Návrat do práce po rodičovské dovolené. Poradíte, prosím?

hrbinka
27. dub 2023

Chtěla jsem se poradit. Šestého května mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel mi v únoru oznámil, že se mnou bude rozvázán pracovní poměr, jelikož nesplňuji vzdělání. A chtěl podepsat dohodu. Nepodepsala jsem, trvala jsem na tom, aby mi dali výpověď, že si vezmu na výpovědní dobu neplacené volno. Jenže oni mi z tohoto důvodu výpověď dát nemohou, jelikož bych musela obdržet dopis s požadavkem na doplnění vzdělání a lhůtou. Správně bych měla dostat normálně své místo. Chtěla jsem tedy, aby mě propustili z organizačních změn a náleželo by mi odstupné. Bylo na mě tlačeno, abych podepsala dodatek, že se doba neurčitá mění na určitou apod., jen aby mi nemuseli nic dát. Už jsem se smířila, že nedostanu nic, začala jsem si shánět jinou práci a s předchozím zaměstnavatelem jsem už nechtěla mít nic společného. Jenže, co se nestalo. Teď, něco málo přes týden před ukončením rodičáku, mi zaměstnavatelka oznámila, že s neplaceným volném nesouhlasí a že mám šestého naklusat na směny. Vzhledem k tomu, že pracuji v jednom školském zařízení, kde jste pořád jednou nohou v kriminále, mám strach se tam vrátit, aby na mě neušili nějakou boudu. Už jsem to zažila u jiných kolegů, někde dokonce hrozilo i vězení. Vedení prostě takovéhle podrazy dělá. Panuje tam atmosféra strachu. Buď donášej, nebo zemři. Poslala jsem tedy žádost o neplacené volno kvůli péči o dítě, ale odmítli mi vyhovět. Mám ještě nějakou možnost k nenastoupení? Nic od nich nechci, jen klid. Ale jedna kolegyně je na dlouhodobé neschopence po úrazu, chtějí mě tam za ní... Fakt se bojím tam vrátit😢

krisstina93
27. dub 2023

Neplacene volno ti dávat nemusi no, ty musíš buď nastoupit, když ti teda dali místo a nebo dat sama tu výpověď. Bohužel no, výpověď ti dat nechtějí, místo ti našli, takže asi vyhráli. Buď nastoupis, nebo jim podepíšeš tu dohodu.

kryany
27. dub 2023

@krisstina93 a proc by na tebe neco sili,kdyz jim tam chybi clovek,nastoupila bych,za chvili je konec skolniho roku a ty uvidis co a jak...

j.a.n.i
27. dub 2023

@hrbinka No, když jim chybi člověk, tak ti výpověď pro nadbytečnost dat taky nemohou...

martt
27. dub 2023

@hrbinka Bohužel ti opravdu s neplacenym volnem nemusejí vyjít vstříc ,vůbec pokud jim chybí zaměstnanec. Tady je opravdu jediná možnost dát sama výpověď. Ale u výpovědi máš klasicky dvouměsíční výpovědní lhůtu , takže ty dva měsíce budeš muset pravdepodobne stejně odchodit. Jedine zkusit dohodu o dřívějším odchodu, ale pokud chybí kolegyně tak s tím pravděpodobně také nebudou souhlasit.

eliska_r
27. dub 2023

Co neschopenka ?

hrbinka
autor
27. dub 2023

To jste mě nepotěšili. Evidentně mi nestačí ani péče o dítě. Nejsme škola, pouze školské zařízení, také to budu muset nejméně do konce července vydržet. Je mi z toho na nic. O té kolegyni věděli už dřív, ale sháněli někoho jiného. Řekli mi, že na své místo se vrátit nemůžu a za ní mě původně nechtěli, když jsem se ptala. Až po informaci, že to mám rozjednané jinde, najednou otočili. Jsem blbá, kdybych byla ticho, mohl být klid. Nevím, co budu dělat během prázdnin, nemám nikoho, kdo by hlídal a školka jede jen první dva týdny. Navíc je ve vedlejší vesnici, kam o prázdninách ráno autobus nejezdí. Takže jedině asi brzy ráno kočár a pěšky, nebo nevím, neřídím. Náhrada za školku pro sotva tříleté dítě není. Starší bych strčila na tábor, ale takto opravdu nevím, co bude. Asi bude muset hlídat desetiletý syn. Jsem z toho fakt úplně paf.

