Nevyhovující podmínky v práci v těhotenství

jances91
27. pro 2016

Ahojte holky, nevím zda tento dotaz již tady byl, protože tady je toho opravdu moc a chvílemi se i ztrácím :D Pracuji jako třidička textilu, výkon práce je třídit různé sortimenty oblečení, ale problém je, že se často zohýbám, taháme i 30 kg břemena (ano vím že se to nesmí,já tomu bohužel nešéfuji), je tam hodně prachu, oblečení je napuštěné různými chemikáliemi atd. Mohla bych ještě pokračovat tady půl hodiny. Rodinný příbuzný, který se vyzná v zákoníku práce, mi řekl že to jsou nevyhovující podmínky a pokud mi nenajde vhodnější místo u nás v práci (bohužel jiné tam není), tak bych měla být doma s náhradou mzdy 100%. Ale teď k mému dotazu. Chtěla jsem se zeptat, zda se některá z Vás s tímto setkala a mohla mi poradit jak to zaměstnavateli říct. U nás je problém, že můj zaměstnavatel je cizinec a už jednu mou otázku bral jako výhrůžku a tak mě sesadil z kanceláře na halu.

Moc Vám děkuji a přeji hezký zbytek dne 🙂

nita1984
27. pro 2016

@jances91 dle zákoníku práce máš právo, bohužel, neznám asi nikoho, do by to doázal v reálu prosadit... obvykle holky skončí na nemocenské

jances91
autor
27. pro 2016

@nita1984 já se totiž docela i bojím, po již předešlé zkušenosti se zaměstnavatelem ale asi to risknu 🙂

nita1984
27. pro 2016

@jances91 no, můžu jen držet palce

jances91
autor
27. pro 2016

@nita1984 děkuji a děkuji i za odpověď 🙂

j.a.n.i
27. pro 2016

@jances91 No, predevsim to rikat pisemne s dolozenym potvrzenim od doktora o tehotenstvi a mozna i tam vyjmenovat co nesmis, pokud bude dojtor ochotny. A evidentne je kam te preradit, kdyz si byla v kancelari.

jances91
autor
27. pro 2016

@j.a.n.i pokud by to bylo na vedoucím tak do kanceláře by me dal, jenže pan ředitel si to nepřeje, nechce me tam. Takze nevim jak tohle vyřeší. Ano urcite budu mít vse písemně

megynka13
27. pro 2016

Nemáš se čeho bát, vyhodit tě nemůže. Jak píše Jani, určitě bych chtěla papír od doktora a pak trvala prostě na tom, že chci práci vhodnou pro těhotné. Jestli ji nemá, prostě budeš doma a hotovo 🙂 na nemocenskou nechoď, to by byla škoda ;)

superkousky
27. pro 2016

@nita1984 Přesně tak.Jenže to je špatně.Je smutné,že lidé neumějí hájit svá práva a raději ustupují...

@jances91 Přesně jak píše @j.a.n.i ..Pan řiditel má bohužel smůlu,že nechce...

nita1984
27. pro 2016

@superkousky věř mi, že já teď za naše práva bojuju ja lev, ale je to těžé.. nedivím se, že nědy lidé raději ustoupí... pro klid duše...

lucia1604
27. pro 2016

Zakonik prace je jedna vec, praxe bohuzel jina... Ja byla dokonce na inspektoratu prace a tam mi bylo receno, ze mam byt rada, ze si muzu sednout aspon u jidla, kdyz mam pauzu... Tak jsem psala na okresni inspektorat prace a tam mi odpovedeli, ze narok na zmenu naplne prace mam a zamestnavatel mi musi vyhovet, ale co mam delat, aby to tak dopadlo, mi nikdo neporadil... Takze se mi akorat v praci vysmali, ale teda od ty moji zadosti jsem nesmela nic tahat a mela jsem dovoleno si sednout a odpocinout si, kdyz bych potrebovala... Vysledek byly krecovy zily na obou nohach.. A nikdo vam nepomuze... A to jsem mela i vyplnenej formular od doktora...

