lis 2011 ve 14:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 Jojo, akorát ten vyměřovací základ není stejný, protože se na to používá tzv. redukovaný denní vyměřovací základ, kde platí že pro nemocenskou RDVZ = 90% DVZ (pro platy do cca 25 tis.) kdežto pro mateřskou RDVZ = 100% DVZ (zas pro platy do cca 25 tis.), při vyšších platech jsou redukce vyšší. Takže zjednodušeně řečeno, mateřská by měla být o cca 20% vyšší než nemocenská, ale nebude se počítat ze stejného období, takže i to tam může udělat nějaký rozdíl.
16. lis 2011 v 17:12  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i mohla by jsi mi prosím vypočítat koik by to delalo když mám vyměřovací základ mám 571 kč?
16. lis 2011 ve 20:44  • Odpověz  • To se mi líbí
@jarka23 Nojo, ale který? Ten redukovaný? To je ta cifra, co ti přišla na výpise? A denní dávku nemocenské máš kolik?
16. lis 2011 ve 21:29  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek