Nárok na mateřskou? Poloviční úvazek

malanikova
11. srp 2017

Dobry den chtela bych se zeptat 1.12.2014sem nastoupila do jedne firmy al 2.12.2015 sem nastoupila na neschopenku skrz tehotenstvy ta firma neni vhodna pro tehotne.
Na materskou sem narok mela ,
Ale 31.5.2016 me skoncila pracovni smlouva a uz my ji nechtěly. Prodlouit ,tak ukoncily pracovni poměr.
Ale tet muzu zase do te firmy nastoupit na poloviční úvazek.
Ale mi planujem jeste jedno mimco.je moznost ze bych mela narok na materskou nebo ne.Dekuji..

j.a.n.i
11. srp 2017

@malanikova No, pokud tam budeš nejdříve nějakou dobu pracovat a pak teprve otěhotníš, tak ti nárok na mateřskou vzniknout může.

malanikova
autor
11. srp 2017

@j.a.n.i A jak dlouho je potreba,zase tech 270 dni?

j.a.n.i
11. srp 2017

@malanikova Jojo, zase těch 270 dní.

editah222
11. srp 2017

@j.a.n.i zeptám se možná blbě, ale když byla na RD (měla nárok na mateřskou) a hned po ukončení RD nastoupí do práce tak přece nemusí zase odpracovat těch 270dní ne? Nebo už jsem do toho zamotaná moc? :D

xpila
11. srp 2017

@editah222 Jí ale skončila smlouva, takže nesplní podmínky pro mateřskou.

blahova_andrea
11. srp 2017

@editah222 já myslím, že to se týká jen návaznosti RP a MD a u stejného zaměstnavatele. ale možná se pletu.

xpila
11. srp 2017

@blahova_andrea Zásadní je to, že musí trvat smlouva, resp. musí splnit podmínky. Ale takhle už není ani v ochranné lhůtě.

editah222
11. srp 2017

@xpila takže abych si udělala v hlavě pořádek 🙂 Pokud je žena na RD a v té době je ji ukončena smlouva tak když ve 3 letech dítěte nastoupí do nového zaměstnání tak zase musí odpracovat 270dní? Já si právě vždy myslela, že když měla nárok na mateřskou a hned po skončení RD jde někam do práce tak se ji to netýká, zaměstnaná je i když jinde než kde čerpala MD.

xpila
11. srp 2017

@editah222 Takhl zobecnit se to nedá 🙂 Prostě vždycky jsou dvě podmínky - 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky k datu nástupu na mateřskou a být k tomu datu zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání.
Tj. u toho tvého příkladu by záleželo, kdy by skončila první smlouva.

malanikova
autor
11. srp 2017

Sem porad jeste na RD.a smlouva my skoncila 31.5.2016.
Takze bych musela odpracovat tech 270 dni.

blahova_andrea
11. srp 2017

@xpila vždyť to jsem napsala. trvání smlouvy. návaznost u původního zaměstnavatele. pokud jde do jiné práce, tak ta návaznost padá. začíná od znovu. možná to píšu blbě, ale doufám, že chápu dobře 😅

editah222
11. srp 2017

@xpila
@blahova_andrea díky holky, tak jsem zase o něco chytřejší :D

j.a.n.i
11. srp 2017

@blahova_andrea Ne, na návaznost nemusí být původní zaměstnavatel, ale musí trvat smlouva, tedy například, pokud by byl někdo do 31.12.2017 zaměstnaný u jedné firmy, tam byl na RD a od 1.1.2018 nastoupil do jiného zaměstnání, tak může jít klidně po týdnu na mateřskou (kdyby ho tedy v tak vysokém stupni těhotenství vzali, ale berme to jako teoretický příklad) a nárok mít bude.

j.a.n.i
11. srp 2017

@malanikova No, to je právě ten zásadní omyl, který způsobuje ta nedorozumění - ty na žádné RD nejsi... na RD jsou pouze ti, kdo mají trvající pracovní poměr, ty jsi aktuálně nezaměstnaná a pobírající rodičovský příspěvek.

editah222
11. srp 2017

@j.a.n.i to je přesně to co mi nikdy nedošlo 🙂

j.a.n.i
11. srp 2017

@editah222 Jo a to je přesně to, co v tom dělá bordel 😉 že se obecně zaměňuje RD a pobírání rodičáku.

mamiiinnaa
11. srp 2017

@j.a.n.i prosím, prosim, info - jsem na RD, zamestnana od r. 2009, na tříleté, syn oslaví 27.12.17 třetí narozky, teď jsem znovu těhotná a bylo mi řečeno, ze pokud budu mit neschopenku, zkrátí se mi rodicak - ten novy. Termin porodu mam na zacatku brezna, tudiz jde asi o mesic, nez nastoupím na md, nejak se mi to nezda... Jak to tedy je? Mohu od 28.12.17 nastoupit na neschopenku a pak normalne jit na MD a pak na RD? Na tri roky. Děkuji moc za odpoved

blahova_andrea
11. srp 2017

@mamiiinnaa a kdo ti to rekl? Podle me je to blbost.

mamiiinnaa
11. srp 2017

@blahova_andrea segry kamaradka, ze ji to bylo receno... Me se to taky moc nezdá, ale fakt nevím, chtěla jsem to stihnout, ale skvrne delalo drahoty 🙄😂

lenoulinkaa
12. srp 2017

@mamiiinnaa je to blbost. Tobě sice skončí v práci rodičovská dovolená a to že se vratis do práce a budeš nemocná nevylucuje, že můžeš pobírat rodičovský příspěvek na první dítě.

blahova_andrea
12. srp 2017

@mamiiinnaa sestra kamarádky 😀 to zas bude nějaká odbornice z desátého doslechu, ne? 😉 u rodičáku se můžeš vrátit do práce, můžeš si najít novou práci. rodičák se tím nekrátí. rodičák se ti zkrátí mateřskou, porodem dalšího potomka. ale od toho je dnes rp flexibilní a prostě si včas navýšíš částku, aby sis ho stihla vybrat. s prací to fakt nesouvisí

mamiiinnaa
12. srp 2017

😀 a na md to bude mit vliv? Ja bych klidne na ten mesic do prace sla, ale to mi u mudr neprojde... To mi rekla uz ted 🙄

mamiiinnaa
12. srp 2017

Protoze konec RD 27.12.17, nastup na MD 26.1.18

mamiiinnaa
12. srp 2017

@blahova_andrea
Díky, pobavila si me 😂 nevim, s tim RD mi to přišlo hned divný, nevim, jestli nemyslela mateřskou... Asi myslela tu, protože dle ni nebudu mit odpracovano 270 dni, coz se RD netyka.

blahova_andrea
12. srp 2017

@mamiiinnaa to nemá smysl nastupovat, ani pro tebe ani pro zaměstnavatele většinou. md to myslím neovlivní. pokud porodíš druhé dítě do čtyř let prvního a stále ti trvá smlouva, tak je myslím md ve stejné výši jako první

mamiiinnaa
12. srp 2017

@blahova_andrea diky, hapruje mi to o mesic... a smlouva stale trva

j.a.n.i
12. srp 2017

@mamiiinnaa S krácením rodičáku je to blbost. A ad doktorka, ona ti nastoupit do práce nemá co zakazovat, pokud ty řekneš, že jít chceš, tak s tím nic nenadělá.