Proplacení dovolené. Poradíte, prosím?

mia636
19. dub 2021

Ahoj holky, jdu s dotazem. Zítra nastupuji na mateřskou. V práci jsem papíry odevzdala a vedoucí řekla, že bych chtěla dovolenou proplatit. Ona mi dnes zavolala a řekla, že dovolená se neproplácí a musím si ji vybrat po skončení mateřské před nástupem na rodičovskou. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Poradíte mi?

somalicats
19. dub 2021

@mia636 Vedoucí má pravdu. Dovolená se neproplácí, dovolená se čerpá. Proplácela by se jen v případě ukončení pracovního poměru. Dovolenou si standardně vyčerpáš po ukončení pobírání PPM a pak teprve nastoupíš na rodičovskou dovolenou. Peníze Ti pochopitelně přijdou, ale nejedná se o proplácení, ale o čerpání. Doporučuju poslat to pak do práce písemně, protože čerpat ji mezi PPM a RD pochopitelně nemusíš, ale je to výhodnější (i když letos už je to jinak, než to bylo, protože se dovolená počítá jinak, ale pořád by se to mělo vyplatit víc než ji nečerpat).

drep
19. dub 2021

@mia636 jak píše somalicats, účetní má pravdu. A zároveň, pokud čerpáš dovolenou, tak “pracuješ” čili ti může být ukončen pracovní poměr. Netvrdím, že ti to hrozí, jen na to upozorňuji.

malenka3
19. dub 2021

Ano, je to jak psáno, vedoucí má pravdu. Z peněžního hlediska se pro tebe nic nemění, peníze mít budeš, z právního hlediska jsi v tu dobu čerpání bez ochrany před výpovědí.
Ale... V takovém případě lze dát výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů a to není snadné, takže pokud nehrozí zrušení pracovního místa, tak bych se toho nebála.

hanyzka11
19. dub 2021

Holky i já mám čerpat dovolenou a tak se připojím k dotazu. Účetní mi řekla, že mám poslat žádost o čerpání dovolené. Je na to nějaký formulář?? Nebo jak to sepsat. Díky za rady

malenka3
19. dub 2021

@hanyzka11 není, napiš jenom "žádám o čerpání řádné dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené od... do...

Pokud nevíš, kolik jí máš (to by ti účetní měla říct), napiš jen "veškeré řádné dovolené za rok 2020 a 2021".

Já žádala jen mailem, zjisti si, jaké formální požadavky mají u vás.

hanyzka11
19. dub 2021

@malenka3 super, děkuji. No ona říkala, že letos se to počítá jinak, tak, že mi to zjistí. Takže zkusím jako žádost a použiju tu formulku, cos psala. Děkuji za radu. Po ohlas mi 👍