Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

leny16
7. dub 2009

taky mám dotaz na hodného vojtíška 🙂
pokud jsem na rizikáči, co si musím pak platit, aby mi ta mateřská stále vycházela na maximum? Děkuji předem 🙂

taggy
7. dub 2009

leny: pokud jsi na nemocenské, tak to řeším taky....jestli je nebo není potřeba si to nemocenské na sociálce platit nebo ne....jestli jo, tak maximum je 1004 a z toho je pak ta nejvyšší mateřská....

vojtisek2007
7. dub 2009

tak jsem tady - omluvám se, včera jsem vypadla, bečeli mi děti ☹

trochu jsem pohledala i v tom novém zákonu a je to následovně :
když se jako osvč stihneš přihlásit na OSSZ do 8dnů od zaregistrování jako podnikatel, tak máš nárok na nemocenskou ihned po přihlášení -nemusíš čekat tři měsíce jako když už jsi třeba podnikatel 5let a jenom jsi prostě přihlášená nebyla a přihlašuješ se dodatečně (třeba kvůli tomu, že plánuješ miminko) - to pak nárok na nemocenskou vzniká až po třech měsících placení...
K těm dnům - 270dnů musí být člověk registrovaný u OSSZ (a´t už jako podnikatel nebo i jako zaměstnanec - počítá se to dohromady za poslední dva roky před nástupem na mateřskou) a těch 180dnů musí splnit osvč hrazením záloh na nemocenské.
Výše mateřské i nemocenské se počítá pouze z toho, z jakého titule žádáte - takže když jako osvč, tak jenom ze zaplacených záloh, nemíchá se dohromady s předchozím zaměstnáním - nasčítají se zaplacené zálohy, udělá se z toho vyměřovací základ a počítá se denní vyměřovací základ na mateřskou.

taggy -jinak k těm vycházkám, řešili jsme to už na jiné diskuzi - je to na gyn. jaké vycházky napíše, mě třeba napsal neomezené - ale byli tam holky, co měli dvě hodky dopo a dvě hodky odpo...jinak porušovat se to nevyplácí, pak tě ossz postihne sebráním penízků....a když to bude opakovaně, stopne nemocenskou (mateřskou) úplně. Jestli je tvůj dr. normální, tak ti napíše vycházky maximální

k tomu placení na rizikovém - platit zálohy nemusíte, ale pak ty měsíce se vám nebudou počtat - nebudou se počítat jak dny (ty budou vyloučené) ani zálohy - ale pozor ty dny nebudou vyloučené z těch co musíte nasbérat na těch 180 nebo 270dnů - do toho se pořád počítat budou - protože jste stále registr.u OSSZ.

taggy
7. dub 2009

vojtisku: díky moc, že si to všechno našla.....ještě se tě chci zeptat na poslední věc:
když se v září zaregistruju jako osvč, začnu platit zálohy a tisícovku na nemocenské pojištění, v září hned otěhotním a budu chtít jít v prosinci na nemocenskou.....tak mě zajímá, když tři měsíce před nástupem na nemocenskou zaplatím, pak nastoupím na nemocenskou a nic platit nebudu, tak se mi pak výše mateřské bude počítat z těch prvních tří měsíců, co zaplatím a nebo, když budu pět měsíců na nemocenské, tak se mi zprůměruje to, že jsem tři měsíce platila a pět marodila, tak dostanu myslíš míň?
a k těm dnům: můžu mít těch 270 dní splněno jako zaměstnanec a pak těch 180 jako osvč?

jinak ten můj gyndař je super, takže pevně věřím tomu, že mi vycházky napíše taky maximální......

vojtisek2007
7. dub 2009

taggy - když zaplatíš 3měsíce a pak 5budeš na nemoc. a platit zálohy nebudeš - bude se ti mateřská počítat jenom ze zaplacených záloh tzn. ze tří tisíc. těch 270dnů můžeš mít splněno jako zaměstnance i jako osvč to je jedno, jenom to musíš splnit za dva roky před nástupem na mateřsko - ale ty jsi psala, že jsi zaměstnaná tak v pohodě.

