Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

jarka23
21. lis 2011

@veronikaprostenika Ahojky, prosím te a kdo mi dá tyto formuláře, na sociálce nebo doktor?

veronikaprostenika
21. lis 2011

@jarka23 ja jsem si je stahla primo na strankach mpsv- Muzes si to predvyplnit a pak si to v pdf ulozis do PC, vytisknes a pak jen doplnis veci, cos nevedela(RC, datum narozeni miminka, atd) ale jinak bys je myslim mela dostat na uradu prace.

sylvia_p
25. lis 2011

Ahoj holky, je nutné přerušit si živnost při nástupu na MD? Díky.

j.a.n.i
25. lis 2011

@sylvia_p Přerušit ji nemusíš, ale nesmíš ji osobně vykonávat.

jarka23
27. lis 2011

@j.a.n.i Prosím tě, jěště mě napadlo, jak je to pak s placením zálohsocialní, zdravotní , při matěřeské a rodičovské pokud sama nebudu pracovat? musím platit? anebo jak to je?

adysek2004
27. lis 2011

ahoj, holky.
Blíží se mi nástup na mateřskou - pro mě by bylo finančně lepší nastoupit 8 týdnů před porodem, a teď můj dotaz musí se jen 6 nebo 8 týdnů před porodem nebo mohu kdykoliv v této době? A teď ještě jestli správně počítám 🙂, už si připadám jako blázen 😅 .Termín porodu mám 19.února, tak těch 8 týdnů mi vychází někdy poslední týden v prosinci ?

j.a.n.i
27. lis 2011

@jarka23 Při mateřské neplatíš nic ale nesmíš to osobně vykonávat a při pobírání rodičáku se to bere jako živnost vedlejší, takže zdravotní platíš jen podle výdělku a sociální jen v případě, že překročíš cca 56 tisíc za rok.

j.a.n.i
27. lis 2011

@adysek2004 Může se jít kdykoliv v rozmezí 6-8 týdnů 🙂 a proč je pro tebe výhodnější jít 8 týdnů?

jarka23
27. lis 2011

@j.a.n.i takže to se musí platit? i jako vedlejší? při normalním zaměstnání a pak při podnikaní jako vedlejší činnosti se nemusí platit, ale při tomto musí. takto by bylo, asi určitě lepší všechno pepsat na manžela, protože, ta rodičovská by byla akurat na zaplacení sociálni a zdravotní pojištění. Děkuju za odpověd.

j.a.n.i
27. lis 2011

@jarka23 Pokud máš při zaměstnání vedlejší činnost a při ní nějaký příjem, tak zdravotní taky musíš platit podle výdělku a stejně tak i sociální, pokud by sis vydělala víc jak těch cca 56 tisíc za rok. Takže je to úplně stejné.

adysek2004
27. lis 2011

@j.a.n.i
Díky 🙂, protože jsem osvč a pokud nastoupím v prosinci , bude se mi tam počítat ještě záloha za loňský prosinec, takže vyšší dávka 🙂, pokud v lednu tak už to není nic moc ☹

j.a.n.i
27. lis 2011

@adysek2004 Tak to jo 🙂 tak to jdi určitě v prosinci.

lasik
30. lis 2011

Dobrý den Vojtíšku,

mám k Vám opět prosbu, potřebuji poradit. Možná, že jste můj problém už tady někde řešila, ale bouhužel nemám moc čas pročítat všechny diskuze/ náš rarášek mi nedá čas 🙂 / Tak potom mi dejte jen odkaz a já na to mrknu.
Na stránce 13 této diskuze jsem Vás v roce 2009 prosila o radu. Vše jsem udělala , jak jste mi poradila a vše dopadlo dobře, ještě jednou děkuji za pomoc. Bylo fajn si nedělat během těhotenství starosti o finance a těhotenství si vychutnat. A teď má příběh pokračování.
Mému synovi je 20 měsíců, rodičák mám do března 2012, dala jsem si ho na 2 roky. Jako OSVČ jsem byla těhotná, byla jsem na nemocenské, po porodu na mateřské i teď na rodičáku.Platím si zálohy na VZP a OSSZ. Jako částečný pracovní úvazek, nebo jak se to vlastně jmenuje. Po celou dobu mám 1 zaměstnance.
Od ledna 2011 neplatím zálohy na nemocenské, z důvodu, že jsem nějak přehlídla výši zálohy. Nezvýšila jsem ji a oni mě oznámili, že z tohoto důvodu, nejsem již nemocensky pojištěná.
V nejbližší době bych chtěla znovu otěhotnět. Dnes je zase opět vše jiné a já mám opět v hlavě guláš.
Jak to mám prosím Vojtíšku udělat, abych měla mateřskou? Nebo se to již vůbec nevyplatí? A jak je to s rodičákem?
Jak je to když v mém případě otěhotním ještě na rodičáku a po rodičáku?
Potom, si říkám, že bylo nutné platit si nemocenské, když jsem na rodičáku, sice částečně? Když stejně na nemocenské dávky nemám nárok?
Ještě někde jsem četla, nejsem si teda tím úplně jistá, ale mohla bych mít rodičák do věku 3 let mého syna. S tím, že už samozřejmě nebudu dostávat rodičovský příspěvek. Mohla bych tím ušetřit na platbách?

