Pracovní uvazky. Je rozdíl mezi polovičním a zkráceným úvazkem?

clarres
4. kvě 2021

Dobrý vecer je rozdíl mezi polovičním a zkráceným úvazkem?

alexovka
4. kvě 2021

Ano, poloviční je polovina, zkrácený muže být jakýkoliv počet hodin. Dle naší účetní jde o jakýkoliv úvazek dělitelný pěti (kvůli účetními systému), ale asi to nemusí platit všude stejně. Takže já mám např. Úvazek 15h/týdně, poloviční by byl 20h/týdně.

mimi1004
4. kvě 2021

Poloviční je 20h týdně, zkrácený např. 35h týdně. Jak se píše výše. A před 13 lety jsem v bývalé práci měla 33h týdně.

jaja01k
4. kvě 2021

@clarres Můžou být různé zkrácené úvazky, jednou z možností je poloviční (20 hodin týdně). Já mám třeba úvazek 0,6 (24 hodin týdně).

blondynka400
4. kvě 2021

@alexovka to určitě neplatí. Úvazek může být zcela libovolný a ještě jsem neviděla moderní personální a mzdový SW, který by s tím měl problém.

clarres
autor
5. kvě 2021

@clarres a nevíte prosím jak je to potom s tím placením zdravotního a sociálního pojištění od zaměstnavatele? Abych nemusela sama nic doplácet na pojištění a měla to pokryte?

j.a.n.i
5. kvě 2021

@clarres Pokud nesplňuješ nějakou podmínku, pro kterou by pro tebe neplatil minimální základ, tak musíš mít alespoň minimální mzdu, abys nedoplácela zdravotní. Sociální se nedoplácí nikdy.

j.a.n.i
5. kvě 2021

@blondynka400 SW s tím problém nemívá... leč obsluha občas ano.

alexovka
5. kvě 2021

@blondynka400 sdílím svoji zkušenost. Po návratu z první MD jsem dostala info - jakýkoliv počet hodin dělitelný pěti. Netvrdím, že to tak musí být všude ;)

blondynka400
5. kvě 2021

@alexovka za mne toto není nikde. Není proto fakt opodstatnění 😀 Možná co píše jani, problém "obsluhy". I když chápu, kde "paní účetní" toto vzala, aby mohla být rovnoměrně rozvržená pracovní doba, alespoň na papíře 😀

alexovka
6. kvě 2021

@blondynka400 nebo zkrátka interní pravidlo? 😉

drep
6. kvě 2021

@blondynka400 u nás by to taky neprošlo, umí teda i násobky 0.1, ale 24h týdně by nezvládly. Největší problém byl, když jsem byla na mateřské dovolené a přišly mi odměny za studii, které mi odmítaly proplatit, protože “bych tím měla neuvěřitelně vysoký DVZ při 0 odpracovaných hodinách” (asi nikdy neslyšely, že nulou se dělit nedá) a nutily mě, že to dají nesmyslně do výplaty manželovi.

j.a.n.i
6. kvě 2021

@blondynka400 No me spis fascinuje predstava, ze pracovni doba musi byt na cele hodiny, to by mela dotycna asi zivotni problem s nasi firmou, tam je pracovni doba pri plnem uvazku 7.5 hodiny denně.

blondynka400
6. kvě 2021

@drep tak vzhledem k tomu co děláš, předpokládám, že mají Vemu, tedy problém bude to, že fakt nechtějí 🙂 A ten zbytek ten je taky dobrý no...
@j.a.n.i tak v ČR to není obvyklá forma. Ale máš pravdu, tyto odlišnosti by asi opravdu nedala 😀
@alexovka to máš pravdu, může to být interní pravidlo, které je ale lehce mimo mísu .-) Každopádně takové pravidlo udávat do diskuze, kde se někdo ptá jaký je rozdíl mezi zkráceným a polovičním úvazkem je asi hodno úrovně tohoto interního pravidla.

blondynka400
Autor odpověď smazal
Zobraz
alexovka
7. kvě 2021

@blondynka400 mno, když si přečtěš můj první příspěvek, kde jsem to psala, hned jsem uváděla, že to nemusí platit všude! Tak si odpusť ty urážky. Nejsem personalista ani účetní, sdílím jen svoji zkušenost.

j.a.n.i
7. kvě 2021

@blondynka400 Jak není obvyklá forma, zas to není tak dlouho (no dobře, 20 let už to bude) kdy byla pracovní doba 8,5 hodiny, než se vyhlásila pauza na oběd neplacená a formálně se pracovní doba změnila na 8 hodin.