taggy
8. dub 2009

ahoj vojtisku.....jsem zaměstnaná od října 2007, takže to je v poho....domluvila jsem se v práci, že k poslednímu srpnu letos smlouvu zrušíme, abych se mohla od září stát osvč.....
jinak ten výpočet té mateřské by se mi měl počítat tak, že jsem se přihlásila a pokaždé zaplatila tisícovku po tři měsíce, takže by se mi měly průměrovat jenom ty tři měsíce a z toho počítat vyměřovací základ ne?
a jinak na té nemocenské platit zálohy jde? stejně nebudu mít těch dvanáct měsíců osvč, takže mi to připadá, že je to jedno......
nebo si mám začít platit zálohy a nemocenské už teď, abych dostala víc?

helenky
8. dub 2009

taggy: vojtíšek je odbornice, ale kdyby jí třeba zase plakaly děti (má 3, tak to musí být koncert 🙂 ) : pokud jsem dobře pochopila, platit zálohy i v době čerpání nemocenské si můžeš a bude se ti to započítávat, pokud víš, že si budeš platit zálohy kratší dobu, plať si je vyšší, ať se po rozložení na 12 měsíců dostaneš na částku jakou chceš... jako OSVČ potřebuješ mít 180 dní, tak stačí, když se přihlásíš v září, až se staneš manželkou a spolupracující osobou 🙂

taggy
8. dub 2009

helenky: já se chci právě stát osvč, až budu manželka a spolupracující osoba....ale pořád mi není jasné, pokud budu osvč jen tři měsíce před nástupem na nemocenskou, tak mi to přece nemůžou průměrovat za dvanáct uplynulých měsíců, když takovou dobu vůbec osvč nebudu ne?
180dní je potřeba na získání mateřské, to budu v poho mít splněno....a na získání nemocenské mi stačí 3 měsíce, to taky splním.....takže můj dotaz je, když si tři měsíce zaplatím po tisícovce na nemocenské pojištění.....a pak budu na nemocenské, tak mi musí přece tu mateřskou počítat a průměrovat jenom z těch tří měsíců účasti ne?

helenky
8. dub 2009

taggy: nemocenská se počítá jinak...navíc, jak už řekl vojtíšek, pokud si začneč nem.poj.platit hned, jak se přihlásíš jako OSVČ, tak nemocenskou můžeš čerpat hned...1.14dní nedostaneš nic, pak je 14 dní maximálně cca750 kč den (při platbě 1000kč měsíčně) atd... zadej si to do googlu, vyjedou ti odkyzy, kde jsou i kalkulačky..

taggy
8. dub 2009

jj, tohle vím, že nemocenská není prvních čtrnáct dní nic a taky, že když začnu hned platit, že ji můžu čerpat hned....ale já chci právě v září se přihlásit, pokud hned otěhotním, tak hned marodit nepůjdu. chci až od třetího měsíce nejdřív, proto píšu, že tři měsíce budu platit....
jde mi teď jen o to, z čeho se mi bude průměrovat ta mateřská......myslím si totiž, že jenom z těch tří zaplacených měsíců před nástupem na nemocenskou.....ale nevím.....

vojtisek2007
8. dub 2009

taggy -když zaplatíš 3zálohy po tisícovce - máš zaplaceno 3tisíce - to odpovídá vym.základu 214.285, děleno 90dnů (za ty tři měsíce) = 2380 (to je průměr na den) redukovaný denní vym.základ = 1294,-kč a mateřská je 70% z toho = 905,-Kč - (na den) - takhle mi to bylo vysvětleno na OSSZ, kde jsem konzultovala dnes telefonicky - při nemoc. si zálohy platit můžete, ale protože zákonem to povinné není, nebude na zaplacené zálohy brán zřetel - tudíž je to úplně k hov... si to platit, když jste nemocný, protože vám to k tomu nepřipočítají. Tak doufám, že je to srozumitelný, než jsem z tý ženský tam něco vymáčkla...to byl děs.

taggy
8. dub 2009

tak to, co jsi mi teďka napsala, to je geniální.....to je přesně to, co jsem měla v plánu.......takže mi to vychází okolo těch sedma osmadvaceti na měsíc......jsi zlatá vojíšku, už tě nebudu ničím otravovat.........

helenky
8. dub 2009

aha, tak já jsem myslela, že se zaplacená částka na nemocenském pojištění pro účely výpočtu mateřské dělí na celý předchozí rok a né pouze počtem dní, kdy jsme nem.poj hradily..to jsem z toho jelen 😨 🙂

vojtisek2007
8. dub 2009

helenky - to mi řekli na naší ossz - ikdyž si mě tam teda přehazovali jako horkej brambor a tvrdili cosi o nějakém nadpozemském vzorečku, podle kterého se mateřská počítá, že tomu stejně "normální" člověk nemůže rozumět....no pobavila jsem se tam, ale nakonec jsem z nich dostala, to co jsem potřebovala vědět, ale to už jsem snad mluvila s ředitelem 😀

taggy
8. dub 2009

helenky: to se nedělí počtem dní, kdy to hradíš, ale kdy jsi osvč.....pokud já budu osvč jen tři měsíce, tak mi to nemůžou průměrovat za rok.......