lenickakl
27. dub 2023

Na to jsi ale mela myslet driv a ne to ted resit na posledni chvili. 🤷🏼‍♀️

hrbinka
autor
27. dub 2023

@lenickakl oni mi řekli, že končím, nemají pro mě práci a mé místo mi dát v žádném případě nemohou, protože jim to bylo takto nařízeno z kraje. Ano, jsem blbá, že mě nenapadlo, že mě takto podrazí.

hrbinka
autor
27. dub 2023

@lenickakl a že výpověď mi zašlou šestého, kdy se mám vracet, dříve že zákona nemohou. Domluvili jsme se, že si vezmu na ty tři měsíce neplacené volno. Abych jim to tam nenarušovala.

hrbinka
autor
27. dub 2023

@lenickakl bohužel to nemám písemně. Na to jsem teď dojela a proto to řeším teď.

leymea
27. dub 2023

Tak tuhle situaci Ti nezavidim. Zkusila bych se s nima domluvit na vypoved dohodou, ze bys treba nemusela nastoupit, ale pokud by na to nepristoupili tak asi jinou moznost bohuzel nemas. Kazdopadne jeste furt mas duben. Dneska/zitra jim muzes dat vypoved a budes pracovat do konce cervna, tim vyresis cervenec.

levandulovy_caj
27. dub 2023

@hrbinka a máš od září domluvenou školku pro dítě?

levandulovy_caj
27. dub 2023

Já to teda na péči o dítě do 4let uhrála. Doložila jsem akorát potvrzení o nepřijetí do školky.
V tomto případě bych teda brala nohy na ramena a podepsala výpověď i za cenu, že přijdu o odstupné.

hrbinka
autor
27. dub 2023

@levandulovy_caj já ho právě už ve školce mám zapsaného, počítala jsem původně, že se budu vracet v pohodě a klidu do práce. Takže to neuhraju.

hrbinka
autor
27. dub 2023

@levandulovy_caj taky bych to podepsala. Už nechtějí. Takže mám smolíka. Myslela jsem, že to právě uhraju na péči, bohužel.

prostenika85
27. dub 2023

Ahoj, chápu, že jsi naštvaná. Stávající zaměstnavatel ale jedná dle zákonů. Nabídli Ti ukončení dohodou - neměla jsi zájem. Nástupem po RD Tě tlačí do kouta stejně jako Ty před tím je. Oni evidentně nechtějí vyplácet odstupné a Ty nastoupit. Tady pomůže jen vzájemná domluva ✊

levandulovy_caj
27. dub 2023

@hrbinka a jak si to měla teda v plánu o prázdninách, když píšeš, že nevíš kdo bude hlídat?

foxietrixie
27. dub 2023

@hrbinka tak... jedině střídej OČR s nemocenskou... pár dní v práci, pak 9dní OČR, pár dní v práci, pak nemocenskou

krisstina93
27. dub 2023

@hrbinka tak zítra hned pošli výpověď (musí to byt do 30.) a odchodis holt květen a červen a na prázdniny už z toho budeš venku.

hrbinka
autor
27. dub 2023

@levandulovy_caj Tím, že mi řekla v lednu, že mě tam nepřijmou, tak jsem to neřešila.

anetka1701
27. dub 2023

Sepiš výpověď a zítra ji dones osobně. Poběží ti lhůta od 1.5 takže prázdniny máš vyřešené. Praci odchodíš a zatím si můžeš hledat nové místo... Můžeš nenastoupit, ale do pak dostaneš paragraf za hrubé porušení pracovni kázně a to asi nechceš...

j.a.n.i
27. dub 2023

@hrbinka Tak dej výpověď, když ji předáš zítra, tak ti výpovědní lhůta skončí ke 30.6. a nemusíš řešit prázdniny.