Děkuji mockrát za radu, a doufám, že Vás v této diskuzi ještě najdu 🙂
Přeji Vám hezký den Jitka, Lasik

pejtho
4. pro 2011

Ahoj holky, mám na vás prosbičku. Bohužel jsem nepročítala starší příspěvky, tak snad se nebudu s dotazem opakovat.
Mám teď skoro 5ti měsíční dcerku. Před nástupem na mateřskou jsem si platila nemocenskou a ještě minulý rok jsem stihla si platit asi 3 měsíce maximum, takže mi vyšla mateřská okolo 22tis. Teď již budu pobírat rodičák-zvolila jsem si dvou letou variantu, protože plánujeme po té době další miminko.
Měla jsem za to, že u druhého dítěte se mi pak bude mateřská počítat opět s příjmu před prvním těhotěnstvím, když tu dobu nepřeruším. Jenže na sociálce mi bylo řečeno, že to tak není a že nebudu mít na mateřskou vůbec nárok. Dostanu jen rodičák - a protože budu dva roky bez příjmu nebudu mít nárok vybrat si variantu a dostanu jen 3.600 Kč. Jsem z toho docela v šoku a tenhle systém dost nechápu. Když jsem se ptala, jakou mám tedy možnost-kdybych pozastavila živnost apod, tak mi bylo řečeno, že není ještě pro příští rok metodika a že nevědí co a jak bude.
Neřešíte některá podobný problém? Kdybych chtěla na mateřskou dosáhnout, musela bych si platit asi 12tis měsíčně sociální, což je samozřejmě nesmysl. Napadlo mě, že bych ke konci roku přerušila živnost-to můžu každopádně. Jenže co dál....Myslíte si, že kdybych se před otěhotněním s druhým dítětem nechala třeba na 2-3 měsíce zaměstnat, tak by to pomohlo? Rodiče mají firmu, takže tady by to problém nebyl. Ale zase nechci, aby se zbytečně platilo sociální a zdravotní a pak to nepomohlo.
Vážně nechápu, jak to s námi ten stát zamýšlí. Z 22tis najednou skočím na 3,6. Na krku hypotéka, dvě děti. Počítala jsem s nějakými penězi a oni pak prostě z ničeho nic všechno změní. Jak si pak máme něco plánovat a mít nějakou jistotu?

j.a.n.i
5. pro 2011

@pejtho Na tomhle se nic nezměnilo, OSVČ nikdy neměla nárok na mateřskou počítanou ze stejného příjmu jako první PPM, vždy musela znovu platit to nemocenské. Ale pokud má nárok na PPM partner, tak budeš moct volit délku rodičáku i když nebudeš mít nárok na PPM.

pejtho
5. pro 2011

@j.a.n.i: Díky za odpověď. A myslíš, že by pomohlo, kdybych se před druhým těhu nechala alespoň na 2-3 měsíce zaměstnat?

j.a.n.i
6. pro 2011

@pejtho No, moc ne, prostě musíš mít alespoň 270 dní za poslední 2 roky, takže pokud ty děti nebudou v hodně rychlém sledu, tak jsou ti 2-3 měsíce k ničemu.

pejtho
6. pro 2011

@j.a.n.i: No plánujeme to akorát po dvou letech. Moc díky, za upřesnění. Jenom se ještě zeptám-když si budu platit minimální sociální a nemocenskou-půjde to? Nebo bych musela platit oněch 12tis, jak mi říkali na sociálce? Moc díky za rady 🙂

j.a.n.i
6. pro 2011

@pejtho Jojo, to půjde 🙂

jarka23
7. pro 2011

@j.a.n.i co znamená děti hodně rychle po sobě v sledu při dvojroční rodičovské? znamenalo by to porodit do konce těch dvou let? A jak se to vlastně počíta? rodičovská trvá 2 roky po skončení půl roku mateřské? anebo do 2 let dítěte?

j.a.n.i
7. pro 2011

@jarka23 No, aby pomohlo zaměstnání na 2-3 měsíce, tak by to druhé muselo být narozené cca když tomu prvnímu bude asi rok a 9 měsíců, přibližně.