helenky
9. dub 2009

vojtíšku jseš dobrá, že se nenecháš odbýt neprůstřelnou barikádou úřednické neochoty...
taggy..aha..tak to se dělá asi jen v případě, že je člověk OSVČ delší dobu, ale hradí si jen těch 180 dní..
tak už jsem z toho menší jelen 😀

taggy
9. dub 2009

on totiž ten můj případ je helenky docela výjimečný....málokdo se nechá propustit před těhotenstvím z práce, protože ti pak už nemusí vůbec držet místo a jde se nahlásit jako osvč a platit zálohy a tak......takže většina lidí je buď zaměstnanec, a to i když chce otěhotnět, a nebo je už delší dobu osvč....akorát já jsem to měla takové zamotanější, ale už jsme to rozmotaly, tak je to dobrý......

helenky
9. dub 2009

taggy: já jsem kvůli problémům s otěhotněním odešla z práce (příliš stresu) ...takže o nestandartních situacích také něco vím 🙂
když jsem zjistila, že pokud se přihlásím jako spolupracující osoba, dostanu snad i mateřskou 🙂 teď už jen aby se to povedlo!!!

taggy
9. dub 2009

jj, helenky: takže to budeš mít vlastně podobné, jako já......
a jak dlouho se snažíte? já mám totiž v práci taky docela stres.....

helenky
9. dub 2009

taggy: 2,5 roku neberu antiko,od 11/08 jsme v CARu, teď mám po 1.IVF a čekáme na výsledek .... stres samozřejmě neprospívá, o tom žádná, ale je potřeba zjistit, jestli třeba není problém ještě někde jinde, - říká se, že do půl roka otěhotní málokdo, do roka by se to zdravým párům, které se pravidelně milují, mělo povést..pak je dobré nechat si udělat vyšetření..to jsem se ale dozvěděla až v CARu, moje gynekoložka to dle mého podcenila, resp.to začala řešit docela pozdě..pořád mi říkala, že 1,5 nic neni....ať počkám ještě půl roku, ať jsem hlvně v klídku, tak jsem opustila náročnou práci a prdlajs ..půl roku a nic...no, co nadělám, moc si přeji, aby to vyšlo, šla jsem do toho i s tím,že budu bez mateřské..ale nakonec to vypadá, že ne 🙂

taggy
9. dub 2009

tak to moc držím palečky...my se začneme snažit až v září...a kolik ti je?

weeev
14. dub 2009

Ahoj.

Pročítala jsem pár příspěvků,už tomu docela rozumím,ale radši se zeptám.
Jsem OSVČ od října 2008.Od února 2009 si platím 200,- měsíčně na nemocenském.Teď za duben jsem si to zvedla na 700,- kč.Myslíte si,že by šlo paltit celou dobu těch 200,- a pak až zjistím,že jsem těhotná si to teprve zvednout na třeba 1000,- abych měla možnost aspoň 20.000,- měsíčně na těch 28 týdnů?

vojtisek2007
14. dub 2009

weev - jelikož jsi osvč již déle, tak až ti budou brát výpočet pro mateřskou-budeš mít na zálohách zaplaceno víc jak 12měsíců - takže je nejlepší když právě těch 12měsíců před nástupem na mateřskou budeš mít placeno co nejvíc, aby ti vyšel dobrý průměr - když budeš z těch 12měsíců co se ti budou brát mít třeba 6krát zaplaceno 200 a šestkrát 1000 - tak ti tu mateřskou ta menší záloha rozmělní. Když bys měla všech 12záloh ze kterých ti budou počítat mateřskou zaplaceno např. těch 700 - tak máš 758,-kč mateřské na den- takže měsíčně něco kolem 22.500,-kč - což u je slušná mateřská.
Když bys vlastně teď celou dobu platila těch 200,-kč a zvedla si zálohy až budeš těhu - tak těhu budeš jen 9měsíců - takže bys měla 9záloh vyšších a 3nízké - tak dramaticky by ti to snad mateřskou nesnížilo....
Při placení 1000 zálohy máš 905 na den - no a kdyby byli ty tři nižší, tak to nevím, o kolik by se ti to ponížilo, ale o moc snad ne....