nikyselen
27. pro 2016

Drzim palce pak napis jak si dopadla tohle ne zajima 😉

jances91
autor
27. pro 2016

@megynka13 určitě chci mít vše potvrzené na papíru a doufám, že mi vyhoví. Stejně se tam po mateřské nechci vracet, takže budu bojovat ať mě to stojí co to stojí 🙂

jances91
autor
27. pro 2016

@lucia1604 děkuji za Vaši zkušenost, zkusím to nějak vybojovat, ať mě to stojí cokoli, pač se tam pak nechci vracet, kvůli podmínkám a platu, zůstala jsem jen kvůli plánovanému těhotenství.

jances91
autor
27. pro 2016

@nikyselen určitě napíšu jak to dopadlo 🙂

uzivatelkapetra
27. pro 2016

@jances91 tak bojuj sec muzes,propustit uz te ted nemuzou a kdyz nemas v planu tam budovat karieru tak muzes do toho dat vse🙂

jances91
autor
27. pro 2016

@uzivatelkapetra díky za podporu 🙂

lucia1604
27. pro 2016

@jances91 ja tam byla taky kvuli planovanemu tehu... Musela jsem to vydrzet, protoze nemocenska by nam nestacila... A taky jsem psala na vedeni firmy a delali mrtvyho brouka.. Nikdo se se mnou nebavil.. Ale penize na pravnika jsme fakt nemeli, takze jsem holt zatla zuby a trpela.. Zadarmo nikdo nepomuze.. Ani inspektorat a to by mohl za tohle rozdavat pokuty..

jances91
autor
27. pro 2016

@lucia1604 uvidím co se bude moct s tím dělat, s vedoucím se mluvit dá, tak s ním to zkusím. Nenechám se jen tak odpálkovat a on to ví :D

j.a.n.i
27. pro 2016

@jances91 Asi takhle, až ředitel zjistí, že když tě do kanclu nedá, tak ti bude muset platit plný plat za "válení se doma", tak bych tipovala, že tě tam dá...

lucia1604
27. pro 2016

Tak drzim pesti... Bylo by to super, kdyby konecne nejaka tehu zamestnankyne dostala svych prav... Moc bych vam to prala...

lucia1604
27. pro 2016

@j.a.n.i on ale reditel taky vi, ze neni nikdo, kdo by ho k tomu donutil... V zakoniku to sice je, ale neni zadny organ, ktery by na dodrzovani dohlizel... Protoze on, kdyz rekne nenene, tak ona nema ke komu jit si stezovat... Bohuzel je to jen na lidskosti zamestnavatele... Nestaci, nez doufat a poprat hodne stesti...

blondynka400
27. pro 2016

@jances91 určitě písemně jak tu bylo již napsáno. Každopádně ale ono to není tak jednoduché, jak to většina zde žen uvádí. Tedy co je slučitelné s těhotenstvím a co není. Určitě to tahání těžkých věcí, ale tipuji, že jenom na základě tohoto překážky nedostaneš, protože se "zařídí", aby jsi to nenosila. Ohýbání, prach není nic proti ničemu. Ty chemikálie je něco jiného. Ale jestli je to běžné oblečení, myslím si, že moc nepořídíš.
Když přijdeš s písemnou žádostí, mělo by tě zaslat k závodnímu lékaři, který vydá své stanovisko, protože to je ten, který by měl znát přesně pracovní podmínky a rizika. Další možnost je krajská hygienická stanice, ale s nimi už je to na déle.
U nás tedy náhradní práci ženám dáváme. Hodně teď po vzoru z internetu zkouší být za 100% doma, ale na to já nehodlám přistoupit. Těhotenství není nemoc a radši ženu přeřadím někam, kde sice není úplně produktivní, ale něco odvede. V pozdním těhotenství jí není problém zkrátit pracovní dobu za plné peníze a pod. Ale můžu ti říct, že 95% žen poté, co zjistí, že se "válet za 100%" doma nebudou, radši si vemou neschopenku. Je to v tomto smutná doba a doktoři to akorát podporují. To tedy není na tebe, spíš povzdechnutí nad dnešní dobou....

