Proplacení dovolené po skončení rodičovské dovolené

marika.y
19. kvě 2019

Dobrý den, jdu si pro radu. Před MD jsem nepožádala zaměstnavatele o čerpání dovolené. Proto bych chtěla čerpat po skončení RD. Zároveň dávám výpověď. Prosím, jak mám formulovat žádost o tu dovolenou? Nikde jsem v takovémto případě nenašla vzor. Děkuji za každou radu, případně, jak jste to napsaly vy?

malenka3
19. kvě 2019

Úplně normálně, jako když žádáš o normální dovolenou. Tím, že sis ji ale nevybrala po md, před RD, to máš trochu blbý - zaměstnavatel není povinen ti ji poskytnout tak, jak se tobě bude hodit a navíc mysli na to, že ji máš kvůli čerpání RD značně zkrácenou.
Takže osobně doporučuji si jít ověřit přímo do práce, kolik ti jí zbylo a jak ti umožní vzhledem k výpovědi její čerpání, přitom se můžeš zeptat na formální stránku, ale to už se teoreticky může normálně vypisovat klasická dovolenka.

marika.y
autor
19. kvě 2019

@malenka3 já bych ji ale nechtěla čerpat, ale nechat proplatit. Zítra tam budu volat, tak se účetní zeptám. No. U prvního jsem "čerpala" hned po MD, ale u druhého jsem na to zapoměla. Tak jsem zvědavá, co mi řekne.

malenka3
19. kvě 2019

@marika.y nemáš nárok na proplacení. Musíš ji čerpat. Proplacení je jen ve výjimečných případech, ale zákonné právo na to není. Vyřeš radši s účetní, připrav se na to, že z dovolené ti moc nezbylo a plné právo, jak jí budeš čerpat, má právo diktovat zaměstnavatel, ty můžeš jenom vznést svoji představu. Jediná výjimka je po tý MD právě, kdy ti ji zaměstnavatel umožnit čerpat musí, i kdyby nechtěl. Pokud ale nebudeš pracovat ani den a dáš včas výpověď, je možné že ti čerpání umožní ve výpovědní lhůtě.

jeanny13
19. kvě 2019

na proplaceni pri ukonceni prac. pomeru je narok preci ;)

motylcice29
19. kvě 2019

@jeanny13 jasný, ale třeba ve zkusebce, kdy mas 2, 3 dny a můžeš skončit ihned. Ale obecně bys dovolenou měl vyčerpat a pouze ve výjimečných případech nechat proplatit (napr dlouhodobá nemoc).

malenka3
19. kvě 2019

@jeanny13 jenže pokud bude mít výpovědní lhůtu, tak jí nechají čerpat dovolenou. Proplacení je v případě, že není prostor ji vybrat.

marika.y
autor
20. kvě 2019

Tak jsem volala účetní. Výpovědní lhůtu mít nebudu. Skončím v den, kdy mi končí RD. A mám napsat žadost, jen že žádám o proplacení dovolené za rok 2016. Že se na to podívá, kolik mi tam zbylo. Tak jsem zvědavá.

malenka3
20. kvě 2019

@marika.y tak to je nejlepší varianta, když se takhle dohodnete a zaměstnavatel s tím nemá problém, tak přeji, ať je tam co nejvíc dnů.

marika.y
autor
20. kvě 2019

Jo taky doufám. Ale asi to pěkně zkrouhne. No, moje blbost. Tak aspoň něco když proplatí, tak budu ráda🙂

fidorka86
29. bře 2020

Proč se kvůli RD krátí dny dovolené? Já jsem také nečerpala dovolenou po mateřské, dokonce ve dvou případech. Vůbec jsem to netušila. Teď jsme se zaměstnavatelem domluvili, že si po RD vyčerpám dovolenou za obě dvě děti a nastoupím následně na neplacené volno do 4 let věku dítěte. Účetní mi o krácení dnů dovolené nic neřekl, jen že jí tam mám docela dost, pravděpodobně o tom ani neví, že se krátí.

malenka3
29. bře 2020

@fidorka86 krátí se to dle zákoníku práce, jsou prostě vyjmenované události (rodičovská dovolená, nemocenská atd.), Kdy se ten nárok krátí. Je to pochopitelné, dovolená je na zotavenou po práci, takže není důvod,abys měla dovolenou,která ti naběhne za dobu, kdy nepracuješ. Proto se dle zákoníku práce krátí a myslím, že pokud účetní používá program (jako že určitě), nejspíš jí to vyplivne samo.
Každopádně proti tomu jde trochu to, že dovolená se nekrátí za dobu md, to se naopak považuje jakoby za výkon práce. To nedokážu úplně vysvětlit.