Pokud firma zanikne, jak by to bylo s mateřskou?

lendy123
19. led 2012

Prosím moc o radu, jsem na RD s dcerou 20 měsíců a RD mám na 3 roky, dnes mi ale bylo zděleno, že to vypadá tak, že by firma měla k 31.12.2012 za­niknout. Smlouvu mám na dobu neurčitou, chtěli by jsme ale druhé mimi, tak nevím jak by to v mém případě bylo s mateřskou (kdybych na mateřskou nastoupila např. na jaře 2013). Poradí někdo? Děkuji moc za odpovědi

sabuse1
19. led 2012

já byla v podobné situaci, firma zkrachovala když jsem byla na tříletém rodičáku s dcerou, firma nefungovala, nebyla solventní a byl tam jen správce konkurzní podstaty který všechno vyřizoval, pak jsem nečekaně otěhotněla podruhé, normálně jsem si u něj zažádala o mateřskou, vyřídil to na sociálce a mateřskou bez problémů vyplatili. Výpověď jsem ale dostala zhruba rok po zániku firmy včetně odstupného. Takže záleží jestli rovnou se zánikem firmy dostaneš výpověď nebo ne...i tak bys pak spadala do ochranné lhůty 280 dní kdy máš na mateřskou nárok

j.a.n.i
19. led 2012

@lendy123 No, to záleží na tom, zda půjde firma do insolvence, to pak může být nadlouho nebo jestli ji k tomu konci roku 2012 regulérně zruší. Každopádně máš ochrannou lhůtu 180 dní od koce pracovního poměru během které musíš nastoupit na mateřskou.

lendy123
autor
19. led 2012

Moc děkuji za rychlé odpovědi. Firma by měla regulérně skončit, ale koukám, že i tak je zde ta ochranná lhůta, takže jsem o něco klidnější...

jajina.c
20. led 2012

Ahoj, moje kamarádka to měla podobné, byla na RD ( na dva roky ) s malou, když bylo malé rok, tak firma ukončila činnost. Ona asi 5 měsíců před koncem RD otěhotněla znovu a říkala, že matřeská na nové mimi se jí počítala z rodičáku, který měla při malé a rodičovskou musela mít na 4 roky, protože byla vlastně nezaměstaná, tak si nemohla vybírat, ale to bylo v roce 2011, jak je to teď nevím....

j.a.n.i
20. led 2012

@jajina.c No, v tom případě nebyla v té ochranné lhůtě 180 dní od ukončení PP a tudíž neměla nárok na mateřskou vůbec a byla rovnou od porodu na rodičáku.

katschka
20. led 2012

@j.a.n.i Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho před mateřskou musím být zaměstnaná, abych jí dostala? Zaměstnavatel mi skončil už dřív a já bych musela být na rodičáku ode dne porodu, což se mi moc nechce. 😔

lendy123
autor
20. led 2012

katschka - Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM; lidově také označováno jako "mateřská"), která trvá 28 týdnů (196 kalendářních dnů) a 37 týdnů (259 kalendářních dnů) porodila-li žena dvě nebo více dětí, mají jen ti, jež si platí nemocenské pojištění. Jedná se o účast na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. U OSVČ musí být navíc splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Podmínkou nároku na PPM je i skutečnost, že OSVČ osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, v době pobírání této dávky.

luciferka29
5. únor 2012

vojtisek2007 sonica
ahojky, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou nebo jen na rodičák
Byla jsem zaměstnaná, pak jsem šla na 2roky rodičák mě skončil 14.8.11 a byl se mnou ukončen pracovní poměr (firma v likvidaci) mám nárok na odstupné, které mi nebylo vyplaceno z důvodu že na něj firma nemá. Teď jsem na UP, první tři měsíce jsem nic nedostala. Čekáme dvojčátka termín porodu mám 24.5.12. Manžel je zaměstnanec. Díky moc

luciferka29
5. únor 2012

vojtisek2007
nebo jde to nějak udělat aby byl nárok na mateřskou? díky

j.a.n.i
5. únor 2012

@luciferka29 Aktuálně nárok nemáš, aby ti vzniknul, tak bys musela ještě někam nastoupit do práce a nějakou dobu tam vydržet, cca měsíc, měsíc a kousek... což je ale s dvojčátky hodně nereálné ☹

luciferka29
5. únor 2012

@j.a.n.i ale jde to tedy, nebyli změny v tomto od 1.1.12, pro mě je to docela reálné zatím mám mini brúšek a jinak nic 🙂

j.a.n.i
5. únor 2012

@luciferka29 Jojo, jde to, pokud jsem tedy správně pochopila, že ten pracovní poměr skončil v srpnu 2011, tak 270 dní za poslední 2 roky máš, akorát nesplňuješ tu druhou podmínku, být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.

luciferka29
6. únor 2012

@j.a.n.i přesně tak,chtěla bych ještě vědět, když budu zaměstnaná a pak ukončíme pracovní poměr ve zkušební době jestli mám ještě nárok na mateřskou? díky

luciferka29
6. únor 2012

@vojtisek2007
ahojky, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou nebo jen na rodičák
Byla jsem zaměstnaná, pak jsem šla na 2roky rodičák mě skončil 14.8.11 a byl se mnou ukončen pracovní poměr (firma v likvidaci) mám nárok na odstupné, které mi nebylo vyplaceno z důvodu že na něj firma nemá. Teď jsem na UP, první tři měsíce jsem nic nedostala. Čekáme dvojčátka termín porodu mám 24.5.12. Manžel je zaměstnanec. Dalo by se že bych se třeba na měsíc (nebo na jak dlouho bych musela)nechala zaměstnat a měla bych pak nárok na mateřskou?Díky moc

j.a.n.i
6. únor 2012

@luciferka29 Jojo, budeš, ale musí být ta doba kdy budeš zaměstnaná delší než ta doba, co ti zbývá do nástupu na PPM.