blondynka400
27. pro 2016

@lucia1604 ale je si kam stěžovat. Inspektorát práce společně s krajskou hygienickou stanicí. A můžu ti říct, že každou stížnost prošetřují docela do hloubky a musím jim dokládat dost věcí .-)
Takže to fakt není o lidskosti zaměstnavatele... Spíš to většina žen vzdá.
Ale za mne je chyba stejně na straně žen a stejně na straně zaměstnavatelů. A největší chyba je na straně doktorů.

jances91
autor
27. pro 2016

@blondynka400 nejsem vztahovačná, takže určitě to neberu na sebe 🙂 Jen když to u nás vidím, nepříjde mi to vhodné místo pro těhotnou. Dokud to člověk nevidí, tak si nemyslí že by to byla nějaká hrůza. Pokud by mě dali zpět do kanceláře tak nemám problém. Ano je to běžné oblečení, s hovnama a tak dále :D Já se práce neštítím, ale spíš mám strach, je to mé první těhotenství a opravdu nechci zrovna kvůli nim, mít nějaké zbytečné potíže.

j.a.n.i
27. pro 2016

@lucia1604 Stejně jako ji ten zaměstnavatel nedonutí dělat to co nesmí, pokud si tam sedne a bude oblečení přebírat po jednom kousku a balík do ruky prostě nevezme, tak on nemá žádnou páku, jak ji k nečemu donutit. A vypověď ji za to taky dát nemůže, neb to jako těhotná dělat nesmí...

j.a.n.i
27. pro 2016

@blondynka400 Nojo, ale vem to z pohledu toho doktora... když té těhotné neschopenku nenapíše, tak si v lepším případě najde jiného, který to udělá, v horším si na něj bude stěžovat všude možně... či ho dokonce zažaluje, když náhodou bude mít nějaké komplikace (které třeba nemají s prací žádnou souvislost). Z pohledu doktora řešila bys to nějak výrazně?
A jinak souhlasím s tvým přístupem, přeřadit na vhodnou práci, ona se vždy nějaká najde.

jances91
autor
27. pro 2016

Mimochodem, zapomněla jsem říct, je to tam teď jako na stavbě, bourala se podlaha a lakovala, smrad byl takový, že nás pustili kolem půl 11 dopoledne (trvalo jim to 3,5 h než pochopili že to opravdu nejde) a já když vyšla ven, necítila ani čerství vzduch a ani svou voňavku. To jsem netušila že jsem už těhotná.

jances91
autor
27. pro 2016

Měli jsme tam dvě těhulky, s odstupem 1 roku. Jedna tam dělala do 5. měsíce (dítě nechtěla tak jí to bylo asi jedno co dělá), ale i tak pro ní nebyly podmínky nijak lepší. Ještě k tomu zvedala těžké pytle se zbožím na vysoký stůl na který dosáhla jen proto že má pod nohy lavičku. Druhá těhule odešla po čase na neschopenku, ale ta věděla jen chvíli že je těhotná

blondynka400
27. pro 2016

@jances91 já ti z pohledu ženy rozumím. Ale pohled ženy se bohužel dost často neztotožňuje se zákony a maličko s realitou. Řada žen se bojí zbytečně, ale zase, na jednu stranu to chápu, taky jsem byla těhotná a člověk se bojí, co kdyby... Já většinu žen přeřazuji do skladu, kde nejsou nevhodné chemické látky, jinak na výrobě není nic "závadného" a nebo třeba úklid. Co se týče přeřazení do administrativy, s tím nemám nejlepší zkušenosti. Ale ty už jsi tam dělala.... Spíš se "divím" že sis to předtím nechala líbit. Ale u nás mají na hale holky mnohdy víc, než holky v kancelářích...
@j.a.n.i já vím že je, bohužel je to tak. Ale naštěstí už znám takové doktory, kteří napíšou neschopenku opravdu jen v případě rizikového těhotenství, takže to asi jde. Jen to není tak jednoduché a vystavují se riziku ...

jances91
autor
27. pro 2016

@blondynka400 ano holky na hale víc jak v kanceláři, to jsem měla taky. Holky měli na hodinu a já fixní plat, ale beru to jako zkušenost a mohu napsat do životopisu něco navíc. Nechala jsem si to líbit, protože jsem byla ráda že mám nějakou práci, mojí druhou a ještě jsem netušila co a jak můžu ale teď už je to jinak 🙂 Děkuji za názor 🙂