RD, den v práci, těhu. Z čeho se vypočítá mateřská?

anag
3. pro 2012

Dne 1.11.2012 jsem nastoupila po rodičovské dovolené do poráce (se zaměstnavatelem jsemse dohodla,že nastoupím o měsíc dřív - rodičovská dovolená mi končí na první dítě k 6.12.2012) hned druhý pracovní den jsem ale zjistila,že jsem těhotná. Mohla bych se zeptat z čeho se mi teďka bude počítat mateřská na druhé dítě, když jsem už nastoupila do práce? Děkuji Petra

danculak
3. pro 2012

Ahoj, mně skončila rodičovská dovolená 30.9. a na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 6.10., tudíž jsem se o to také dost zajímala. Na stránkách sociálky jsem si vyčetla, že pokud nastoupíš na mateřskou dovolenou do 4.let prvního dítěte měla by být výše mateřské stejná. Nicméně jsem si pro jistotu zavolala na sociálku a tam byli ke mně velmi vstřícní, vše mi ohledně mých dotazů vysvětlili. Zkus tam zavolat budeš mít od nich jistější informace. Číslo infolinky jsem si našla na jejich stránkách.

anag
autor
3. pro 2012

@danculak Děkuji. Zavolám a uvidím co mi tedy řeknou.

anag
autor
3. pro 2012

Ještě jsem tedy zapomněla napsat,že do práce chodím. Zaměstnavatel to už ví a klidně můžu zůstat až do mateřské pokud by to zdravotní stav dovolí.

marecek4
3. pro 2012

co vím poslední zprávy tak pokud půjdeš na MD z rodičáku tak by měla být stejná jako ta první,pokud nastoupíš do práce,musíš mít odpracováno nějakýho 3/4 roku-takže teď zvážit jestli být třeba na brigádě-dohodě a od toho 6.12 na neschopenku nebo budeš mít MD počítanou jinak-což už možná i z té neschopenky

j.a.n.i
3. pro 2012

@anag Bude se ti to počítat z buď z aktuálního platu nebo z toho před první mateřskou, podle toho, který bude vyšší 🙂

j.a.n.i
3. pro 2012

@marecek4 To je blbost, žádného 3/4 roku odpracovat nemusí, pracovní poměr stále trvá.

marecek4
4. pro 2012

@j.a.n.i ale pak podle nových pravidel bude tratit,kamarádka pokud by takto nastoupila přijde cca o 7000 z mateřské oproti původní výši,a o pracovním poměru jsem nic nepsala-jen že pokud bude v práci tak bude mít jiný výpočet,tak jestli nebude lepší práce na dohodu a na vyšší plat si už nehrají,pokud by byla mezitím v práci normálně tak tam je ta odpracovaná doba 270ti dní,aby jí to počítali z plného platu,jinak to prý nějak krátí

danculak
4. pro 2012

@marecek4 Není pravda, že musí být ODPRACOVÁNO 270 dní!!! MUSÍ BÝT: Pojištěný musí se podílel na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před datem zahájení mateřské dovolené mají právo na tuto dávku (okopírováno ze stránek ČSSZ). Já jsem nastoupila do práce na 5 dní mezi RD a MD. Nevidím na účtu rozdíl oproti penězům co jsem dostávala na první dítě a na druhé. Musím podotknout, že mam smlouvu na HPP a jsem zaměstnaná 6.let u jednoho zaměstnavatele.

danculak
4. pro 2012

@anag je to fakt lepší. Mně takhle vystrašila kamarádka, že prý když nebudu mít ODPRACOVÁNO těch 270 dní, což si mylně myslí spousta mamin, nic nedostanu. A pokud máš v práci pohodovou mzdovou účetní, tak ta o tom ví také dost 😉

marecek4
4. pro 2012

@danculak jestli to není tím,že na tu mateřskou jsi už nastoupila,ale kamarádka řeší budoucí mateřskou stejně jako anag-ta se teprve dozvěděla že je těhulka,takže nová mateřská cca za 6 měsíců,a kamarádka to zjišťovala právě z toho důvodu,když by otěhotněla na rodičáku jak by to bylo dál,i kvůli volbě délky a podobně-zjišťovala to teď v týdnu,takže možná chystané novoroční novinky,ono jsou tam jak praštění,druhé napsali,že v lednu jí zastavují pěstounské dávky a hned druhého ledna aby došla a zažádala si o nové-no není to na hlavu?proč to normálně nepřevedou nebo nepošlou rovnou i papíry

anag
autor
5. pro 2012

@marecek4
@danculak
@j.a.n.i Holky tak jsem volala na tu sociálku a pani mi vysvětlila,že nebudu na ničem krácená. Mateřská se mi vypočítá z těch měsíců které odpracuji,takže cca. od listopadu 2012 - května 2013 se vezme průměrná mzda a z té se to vypočte. V přídpadě,že bych musela jít na nemocenskou,tak se to vypočítá třeba klidně jen z posledních odpracovaných 30 dnů a nebo by se muselo zpětně jít do starých let než jsem nastoupila na mateřskou s prvním dítětem. Tak snad to takhle bude. To by bylo fajn. Těch 270 se nepočítá,protože pracuji pořád u stejného zaměstnavatele.

j.a.n.i
5. pro 2012

@anag Ano, je to přesně tak, jak ti řekli na sociálce 🙂 dokonce pokud by z toho aktuálního výpočtu vyšlo méně než si měla (třeba kdybys pracovala pouze na poloviční úvazek) tak se to do 4 let i když si pracovala vezme z toho původního platu před MD.

j.a.n.i
5. pro 2012

@marecek4 Nebude se podle žádných nových pravidel nic krátit, máš v tom guláš 🙂 to o vyšším platu do 4 let při trvajícím stejném pracovním poměru platí stále, v tom se nic neměnilo, ani nemění.

marecek4
5. pro 2012

@j.a.n.i no já asi ne,já už další mimi neplánuju,i když ve snu mě honí 😀 , ale ta paní co informovala kamarádku na sociálce,takže i jí předám zprávy odtud,aby v klidu snažilkovala bez obav z nějakých změn

j.a.n.i
5. pro 2012

@marecek4 Jojo, tak to jo 🙂 prostě pokud ji trvá stále pracovní poměr, tak může být naprosto v klidu, je fuk jestli ji to bude navazovat nebo bude mezitím libovolnou dobu v práci.

anag
autor
11. pro 2012

Holky psala jsem i různě dotazy a skutečně je tomu tak jak mi řekla pani na sociálce
"Dobrý den,
výše peněžité pomoc v mateřství se vypočítává z dosahované mzdy, která předchází jejímu nástupu. Použije se období 12 měsíců před nástupem na dávku, sečte se příjem, vydělí počtem dnů, za které příjem náležel (nepočítají se tedy například dny, kdy čerpáte nemocenské) a vypočítá se denní vyměřovací základ. Pomocí přepočtu určitými koeficienty se dospěje k denní výši PPM. U zaměstnankyně, která v tom samém pracovním poměru, ze kterého se počítala PPM u prvního dítěte, pracuje nadále a na další PPM stihne nastoupit do 4 let věku předchozího dítěte, se posuzuje příjem, který je vyšší. Pokud například kvůli zkrácenému úvazku nyní dosahujete nižšího příjmu, bude se Vám posuzovat příjem původní, vyšší."

j.a.n.i
11. pro 2012

@anag Jojo, přesně tak 🙂