Na kolik se má zkrouhnout 3 letý rodičovský příspěvek?

jarunkaxyz1
14. kvě 2011

Ahoj maminky,

nemáte některá přehled, na kolik by se měl při nejhorším "zkrouhnout" rodičovský příspěvek u 3 leté varianty? Mám pocit, že plánují místo 7600 Kč asi 6000 Kč. Je to tak? Asi zbývá jen doufat, že to neprojde ☹

babulinkab
15. kvě 2011

Tříletá rodičovská klesne až o 16 tisíc, plánuje Drábek
13:15 | 14.4.2011 | Petr Kučera
Témata (8):rodičovský příspěvekrodičovská dovolenáJaromír Drábekministerstvo práce a sociálních věcíreformadítěmateřská dovolenápeněžitá pomoc v mateřství.
Ilustrační foto.
větší obrázekZdroj: Reuters
Praha - Tříletá varianta rodičovského příspěvku klesne od roku 2012 až o téměř 16 tisíc korun. Vyplývá to z návrhu, který posílá do vlády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Cílem tentokrát není ušetřit státnímu rozpočtu, ale sjednotit maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku.

Drábek navrhuje jednotný strop 220 tisíc korun nezávisle na délce čerpání. Zatímco dosavadní tříletá varianta klesne, méně rozšířená dvou- a čtyřletá varianta se o 3400 korun zvýší.

Navržené změny mají rodinám přinést i příjemnější novinky. Skončí dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu čerpání už nelze později změnit. K vyššímu příspěvku se snadněji než dosud dostanou i nezaměstnané ženy, pokud si nemocenské pojištění platil alespoň otec dítěte.

Skončí také dosavadní omezení pro čerpání rodičovského příspěvku, pokud je dítě v mateřské škole.

Povinně jen pro nové příjemce
Pokud návrh projde, dotknou se výhody i nevýhody nového systému hlavně lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci se budou moci rozhodnout, zda zůstanou u dosavadního systému, nebo přejdou do nového. Změna může pomoci hlavně rodičům, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka.

Maximálně 220 tisíc
Podle Drábkova návrhu by se všechny varianty rodičovského příspěvku měly sjednotit tak, aby příjemci dostali maximálně 220 tisíc korun (v úhrnu za celou dobu pobírání příspěvku na jedno dítě).

Dosud lze při dvouleté variantě čerpání získat až 216 600 korun, při tříleté až 235 600 a při čtyřleté 216 600 nebo 178 600 (podle toho, zda následuje po peněžité pomoci v mateřství).

Má skončit dosavadní rozdělení rodičovského příspěvku na tři různě dlouhé varianty, mezi nimiž nelze přecházet. Nově si půjde zvolit v zásadě jakoukoliv délku čerpání (maximálně čtyři roky), přičemž na celkovou výši příspěvku to nebude mít vliv - pro všechny má činit maximálně 220 tisíc.

Rodič, který v blízké době plánuje dalšího potomka nebo se chce rychleji vrátit do práce, si tak bude moci vybrat kratší čerpání příspěvku. Dosud byla dvouletá varianta dostupná jen pro lidi s hrubou mzdou přes 16 tisíc korun.

Výše rodičovského příspěvku však bude omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu) a maximálně 11 500 korunami měsíčně. Drábek tím chce zamezit situaci, kdy by některé matky dostávaly od státu více peněz, než si předtím vydělávaly v zaměstnání.

Rychlost čerpání a tedy i výši měsíčního příspěvku by si rodiče mohli opakovaně měnit podle aktuálních potřeb, změna bude možná maximálně jednou za čtvrt roku.

Nově i pro nezaměstnané
Další příjemná novinka čeká podle návrhu na nezaměstnané matky, studentky či některé podnikatelky. Na vyšší příspěvek mají dosáhnout snadněji než dosud.

GrafikaNeplatíte státu zbytečně víc, než musíte? Otestujte se, co víte o daních

Nyní totiž platí, že nezaměstnaní rodiče si nemohou zvolit délku rodičovského příspěvku a automaticky jim připadne nejméně výhodná čtyřletá varianta.

Toto pravidlo lze dosud obejít v případě, kdy otec dítěte pracuje (platí si nemocenské pojištění). V praxi jde však o poměrně komplikovaný, byť legální postup.

Drábek navrhuje, aby si vyšší (rychlejší) variantu příspěvku mohly nově vybrat i matky, u nichž podmínku pojištění splňuje alespoň otec dítěte.