jarka23
7. pro 2011

@j.a.n.i ja a nezávisle přejít z jedné 2 leté rodičovske do druhé, musí se mimino narodit, než-li skončí první dvouletá varianta rozumím tomu dobře? a nejideálnější by bylo porodit když bude mít první dítě rok a pul porodit????
rodičovská trvá 2 roky po skončení půl roku mateřské? anebo do 2 let dítěte?

j.a.n.i
7. pro 2011

@jarka23 Rodičák se vyplácí do 2 let věku dítěte, tedy podle starého systému.

petrajda
10. pro 2011

@j.a.n.i ahoj...měla bych ještě jednu otázku,můžeš-li poradit. Protože budu mít určitě menší mateřskou než rodičák, je možné pobírat mateřskou do porodu a hned od porodu zažádat o rodičák?Nevím ještě budu-li žádat o dvouletý,manžel může doložit vyšší příjem a nebo nechám tříletý. Ale jestliže se rodičák se vyplácí do dvou/tří/čtyř let dítěte, bylo by to pro mě asi výhodnější.Jen nevím jestli to lze. 🙂

j.a.n.i
10. pro 2011

@petrajda Funguje to tak, že pokud máš menší mateřskou než rodičák, tak hned po porodu o rodičák požádáš a dostáváš mateřskou plus část rodičáku, aby ti to celkem dalo výši toho rodičáku. Ale do 2,3,4 let se rodičák vyplácel teď, nově to bude do limitu 220000,- takže to výhodnější nebude, prostě dostanou všichni stejně a jen si zvolí za jak dlouho.

petrajda
10. pro 2011

@j.a.n.i o děkuji. O limitu vím.Ale platím si minimální nemocenské pojištění 140 kč a z toho mi asi moc vysoká mateřská nevyjde.Sice to asi ani tak nebude žádné terno, s například 3 letým rodičákem,ale každá stovka dobrá.
Mohu jen vědět, dohadujeme se se známou, mateřská je 70 nebo 90 % stávajícího příjmu?
Navíc čekám dvojčátka, a dle nějakých informací je mateřská o něco delší. Já teď nevím jak se mám zachovat. Jsem už na neschopence,teprve od prvního prosince,termín porodu mám 22.6.
Čím víc si zjišťuju tím míň o tom vím. Myslela sem že od nového roku je to ,že si každá žena bude moci zvolit délku rodičovské dovolené nezávisle na stávajícím příjmu,jen že to bude limitované tou částkou 220tisíc,ale dle nějakých jiných informací, 2letý rodičák si stejně nebudou moci dovolit všechny.
Takže já nevím zda se mi zažádat o rodičák vyplatí zažádat hned po porodu, i když by to bylo jen o pár stovek navíc. Přesnou výši stejně neznám...

j.a.n.i
10. pro 2011

@petrajda PPM je 70% redukovaného vyměřovacího základu, což u příjmů do cca 25 tisíc je 70% hrubého příjmu, u vyšších platů je to procento menší.
U dvojčátek je PPM 37 týdnů místo standardních 28.
S rodičákem je to tak, že částku do 7600,- měsíčně si může zvolit kdokoliv komu vznikne nárok na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Pokud chceš volit vyšší částku, tak na to už musí být odpovídající příjem, pro to maximum je to cca 16500,-
No, je to fakt jedno, protože celkem dostaneš těch 220000,- takže pokud požádáš hned po porodu, tak budeš mít doplatek do výše rodičáku, ale tím už čerpáš tu částku 220000,- a rodičák ti tedy skončí o něco dříve než kdybys požádala až po PPM.

j.a.n.i
10. pro 2011

@petrajda Jo a ze 140,- je PPM cca 4300,-

petrajda
10. pro 2011

@j.a.n.i uf! děkuji za vyčerpávací odpověď 🙂 i za tu výslednou částku. Konečně mám jakous takous představu. 🙂

veronikaprostenika
15. pro 2011

@j.a.n.i Prosím radu-8.12.jsem porodila-do te doby jsem byls na neschopence vedena u sveho gyn(jsem osvc,narok na materskou nemam jen na nemoc.),do14.12.jsem byla v nemocnici-zajimalo by me,musim jit ke svemu gyn,aby nekam napsal,ze jsem stale na neschopence? A jak je to s rodicakem? Maji mi dorovnavat castku od nemocenske(2500,-), abych mela catku jako rodicak. Ty formulare mam, ale nevim, kdy to muzu jit odnest a kam prvne? Na socialku a pak na pracak? S malym se mi nechce litat zbytecne po uradech, tak se radsi ujistuji, abych nekam nesla zbytecne atd.
Moc dekuji Verca