taggy
14. dub 2009

vojtisku: ještě i já se tě chci zeptat na jednu věc. moje situace tady byla už rozebraná. jen detail, co se týče těch 270 a 180 dní účasti na nemocenském pojištění. teď jsem už dva roky zaměstnaná a tak mám 270 účasti jako zaměstnanec splněno. od září, po svatbě, se stanu OSVČ jako spolupracující osoba. chtěli jsme mimi po svatbě, to by nám vycházelo i těch 180 dní účasti jako OSVČ. chci se zeptat, jestli je nutné mít splněno i těch 270 dní jako zaměstnanec a pak i těch 180 dní jako OSVČ. moc tomu nerozumím a bavili jsme se s MP, že bysme chtěli zkusit miminko už v srpnu, to znamená měsíc před svatbou tak mě zajímá, jestli bych tak stihla i těch 180 dní nebo to už není nutné.....snad se v tom vyznáš.

weeev
14. dub 2009

vojtisek:takže pokud to dobře chápu a otěhotněla bych třeba tento měsíc,tak se na těch 20.000 asi nedostanu,že?Takže minimálně těch 700,- si mám platit už teď?A přinejlepším kdyby i víc?
No a jak by to bylo v případě,kdybych šla na nemocenskou,protože mi řekl.gyn.,že budu mít s největší prav.rizikové,šla bych třeba ve 3 měsíci těh.,tak jak by to bylo potom...Dostávala bych nemocenskou a pak ještě ten příspěvek na mateřství po dobu těch 28 týdnů?

taggy
14. dub 2009

weev: pokud si platíš nemocenské pojištění alespoň tři měsíce, dostáváš nemocenskou podle výše plateb....a pak normálně tu ppm 28 týdnů. mám to v plánu stejně, taky půjdu marodit.

vojtisek2007
14. dub 2009

taggy - je nutné být registrována dva roky před čerpáním mateřské alespoň 270dnů jedno jestli budeš mít 200 jako zaměstnanec a 70jako osvč nebo celých 270dn jako zaměstnanec, nebo 270dnů jako osvc - ale těch 180dnů musíš mít jako osvč minimálně - nutné jsou.
např - podnikatelka od 2007 - nepřihlásila se na OSSZ (nebylo to zákonem povinné), od 1.1.2009 musí, v únoru otěhotní - takže do PPM nestačí být 270dnů v evidenci OSSZ, splní pouze 180dnů jako osvč - takže nárok na mateřskou mít nebude
nebo - 2007 a 2008 zaměstnance - tudíž z platu se odvádí ossz, od 1.1.2009 osvč - v únoru otěhotní - takže za poslední dva roky před nástupem splní 270dnů účasti jako zaměstnanec i 180dnů stihne jako osvč - takže bude mít nárok na mateřskou
nebo - od 1.1.2008 osvč - takže tady když by zase únor 2009 těhu - tak tady bude 270dnů účasti za poslední dva roky z osvč i 180dnů jako osvč.
Těch 180dnů jako osvč by jsi měla stihnout v pohodě - přece jenom je to jen 6měsíců a těhotná jsi 9....

vojtisek2007
14. dub 2009

weev - no lepší by bylo platit zálohy vyšší už teď, když už těhu plánujete, pak by ti to fakt mohlo snížit - a když budeš na rizikovém - tak normálně budeš dostávat nemmocenský - který se mimochodem počtítá taky ze záloh - takže když budeš mít ty zálohy vyšší , budeš mít i slušnou nemoenskou - a pak normálně z nemocenský přejdeš na mateřskou - 6až 8týdnů před porodem.

weeev
15. dub 2009

Holky děkuji,strašně moc jste my všechny pomohly!!!!Díky 😉

taggy
15. dub 2009

vojtisku: super, díiky.
takže to znamená, že můžu mít 270 dní splněno jako zaměstnanec, to už mám a 180 dní jako osvč. jde mi jen o to, že když otěhotním v srpnu a jako osvč se zaregistruju a začnu platit nemocenskou až od září, tak jestli mi to taky vyjde....těhu jsem sice devět měsíců, ale 6-8 týdnů před porodem se nastupuje na ppm. to mě taky zajímá, kdo nebo podle čeho se rozhoduje o tom, jestli na ppm nastoupím šest nebo už těch osm týdnů před porodem?