Práce při mateřské a rodičovské. Zkušenost? Doporučení?

peta2020
15. dub 2021

Ahojte, hledám zkušenou maminku, která si prošla už podobnou situací a mohla by mi poradit co a jak. Jsem ve 28tt , pracuji od roku 2013 v malé firmě jako účetní a personální 3 minuty od baráku, smlouva na neurčito. Na mateřskou chci nastoupit 6 týdnů před porodem což mi vychází na 25.5. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila, že mi umožní jak při mateřské tak i při 3 leté rodičovské pracovat home officce. Oč mi ale teď jde. Ze sociálky mám potvrzeno že při mateřské si mohu přivydělat dohodou o pracovní činnosti, kde měsíční výdělek nepřesáhne 9 900Kč kvůli odvodům, to mi je jasné. Ale nevím zda, když 25.5. oficiálně nastoupím na mateřskou, zda si už od 25.5. mohu sepsat dohodu o pracovní činnosti na dobu 28 týdnů co běží mateřská. Pak po skončení mateřské, nastoupím na rodičovskou, kde se mohu plně vrátit ke své původní pracovní smlouvě a pracovat na plný úvazek z domova, zde už to finančně limitované není a o rodičovský příspěvek nepřijdu, zajímalo by mě, jak se řeší dovolená, někde jsem četla že si ji maminky nechávali proplatit, ale nevím kdy to přesně lze...? Snad mi tu nějaká maminka poradí a předem všem děkuji za rady. Hezký zbytek dne 🙂

j.a.n.i
15. dub 2021

@peta2020 No, pokud to má být kvůli odvodům do 10 000,- tak to není dohoda o pracovní činnosti, ale dohoda o provedení práce, to za prvé. A za druhé ji nesmíš mít na stejnou činnost jako máš pracovní poměr, takže nesmíš dělat ani účtařinu, ani personalistiku, na to pozor. A zrovna v malé firmě je to celkem lehce zkontrolovatelné. A ad dovolená, nechápu co na ní chceš řešit, prostě si ji normálně vybereš, až si budeš chtít udělat volno, ona práce na plný úvazek s půlročním miminem není úplně sranda, jako netvrdím, že to nejde, taky jsem tak pracovala, ale právě proto vím, že se ti ta dovolená bude hodit.

dulmich
15. dub 2021

Já si pamatuji, že jsem 6 týdnů od nástupu na MD nic nevykazovala, to je doba, kdy nesmíš pracovat vůbec, aby ti mateřská nezanikla. Správně je výše uvedené, že kvůli odvodům DPP max 300 hodin za rok a popis práce ve smlouvě nesmí být stejný.

j.a.n.i
15. dub 2021

@dulmich Pracovat můžeš po celou MD, nikde není napsáno, že bych na jinou smlouvu nemohla, ovšem nestačí jiný popis práce ve smlouvě, pokud by kontrola zjistila, že reálně děláš to samé, tak je tak problém.

peta2020
autor
15. dub 2021

@j.a.n.i ano to vím, já mám naštěstí pracovní smlouvu na jinou profesi než teď dělám, takže v tom je výhoda. Teď ale nevím zda můžu i nadále pracovat od prvního dne nástupu na mateřskou či vyčkat těch 6 týdnů 🤔

sigyn
15. dub 2021

Já si to v práci dohodla tak, že jsem si během mateřské počítala odpracované hodiny s tím, že až se do práce vrátím, tak mi je proplatí. Ale záleží samozřejmě jaké máte vztahy v práci. Jinak souhlasím s názorem výše, že práce během šestinedělí bude nejspíše mnohem náročnější než se teď zdá.