Praáce po mateřské - samoživitelka. Jaká mám práva ohledně pracovní doby?

13. led 2024

Zdravím holky..
Asi to sem nepatří ale nevím kam jinam se mám obrátit🙈
Vracím se po mateřské do práce a v práci mi nechtějí umožnit ranní směnu i když jsem samoživitelka😢 vůbec nevím jaké mám práva.
Oni chtějí abych šla na 3smeny provoz nebo dala sama výpověď..přitom před mateřskou jsem chodila na 2 směny..a já teď nevím jak postupovat ..poradil by mi prosím někdo? Nebo mě aspoň někam odkázal kde by mi poradili 😢děkuji moc

j.a.n.i
13. led 2024

Pozadej písemně a odkaz se na zakonik práce, oni budou muset případné zamitnuti zduvodnit.

amantgris
13. led 2024

ZP paragraf 241, odst.2, požádat písemně, musí přijít písemná odpověď, pak jde o definici vážných provozních důvodů.

anetka1701
14. led 2024

Pokud máš ve smlouvě 2 směnny, musí tě na ten 2smenny vzít. Pokud nevezmou, je to ukončení z jejich strany. Na jednosměnný ve výrobní firmě se vazne provovozni duvody budou téměř na 100% vztahovat, tam to samozřejmě jde zkusit (pisemne) ale nedávám tomu šance - u nás ve vyrobě taky prostě nemůžu ve 2smennem provozu vzít někoho jen na ranní, protože bych pak musela mít naproti někoho pouze na odpolední a to není reálné sehnat... takže by nám půl dne stroj stal a stalo by to ranec peněz...

Osobně bych řekla, že tedy OK, nastoupis na 2 smenny podle smlouvy a zkusila bych, jestli nepřijde ukončení z jejich strany... když ne, holt asi budeš muset odejít sama... je to blbý, ale bohužel, moc jinejch možnosti nevidím...