Pouze pokud jsou nezaměstnaní oba rodiče nebo si například jako OSVČ neplatí pojištění dobrovolně, připadne jim i nadále nejméně výhodná čtyřletá varianta.

babulinkab
15. kvě 2011

@kutcher omlouvám se, podle této věty,kopíruju:

Pokud návrh projde, dotknou se výhody i nevýhody nového systému hlavně lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci se budou moci rozhodnout, zda zůstanou u dosavadního systému, nebo přejdou do nového. Změna může pomoci hlavně rodičům, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka.

máš pravdu, já za sebe jen doufám, že to bude pravda 😀 😀

spagatice
15. kvě 2011

No jo, ale to je přesně ono, takže já už to prostě budu mít určené od nich a nebudu si moci vybrat, protože rodičák začnu pobírat až v únoru nebo v březnu.

jarunkaxyz1
autor
15. kvě 2011

Jo, takže už je mi to jasné.
Holky, díky moc za cenné info. 😉

jarunkaxyz1
autor
15. kvě 2011

No a teď mě napadla ještě jedna věc - když končí MD v půlce měsíce, začínám brát rodičovský příspěvek návazně nebo od dalšího měsíce? Tý jo, to by mi vyšlo na půlku prosince jen tak tak:o)

vojtisek2007
15. kvě 2011

@jarunkaxyz1 podle výšky mateřské a výšky zvoleného rodi.příspěvku - když mateřská za ten půl měsíc udělá míň než 7600 (11400) tak zbytek ten měsíc dostaneš na rodičáku, pokud mateřská za ten půl měsíc udělá víc než 7600 (11400) tak rodičák budeš brát až od dalšího měsíce

jarunkaxyz1
autor
15. kvě 2011

@vojtisek2007: Konkrétně: třeba do 10.12. mám nárok na MD a pak si zvolím rodičák na 3 roky. Dostanu jeho část už v prosinci?

babulinkab
15. kvě 2011

@jarunkaxyz1 hele já nechci lézt vojtiskovi dozelí, ale to by jsi jí musela napsat kolik budeš mít denní dávku peněžité pomoci v mateřství, jinak ti to neřekne
já jsem to měla tak, že jsem měla 20.11. nastoupit rodičák, ale za těch 20 dní mně dělala PPM víc než těch 7600,--, tudíž jsem pobírala rodičák až od 1. 12.

kutcher
15. kvě 2011

Máme v tom koukám pěknej brajgl, ale holky já myslím, že ani politici nevědí, co to tam vlastně patlaj, hlavně když na tom bude něco do kapsy, že? Já jim dám snižování dluhu, prdlajz

vojtisek2007
15. kvě 2011

@jarunkaxyz1 jestli ta mateřská, kterou ti vyplatí za těch 10dnů bude nižíš než 7600, tak dostaneš i kousek rodičáku ( mateřská za 10 dnů udělá např. 5800 a na rodičáku tedy dostaneš 1800) , pokud ta mateřská za těch 10dnů bude vyšší než 7600 rodičák dostaneš až další měsíc, za prosinec nic.....

j.a.n.i
15. kvě 2011

Mě se ten návrh moc líbí 🙂 on už ho Drábek navrhoval minule, ale ti blbci ve vládě se lekli toho, že by se snížil nejrozšířenější 3 letý a couvli od toho 😖 možná protože je jasný, jednoduchý a spravedlivý...

zelvatko
25. kvě 2011

já bych to potřebovala vysvětli polopatě!! Teď jsem na rodičáku - mateřskou jsem nepobírala, vše jsem měla odpracované, ale naši úředníci rozhodli jinak.. no co, už s tím nic nenadělám.. Takže pobírám ubohé 4tis!
Původně jsem se chtěla zeptat, jestli u druhého dítěte by mohl na mateřskou otec dítěte, ale ten je OSVČ a platí si dobrovolně soc.pojištění..jestli to půjde, když bych chtěla dítě ještě před skončením RD..

No a tady ten okopírvaný článek výše.. to teda znamená, že v roce 2012 si i já budu moct na ty poslední 2roky změnit délku o rok a pobírat 7600Kč, jo a v závěru budu na mateřské jen 3roky.. mám v tom dobrý guláš.. 😕

fazole11
26. kvě 2011

@spagatice Ahojky no to jsme na tom stejně, taky čekáme v září a pročítám a pročítám, abych se začala připravovat na to, co přijde. Zatím jsem přišla na to, že při nejlepším to vychází na nějakých 7096,-- kč měsíčně při 3leté variantě. Ale taky už jsem slyšela něco jako, že pokud chce maminka z rodičáku na mateřskou s dalším dítětem, tak že by dostala jen 3800,-- Kč, ale to byl jen doufám nějaký kec, protože to by bylo hrozný... ☹

babulinkab
26. kvě 2011

včera jsem zase cosi slyšela v rádiu, že najednou zase věci veřejné jsou proti tomu, aby se ta 3-letá snižovala, bůh ví co si ještě vymyslí

neu.sona
15. čer 2011

Holky, tak jak to bude? Víte to některá 😀 . Mně končí RD k poslednímu květnu 2012 a pořád nejsem rozhodnutá zda druhé díto hned nebo později 🙂